hermiona
14.03.07,11:31
Prosím ma niekto skúsenosti s účtovaním komanditnej spoločnosti.
Neviem ako zaúčtovať stratu v prípade, že ju znášajú komandisti.
Ďakujem, Ďakujem.
hermiona
14.03.07,10:40
Nikto nič nevie, tak sme na tom rovnako.
martinius
14.03.07,12:17
Stratu znášajú komandisti a komplementári podľa zakladateľskej zmluvy.Účtovanie upravujú Postupy účtovania,počekaj,vypíšem,ak chceš.
martinius
14.03.07,12:22
Na komandistov sa musíš pozerať presne tak ako na spoločníkov s.r.o.
Vyplýva to z obch.zákonníka §93 odst. 2.
354/431.
apo
14.03.07,15:15
Na komandistov sa musíš pozerať presne tak ako na spoločníkov s.r.o.
Vyplýva to z obch.zákonníka §93 odst. 2.
354/431.

Prosím, prosím.
1. Veľmi stručne a jednoducho popísať ako sa účtuje komanditná spoločnosť pri ročnej uzávierke ak je niečo odlišné od s.r.o.
2. Aký má vplyv výsledok hospodárenia k.s. na komandistov a komandatárov pri ch daňovom priznaní. (Je to niečo podobné ako pri v.o.s.?)


Mám jednu k.s. a nemám žiadne skúsenosti, preto prosím poradiť.

apo
hermiona
14.03.07,17:18
Dakujem pekne, uz som ani nedufala, ze si moje zufalstvo niekto vsimne.
Ale niekde som sa docitala, ze komanditna spolocnost neuctuje o hospodarskom vysledku v schvalovani.
apo
18.03.07,19:51
Prosím ma niekto skúsenosti s účtovaním komanditnej spoločnosti.
Neviem ako zaúčtovať stratu v prípade, že ju znášajú komandisti.
Ďakujem, Ďakujem.

Hľadal som inú záležosť v zákone o dani z príjmu a natrafil som na ustanoveńie o komanditnej spoločnosti.

Všeobecne komnaditná spoločnosť zisk/stratu delí na dve časti.
Jena časť sa premietne do základov dane komplementárov a ostávajúcu časť zdaní komanditná spoločnosť.

Pozri § 14 odstavec 5 zákona o dani z prímu. Ako to urobiť v účtovníctve je už druhá vec, to budem riešiť aj pre vlastnú potrebu neskôr.

Pozdravujem.

apo
martinius
19.03.07,09:24
V účtovných jednotkách, ktorými sú verejné obchodné spoločnosti, pri uzavretí účtovných kníh sa nepostupuje podľa §8 odseku 2 písm. f), ale sa účtuje o nároku spoločníkov na podiele na výsledku hospodárenia. Ak výsledok hospodárenia je zisk, účtuje sa na ťarchu účtu 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom so súvzťažným zápisom v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku. Ak výsledok hospodárenia je strata, účtuje sa na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 596 – Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom. Podľa tohto odseku sa účtuje aj v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá je komanditnou spoločnosťou, vo vzťahu ku komplementárom.
Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom (komplementár) alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní (komandista)
Na účte 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku sa účtujú záväzky voči spoločníkom vrátane akcionárov v obchodných spoločnostiach alebo členom družstiev vo výške ich podielov na zisku spoločnosti alebo družstva, a to so súvzťažným zápisom na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, ak ide o spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov v komanditnej spoločnosti a účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní, ak ide o spoločníkov v ostatných obchodných spoločnostiach, členov družstiev a komanditistov v komanditnej spoločnosti.
martinius
19.03.07,09:29
Dakujem pekne, uz som ani nedufala, ze si moje zufalstvo niekto vsimne.
Ale niekde som sa docitala, ze komanditna spolocnost neuctuje o hospodarskom vysledku v schvalovani.
Účtuje,ale tento sa rozdeľuje len komandistom.
martinius
19.03.07,09:38
(5) Základ dane daňovníka, ktorý je komanditnou spoločnosťou, sa zisťuje za spoločnosť ako celok podľa § 17 až 29. Od takto zisteného základu dane sa odpočíta podiel pripadajúci na komplementárov, ktorý sa určí v rovnakom pomere, v akom sa delí zisk pred zdanením medzi komanditistov a komplementárov.Zostávajúci základ dane je základom dane komanditnej spoločnosti. Daňová strata sa delí rovnako ako základ dane vypočítaný podľa § 17 až 29 ZDP
Postupy účtovania som citovala už vyššie,ale pre istotu:
Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.
Výsledok hospodárenia po zdanení daňou z príjmov – účtovný výsledok hospodárenia, ktorým môže byť účtovný zisk alebo účtovná strata, sa zistí ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5.
hermiona
07.04.07,21:43
Dodatočne veľmi pekne ďakujem aspoň si overím či som to zaúčtovala a spravila DP správne alebo budem robiť opravné :)