claudi
13.03.07,22:13
dobrý večer,
som dobrovolne na "predlženej" rodičovskej dovolenke do 6 veku dieťatka. nepoberám žiadny príspevok. externe študujem vysokú školu. chcela by som umiestniť dieťa na 4 hodiny do škôlky. prestane za mňa štát platiť poistenie? stretám sa z rôznymi protichodnými debatami na tuto temu, aj na sociálnom mi jedna pracovníčka tvrí ano, druhá nie.
vopred dakujem za odpoved
DušanČ
14.03.07,05:35
Jasné, že potrebuješ pri štúdiu viac kľudu. Ja by som nič neskúmal. Veď o tom, že dieťa je umiestnené v škôlke nemusí nikto vedieť. Existujú aj rôzne fyzické osoby (mamičky na MD), ktoré si privyrábajú touto činnosťou.
claudi
14.03.07,10:59
lenže ked je dieťa umiestnené v škôlke , tak oni to musia nahlasit, takisto ako aj ja na socialnom. ja len nechcem aby štát neprestal za mňa platiť poistne.
Dana K.
14.03.07,11:06
Jasné, že potrebuješ pri štúdiu viac kľudu. Ja by som nič neskúmal. Veď o tom, že dieťa je umiestnené v škôlke nemusí nikto vedieť. Existujú aj rôzne fyzické osoby (mamičky na MD), ktoré si privyrábajú touto činnosťou.

O tom, že je dieťa v škôlke sa vie. MŠ odovzdáva zoznamy a raz za určtý čas si to sociálka kontroluje kvôli rodičovským príspevkom, ak rodič "náhodou" zabudne nahlásiť, že jeho dieťa do 3 rokov navštevuje MŠ. Samozrejme mám na mysli štátne škôlky, nie súkromné.
claudi
22.03.07,19:24
poradí mi niekto :mee:
claudi
22.03.07,20:56
V čom? Diskusia k Tvojmu problému tu bola. Ktorá otázka podľa Tvojho názoru zostala nezodpovedaná? :eek:
Do akej škôlky chceš umiestniť dieťa? Do súkromnej alebo do štátnej?

no jednoducho k tomu či môžem alebo nemôžem dať dieťa do štátnej škôlky na 4 hodiny, ked nepoberám žiadny príspevok !!! len za mňa štát platí dôchodkové poistenie a ked ho dam do škôlky či neprestane za mňa platiť štát.
pričom jedna pani na sociálnom tvrdí bez problémov ked som študentkou vysokej školy , a druhá v žiadnom prípade. ked mi to nevedia povedať už tam, tak ja naozaj neviem :(
ale nechala som to už tak, od septembra ho dám a budem si radšej platiť sama.
LubicaN
23.03.07,05:46
...ono asi fakt záleží od toho, či a kedy sa na to príde... Švagriná mala nahlásenú predĺženú materskú...a dieťa chodilo 3 roky na celý deň do škôlky...a prepieklo sa to... Teraz je už školáčka, švagrinka pracuje...zatiaľ problémy nemali...
claudi
03.04.07,11:33
veľmi krásne ďakujem za odpoveď, vytlačilo som tie zákony a predložím našim slečnám na sociálnom , ešte raz vďaka za láskavosť
holos
28.03.10,17:09
Dobrý večer
moja manželka je na rodičovskej dovolenke ktorá v máji jej končí ( dieťa dovŕši tri roky) Moja otázka je či sa dá predĺžiť rodičovská dovolenka ak manželka v októbri opäť nastupuje na materskú dovolenku s druhým dieťaťom. Ďakujem
Janula1
12.08.12,10:33
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, ako je to v tomto období, že keď má niekto predlženú rodičovskú dovolenku, môžem dávať dieťa do štátnej škôlky na celý deň? Viem, že sa tam niečo menilo, ale neviem, ako je to teraz v roku 2012? Prosím, dajte mi niekto vedieť. Ďakujem
Tweety
12.08.12,10:51
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, ako je to v tomto období, že keď má niekto predlženú rodičovskú dovolenku, môžem dávať dieťa do štátnej škôlky na celý deň? Viem, že sa tam niečo menilo, ale neviem, ako je to teraz v roku 2012? Prosím, dajte mi niekto vedieť. Ďakujem
Popri poberaní RP je možné pracovať aj napriek tomu, že je dieťa v škôlke.
Janula1
13.08.12,10:30
A môže byť v škôlke na celý deň alebo iba na 4 hodiny? Ďakujem pekne za odpoveď.
J.
Tweety
13.08.12,10:32
A môže byť v škôlke na celý deň alebo iba na 4 hodiny? Ďakujem pekne za odpoveď.
J.
Nie je tam obmedzenie.
ewita888
13.08.12,10:35
A môže byť v škôlke na celý deň alebo iba na 4 hodiny? Ďakujem pekne za odpoveď.
J.
Poberáš aj rodičovský, alebo si na neplatenej? Budeš zamestnaná?
Janula1
13.08.12,10:53
Ja som zatiaľ na rodičovskej, deti majú 3 roky až v januári. Len mám ísť aj do zamestnania, počítajú so mnou po skončení rodičovskej dovolenky, lenže mám taký problém, že mi deti nezobrali do škôlky, i keď obaja budeme pracovať, ale mala by som aj takú možnosť, že si môžem vybaviť rodičovskú do 6 rokov platenú, lebo syn je po ťažkej operácií z neurologického hľadiska. Tak mi tiež lekár poradil, že by som mohla na 4 hodiny pracovať, aj by som mohla poberať rodičovský a tiež by mi mohol chlapec chodiť do škôlky ale iba na 4 hodiny. Že je to takto obmedzené.
Ďakujem za odpoveď.
ewita888
13.08.12,11:07
nie, do škôlky môže chodiť aj na 8 hodín, ty môžeš pracovať.. pýtala som sa preto, lebo ak by dieťa pri neplatenej rodičovskej bolo v škôlke viac, ako 4 hodiny, neplatil by za teba zdravotné odvody štát.. ale keď budeš zamestnaná, u teba je to bez problémov.. pri poberaní RP môžeš normálne pracovať..
Janula1
14.08.12,10:37
Takže ak dobre rozumiem, ak by som brala aj naďalej rodičovský príspevok, môžem aj pracovať a môžu mi deti chodiť do škôlky aj na 8 hodín. Ale keby som bola na neplatenej rodičovskej, tak deti môžu chodiť do školky len na 4 hodiny.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Tweety
14.08.12,10:40
Takže ak dobre rozumiem, ak by som brala aj naďalej rodičovský príspevok, môžem aj pracovať a môžu mi deti chodiť do škôlky aj na 8 hodín. Ale keby som bola na neplatenej rodičovskej, tak deti môžu chodiť do školky len na 4 hodiny.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak budeš pracovať, dieťa bude v škôlke, nárok na RP nestratíš.
Janula1
14.08.12,11:08
Ďakujem za odpoveď, a tiež to platí, ak budem na 6 ročnej platenej rodičovskej dovolenke, tiež môžem pracovať? lebo neviem, či sme sa dobre rozumeli, ja som sa pýtala aj na 6 ročnú platenú rodičovskú.
Ďakujem :-)
ewita888
14.08.12,11:46
Takže ak dobre rozumiem, ak by som brala aj naďalej rodičovský príspevok, môžem aj pracovať a môžu mi deti chodiť do škôlky aj na 8 hodín. áno Ale keby som bola na neplatenej rodičovskej, tak deti môžu chodiť do školky len na 4 hodiny. môžu aj na 8, len štát by za teba neplatil odvody do ZP.. /platí len vtedy, ak je dieťa v škôlke najviac 4 hodiny/
Ďakujem pekne za odpoveď.
v texte
ewita888
14.08.12,11:48
Ďakujem za odpoveď, a tiež to platí, ak budem na 6 ročnej platenej rodičovskej dovolenke, tiež môžem pracovať? lebo neviem, či sme sa dobre rozumeli, ja som sa pýtala aj na 6 ročnú platenú rodičovskú.
Ďakujem :-)
Áno, môžeš pracovať a ak to zdravotný stav dovoľuje, dieťa môže byť v škôlke aj 8 hodín, o RP neprídeš..
Janula1
14.08.12,16:41
veľmi pekne ďakujem všetkým za odpoveď. J.
nefertiti7
04.09.12,08:30
Žiadny termin ako predlžená dovolenka neexistuje podľa zákona....dnes som to vybavovala telefonicky. Musís na ZP nahlasiť do kedy si poberala rodičovský príspevok a odovzdať čestne prehlasenie na starostlivosť o dieta do 6 rokov, kde je aj uvedené, že dieta moze byt max na 4 hod.v skolke a inak sa ty sama o neho riadne doma staras. Platí za teba stat...nič sa nenahlasuje ani na soc.poistovnu. Iba ak by nastali zmeny ako zamestnanie, druha materská atd.
mizu24
20.09.12,05:53
a ako je to v prípade, keď je dieťa v škôlke /už malo 3 roky/, matka sa nenahlásila na úrad práce a na ZP dala čestné prehlásenie v zmysle, že dieťa je v škôlke max. 4 hod., ale dieťa je tam niekedy 6 hod.?
Štát jej platí ZP a dôchodkové poistenie. Overuje ZP koľko hodín je dieťa v škôlke? Potrebuje nejaké tlačivo zo škôlky, že je tam dieťa len tie 4 hodiny?
a druhý prípad, keď si založí živnosť napr. od januára, prvý rok sú odvody do SP dobrovoľné, bude jej štát naďalej platiť dôchodkové a zdravotné? Ďakujem...
mizu24
21.09.12,10:27
nikto neporadí? :mee:
mikat
03.10.12,18:54
Dobry den, ja by som potrebovala tiez poradit v tejto teme.
Maly zajtra dovrsi 3 roky. Chcela by som s nim ostat dlhsie na rodicovskej dovolenke. Podlozene zdravotne problemy zatial nemame, i ked problemy ma, potvrdenie z alergie budeme mat az o 2 mesiace. Ako mam dalej postupovat pocas nasledujuceho tyzdna. Chcem ostat zatial len ako osoba starajuca sa o dieta pocas celeho dna (nechcem ho dat do skolky) bez naroku na davky od statu. Ak by sme dostali potvrdenie, ze syn je chory a nemoze navstevovat skolku, da sa potom vybavit dodatocne nejaka davka zo socialnej poistovne? Kde vsade sa musim ist teraz zaregistrovat, pripadne co musim zmenit? Dakujem pekne za vsetky rady.