Daduľa
14.03.07,12:43
V roku 2006, sme 30.07.2006 zaradili do používania budovu. k 25.12.2006, nám vykonali dodávku a montáž elektroinštalácie, + montáž žalúzii v sume 28.000 + DPH.
Môžem sumu 28.000,- dať rovno do nákladov, alebo v prvom roku musím navíšiť o túto sumu vstupnú cenu budovy?? Poradte.
mysimis
14.03.07,11:50
Pokiaľ sa jedná o výmenu starých žalúzií za nové tak sa jedná o opravu, ale ak sa namontovali na novo tak je to už technické zhodnotenie. Tak isto je to aj pri elektroinštalácii.
Orsz
14.03.07,11:53
V roku 2006, sme 30.07.2006 zaradili do používania budovu. k 25.12.2006, nám vykonali dodávku a montáž elektroinštalácie, + montáž žalúzii v sume 28.000 + DPH.
Môžem sumu 28.000,- dať rovno do nákladov, alebo v prvom roku musím navíšiť o túto sumu vstupnú cenu budovy?? Poradte.

Tu je rozhodujúce, či zaradenie do používania prebehlo kolaudáciou - teda toho 30.7.2006. Ak kolaudácia prebehla, a budova sa užíva, podľa stavebného zákona z r.2004 sa elektroinštalácie už nezaraďujú do technického zhodnotenia budovy, ale ako drobné stavby v odpisovej skupine č.3 - odpisovať 12 rokov, ak je suma do 30000sk možno daľ do nákladov jednorázovo. Žalúzie sú DDHM (do 30tis náklad v plnej výške)- i keď sú na mieru - nie sú súčasťou technického zhodnotenia budovy. Môžeš ich dať kedykoľvek preč, a nespôsobujú zmenu technických parametrov okna.
Orsz
14.03.07,11:57
Pokiaľ sa jedná o výmenu starých žalúzií za nové tak sa jedná o opravu, ale ak sa namontovali na novo tak je to už technické zhodnotenie. Tak isto je to aj pri elektroinštalácii.

Miška, naše rady sú protirečivé však? Ja som toto riešila pred pár dňami a kontaktovala som audítorku - dala mi takéto inštrukcie - vysypala to zo seba, ako by to riešila každý deň, alebo dosť často. Tak ma to presvedčilo - je aj súdnym znalcom a daňovým poradcom v jednej osobe, tak myslím, že jej môžem dôverovať. Máš iný názor?
Daduľa
14.03.07,12:04
Dievčence, stavba bola skolaudovaný, vydané rozhodnutie, list vlastníctva a zaradená do užívania k tomu dátumu 30.07.2006. Ja si myslím že by to mohlo byť tech,zhodnotenie , no nie som si istá.
A účtovať tech. zhodnotenie by som mala na účet 548??
mysimis
14.03.07,12:05
Erika, keď som si prečítala Tvoj príspevok, musím uznať že je to úplne prijateľné. Závidím Ti dotyčnú audítorku. Práve v tejto chvíli riešim čosi čo sa mi zdá neriešiteľné a potrebovala by som sa práve s ňou poradiť.
Orsz
14.03.07,12:10
Erika, keď som si prečítala Tvoj príspevok, musím uznať že je to úplne prijateľné. Závidím Ti dotyčnú audítorku. Práve v tejto chvíli riešim čosi čo sa mi zdá neriešiteľné a potrebovala by som sa práve s ňou poradiť.

Miška napíš aký máš problém - možno to vyriešime.
Orsz
14.03.07,12:12
Dievčence, stavba bola skolaudovaný, vydané rozhodnutie, list vlastníctva a zaradená do užívania k tomu dátumu 30.07.2006. Ja si myslím že by to mohlo byť tech,zhodnotenie , no nie som si istá.
A účtovať tech. zhodnotenie by som mala na účet 548??

V tomto prípade to nie je už súčasťou budovy, pretože budova bola skolaudovaná. Postup som už uviedla. Prečítaj si ho ešte raz. Ten účet 548 pri technickom zhodnotení bola si preklep,však? To určite nie. Ak budeš robiť elektroinštalácie - účtuješ na 501AU - osobitnú analitiku a žalúzie tiež 501AU.
Daduľa
14.03.07,12:19
:confused: Podľa postupov účtovania §21 odst.3 písmeno c/, som myslela, že by to mohlo ísť na 548?? Pozriete sa este na to??
Vďaka
Bambi23
14.03.07,12:26
Mozem k tomu aj ja jednu otazku?
Ak sme kupili budovu starsiu, opravujeme ju "pocas chodu" a nebola kolaudovana, ide vsetko ako technicke zhodnotenie?
petovsan
14.03.07,12:37
Ja sa ešte vrátim k tým žalúziam. Veľmi sa mi nezdá účtovať v prípade nových žalúzií rovno do nákladov, pretože akýsi predpis (neviem v rýchlosti zistiť, ktorý) presne špecifikuje, čo sa považuje za vybavenie stavby z hľadiska odpisovania, a viem určite, že sú tam medziiným aj žalúzie, rolety, markízy, vráta ...
Daduľa
14.03.07,12:39
To máš pravdu, ale budova už bola skolaudovaná a zaradená do majetku firmy.
petovsan
14.03.07,12:43
To máš pravdu, ale budova už bola skolaudovaná a zaradená do majetku firmy.
aha, beriem späť, prehliadla som sumu 28.000,- Sk.
martinius
14.03.07,12:46
Mám takú prosbu na adminov tejto stránky. Nedali by sa k zákonom pridať : občiansky zákonník a stavebný zákon?
jana stecova
14.03.07,16:08
Súhlasím , žalúzie by mali byť tech.zhodnotením / nad 30.000,-Sk /, samozrejme ak sa nemenili staré za nové.. Ja som to riešila v r. 2004 ako tech.zhodnotenie , tuším v Postupoch účtov. je to rozpísané,ale určite viem, že je to tak,prešla som si vtedy zákony,postupy účtov. atď.
Orsz
14.03.07,16:32
:confused: Podľa postupov účtovania §21 odst.3 písmeno c/, som myslela, že by to mohlo ísť na 548?? Pozriete sa este na to??
Vďaka

Daduľa, pozrela som to v postupoch účtovania - podľa mňa je to vyjadrené všeobecne - nejde o konkretne uvedenie účtu 548, ale o náklady na hospodársku činnosť, pričom účet 548 zahrňa a nazýva sa ostatné náklady na hospodársku činnosť, teda neuvedené v predchádzajúcich účtoch. Podľa Cenigovej - účtovanie je na 501, alebo 518.
betka
15.03.07,20:04
Mozem k tomu aj ja jednu otazku?
Ak sme kupili budovu starsiu, opravujeme ju "pocas chodu" a nebola kolaudovana, ide vsetko ako technicke zhodnotenie?

Ak ste kúpili staršiu budovu, musela byť k nej v minulosti urobená kolaudácia.(ak to nie je rozostavaná budova, kt. nebola vôbec nikdy dokončená a nikdy používaná na žiadne účely)

Takže si myslím, že prvotná kolaudácia už prebehla, možno pred 10, 20 rokmi..
A to, že ju teraz opravujete, je Váš náklad na opravy. Len je otázne, čo myslíte opravami, ak meníte okná, podlahy, WC, maľujete ju ....

Možno robíte TZ (prístavba, nadstavba, stavebná úprava, rekonš., moderniz.), ak búrate priečky, zmenšujete, zväčšujete okná ......
Vyjadrite sa presnejšie.
Ivenka
15.03.07,20:20
M8m dotaz prosím Vás o radu. V budove, ktorá bola skolaudovaná v r.2004 sme mali saunu. Bol na prívod vody, ochladzovací bazén. V r.2006 sme saunu zrušili a prerobili na kaderníctvo - náklad bol cca 200 000.-.Žiadna kolaudaácia nebola pretože sme v podstate nerobili žiadne stavbné úpravy. Prišla akurát hygiena a dala povolenie na prevádzkovanie. Mam to považovať ako TZ ? Ďakujem,ďakujem.
Manual
16.03.07,06:40
Ak nebol projekt ani kolaudácia, robilo sa to viac-menej možno svojpomocne, prívod energií tam bol, len sa premiestnili odbery. Z dostupných informácií z otázky, by som to bral ako stavebné úpravy pre účely podnikania = réžia
betka
16.03.07,07:14
Na niektoré stavebné úpravy nie je potrebné stavebné povolenie a predsa môžu byť TZ.
koňo
16.03.07,19:25
Pre daduľu:
Ak je budova zaradená v 7/06 a dodatočné výdavky (podľa mňa je elektroinštalácia technickým zhodnotením, ale z hľadiska môjho návrhu to nie je podstatné) boli až po tomto zaradení a pretože nepresiahli sumu 30 tis. Sk, môžeš sa rozhodnúť, či ich zúčtuješ priamo do nákladov (prikláňam sa k 548, lebo nejde o opravu - 511, ani drobný majetok - 501) alebo ich priradíš do obstarávacej ceny ako jej súčasť (nie teda technické zhodnotenie - odpisovať budeš ako v prvom roku.
Harken
07.02.08,20:32
Firma kúpila budovu (montované unimobunky), ktorá nemá pridelené číslo súpisné. Bolo na nej vykonané technické zhodnotenie (výmena okien, strechy, nová elektroinštalácia, fasáda ...). Toto som zaradila do IV. odpis. skupiny, tak ako budovu. Teraz na nej bolo opäť vykonané technické zhodnotenie a to formou prístavby. Na premetnú budovu neexistujú stavebné plány. Ani na pôvodnú, ani na prístavbu. Majitelia chcú túto prístavbu zaradiť do majetku ako TZ budovy a odpisovať. Keďže nie sú plány, nebola ani kolaudácia. Môže sa táto prístavba zaradiť ako TZ a uplatňovať si odpisy? Nie je k tomu potrebná kolaudácia?
andrej_rv
07.02.08,20:54
Teraz na nej bolo opäť vykonané technické zhodnotenie a to formou prístavby. Na premetnú budovu neexistujú stavebné plány. Ani na pôvodnú, ani na prístavbu. Majitelia chcú túto prístavbu zaradiť do majetku ako TZ budovy a odpisovať. Keďže nie sú plány, nebola ani kolaudácia. Môže sa táto prístavba zaradiť ako TZ a uplatňovať si odpisy? Nie je k tomu potrebná kolaudácia?
Stavebný zákon:


Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce
§ 54
Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.

§ 55
(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí
a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,

Kolaudácia stavieb
§ 76

(1) Dokončenú stavbu, prípadne jej časť spôsobilú na samostatné užívanie alebo tú časť stavby, na ktorej sa vykonala zmena alebo udržiavacie práce, pokiaľ tieto stavby vyžadovali stavebné povolenie, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia.

Pokiaľ stavba vyžadovala stavebné povolenie, podmienkou na jej užívanie je kolaudačné rozhodnutie. A kolaudačné rozhodnutie je zároveň podmienkou na zaradenie TZ do účtovníctva v náväznosti na § 33 ods. 1 PPÚ (splnenie povinností podľa osobitných predpisov).
Ak vzhľadom na charakter a technické riešenie prístavby postačuje len ohlásenie stavebnému úradu, kolaudácia pre účtovné zaradenie TZ do užívania nie je potrebná.
Harken
08.02.08,18:18
Veľmi pekne ďakujem.
marcik
19.02.08,07:14
Ak ste kúpili staršiu budovu, musela byť k nej v minulosti urobená kolaudácia.(ak to nie je rozostavaná budova, kt. nebola vôbec nikdy dokončená a nikdy používaná na žiadne účely)

Takže si myslím, že prvotná kolaudácia už prebehla, možno pred 10, 20 rokmi..
A to, že ju teraz opravujete, je Váš náklad na opravy. Len je otázne, čo myslíte opravami, ak meníte okná, podlahy, WC, maľujete ju ....

Možno robíte TZ (prístavba, nadstavba, stavebná úprava, rekonš., moderniz.), ak búrate priečky, zmenšujete, zväčšujete okná ......
Vyjadrite sa presnejšie.

Prosim k tejto téme, máme budovu ktorá už bola v minulosti kolaudovaná a za chodu firmy sa robí prestavba, pristavuje sa podkrovie a je vydané stavebné povolenie, môzem náklady roku 2007 na stavbu dať ako technické zhodnotenie?alebo iba po kolaudáci?
Danila
19.02.08,07:17
Prosim k tejto téme, máme budovu ktorá už bola v minulosti kolaudovaná a za chodu firmy sa robí prestavba, pristavuje sa podkrovie a je vydané stavebné povolenie, môzem náklady roku 2007 na stavbu dať ako technické zhodnotenie?alebo iba po kolaudáci?TZ zaúčtuješ v roku 2007.
marcik
19.02.08,07:44
ďakujem za odpoveď som istejšia keď mi to niekto potvrdí.
jeso
17.03.08,11:35
chcela by som sa spýtať
mám podobný problém -technické zhodnotenuie budovy začalo v 2007 ale kolaudácia bola schválená len v 2008-
ako účtovať v JU -
2007-suma technického zhodnotenia - výdaj neovplyvnujúci základ dane
po kolaudácii v 2008 suma technického zhodnotenie ovplyvní cenu budovy -zvýši ju a bude sa nanovo odpisovať z novej ceny
dakujem za odpoved
jeso
17.03.08,13:06
Danila píšeš, že TZ zaúčtuje v roku 2007

ale ved v príspevku č.23 je to napísané inak .... Pokiaľ stavba vyžadovala stavebné povolenie, podmienkou na jej užívanie je kolaudačné rozhodnutie. A kolaudačné rozhodnutie je zároveň podmienkou na zaradenie TZ do účtovníctva v náväznosti na § 33 ods. 1 PPÚ (splnenie povinností podľa osobitných predpisov)......
je to tak ?
jeso
17.03.08,13:07
TZ zaúčtuješ v roku 2007.


ale ved v príspevku 23 je to napísané inak .............

Pokiaľ stavba vyžadovala stavebné povolenie, podmienkou na jej užívanie je kolaudačné rozhodnutie. A kolaudačné rozhodnutie je zároveň podmienkou na zaradenie TZ do účtovníctva v náväznosti na § 33 ods. 1 PPÚ (splnenie povinností podľa osobitných predpisov)....................

nie je to tak ?
Mariana42
03.04.08,06:48
Chcela by som sa opýtať: ako sa zdokladuje zmena technických parametrov dlhodobého majetku ?/ jedná sa napr. o stroj používaný vo výrobe/ Na základe akého dokladu sa môžu náklady zaúčtovať ako technické zhodnotenie a nie ako oprava?
Vopred ďakujem
M.
Bionke
16.06.11,07:03
Na niektoré stavebné úpravy nie je potrebné stavebné povolenie a predsa môžu byť TZ.
Zdravim Betka,
chcela by som sa opýtať a bola by som rada ak by ste mi aj poradili, ktoré stavebné upravy možu byť TZ napriklad rekonstrukcia stareho kravina, kde neboli ziadne pristavby atd. len celkove zhodnotenie stavby aby este nieco vydrzal, a treba na to stavebne povolenie???
Mame danovu kontrolu a pani to odomna pýta ale ja si myslim ze to vtedy nebolo treba bolo to este v roku 2003...ja som tu vtedy ani nepracovala takze moc o tom neviem, no a proste problem ma ten ze nam to nechce uznat ako splnenu podmienku zaradenia na odpisovanie.
:)
prudky
16.06.11,12:50
Zdravim Betka,
chcela by som sa opýtať a bola by som rada ak by ste mi aj poradili, ktoré stavebné upravy možu byť TZ napriklad rekonstrukcia stareho kravina, kde neboli ziadne pristavby atd. len celkove zhodnotenie stavby aby este nieco vydrzal, a treba na to stavebne povolenie???
Mame danovu kontrolu a pani to odomna pýta ale ja si myslim ze to vtedy nebolo treba bolo to este v roku 2003...ja som tu vtedy ani nepracovala takze moc o tom neviem, no a proste problem ma ten ze nam to nechce uznat ako splnenu podmienku zaradenia na odpisovanie.
:)
Príklad.

Máš 2 kravíny opreté o seba.
Jeden je napojený na kotolňu / druhý nekúrený.
Zavedenie kúrenia je TZ, ale nemusíš mať stavebné povolenie.

2003 bolo predvčerom. Ja keď som tak v 1995 vybavoval,tak na súpisné číslo nebolo treba papiere, ak bola stavba spred roku 1974.
stefania71
23.08.11,07:37
Dobrý deň potrebovala by som poradiť.
V júli 2011 bolo vydané na stavbu kolaudačné rozhodnutie, ešte nie je vykonaný zápis v katastri nehnuteľností. Mám povinnosť zaradiť stavbu už v júli 2011?
Teraz sa zistilo, že na stavbu ešte treba dokúpiť napr. pisoáre, rôzne pvc kolená k tomu, mám to dať do nákladov, alebo môžem navýšiť vstupnú cenu budovy?
Nandrolon
23.08.11,07:55
zápis v katastri nehnuteľností nie je už pár rokov podstatný z hľadiska dňa účtovného prípadu.
Najdôležitejšie je preberací protokol a u budov kolaudačné rozhodnutie. Takže áno, už v júli 2011 by si mala stavbu zaradiť do užívania.
Je ale otázne, či je to kolaudačné rozhodnutie trvalé, alebo dočasné a teda ako bolo vydané, keďže tam chýbalo vybavenie?
Ďalšia vec, ktorá by sa dala odôvodniť pred DÚ je tá, že majetok ešte nezaradím do užívania, ak ho ešte nevyužívam na podnikanie. Myslím ale že je to už zbytočné špekulovanie.
Nič sa nestane ak ho zaradíš o mesiac neskôr, akurát budeš mať trošku skreslené účtovné odpisy, ale z daňového hľadiska štát nijako nepoškodíš.

PS: ak je to iba výmena pisoárov za nové, môžeš to dať do opráv, ak tam žiadne neboli, je to technické zhodnotenie /ak už je budova zaradená/ alebo súčasť vstupnej ceny budovy /ak ešte budova nebola zaradená do užívania/.
rudopp
23.08.11,08:11
Dobrý deň potrebovala by som poradiť.
V júli 2011 bolo vydané na stavbu kolaudačné rozhodnutie, ešte nie je vykonaný zápis v katastri nehnuteľností. Mám povinnosť zaradiť stavbu už v júli 2011?
Teraz sa zistilo, že na stavbu ešte treba dokúpiť napr. pisoáre, rôzne pvc kolená k tomu, mám to dať do nákladov, alebo môžem navýšiť vstupnú cenu budovy?

Keď je vydané užívacie povolenie - dá sa to užívať.

Že sa vy ešte mocete - - na tom nezáleží - - treba dať preč z 042.
AnnaČ
13.03.12,13:27
Máme zaradenú budovu . Robila sa rekonštrukcia, nadstavba a prístavba. Kolaudácia I.etapy bola 1/2011 a II.etapy 12/2011. Na II. etapu dostaneme aj dotáciu z eurofondov. Musím zaradiť TZ na 2x a ako si mám vypočítať rozpúšťanie dotácie do výnosov podľa výšky odpisov z priznanej čiastky. V podrobnom rozpise prác je aj výťah, ústredné kúrenie, EPS vzduchotechnika, elektromontáže, spevnené plochy. Mám to zaraďovať všetko na budovu? Niektoré dodávky sú priamo a iné cez dodávateľa stavby.
Difi
30.03.12,06:59
Dobrý deň, mierne odlišná je moja otázka, trošku mimo témy, ale nechcem otvoriť novú tému, prosím Vás - aké povinnosti má spoločnosť z účtovného a daňového hľadiska, ak má v účtovníctve nedokončenú prestavbu, materiály účtované na účte 042 z r. 2002/ 2003/ 2004, už viac rokov (od 2005) nebol zmenený stav, budova nie je dokončená ani použiteľná. Nebola tvorená opravná položka. Môžem evidovať bez problémov, alebo mám preúčtovať? Pekný deň.
dara
24.03.13,20:40
Ahojte, chcem sa poradiť. SRO vlastí kanceláriu, kde na okná dala robiť žalúzie, predtým tieto neboli na okonách. Cena žalúzií na jednotlivé kancelárie je v sume presahujúcej 1700 EUR. Zaúčtovať to ako technické zhodnotenie na 022 a odpisovať 20 rokov?
dara
25.03.13,06:44
Posúvam, a ešte jedna technická posudzovať žalúzie na okná v celej kancelárii je ich 5 miestností ako celok alebo po okno v tom prípade by bola cena pod 1700 a mohla by som to zaradiť do 501:)
dara
25.03.13,14:27
posúvam