stefanf
14.03.07,12:59
Dobrý deň.Mám zamestnancov,kt.sa stanú k 31.3.07,nadbytočnými,z dôvodu zrušenia dodávateľskej zmluvy medzi mojou firmou a organizáciou.Kedže nieje možná výpovedna lehota,tak majú nárok na 2-mesačné odstupné.Písomne rozhodnutie som zamestnancom dala.Teraz im dať výpoveď podľa §63 ods.1.b) a hneď im tam aj dopísať,že dostanú odstupné podľa §76ods.5?Alebo ako mám postupovať?Ďakujem za rady.
Tweety
14.03.07,12:04
Dobrý deň.Mám zamestnancov,kt.sa stanú k 31.3.07,nadbytočnými,z dôvodu zrušenia dodávateľskej zmluvy medzi mojou firmou a organizáciou.Kedže nieje možná výpovedna lehota,tak majú nárok na 2-mesačné odstupné.Písomne rozhodnutie som zamestnancom dala.Teraz im dať výpoveď podľa §63 ods.1.b) a hneď im tam aj dopísať,že dostanú odstupné podľa §76ods.5?Alebo ako mám postupovať?Ďakujem za rady.
Prvý krok, zamestnávateľ- výpoveď § 63,druhý, zamestnanec na základe danej výpovede požiada o skončenie PP pred začiatkom VD- získava zákonný nárok na odstupné.
stefanf
14.03.07,12:19
Takže zamestnanec musí požiadať,hneď potom ako dostane výpoveď o skončeie PP pred VD.Aj keď je jasné ,že nemôzu mať VD?
stefanf
14.03.07,12:20
A ako sa formuluje odstupné?Je na to tlačivo,alebo niečo čo je doklad,že ho dostali?
Tweety
14.03.07,12:22
Takže zamestnanec musí požiadať,hneď potom ako dostane výpoveď o skončeie PP pred VD.Aj keď je jasné ,že nemôzu mať VD?
Zo zákona VD plynie. Buď dvoj, alebo trojmesačná, podľa doby zamestnania vo firme.
Zita4
14.03.07,12:24
A ako sa formuluje odstupné?Je na to tlačivo,alebo niečo čo je doklad,že ho dostali?
Je to vyplatené v poslednej mzde ako odstupné, neplatia sa z neho odvody, len daň. Nepotrebuješ k nemu nič, len dohodu o skončení pracovného pomeru z dôvodu § 63 odst. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce.
stefanf
14.03.07,12:36
Prosím ťa, Zita4.Teraz som popletená.Nie náhodou výpoveď podľa §63.ods.1b)?ty si napísala dohodu §63....
Zita4
14.03.07,12:39
Prosím ťa, Zita4.Teraz som popletená.Nie náhodou výpoveď podľa §63.ods.1b)?ty si napísala dohodu §63....
Dohodu preto, lebo zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začatím výpovednej lehoty. Spíše sa dohoda o skončení PP a ako dôvod sa uvedie ten § 63 ...
stefanf
14.03.07,12:46
Rozumiem.takže dohodou podľa§60 z dôvodu §63...Ale vo výpovedi ,kt.im pošlem bude ,že PP im končí k 31.3.2007,však?A oni ma musia požiadať o skončenie PP pred VD.Rozumiem tomu dobre?Ďakujem za všetky rady.
Zita4
14.03.07,12:48
Rozumiem.takže dohodou podľa§60 z dôvodu §63...Ale vo výpovedi ,kt.im pošlem bude ,že PP im končí k 31.3.2007,však?A oni ma musia požiadať o skončenie PP pred VD.Rozumiem tomu dobre?Ďakujem za všetky rady.
Vo výpovedi by si mal uviesť, že výpovedná lehota je x mesiacov a začína dňom ... Potom si oni požiadajú o skončenie PP dohodou a ty si povinný im podľa zákona vyhovieť a poskytnúť odstupné.
stefanf
14.03.07,13:02
Ano už tomu rozumiem ,ďakujem za vyčerpávajúce odpovede.Tak to sa poponáhľam aby sme to všetko stihli.Príjemny deň ,prajem.
robik
15.03.07,11:12
Výpoveď zo strany zamestnávateľa nemusí predchádzať žiadosti zamestnanca o uzatvorenie dohody o ukončení pracovného pomeru .... Alebo sa mýlim???
V mojom poslednom zamestnaní:
- schválili organizačnú zmenu,
- začali formálny proces hromadného prepúšťania (úrad práce,...),
- určili, že som nadbytočný zamestnanec ... mne písomne nič nepredložili, len mi to ústne oznámili (i keď realita bola iná, lebo ja som ich požiadal, aby som sa stal nadbytočným :-) )
- podal som žiadosť o ....
- a na druhý deň sme podpisovali dohodu ... (dôvod: organizačná zmena, + odstupné podľa zákonníka a predpisu o odmeňovaní zamestnancov a kolektívnej zmluvy)