rene
20.01.05,22:07
Prosím Vás,poraďte, čo sa ráta do obratu 1.500.000,- pre cestovku?
kori
20.01.05,22:24
tržby(príjmy)
petra
10.02.05,16:28
len fakturácia
marcelaStanakova
11.02.05,06:33
Práve minulý rok som začínala spracovávať jednu CK, a tí neboli do 11/2004 platci DP v 11 mesiaci dosiahli obrat 1.500.000,- a od 1.12.2005 sú platci DPH.
Bolo treba k tomu vzplniť registračné tlačivo z DÚ a oni určili termín odkedy sú platci DP samozrejme štvrťročný.
Vladimír Ozimý
11.02.05,10:30
No ja som dlhe roky robil dph CK a poviem Vam je to riadny bordel co sa tyka dph v CK. Tak drzim palce a nech to slape. Paragraf 65 musite mat v malicku.
rene
11.02.05,22:48
No ja som dlhe roky robil dph CK a poviem Vam je to riadny bordel co sa tyka dph v CK. Tak drzim palce a nech to slape. Paragraf 65 musite mat v malicku. Ten, kto toto vymyslel,myslím ten špeciálny paragraf pre cestovky, to určite neúčtoval:eek:
Fisher
14.02.05,09:36
Ešte k § 77 - Zdaňovacie obdobie

Ak je obrat za predch. kal. rok nižší ako 10 mil. zdaňovacím obdobím je štvrťrok.

Ale ráta sa do obratu len tá časť výnosu ktorá je vlasnou službou (prirážka CK) a táto sa vlastne len uvádza v daňovom priznaní alebo aj tá časť ktorá je súčtom cien nakúpených služieb ?

Ďakujem vopred skusenejším kolegom .:)
Freddy
25.06.05,06:19
Krásny deň všetkým,

ako je to vlastne s obratom u CA, príp. CK? Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk? A ktorú čiastku uvádzam do daňového priznania k DzP? Príjem bude 22.000 a výdaj 20.000, alebo budem mať len príjem 2.000? Hľadal som v zákone, ale nevedel som nájsť paragraf, podľa ktorej by to malo byť ten druhý spôsob... :(

Ďakujem Vám za pomoc! :D
KEJKA
25.06.05,10:48
[QUOTE=Freddy]Krásny deň všetkým,

ako je to vlastne s obratom u CA, príp. CK? Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk? A ktorú čiastku uvádzam do daňového priznania k DzP? Príjem bude 22.000 a výdaj 20.000, alebo budem mať len príjem 2.000? Hľadal som v zákone, ale nevedel som nájsť paragraf, podľa ktorej by to malo byť ten druhý spôsob... :(

podľa mňa je to práve problém, ktorý rieši § 65. Služba sa považuje ako komplet služba od jednej CK, DPH sa odvedie len z provízie.
Je zákaz kompenzácie, takže ak od zákazníka CK inkasuje 22000 je to jej tržba-obrat, 20000 sú náklady na obstaranie služby.
Samozrejem posun k limitu 1,5 mil. Sk je daleko rýchlejsí.

Ak niekto súhlasí - kliknite, nie som si istá.
soske
28.06.05,12:27
Ja tiez pracujem v CK , a robim to tak, ze ked predavame zajazd od inej CK, na základe Zmluvy o obstaraní zájazdu a ja si fakturujem len províziu, nevstupuje

príjem od klienta a moja úhrada inej CK do obratu t.j. ani náklad ani výnos.
Do výnosu a obratu vstupuje len fakturovaná provízia.
Freddy
28.06.05,12:34
Ja tiez pracujem v CK , a robim to tak, ze ked predavame zajazd od inej CK, na základe Zmluvy o obstaraní zájazdu a ja si fakturujem len províziu, nevstupuje

príjem od klienta a moja úhrada inej CK do obratu t.j. ani náklad ani výnos.
Do výnosu a obratu vstupuje len fakturovaná provízia.
Áno, aj ja som sa už stretol s takým názorom, ale na základe čoho to robíš tak? Prečo by to nemal zvýšiť tvoj obrat?
liba2
03.07.05,10:39
[QUOTE=Freddy]Krásny deň všetkým,
ako je to vlastne s obratom u CA, príp. CK? Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk? A ktorú čiastku uvádzam do daňového priznania k DzP? Príjem bude 22.000 a výdaj 20.000, alebo budem mať len príjem 2.000? Hľadal som v zákone, ale nevedel som nájsť paragraf, podľa ktorej by to malo byť ten druhý spôsob... :(

Freddy, pridávam svoj názor, lebo tiež robím CK a viem aké je to častokrát ťažké.
Podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe vzniká registračná povinnosť...

Korigujem svoj príspevok: V otázke sa uvádza slovo "obrat", ktoré ma splietlo k zákonu o DPH. Teda nesprávne som pochopila otázku. Ospravedlňujem sa. Ale otázka mala byť zadaná v inej téme.
Freddy
03.07.05,11:03
Krásny deň všetkým,
ako je to vlastne s obratom u CA, príp. CK? Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk? A ktorú čiastku uvádzam do daňového priznania k DzP? Príjem bude 22.000 a výdaj 20.000, alebo budem mať len príjem 2.000?Teda CA do obratu započíta celú cenu zájazdu, lebo obrat nie je rozdiel medzi príjmami a výdavkami, ale len príjem.
Keď sa CA stane platiteľom DPH, potom do daňového priznania a teda aj do obratu sa započíta len provízia bez DPH.
:confused: Mám tomu rozumieť tak, že pokiaľ CA nie je platcom DPH, do daňového priznania DzP dáva do príjmov 22000 a do výdavkov 20000, a pokiaľ už je platiteľom DPH, vtedy dáva príjmy 2000 a výdaje 0??? Aký má súvis registrácia DPH s tým, že čo počítam do obratu pri DzP (okrem odpočtu DPH)??? Nejak mi to nesedí... :(
liba2
03.07.05,11:15
[QUOTE=Freddy]:confused: Mám tomu rozumieť tak, že ...

Korigovala som svoj príspevok.
liba2
03.07.05,11:23
[QUOTE=Freddy]Krásny deň všetkým,

ako je to vlastne s obratom u CA, príp. CK? Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk? A ktorú čiastku uvádzam do daňového priznania k DzP? Príjem bude 22.000 a výdaj 20.000, alebo budem mať len príjem 2.000? Hľadal som v zákone, ale nevedel som nájsť paragraf, podľa ktorej by to malo byť ten druhý spôsob... :(

----------------------------
Pri zákone o dani z príjmov poznáme "základ dane" (§ 2 písm. j) , čo zhruba znamená rozdiel medzi príjmami a výdavkam. Ja v PÚ používam účet 324, na ktorom sledujem príjmy od klientov a úhrady touroperátorom. Províziu účtujem do výnosov. Upresni bližšie účel-cieľ tvojej otázky, prosím.
Freddy
03.07.05,11:41
Upresni bližšie účel-cieľ tvojej otázky, prosím.
Skúsim to zhrnúť... :) Jedná sa o CA, účtuje v JÚ. Pokiaľ prijíma platby od klientov, zahrňa to do príjmov zvyšujúcich ZD v celkovej výške. Tú istú sumu zaplatí inej CK, o čo zníži ZD. A nakoniec dostane províziu, ktorú takisto zdaní. Z toho vyplýva aj registrácia DPH, pri ktorom do obratu vstupuje aj hodnota celého zájazdu, nie len z provízie.
Teraz moja otázka je, či to je správne, lebo boli tu aj také názory, že príjem od klientov nezdaňujem, tak isto ani úhradu CK, zdaním len províziu (z pohľadu dane z príjmov). Lebo v tomto druhom prípade by pojem "obrat" mal 2 rôzne výklady, podľa DPH by to boli celkové poskytnuté služby (príjem od klienta + provízia) a z pohľadu dane z príjmov by to bola len provízia (bez príjmov od klienta).
Dúfam, že teraz som to už napísal jasnejšie... :)
liba2
03.07.05,11:46
Krásny deň všetkým,

ako je to vlastne s obratom u CA, príp. CK? Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk? A ktorú čiastku uvádzam do daňového priznania k DzP? Príjem bude 22.000 a výdaj 20.000, alebo budem mať len príjem 2.000? Hľadal som v zákone, ale nevedel som nájsť paragraf, podľa ktorej by to malo byť ten druhý spôsob... :(

Ďakujem Vám za pomoc! :D
Freddy, zle si zapísal otázku. Do témy "DPH". To je dôvod, prečo sme ja aj iní reagovali k problematike DPH. Ale tebe ide o daň z príjmov. Neviem, či robíš JÚ alebo PÚ. V každom prípade podľa tebou uvedeného príkladu, zdaniš 19%-nou daňou z príjmov sumu 2.000 Sk (ak nemáš k tomu žiadne výdavky).
Freddy
03.07.05,11:57
Freddy, zle si zapísal otázku. Do témy "DPH". To je dôvod, prečo sme ja aj iní reagovali k problematike DPH. Ale tebe ide o daň z príjmov. Neviem, či robíš JÚ alebo PÚ. V každom prípade podľa tebou uvedeného príkladu, zdaniš 19%-nou daňou z príjmov sumu 2.000 Sk (ak nemáš k tomu žiadne výdavky).
Pôvodnú otázku som nepísal ja, len som to rozšíril, možno trošku nešťastne... :( Jedná o JÚ, pre mňa je jasné, že zaplatím daň zo sumy 2.000 Sk, len neviem, že do daňového priznania mám uviesť príjmy vo výške 22.000 a výdaje 20.000, alebo príjem 2.000 a výdaj 0. Doteraz som robil podľa prvého spôsobu, no boli tu aj názory na ten druhý spôsob, takže som sa zneistil, či to je tak správne...

Ináč liba2, ďakujem pekne za trpezlivosť... :)
liba2
03.07.05,12:18
[QUOTE=Freddy]Pôvodnú otázku som nepísal ja, len som to rozšíril, možno trošku nešťastne... :( Jedná o JÚ, pre mňa je jasné, že zaplatím daň zo sumy 2.000 Sk, len neviem, že do daňového priznania mám uviesť príjmy vo výške 22.000 a výdaje 20.000, alebo príjem 2.000 a výdaj 0. Doteraz som robil podľa prvého spôsobu, no boli tu aj názory na ten druhý spôsob, takže som sa zneistil, či to je tak správne...
---------------------------------
1.) Daň z príjmov: je to na tebe akú techniku zvolíš. Výsledok bude rovnaký. Ale ak ti hrozí registrácia DPH, potom:
2.) § 4 ods. 1 a 9 zákona o DPH, teda obrat=príjem=22.000 sk.
Freddy
03.07.05,12:23
1.) Daň z príjmov: je to na tebe akú techniku zvolíš. Výsledok bude rovnaký. Ale ak ti hrozí registrácia DPH, potom:
2.) § 4 ods. 1 a 9 zákona o DPH, teda obrat=príjem=22.000 sk.
Ďakujem! :)
kikimi
18.09.05,18:36
Skúsim to zhrnúť... :) Jedná sa o CA, účtuje v JÚ. Pokiaľ prijíma platby od klientov, zahrňa to do príjmov zvyšujúcich ZD v celkovej výške. Tú istú sumu zaplatí inej CK, o čo zníži ZD. A nakoniec dostane províziu, ktorú takisto zdaní. Z toho vyplýva aj registrácia DPH, pri ktorom do obratu vstupuje aj hodnota celého zájazdu, nie len z provízie.
Teraz moja otázka je, či to je správne, lebo boli tu aj také názory, že príjem od klientov nezdaňujem, tak isto ani úhradu CK, zdaním len províziu (z pohľadu dane z príjmov). Lebo v tomto druhom prípade by pojem "obrat" mal 2 rôzne výklady, podľa DPH by to boli celkové poskytnuté služby (príjem od klienta + provízia) a z pohľadu dane z príjmov by to bola len provízia (bez príjmov od klienta).
Dúfam, že teraz som to už napísal jasnejšie... :)

****************
Čo sa tyka DPH pri sprostredkovanom predaji služieb cestovného ruchu - zahňuje sa do obratu len provízia. V Tvojom príspevku si to zle napísal - citujem Tvoj príspevok - "Dajme tomu CA kúpi od inej CK zájazd za 20.000 Sk, - (spravne je SPROSTREDKUJE zájazd) predá ju klientovi za 20.000 Sk, následne vyfaktúruje CK províziu za zájazd vo výške 2.000 Sk. Teraz čo sa počíta do obratu, 22.000 Sk, alebo len 2.000 Sk?"

Cena zájazdu 20.000,- - ide do tržieb /obratu - CK, ktorá je touroperatorom (=tvorcom) zájazdu.- Napírklad táto CK má vstupy (dopravu, ubytko, stravu) za 15.000,- a jej priražka je 5.000,- - no a Tebe ako CA prenecháva časť svojej priražky za to, že si jej pomohol s realizaciou jej produktu.
Preto Ty účtuješ 20.000,- len ako "niečo", čo Tebou prebehne bez toho, aby Ťa to ovplyvnilo (najlepši je na to účet 32400). Tvoju odmenu - čiže províziu - si musíš následne vyfakturovať u CK a táto je Tvojou tržbou / obratom.
Je to podľa § 65, odst. 8, ktorý hovorí, že "CK, ktorá predáva služby cest. ruchu v mene a na účet inej CK, uplatňuje daň len za sprostredkovanie predaja služieb cest. ruchu....."
kikimi
29.04.06,22:07
Bea16
07.03.07,08:53
:D Neviem, či som sa mojou otázkou-prosbou strafila do správnej témy, dúfám že ano. Začínam/budem účtovať v CK, zatiaľ zbieram informácie. Čo som sa tu dočítala mi trošku naháňa obavu. Teraz študujem poznámky od majiteľa a zákony a predpisy. Mám túžbu si vypracovať prehľadnú tabuľku -šmírak, na všetky nákupy a predaje v rámci CK. ( ACR, ACR-EÚ, PCR........) niektoré nakúpené služby pre cK sa dodaňujú a niektoré nie. Tabuľku som aj začala robiť, a upravovala a upravovala a teraz ju mažem lebo sa v nej nevyznám. Viem, že je to drzosť na entú, ale skúsim, nemá niekto takýto šmírak a bol by ochotný sa s ním podeliť?