Viera
14.03.07,08:18
V roku 2006 sme zamestnali pracovníka, na ktorého sme čerpali dotáciu z ÚPSVAR. Nárok na dotáciu sme účtovali 346/648. K 31.12.2006 nám vznikla pohľadávka voči úradu za posledné tri mesiace roku 2006.

1. Správne sme zaúčtovali nárok na dotáciu 346/648 už okamihom vzniku nákladov, na ktoré bude dotácia poskytnutá ?

2. Keď som to chcela nahodiť do súvahy, zistila som , že účet 346 sa na strane aktív nenachádza. Je uvedený len na strane pasív. Mám to teda zapísať v súvahe mínusom do daňových záväzkov a dotácii tzn. riadok 110 alebo nejako inak ?
martinius
14.03.07,07:28
V roku 2006 sme zamestnali pracovníka, na ktorého sme čerpali dotáciu z ÚPSVAR. Nárok na dotáciu sme účtovali 346/648. K 31.12.2006 nám vznikla pohľadávka voči úradu za posledné tri mesiace roku 2006.

1. Správne sme zaúčtovali nárok na dotáciu 346/648 už okamihom vzniku nákladov, na ktoré bude dotácia poskytnutá ?

2. Keď som to chcela nahodiť do súvahy, zistila som , že účet 346 sa na strane aktív nenachádza. Je uvedený len na strane pasív. Mám to teda zapísať v súvahe mínusom do daňových záväzkov a dotácii tzn. riadok 110 alebo nejako inak ?
Na účtoch 346 - Dotácie zo štátneho rozpočtu a 347 - Ostatné dotácie sa účtujú
a) v prospech týchto účtov príjem dotácií: teda 221/346
b) na ťarchu týchto účtov priznanie dotácie, a to
1. dotácie na obstaranie dlhodobého majetku a na obstaranie technického zhodnotenia so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období,
teda 346/384
2. dotácie na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak sa dotácia poskytla na úhradu nákladov, a to v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním nákladov vynaložených na príslušný účel, na ktorý sa dotácie na hospodársku činnosť poskytli, teda 346/648
3. dotácie na úhradu úrokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 668 – Ostatné finančné výnosy, a to v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním úrokov do finančných nákladov, teda 346/668
346 je zúčtovací účet,konečný zostatok môže byť raz aktívny,raz pasívny,v ideálnom prípade vyrovnaný.
Viera
21.03.07,09:06
Už som to zistila, ako to je.
Pohľadávky z dotácii sa zapisujú v súvahe do riadku 054. Bolo to dodatočne upravované vo Finančnom spravodajcovi 11/2005.
Laura1
22.01.09,12:26
Zdravím Vás,
môžete mi poradiť:
Kedy zaúčtujem v PÚ pohľadávku voči UPSVaR za preplatenie prevádzkových nákladov /chránené pracovisko §60/ za obdobie: júl-sept. 2008, keď mi ešte z Úradu práce neprišlo oznámenie o uznaní - viem však na 100%,že to dostaneme - poznám aj presnú sumu.
Nakoľko sa to týka roku 2008, podľa mňa to zaúčtujem v 2008 na 346/648.

Ďakujem za Váš názor,
Alžbeta
Laura1
23.01.09,19:30
prosím.......
Anonymka
23.01.09,19:39
Neviem, či je správne účtovat do hned do výnosov ... tá dotácia je zatial len slúbená. Vo FN si nič nenašla? Alebo v zákone o účtovníctve?:confused:
Marína
23.01.09,21:05
. .
ekovm
04.03.09,07:28
Chcela by som sa spýtať, obdržali sme od ÚP dotácie na podporu zamestnanosti na úhradu odvodov zamestnávateľa a zamestnanca. Aký máte názor na postup účtovania tejto dotácie?
Predpis 346/648
Čerpanie 221/346
Odvody zamestnanca mu musím vyplatiť, neviem ako to účtovne mám vyriešiť.
ekovm
04.03.09,11:09
Ozaj mi nikto nevie poradiť?
hapeti
06.03.09,12:29
Ja som to riešil tak ako píšeš, že predpis 346/648 a čerpanie 221/346. Iné riešiť nemusíš, normálne účtuješ odvody do nákladov lebo tá dotácia ti ide do výnosov, teda dopad z daňového hľadiska je 0.
ekovm
06.03.09,12:52
Lenže ja tú dotáciu musím zamestnancovi nejako predpísať, lebo ju cez mzdu musím vyplatiť. / 331/221 alebo 211/ a čo dám na
???/331. Alebo sa mýlim?
hapeti
09.03.09,07:50
Dotáciu dostáva zamestnávateľ na úhradu nákladov súvisiacich so zamestnávaním tej osoby (mzda+odvody), tie peniaze netreba mu predpísať. Stačí mu spracovať mzdu a normálne vyplatiť čistú mzdu 331/221 alebo 211.
Bambi23
10.03.09,07:54
Zdravím Vás,
môžete mi poradiť:
Kedy zaúčtujem v PÚ pohľadávku voči UPSVaR za preplatenie prevádzkových nákladov /chránené pracovisko §60/ za obdobie: júl-sept. 2008, keď mi ešte z Úradu práce neprišlo oznámenie o uznaní - viem však na 100%,že to dostaneme - poznám aj presnú sumu.
Nakoľko sa to týka roku 2008, podľa mňa to zaúčtujem v 2008 na 346/648.

Ďakujem za Váš názor,
Alžbeta

Ja mam podobny problem, len viem, ze tu dotaciu nedostatneme, pretoze sme vraj nepredlozili vsetky potrebne doklady. Mam tu sumu aj tak zauctovat do r. 2008 a potom v r. 2009 ju "rozpustit", alebo nemusim, kedze viem, ze ju na 100% nedostatneme :)
Inac, vsetci co ziadate preplatenie prevadzkovych nakladov z UPSVaR, aj Vas prekvapila nasa vlada v case krizy tym, ze si narychlo schvalila jeden bod v zakone, ktorym sa ohana - a to, ze niekedy ked ste nepredlozili vsetky doklady, napisali vam lis, ze mate este 10 dni na doplnenie. Teraz si to na zaklade noveho paragrafu jednoducho ulahcili a hlavne usetrili, tym, ze to zrusili. Ked nedate vsetko nacas, tak mate smolu. Dobre setrenie, ze ?
Mimochodom v januari nebolo mozne vcas dostat potvrdenia od poistovni, pretoze im nefungoval system a jednoducho vam potvrdenie o tom, ze mate vsetko zaplatene vcas nedali, teda ste to ani nemohli predlozit uradu prace. Ale asi je nas viac takychto, pretoze ked som sa bola pytat na UPSVaR co s tym, tak mi povedali, ze nas je viac :)
Hlavna vec, ze niekto vyhral konkurz na predoch na EUr v poistovniach a jednoducho to nezvlada. Ale co sa stazujem, ze?
Erika-ežka
26.05.09,07:18
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na dotáciu (nenávratný finančný príspevok na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ) , ktorú dostala s.r.o..
Dohoda o poskytnutí príspevku je spísaná s konateľkou s.r.o., ale ešte v tom čase evidovanou ako uchádzač o zamestnanie, všade je písané len jej meno, nie meno sro, ale v podnikateľskom pláne, ktorý bol schválený je napísané, že bude fungovať ako PO - s.r.o.
Môžem túto dotáciu účtovať, ako keby bola pridelená s.r.o.? aj keď bola schválená len na meno pani, ktorá je konateľkou a spoločníčkou s.r.o.?
Prosím o vyjdarenie, kto má takúto skúsenosť.
Erika-ežka
27.05.09,06:08
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na dotáciu (nenávratný finančný príspevok na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ) , ktorú dostala s.r.o..
Dohoda o poskytnutí príspevku je spísaná s konateľkou s.r.o., ale ešte v tom čase evidovanou ako uchádzač o zamestnanie, všade je písané len jej meno, nie meno sro, ale v podnikateľskom pláne, ktorý bol schválený je napísané, že bude fungovať ako PO - s.r.o.
Môžem túto dotáciu účtovať, ako keby bola pridelená s.r.o.? aj keď bola schválená len na meno pani, ktorá je konateľkou a spoločníčkou s.r.o.?
Prosím o vyjdarenie, kto má takúto skúsenosť.
Prosím vyjadrite sa mi .