Gira
21.01.05,08:44
Dobrý deň všetkým poradcom!
Chcem sa uistiť, či som správne pochopila doterajšie príspevky o odmene konateľa s.r.o.

Mám takýto prípad: Konateľ s.r.o. nemá na Slovensku uzatvorenú pracovnú zmluvu. Tú má uzatvorenú v ČR. Slovenská s.r.o. mu chce vyplácať odmenu ako konateľovi na základe zmluvy o výkone funkcie a to od februára 2005. Podlľa toho čo som sa tu dočítala platí preňho nasledovné:

1. Konateľa je potrebné prihlásiť do Zdravotnej poisťovne ako SZČO. Ak bude poberať odmenu od 1.2.2005, musí sa prihlásiť do 8.2.2005.
2. Z odmeny sa mu bude zrážať daň a zdravotné poistenie. Sociálne poistenie sa neplatí, aj keď v SR nie je zamestnaný.
3. Ak má stanovenú odmenu vo výške napr. 30 000,- Sk mesačne, suma, ktorú bude odvádzať do zdravotnej poisťovne sa určí ako 30 000:2,14 = 14 018,69 x 14% = 1 963,-. Keďže nie je na Slovensku nikde zamestnaný, jeho odvod na zdravotné poistenie musí byť min. 910,- Sk.
4. Poistné sa uhrádza v termínoch ako platí pre SZČO, to znamená do 8.3.2005 za február 2005.
5. V marci 2006 si bude musieť konateľ podať Daňové priznanie k dani z príjmov ako FO za rok 2005
6. Takisto bude musieť urobiť ročné zúčtovanie preddavkov na verejné zdravotné poistenie

Je všetko čo som tu napísala správne, alebo mi niečo uniklo???
Ešte sa chcem spýtať, či všetky tieto povinnosti okolo konateľa sa vzťahujú aj na Prokuristu, ak sa mu bude vyplácať odmena za výkon funkcie.

Všetkým vopred ďakujem!
Gira
21.01.05,13:35
Naozaj nikto neviete reagovať?
m.hladka
25.01.05,19:37
1. Ak sa podari ho prihlasit do ZP, lebo som mala taky prípad (ale zamestnanca z ČR), že ten musel mat trvaly, alebo prechodny pobyt v SR. Preto doporučujem opýtať sa
v ZP.
Magma
26.01.05,05:33
U nás v ZP mi bolo povedané, že cudzinec, ktorý má príjmy v 2 štátoch si vyberie poisťovňu, kde má "ťažisko záujmov" a tam, v tej krajine bude platiť zdravotné poistenie. Teda z toho mi vyplýva, ak je v ČR zamestnaný, bude platiť ZP tam a na Slovensku nie. Ale som zvedavá na ďalší vývoj, teda ďalšie výklady ZP, pretože žiaľ koľko pobočiek toľko názorov.
misurka
26.01.05,05:43
Moje skusenosti zo ZP Dovera Zilina:
Mam konatela - belgic. stat. príslusnosti, s trvalym pobytom v Belgicku. Je konatelom v SR v 2 spolocnostiach. Do 8.1.2005 som bola povinna prihlasit ho do ZP a prvykrat do 8.2.2005 za januar zaplatit preddavky min. 910 Sk.
Zatial mi ho zaregistrovali len na základe fofokopie pasu a vypisov z OR, ale musim mu vybavit pridelenie rod.cisla. O to musim poziadat cudz. policiu v Ban. Bystrici. K tej ziadosti o pridelenie r.c. potrebujete uradny preklad rodneho listu, overenu kopiu pasu. Ked to rod. cislo bude pridelene, musim ho nahlasit okamzite do ZP.
J. Mushroom
26.01.05,23:47
A ja si kladiem nahlas otázku: konateľa, ktorý poberá odmenu za výkon svojej funkcie síce prihlásime ako SZČO do zdravotného poistenia. Ale samotná odmena konateľa, ktorá sa vypláca podľa zmluvy, ktorá nie je uzatvorená podľa Zákonníka práce, je podľa zákona o dani z príjmov príjmom podľa § 5 - teda príjem zo závislej činnosti. Konateľ nemusí teda mať na výkon svojej funkcie živnostenské oprávnenie. Je to teda celkom príjem zo závislej činnosti, len odvody budeme odvádzať podľa algoritmu ako SZČO. Dobre tomu rozumiem ?
Ave
28.01.05,08:06
Žiadam odpoveď na otázku. Konateľ s.r.o. nie je zamestnancom firmy, ale pracuje na základe živnosti ako SZČO. Z tejto živnosti si platí odvody na ZP a SP. Treba ho ešte raz prihlásiť na ZP alebo to má urobiť on sám?
Martina123
01.02.06,08:24

Chcela by som sa informovat ohladom odmeny konatela za vykon funkcie.

Ide o konatela, ktory nie je rezidentom Slovenskej Republiky. Na Slovensku ma len prechodny pobyt na obdobie jedneho roka. Od Novembra 2005 pobera odmenu za vykon funkcie konatela 1000 SKK. Z tejto odmeny je konatel a aj zamestnavatel povinny odvadzat do zdravotnej poistovne a tiez dan z odmeny. Jeho cisty prijem je 778 SKK/mesacne z 1000 SKK. Platitel dane je zmaestnavatel. Dan bola zrazena a odvedena 19%, teda 182 SKK za mesiac.

Moja otazka znie, ci je moj predosly popis situacie spravny, a ci si konatel poda danove priznanie z tohto prijmu za rok 2005. Ak ano, ci je to na tlacive typu A. Iny prijem v SR nema. Ma narok na vratenie zaplatenej dane? Podpisuje konatel vyhlasenie u zamestnavatela? Chcem este pripomenut, ze tento konatel nie je zaroven zamestnancom, len pobera odmenu za vykon funkcie.

  • V zakone ZDP som sa docitala, ze od roku 2006 sa z prijmov mensich ako 5000 SKK/mesacne bude vyberat dan zrazkou. To znamena, ze mesacne konatelovi vychadza dan 182 SKK. Bude sa tato dan normalne odvadzat, ako v roku 2005?
    A posledna otazka je, ci ten isty postup plati aj pre slovenskeho konatela? Ak mas doplnujuce otazky, prosim Ta pytaj sa a ja Ti dopslem info.

    Dakujem za odpoved a pomoc
  • Magma
    05.02.06,20:53
    Podľa mňa môže podpísať vyhlásenie k dani a tým si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane a po skončení roka môže si požiadať o ročné zúčtovanie dane. Alebo sa mýlim? Zdá sa že k tejto problematike sa veľmi málo poraďákov vyjadruje....
    Martina123
    05.02.06,21:22
    DAkujem za odpoved a je pravda, ze sa malo vyjadruju, lebo dlho a tazko zhanam odpoved. Dakujem za ochotu
    vieroslava
    21.02.06,08:22
    Žiadam odpoveď na otázku. Konateľ s.r.o. nie je zamestnancom firmy, ale pracuje na základe živnosti ako SZČO. Z tejto živnosti si platí odvody na ZP a SP. Treba ho ešte raz prihlásiť na ZP alebo to má urobiť on sám?
    Pokial nepobera odmenu, netreba ho nikde prihlasit.
    litu
    20.03.06,13:25
    Pokial nepobera odmenu, netreba ho nikde prihlasit.

    Neviem ci som na spravnom mieste, ale neviem co v mojej situacii robit. Som szco ale ku 31.12.2005 som planovala zrusit szco, lebo s manzelom sme zalozili sro. Kde sme chceli od 1.1.2006 byt obaja zamestnanci. Sro je zaregistrovana ku 15.12.2005. Dna 17.12 som mala uraz a som od 19.12 naPN. Zivnost som nerusila kvoli tomu aby som mala PN, no nestihla som sa poprihlasovat na sro. Zatial som len konatel sro nikde neprihlasený a nepoberam nic pravdepodobne ani nemozem ked som pn). Pisali sme konatelsku zmluvu ku 15.12 , lenze .....Co mozem urobit v takejto situacii. Na PN este asi budem do konca aprila. Vdaka.
    Revange
    22.06.07,07:15
    Cudzí štátny príslušník si nemôže nezdaniteľnú časť základu dane t.j podpísanie vyhlásenia nemá v jeho prípade význam.
    Jozef Mihál
    22.06.07,07:18
    Revange: Nesúhlasím.
    Naďuša
    03.07.07,10:23
    Dobrý deň vštkým,

    Potrebujem sa len uistiť v odvodoch za konateľa. Máme osôbku, ktorú sme zamestnali od 1.12.06 ako riaditeľa na PZ, od 1.3.07 bol menovaný do funkcie konateľa ale platila mu stále PZ až do 31.5.07 a od 1.6.07 mu platí zmluva o výkone funcii konateľa s.r.o.. Ako zamestanec mal všetky odvody a však ako konateľ by mal mať odovody len na ZP a daň, soc.poistenie sa za neho neodvádza iba ak by chcel byť dobrovolný platca. t.j. musím ho odhlásiť zo So.P. :( ešte taká otázočka má právo na nezdaniteľnú časť základu dane(myslím že áno)? A čo sravné lístky a diety pri SC?
    :mee: