dara64
14.03.07,10:42
čaute poraďáci,mám problém , ale nie som si úplne istá ...,čítala som aj iné príspevky,ale istota je istota

náš zamestnanec (doba určitá) mal hrubé porušenie prac.disciplíny absencia-(tak je to aj klasifikované v pracovnej zmluve) 3 dni po sebe (2.3,5.3. a 6.3.) Poslali sme mu oznámenie poštou (6.3.) s doručenkou ,ktoré prevzal.
Dňa 7.3.2007 sme mu poslali okamžité skončenie prac.pomeru paragraf 68.ods.1 pís.b),ktoré pravdepodobne neprevzal-zatiaľ sa nevrátila doručenka.
a teraz moje otázky:
1/prac.pomer by mal podľa tohto paragrafu skončiť až doručením písomne??!!
2/čo robiť,keď nám poslal PN od 9.3.2007(obyčajnou poštovou zásielkou-prišla14.3) -ochranná lehota sa naňho nevzťahuje,aj keď ešte neprevzal poštu???
3/ ako to bude s platením PN???
Martinella
14.03.07,10:20
čaute poraďáci,mám problém , ale nie som si úplne istá ...,čítala som aj iné príspevky,ale istota je istota

náš zamestnanec (doba určitá) mal hrubé porušenie prac.disciplíny absencia-(tak je to aj klasifikované v pracovnej zmluve) 3 dni po sebe (2.3,5.3. a 6.3.) Poslali sme mu oznámenie poštou (6.3.) s doručenkou ,ktoré prevzal.
Dňa 7.3.2007 sme mu poslali okamžité skončenie prac.pomeru paragraf 68.ods.1 pís.b),ktoré pravdepodobne neprevzal-zatiaľ sa nevrátila doručenka.
a teraz moje otázky:
1/prac.pomer by mal podľa tohto paragrafu skončiť až doručením písomne??!!
2/čo robiť,keď nám poslal PN od 9.3.2007(obyčajnou poštovou zásielkou-prišla14.3) -ochranná lehota sa naňho nevzťahuje,aj keď ešte neprevzal poštu???
3/ ako to bude s platením PN???
1/ PP v zmysle §68 - končí okamžite, ak je k tomu oprávnený dôvod.Ak máte absenciu v interných firemných predpisoch zadefinovanú ako hrubé porušenie prac.disciplíny s následným skončením PP v zmysle uvedeného §68 ZP a zamestnanec bol o tomto vopred informovaný, doručením oznámenia (potvrdenie na doručenke) bol naplnený dôvod pre nasledovné skončenie PP.
2-3/ Ak je dátum prevzatia oznámenia o absencii skorší ako dátum jeho PN túto by už mala riešiť Soc.poisťovňa ako PN v ochrannej lehote.
Ak je dátum prevzatia oznámenia neskorší, poskytnete mu náhradu príjmu za tie dni od začiatku PN do dátumu skončenia PP a následne pošlete PN na Soc.poisťovňu.
Pre výpočet dní ochrannej lehoty treba postupovať podľa §32 ZSP.
Bambi23
14.03.07,10:46
My sme mali taku skusenost tiez, ale dopadlo to tak, ze zamestnanec s vypovedou nesuhlasil a obratil sa na pravnika.
Podla zakona sme ho na hrube porusenie discipliny mali upzornit 3x pisomne a az potom sme mu mohli dat vypovet, takze nam ostali dve moznosti. Nadalej ho zamestnavat a dat mu vypovednu lehotu podla pracovnej zmluvy, alebo mu vyplatit odstupne.

Co uz, zakony su robene tak, ze zamestnanec moze vsetko, ale vy ako zamestnavatel mate len povinnosti.

Dufam len, ze "Smerakom" neprejte ten ich novy navrh zakona, kde chrania zamestnavatelov este viac. Je tam totiz uprava, kde im musite vyplatit odstupne vzdy. Teda sa moze stat, ze vezmete zamestnanca flakaca, ktory vam narobi viac skody ako uzitku, ale vy mu musite dat vypovednu lehotu a este aj po vypovednej lehote ked konecne odijde mudate aj odstupne :) ... super, ze ... Nasu vladu uz radsej nekomentujem :)
dara64
14.03.07,11:08
1/ PP v zmysle §68 - končí okamžite, ak je k tomu oprávnený dôvod.Ak máte absenciu v interných firemných predpisoch zadefinovanú ako hrubé porušenie prac.disciplíny s následným skončením PP v zmysle uvedeného §68 ZP a zamestnanec bol o tomto vopred informovaný, doručením oznámenia (potvrdenie na doručenke) bol naplnený dôvod pre nasledovné skončenie PP.
2-3/ Ak je dátum prevzatia oznámenia o absencii skorší ako dátum jeho PN túto by už mala riešiť Soc.poisťovňa ako PN v ochrannej lehote.
Ak je dátum prevzatia oznámenia neskorší, poskytnete mu náhradu príjmu za tie dni od začiatku PN do dátumu skončenia PP a následne pošlete PN na Soc.poisťovňu.
Pre výpočet dní ochrannej lehoty treba postupovať podľa §32 ZSP.
Ďakujem za pomoc.Takže pokiaľ som správne pochopila,aj keď neprevzal poslanú okamžitú výpoveď,má už ukončený prac.pomer!!!Predtým som nahlásila prerušenie do SP a dňom poslania (nie prevzatia písomnej výpovede) mám nahlásiť ukončenie??
Oznámenie prevzal pred nástupom PN! ja mu iba vystavím potvrdenie pre soc.poisťovňu a on si ho doručí sám aj s PN na SP ???
Zita4
14.03.07,11:29
My sme mali taku skusenost tiez, ale dopadlo to tak, ze zamestnanec s vypovedou nesuhlasil a obratil sa na pravnika.
Podla zakona sme ho na hrube porusenie discipliny mali upozornit 3x pisomne a az potom sme mu mohli dat vypoved, takze nam ostali dve moznosti. Nadalej ho zamestnavat a dat mu vypovednu lehotu podla pracovnej zmluvy, alebo mu vyplatit odstupne.
Co uz, zakony su robene tak, ze zamestnanec moze vsetko, ale vy ako zamestnavatel mate len povinnosti.
To by som bola zvedavá, podľa akého zákona? :confused:
Blinky
18.03.07,10:36
Ahoj, mám úplne opačný problém - zamestnávateľ mi dal za január 2 absencie, napriek tomu, že som preukázateľne bola v práci (doklady mnou podpísané s daným dátumom), len som si zabudla zapísať odchod do dochádzkovej knihy, lebo som odchádzala z kancelárie o niečo neskôr a chcela som stihnúť autobus. Nijako ma neinformoval o dôvode, prečo mi dal absencie a nevyplatil mi za tie dni mzdu. Ďalšie dve absencie mi dal za február z toho istého dôvodu. Chcem, aby mi dal výpoveď, alebo aby podpísal dohodu o ukončení PP, ale on to odmieta, napriek tomu, že verejne pred celou firmou vyhlásil, že nie je s mojou prácou spokojný. Keď prídem do kancelárie, sedí tam na mojej stoličke nová zamestnankyňa, mne odmietajú dať stoličku, nepustia ma k počítaču ako môjmu základnému pracovnému nástroju, nedajú mi k dispozícii doklady na sracovanie. Chcem z tej firmy odísť, keďže mi neumožňujú pracovať a nastúpiť na nové miesto, ale on ma nechce uvoľniť z práce, napriek tomu, že so mnou nie je spokojný. Čo môžem urobiť?
Antea
18.03.07,14:52
Ahoj, mám úplne opačný problém - zamestnávateľ mi dal za január 2 absencie, napriek tomu, že som preukázateľne bola v práci (doklady mnou podpísané s daným dátumom), len som si zabudla zapísať odchod do dochádzkovej knihy, lebo som odchádzala z kancelárie o niečo neskôr a chcela som stihnúť autobus. Nijako ma neinformoval o dôvode, prečo mi dal absencie a nevyplatil mi za tie dni mzdu. Ďalšie dve absencie mi dal za február z toho istého dôvodu. Chcem, aby mi dal výpoveď, alebo aby podpísal dohodu o ukončení PP, ale on to odmieta, napriek tomu, že verejne pred celou firmou vyhlásil, že nie je s mojou prácou spokojný. Keď prídem do kancelárie, sedí tam na mojej stoličke nová zamestnankyňa, mne odmietajú dať stoličku, nepustia ma k počítaču ako môjmu základnému pracovnému nástroju, nedajú mi k dispozícii doklady na sracovanie. Chcem z tej firmy odísť, keďže mi neumožňujú pracovať a nastúpiť na nové miesto, ale on ma nechce uvoľniť z práce, napriek tomu, že so mnou nie je spokojný. Čo môžem urobiť?Rozhodne z firmy odísť bez všetkého. Budeš mať síce absenciu, zamestnávateľ ti preruší SP, ale počas absencie musí odvádzať za teba do ZP, tak si asi rýchlo rozmyslí či ukončí s tebou pracovný pomer dohodou alebo bude stále platiť odvody.Niekto bude namietať, že to nie je seriózne riešenie, ale keď sa inak nedá.
Blinky
20.03.07,17:11
Ďakujem za radu, v podstate presne to aj urobím, aj keď viem, že šéf bude zúriť. Vlastne zúri už teraz,lebo sa mu celé mesto smeje, že musí byť do mňa strašne zaľúbený, keď bezo mňa nemôže žiť a nechce ma pustiť aj napriek tomu, že s mojou prácou nie je spokojný :-) A k tomu "neserióznemu riešeniu" - nikto nemôže čakať odo mňa férový a seriózny prístup, pokiaľ ho nemá on ku mne. Keď sa dva mesiace pokúšam dohodnúť so zamestnávateľom na rozumnom spôsobe ukončenia pracovného pomeru a on odmieta každý návrh a pritom ma uráža a neumožňuje mi plnohodnotne pracovať, nemôže očakávať, že ja na neho budem brať ohľad. Myslím si, že aj zamestnávatelia by sa mali konečne naučiť, že zamestnanec nie je stroj, ale človek a ak s ním podľa toho nebude jednať, onedlho nebude mať žiadnych zamestnancov, aspoň nie takých, ktorí budú za niečo stáť. Šéf je šéfom len dovtedy, kým má KOMU šéfovať :-)
rennka
26.03.09,12:12
Ahojte poradaci, mame zamestnanca, ktory je 10 tyzdnov PN. Za celu dobu sa ani raz neozval, prvy mesiac poslal len listok na peniaze, no druhy, uz ani ten. Vobec nevieme co s nim je. Niekolkokrat sme mu volali, vzdy povedal ze nasl. tyzden ide na kontrolu a potom nam zavola. Ale nikdy viac nezavolal. Je dost nezodpovedny, uz dostal aj nejake upozornenia za porusenie PD. Ale co s nim dalej? Mozme mu dat vypoved podla § 63, ods.1 pism e)?
Chobot
26.03.09,14:23
Ahojte poradaci, mame zamestnanca, ktory je 10 tyzdnov PN. Za celu dobu sa ani raz neozval, prvy mesiac poslal len listok na peniaze, no druhy, uz ani ten. Vobec nevieme co s nim je. Niekolkokrat sme mu volali, vzdy povedal ze nasl. tyzden ide na kontrolu a potom nam zavola. Ale nikdy viac nezavolal. Je dost nezodpovedny, uz dostal aj nejake upozornenia za porusenie PD. Ale co s nim dalej? Mozme mu dat vypoved podla § 63, ods.1 pism e)?

Pokiaľ je naĎalej na PN, tak mu nemôžeš dať výpoveď. Tým, že je na PN predsa neporušuje pracovnú disciplínu. A to, že nepredkladá potvrdenia o trvaní PN je len jeho nevýhoda, lebo nedostane nemocenské dávky.
Tweety
26.03.09,14:47
Pokiaľ je naĎalej na PN, tak mu nemôžeš dať výpoveď. Tým, že je na PN predsa neporušuje pracovnú disciplínu. A to, že nepredkladá potvrdenia o trvaní PN je len jeho nevýhoda, lebo nedostane nemocenské dávky.
On dávky dostane, samozrejme ak odnesie doklad o trvaní DPN do SP. Zamestnáv. prepláca náhradu príjmu maximálne 10KD.
Chobot
26.03.09,15:17
On dávky dostane, samozrejme ak odnesie doklad o trvaní DPN do SP. Zamestnáv. prepláca náhradu príjmu maximálne 10KD.

Áno, pokiaľ to predložil do SP, máš pravdu. Ja som predpokladal, že keď je neporiadny voči zamestnávateľovi, bude neporiadny aj voči SP... :D
rennka
28.03.09,14:07
Potvrdenie nepredlozil ani do SP ( to by bol prenho asi velky vykon). Dokonca sme sa dozvedeli, ze nedodrziava ani liecebny rezim... Nie je jeho povinnost aspon raz za mesiac oznamit zamestnavatelovi ci v PN pokracuje, alebo co s nim je?
Tweety
28.03.09,14:08
Potvrdenie nepredlozil ani do SP ( to by bol prenho asi velky vykon). Dokonca sme sa dozvedeli, ze nedodrziava ani liecebny rezim... Nie je jeho povinnost aspon raz za mesiac oznamit zamestnavatelovi ci v PN pokracuje, alebo co s nim je?
Áno, samozrejme povinnosť má.
rennka
30.03.09,15:08
My sme ho vyzvali, dokonca i viackrat, ale jemu je to asi jedno... Posledny doklad co od neho mame je potvrdenie o preukazani o trvani docasnej PN za januar. A ja neviem co s nim
Chobot
30.03.09,19:57
My sme ho vyzvali, dokonca i viackrat, ale jemu je to asi jedno... Posledny doklad co od neho mame je potvrdenie o preukazani o trvani docasnej PN za januar. A ja neviem co s nim

Priebežne zisťovať na SP, či náhodou nemá ukončenú PN. Akonáhle ukončí PN, skončite s ním okamžite PP.
ľudka
31.03.09,05:33
Ja som mala taký istý problém a tiež som nevedela zamestnanca riešiť. Jeden mesiac mi dokonca predložil potvrdenie (s mesačným opozdením), na ktorom evidentne prepisoval údaje, takže som sa skontaktovala s lekárom, ktorý mi to potvrdil. Opakovane sme mu posielali upozornenia na nedodržiavanie oznamovacej povinnosti .........., ale účinok žiaden. Skončilo to tak, že na základe oznámenia iných kolegov sme sa dozvedeli, že menovaný ukončil PN, nastúpil do inej spoločnosti (doklad samozrejme žiaden). Po dohode so SP som sa skontaktovala s ošetrujúcim lekárom, vyžiadala som si potvrdenie, že ukončil PN, a písomne mu oznámila, že s ním na základe zistených skutočností okamžite končíme pracovný pomer. Takže nám sa ho podarilo zbaviť.
Veľa trpezlivosti s podobnými lajdákmi.
rennka
31.03.09,12:45
Priebežne zisťovať na SP, či náhodou nemá ukončenú PN. Akonáhle ukončí PN, skončite s ním okamžite PP.

Na zaklade akeho §? Moze byt § 63ods 1 pism e) ?
Dakujem
Tweety
31.03.09,13:00
Na zaklade akeho §? Moze byt § 63ods 1 pism e) ?
Dakujem
Okamžité skončenie PP pre porušenie PD je §68 ZP odst 1., písm b.
rennka
31.03.09,13:07
Len on mal tych poruseni uz viac, preto som myslela § 63ods 1 pism e). Ale tam by musela byt zrejme aj vyp. lehota. Alebo sa mylim?
Tweety
31.03.09,13:09
Len on mal tych poruseni uz viac, preto som myslela § 63ods 1 pism e). Ale tam by musela byt zrejme aj vyp. lehota. Alebo sa mylim?
Áno, pri výpovedi je VD stále.
rennka
31.03.09,13:25
Na SP som zistila, ze PN stale trva, potvrdenie odovzdane zatial nebolo. Napisala som mu upozornenie (dufam, ze uz posledne) a uvidim ci sa ozve. Dakujem.
katka268
01.04.09,08:49
Prosim pomooooc - aky je postup ked je dovod na okamzite zrusenie prac.pomeru (opilost na pracovisku v sobotu), v pondelok oznami zamestnavatelovi, ze je PN (ale papier nedoda - doda ho az o tyzden neskor s datumom PN od prveho pondelka). A zamestnavatel medzicasom posle doporucene okamzite zrusenie. Ku ktoremu dnu u ho mozeme odhlasit? 11.den od zaciatku PN?
rennka
02.04.09,05:08
Áno, pri výpovedi je VD stále.

Aj pri vypovedi podla § 68 ods.1 pism. b) ?
Chobot
02.04.09,09:04
Aj pri vypovedi podla § 68 ods.1 pism. b) ?

To nie je výpoveď, ale okamžité zrušenie PP!
Maňaska
06.04.09,07:59
Dobrý deň,
ako sa postupuje v prípade, že zamestnanec nastúpi na PN napríklad 10.3.2009 a zároveň 11.3.2009 ukončí pracovný pomer dohodou. PN však pokračuje - ide o dlhodobú PN.
Ako máme v tomto prípade postupovať?
1 - Odhlásiť zamestnanca zo SP (RLFO odhláška) k 10.3.2009
2 - vyplatiť náhradu príjmu za jeden deň 10.3.2009
3 - Odoslať II. časť PNky a Potvrdenie o príjme do SP a viac sa o PN nestarať ?
alebo
máme evidovať túto nemoc až do ukončenia - t.j. aj na mzdovom liste aj v v elektronickom súbore aj napriek ukončeniu PPV .

Ďakujem za odpoveď.
MIRKA111
14.04.09,04:37
Dobrý deň, zamestancom bol nameraný alkohol v dychu, podpísali upozornenie a vedeli, že s nimi bude rozviazaný pracovný pomer a mali prísť na personálne podpísať okamžité skončnie pracovného pomeru, ale neprišli a dali sa od nasledujúceho dňa vypísať na PN, rozviazanie bolo ku dňu prevzatia........ kedy presne skončím pracovný pomer, kedže rozviazanie im bolo doručené počas PN dňom prevzatia, alebo až ked skončia PN?
katka50
14.04.09,04:59
Dňom prevzatia.
Zákonník práce
§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
16lukasko
14.04.09,05:21
No s tým 3- krát upozorniť to som počul. za porušenie pracovnej disciplíny.. ale to je iba výpoveď kde beží 2 mesačná výpovedná lehota... okamžité ukončenie pracovného pomeru.. je okamžite.. ak zvlášť hrubím spôsobom porušil.. po doručení prípadne oznámení.. musí to byť písomnou formou..