jerry23
14.03.07,12:44
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mi niekto pomože. Uz dlhsie som nerobila leasing a neviem presne co ide do odpisov a podobne. Auto je kupene na SZCO, dna 26.7.2006. Nadobudacia cena PL je 270 000sk, leasingova cena / sucet splatok / je 329 788,80 sk, poplatok za uzatvorenie LZ je 2 783,60 sk, predajna cena spolu je 332 572,40 sk. LZ je na 36 mesiacov. 1. zvysena splatka 40 500 sk /1. zvysena splatka -istina 39 283,40 a financna cinnost 1 216,60 sk a 1. riadna splatka 5 230,70 z toho istina 2 805,10, spolu 48 536 sk., financna cinnost spolu 59 788,80 sk. Dna 26.7.2006 zaplatil 51 319,50 sk ako akontaciu.
kačenka
14.03.07,12:03
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mi niekto pomože. Uz dlhsie som nerobila leasing a neviem presne co ide do odpisov a podobne. Auto je kupene na SZCO, dna 26.7.2006. Nadobudacia cena PL je 270 000sk, leasingova cena / sucet splatok / je 329 788,80 sk, poplatok za uzatvorenie LZ je 2 783,60 sk, predajna cena spolu je 332 572,40 sk. LZ je na 36 mesiacov. 1. zvysena splatka 40 500 sk /1. zvysena splatka -istina 39 283,40 a financna cinnost 1 216,60 sk a 1. riadna splatka 5 230,70 z toho istina 2 805,10, spolu 48 536 sk., financna cinnost spolu 59 788,80 sk. Dna 26.7.2006 zaplatil 51 319,50 sk ako akontaciu.

OC + sprac.poplatok VNZD zaradiť do majetku a odpisovať v
r. 06 - OC/36*6
r. 07 /36*12
atĎ
1.zvýšená splátka VNZD
mesačne účtuješ splátka VNZD
a na konci roka urobíš uzávierové operácie - zaúčtuješ odpisy
úrok VOZD
DPH podľa toho či si plátca- ak plátca nie si tak je to VOZD
a je možnosť odpočtu DPH

poistenie VOZD
jerry23
14.03.07,12:10
dakujem..len este mi vysvetli prosim ta co je OC a co VOZD?..dakujem..:-)
kačenka
14.03.07,12:36
dakujem..len este mi vysvetli prosim ta co je OC a co VOZD?..dakujem..:-)

OC-obstarávacia cena
VOZD-výdaj ovplyvňujúci základ dane
jerry23
14.03.07,12:55
a co sa tam berie ako obstaravacia cena?...co to zahrnuje?...
kačenka
14.03.07,12:58
OC-obstarávacia cena
VOZD-výdaj ovplyvňujúci základ dane

cena predmetu leasingu - obstaraávacia cena
jerry23
14.03.07,13:02
ved z toho mam miš-maš....kto z horeuvedenych cien to je...podla mna je to predajna cena spolu 332 572,40 sk
kačenka
14.03.07,13:09
podľa toho čo píšeš je to tá nadobúdacia cena 270000,- + sprac.poplatok budeš odpisovať- na konci roku cez uzávierkové operácie zaúčtuješ do prevádzkovej réžie, ale nepíšeš nič o DPH, či si plátca DPH a či tých 270000,- je suma s DPH a i. čo môže ovplyniť účtovanie.
jerry23
14.03.07,13:11
nie nie je platca....
kačenka
14.03.07,13:12
a tých 270000,- je suma s DPH alebo bez DPH a vlastne všetky sumy sú uvedené ako ceny s DPH alebo bez DPH?
jerry23
14.03.07,13:32
mas icq?...ani neviem ci su s DPH...je tam pisane, ze bola uplatnena osobitna uprava uplatnovana dane podla §66 zakona od DPH...tak ja neviem...ale nei je pisane ci je to s DPH
jerry23
15.03.07,11:29
OC + sprac.poplatok VNZD zaradiť do majetku a odpisovať v
r. 06 - OC/36*6
r. 07 /36*12
atĎ
1.zvýšená splátka VNZD
mesačne účtuješ splátka VNZD
a na konci roka urobíš uzávierové operácie - zaúčtuješ odpisy
úrok VOZD
DPH podľa toho či si plátca- ak plátca nie si tak je to VOZD
a je možnosť odpočtu DPH

poistenie VOZD

ahoj...este som sa chcela opytat, ci v uzavierkovych operaciach mozem zauctovat aj 1. zvysenu splatku?
Martin Mocko
15.03.07,18:31
Síce moja otázka nepatrí sem, ale nechcel som kôli tomu otvárať nové vlákno.

Ako je to s knihou záväzkov pri leasingu? V jednej múdrej knihe som našiel, že do knihy záväzkov za zaúčtuje iba istina (v celkovej výške) a jednotlivé zložky leasingu - VOZD (DPH, poistenie a finančný úrok) sa ku dňu splátky zaúčtujú do knihy záväzkov a zároveň odúčtujú. V tomto prípade ale na konci roku nezostáva otvorená suma DPH, poistenia a finančného úroku v záväzkoch. Zostáva iba istina.

Je to tak správne? Ja myslím, že do knihy záväzkov by sa mala zaúčtovať celková hodnota záväzku voči leasingovke (istina, DPH, poistky i finančný úrok) a postupne po mesiacoch úhradami znižovať záväzok, nie?
Zita5
15.03.07,21:28
Machinak

Postupy JU

§ 10a
Účtovanie finančného prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html#hore)

(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie

a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu14a) tohto majetku,

b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena14b) , za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu

c) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými budúcimi výnosmi; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery

(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v knihe pohľadávok prenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške istiny. V účtovníctve prenajímateľa sa prenajatý majetok účtuje ako predaj majetku a vyradí sa z účtovníctva.

(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe pohľadávok prenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške splatného finančného výnosu, v peňažnom denníku sa účtuje príjem dohodnutej platby.

(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).



(6) Ak je ocenenie majetku v cudzej mene, prepočíta sa ocenenie majetku, ako aj ocenenie záväzku z istiny v účtovníctve nájomcu na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu prevzatia majetku nájomcom. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom Národnej banky Slovenska platným ku dňu splatnosti. V peňažnom denníku sa

zaúčtuje úhrada dohodnutej platby v slovenskej mene, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky platným v deň úhrady. Kurzové rozdiely, vznikajúce pri jednotlivých splátkach, sa účtujú podľa § 15 ods. 4.


(7) Prijatie majetku prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa účtuje v knihe zásob v zostatkovej hodnote istiny, ak prenajímateľ bude tento majetok využívať aj naďalej na obchodovanie. Zánik pohľadávky sa účtuje v knihe pohľadávok prenajímateľa. Prípadné finančné vysporiadanie prenajímateľa s nájomcom sa účtuje v peňažnom denníku


prenajímateľa.

(8) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného


prenájmu sa účtuje vyradenie majetku v zostatkovej cene v knihe dlhodobého majetku nájomcu.

V knihe záväzkov nájomcu sa účtuje zánik zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu.

Prípadné finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom sa účtuje v peňažnom denníku nájomcu.









9) V rámci uzávierkových účtovných operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom3).



(10) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 14.

(11) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty z majetku obstaraného finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu postupuje podľa osobitného predpisu 14ca).
ellie
15.03.07,22:09
Ja mam len malu podotazku? SZCO, neplatca DPH obstara na lizing osobny automobil, o DPH uctujem osobitne ako o danovom vydavku alebo je sucastou vstupnej ceny? Je pri aute bez moznosti odpoctu rozdiel v uctovani platcu a neplatcu? Nech v tom mam jasno, dakujem
Uľa
16.05.07,12:25
Prosím vás o pomoc pri účtovaní lizingu: JU, úžitkové auto, neplatca DPH. V rozpise splátok k LZ mám nasledovné:
Obstarávacia cena bez dph (istina): 450000.-
Suma úroku za zmluvu bez dph: 57894,84
Poistné zahrnuté v LZ: 48204.-
Predajná cena: 0
Vstupný poplatok bez dph: 5400.-
Doba užívania predmetu: 36 mesiacov
Chcem sa opýtať:
1.pri úžitkovom aute sa v peňažnom denníku účtuje istina a dph do VNZD a úroky a poistenie do réžie?? (rozdiel s dph u platcu a neplatcu?)
2. Ako je to s dph pri osobnom aute?
3. Do odpisov ide suma 455400? (450000+5400)
Ďakujem vopred za radu.
Marína
16.05.07,14:08
Pozri si a prípadne stiahni tabuľku z témy Leasing_tabuľka v exceli (http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html?highlight=exceli)
prípadne tu Lízing_výpočet v JU_36 mesiacov (http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571)
a hneď bude všetko jasné. Máš v nej 2 hárky -
1./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre osobné MV
2./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre nákladné MV
Stačí dosadiť do tabuľky "Splátkový kalendár" údaje zo splátkového kalendára a automaticky Ti ich dosadí do ďalších tabuliek.
Uľa
24.05.07,07:19
Ďakujem za radu, dosadila som si to do tých tabuliek, len mi nie je celkom jasná tá tabuľka záväzkov ako to zaúčtovať. Ja som si v záväzkov zaúčtovala nasledovne:
istina - VNZD
dph - VNZD
nájomné - réžia
poistenie - réžia
hal.vyr. - VNZD
a potom som to uhradila cez vpd....
Prosím o radu či to môže byť takto, alebo je to nesprávne. Ďakujem vopred
Zužu
31.05.07,08:57
Prosím o radu ohľadne leasingu úžitkového MV v JÚ. Firma je platca DPH. Jedná sa mi o to , že soft, ktorý sa vo firme používa nemá knihu záväzkov a pohľadávok.
1. Faktúru za nákup úžitkového MV teda nemám kde zaevidovať v softe, stačí keď si ju priložím ku splátkovému kalendáru?
2. Zálohová faktúra - zaevidujem do peňažného denníka ako VNZD a DPH si uplatním jednorázovo z celej výšky zálohy a potom postupne podľa splátkového kalendára?
3. Na konci roka je VOZD - OC+poplatok za spracovanie LZ/36 * počet mesiacov leasingu v danom roku.
Pýtam sa preto, že som nemala v tomto období žiaden leasing a neviem či sa niečo nezmenilo v účtovaní. Ďakujem
Zužu
12.06.07,07:45
Pozri si a prípadne stiahni tabuľku z témy Leasing_tabuľka v exceli (http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html?highlight=exceli)
prípadne tu Lízing_výpočet v JU_36 mesiacov (http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571)
a hneď bude všetko jasné. Máš v nej 2 hárky -
1./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre osobné MV
2./ účtovanie v PD, záväzky, odpisy pre nákladné MV
Stačí dosadiť do tabuľky "Splátkový kalendár" údaje zo splátkového kalendára a automaticky Ti ich dosadí do ďalších tabuliek.


Chcem veľmi poďakovať za tabuľku, veľmi mi pomohla, ale mám jeden problém ak môžem poprosiť o radu:

Odpisy: tabuľka je zamknutá a potrebovala by som zmeniť počet mesiacov- to sa dá prepísať, ale hodnota odpisov sa neprepočíta, lebo je tam zrejme vzorec na počet pôvodných mesiacov.
Ďakujem veľmi pekne.
Marína
12.06.07,21:45
Zužu, upravím Ti tabuľku, ale ........ bližšie v SS.
KulovaM
03.03.08,13:50
a ako to je, ak je platca DPH?