Megen
14.03.07,10:05
Chcem sa vas spytat, mama chce prepisat svoj 4.izbovy byt na mna ako na dceru. Som vsak vydata a s manzelom veru mavame nezhody. Da sa nejakym cestnym prehlasenim dokladovat, ze sa moj terajsi manzel zrieka naroku na byt mojej matky ? Pre pripad trebars rozvodu, alebo i mojho umrtia. Mam totizto i dalsich surodencov. Ako sa to da pripade osetrit ?
Katarina6
14.03.07,09:54
Darovanie je potrebné zúradovať na notárskom úrade, kde do darovacej zmluvy zakomponujte tieto svoje ( a prípadne iné návrhy.) Vaša matka toto musí sformulovať sama, resp. zverte formuláciu právnikovi. Niektorí ľudia ľutujú pár stoviek za správnu právnu formuláciu a potom plačú že ich nejaký "charakter" ozbíja o ich dedičstvo.
mysimis
14.03.07,09:56
A čo tak spísať záveť? V záveti by bolo definované, že sa stávate výlučnou vlastníčkou uvedeného bytu.
lubica_02
15.03.07,04:56
A čo tak spísať záveť? V záveti by bolo definované, že sa stávate výlučnou vlastníčkou uvedeného bytu.
Pravdepodobne matka nechce vlastníctvo bytu riešiť závetom. Každý advokát vie,ako spísať darovaciu zmluvu - ak matka daruje byt dcére,nemá manžel pri správne spísanej zmluve na byt nárok.Ja ako dcéra by som hneď u advokáta spísala záveť na byt tak, aby ho zas získali len moje deti, ak v manželstve nie je všetko ako má byť / ale na druhej strane kde nie sú problémy /.
vrto007
18.03.07,09:19
Podľa Občianskeho zákonníka do bezpodielového spoluvlastníctva manželov v zmysle §-u 143 patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva... Takže Tvoj manžel nemá , resp.nebude mať žiadne práva k darovanému bytu. Bolo by asi naozaj dobré poriešiť si to ďalej nejakým závetom, alebo to darovať deťom. Pozor však na to, aby ste v byte niečo neprerábali, alebo ho iným spôsobom nezveľaďovali zo spoločných peňazí. V tej chvíli by sa manželovi otvárali dvierka nárokovať si niečo z bytu v budúcnosti.
jamis
18.03.07,09:34
Moja svokra darovala svoju nehnuteľnosť synovi /môjmu švagrovi /za podmienky, že ju doopatruje a teraz toho veľmi ľutuje. Už sme s ňou boli aj u právničky ohľadom vrátenia daru, ale to by muselo ísť súdnou cestou a to svokra nechce.
Sama právnička povedala, že najlepší spôsob niekomu darovať svoju nehnuteľnosť je spísať záveť.
Preto by som takéto riašenie odporúčala a manžel by v žiadnom prípade nemal na túto nehnuteľnosť nárok.
Megen
20.03.07,10:04
Vdaka za vsetky podnetne a cenne rady. Pekny den !!
najag
20.03.07,13:17
byt je mozne darovat aj darovacou zmluvou. Pretoze bude obdarovana iba dcera a to znamena, ze byt nespada do bezpodieloveho vlastnictva a dcera si moze nakladat s bytom, ako uzna za vhodne, aj s pozitkami, ktore jej vyplynu z predaja bytu, najmu a podobne. Je iba na matke, aby zvazila vsetky rizika spojene s darovanim, aj ked nakoniec je mozne darovanie zatazit vecnym bremenom v podobe prava dozivotneho uzivania bytu, teda, ze za zivota matky sa nebude moct byt predat.