Centík
14.03.07,11:39
Pozdravujem všetkých a prosím o radu na amatérsku otázku:
spoloč. má sídlo v prenajatých priestoroch. Odpisy robí prenajímateľ. V roku 2006 spoloč. (nájomca) vykonal so súhlasom prenajímateľa tech.zhodnotenie budovy - prístavba komína - cena cca 60.000,- Sk. Zaradiť komín do používania ? Čo potom s odpisom ak si ich vlastne ani nechce uplatniť?[
Ďakujem za pomoc.
betka
15.03.07,20:51
Nemusíte si komín zaradiť ako TZ, a nemusíte uplatniť ani odpis. Je to len na Vás.
Tu sa môžete zamotať, tak trochu. Ak ste plátca DPH, urobili ste si odpočítanie DPH, z komína. Nezaradíte ho ako TZ, iný majetok, nebudete ho mať v evidencii.......

Odpisy nemusíte uplatňovať, je to len Vaše právo si ich uplatniť.

Z druhej strany, ak ho máte v evidencii, po skončení nájmu, prevezme od Vás prenajímateľ TZ, (ak máte v NZ uvedené, že prenajímateľ po ukončení NZ prevezme TZ v ZC cene od Vás, či už odplatne alebo bezodplatne.....)......
Tak nech si ho odpisuje prenajímateľ ....
Centík
16.03.07,12:17
Ďakujem, ale ešte mi prosím poraďte ako ten nešťatný komín účtovať.
DPH sme si uplatnili.
Ak ho zaradím do evidencie, musím robiť účtovné odpisy, daňové si neuplatním - zaúčtujem ako odloženú daňovú pohľadávku (?), ale čo potom
aby sa mi po určitom odbobí vyrovnal účet 481?
A keď ho nezaradím, ostane mi na účte 042 a čo po skončení nájmu?
Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
betka
16.03.07,14:51
Odložená daň z príjmov. Ak je nájomca UJ, kt. má povinnosť auditu, bude z rozdielu medzi zostatkovou hodnotouúčtovnou a ZC daňovou účtovať o odloženej dani z príjmov. Odložená daň je suma dane z príjmov, kt. sa vyúčtuje ako zvýšenie alebo zníženie nákladov UJ z dovodu, že odpisy zaúčtované do nákladov sú súčasťou ZD v inom ZO, než v kt. sú súčasťou vysledku hospodárenia UJ. V prvom roku sa vypočíta odlož.DP z rozdielu medzi účtovnou a daňovou zostatkovou hodnotou odpisovaného majetku. V ďalších rokoch sa zohľadňuje len zmena stavu rozdielu zostatkových hodnôt.
Teraz sa pýtam. Vy nebudete mať ZC daňovú, lebo nechcete uplatňovať daňové odpisy, neviem síce prečo?, a neviem, prečo si chcete uplatňovať len účtovné. Nemysleli ste to naopak, len tam mimochodom.