Riba
14.03.07,12:52
Dobry den.
Prosim o pomoc v nasledovnom:
Ako dostať kopie zapisnic zo schvodzi SVB za cely rok.
Poziadal som pisomne 1. krat (dostal som odpisane ze na ne nemam narok)
Poslal som urgenciu na predoli list a vyjadril som volu zaplatit naklady na vyhotovenie kopi i(predseda zvolal schodzu a vzdal sa funkcie)
Za posledny rok sa udialo par zaujimavych veci a preto by som tie zapisnice potreboval
- individualne kurenie vo vsetkych bytoch vsetko bez hlasovania a urcenia terminov a sposobu odpojenia proste na "dobre slovo"
- zlikvidovanie spolocnej kotolne a tak som sa ocitol bez vykurovania a to vsetko 1 tyzden po zahajeni vykurovacej sezone (kotol likvidovali pekne v case ked som bol v praci)
- na schodzi ked sa prvykrat hovorilo o samostatnom vykurovani som sa vyjadril suhlasne pod podmienkov, že sa zateply strecha a potom bolo ticho, az do zaciatkku vykurovacej sezony ked som ziadal o vysvetlenie preco sa nekury

Prosim pokial viete poradte mi ako by so sa k tym zapisniciam mohol dopracovat legalne. od prveho listu uplynuly 2 mesiace.
GabiZ
14.03.07,11:59
Znovu ako v mnohých iných článkoch podotknem, že vlastník bytu má právo nahliadať do všetkých dokumentov spoločenstva, ak o to požiada, musia mu byť predložené. Naozaj som znechutená zo správania sa niektorých spoločenstiev a predsedov, ktoré sa tu v poslednom čase popisujú, pretože nedokážem pochopiť, ako sa niekto môže správať tak, akoby sa ho zákon netýkal. Preto viem dobre pochopiť, že ak si požiadal dokonca písomne, čo je v poriadku, tak jednoducho na toto nikto nereaguje. Skúšal si za predsedom prípadne za radou zájsť osobne? Totižto zápisnicu by mal mať predseda a v kópiach rada spoločenstva. Žeby som bola jediná taká hlúpa, že dávam všetkým všetko na papieri, hoci mi to zákon neprikazuje, po každej schôdzi im dám všetkým aj zápisnicu, aby nikto nemohol povedať, že nevie, čo sa v baráku deje. Preto navrhujem osobne, prípadne na schôdzi pred všetkými vyzvať predsedu, aby vám tieto zápisnice predložil k nahliadnutiu.
Riba
14.03.07,13:52
Znovu ako v mnohých iných článkoch podotknem, že vlastník bytu má právo nahliadať do všetkých dokumentov spoločenstva, ak o to požiada, musia mu byť predložené. Naozaj som znechutená zo správania sa niektorých spoločenstiev a predsedov, ktoré sa tu v poslednom čase popisujú, pretože nedokážem pochopiť, ako sa niekto môže správať tak, akoby sa ho zákon netýkal. Preto viem dobre pochopiť, že ak si požiadal dokonca písomne, čo je v poriadku, tak jednoducho na toto nikto nereaguje. Skúšal si za predsedom prípadne za radou zájsť osobne? Totižto zápisnicu by mal mať predseda a v kópiach rada spoločenstva. Žeby som bola jediná taká hlúpa, že dávam všetkým všetko na papieri, hoci mi to zákon neprikazuje, po každej schôdzi im dám všetkým aj zápisnicu, aby nikto nemohol povedať, že nevie, čo sa v baráku deje. Preto navrhujem osobne, prípadne na schôdzi pred všetkými vyzvať predsedu, aby vám tieto zápisnice predložil k nahliadnutiu.

Vdaka GabiZ
Čo sa tyka svojich prav tych som si vedomi, ale ako zakonne dostat tie zapisnice zlyhali vsetky moje pokusi. Pisomne 2x a davat to na sud, na vlastne trovy a taku trivialnu vec. Mojim pravom nahliadnut do dokumentov argumentoval predseda SVB nasledovne:
Mate pravo nahliadnut nie vsak na kopiu. Zial nevydim tuto cestu schodnu pretoze nastahovat sa k nemu do bytu na 3-4 hod, aby som si mohol prestudovat stav SVB zo zapisnic je len ako povedať, ze som si prestudoval zakon a pritom som si pozrel par nadpisov. O tom ani nehovoriac, ze ma nemusi strpiet vo vlastnom byte a svoje originály zapisnice by nemal pustit z ruky a je tu este aspekt zosuladenia casu.
S vedomim hore uvedeneho som ziadal o kopie a aby som svojim konaním nezatazoval kasu spolocenstva ponukol som financnu nahradu za vyhotovenie kopii.
Ak sa nemylim zapisnice mi nechce dat, lebo ich pravdepodobne ani nemá (snad mu nekrivdim, ale cele fungovanie SVB je divne).
Nie som pravnik, ale pokial by sa v zapisnici aj nachadzali "neverejne udaje" ako riadny clen SVB nevidim dovod, aby mi neposkytli informacie ktore sa ma priamo dotykaju (zakon ktory hovori o SVB mi dava pravo na vsetky informacie tykajuce sa SVB).
Ak niekto vie nech mi upresni ci sa na SVB vztahuje zakon 211/2000 (o slobodnom pristupe k informaciam) v plnom rozsahu (ak by to tak bolo tak by predseda vycerpal paragraf o prekroceni svojich pravomoci zakona 182/1993). A bolo by po paráde.

Vzhladom na to vykurovanie a likvidaciu kotlov by som tie zapisnice potreboval ako kopie nie len k nahliadnutiu. Sme male spolocenstvo (6 bytov) a pre predsedu nie je problem kedykolvek si vyhotovyt nove zapisnice s novym textom a dostatocnym poctom podpisov 2/3=4 hlasy (a to by musela byt 100% -na ucast :) ). Kedze sa strecha nezateplila a moja poziadavka na zateplenie bola akceptovana len ustne a potom bolo okolo individualneho vykurovania ticho. Bez tych zapisnic cokolvek podniknem vo veci zataplenia nie som schopny preukazat svoje tvrdenia a na zaklade mojich krokov nie je problem pre predsedu vytvorit tu "spravnu zapisnuicu".

Vdaka ze vsetky INFO.
GabiZ
15.03.07,07:42
Vdaka GabiZ
Čo sa tyka svojich prav tych som si vedomi, ale ako zakonne dostat tie zapisnice zlyhali vsetky moje pokusi. Pisomne 2x a davat to na sud, na vlastne trovy a taku trivialnu vec. Mojim pravom nahliadnut do dokumentov argumentoval predseda SVB nasledovne:
Mate pravo nahliadnut nie vsak na kopiu. Zial nevydim tuto cestu schodnu pretoze nastahovat sa k nemu do bytu na 3-4 hod, aby som si mohol prestudovat stav SVB zo zapisnic je len ako povedať, ze som si prestudoval zakon a pritom som si pozrel par nadpisov. O tom ani nehovoriac, ze ma nemusi strpiet vo vlastnom byte a svoje originály zapisnice by nemal pustit z ruky a je tu este aspekt zosuladenia casu.
S vedomim hore uvedeneho som ziadal o kopie a aby som svojim konaním nezatazoval kasu spolocenstva ponukol som financnu nahradu za vyhotovenie kopii.
Ak sa nemylim zapisnice mi nechce dat, lebo ich pravdepodobne ani nemá (snad mu nekrivdim, ale cele fungovanie SVB je divne).
Nie som pravnik, ale pokial by sa v zapisnici aj nachadzali "neverejne udaje" ako riadny clen SVB nevidim dovod, aby mi neposkytli informacie ktore sa ma priamo dotykaju (zakon ktory hovori o SVB mi dava pravo na vsetky informacie tykajuce sa SVB).
Ak niekto vie nech mi upresni ci sa na SVB vztahuje zakon 211/2000 (o slobodnom pristupe k informaciam) v plnom rozsahu (ak by to tak bolo tak by predseda vycerpal paragraf o prekroceni svojich pravomoci zakona 182/1993). A bolo by po paráde.

Vzhladom na to vykurovanie a likvidaciu kotlov by som tie zapisnice potreboval ako kopie nie len k nahliadnutiu. Sme male spolocenstvo (6 bytov) a pre predsedu nie je problem kedykolvek si vyhotovyt nove zapisnice s novym textom a dostatocnym poctom podpisov 2/3=4 hlasy (a to by musela byt 100% -na ucast :) ). Kedze sa strecha nezateplila a moja poziadavka na zateplenie bola akceptovana len ustne a potom bolo okolo individualneho vykurovania ticho. Bez tych zapisnic cokolvek podniknem vo veci zataplenia nie som schopny preukazat svoje tvrdenia a na zaklade mojich krokov nie je problem pre predsedu vytvorit tu "spravnu zapisnuicu".

Vdaka ze vsetky INFO.

Viem, že problém spoločenstiev je napríklad "pracovňa", ktorá by mala byť podľa správnosti u každého spoločenstva, niekde v spoločných priestoroch, väčšinou je to byt predsedu, bohužiaľ. Preto by si vlastníci bytov mali odsúhlasiť, kedy a za akých podmienok môžu navštíviť predsedu za účelom k nahliadnutiu do dokladov. Treba si stanoviť tzv. úradné hodiny, kedy môžu ľudia prísť a uplatniť si svoje právo u správcu. Je to možno divné, ale predseda musí počítať aj s tým, že musí si vyhradiť čas na to, aby bol dostupný ľuďom v týchto veciach. Treba na schôdzi odsúhlasiť čas a miesto, kedy ľudia môžu prísť a prípadne nahliadnuť do dokladov. Ináč nemusíš pochodiť, lebo časoso sa zosúladiť s predsedom bude problém (raz nemôžeš ty, kedy to jemu vyhovuje a naopak). Každopádne právo na to máš a vieš, ak chcem niečo naštudovať, tak ten čas si nájdem (ja som to riešila síce dovolenkou, ale aj to bolo riešenie, hoci som sa sama ukrátila o svoj voľný čas, chcela som to vidieť za každú cenu a preto som chodila, kým sa mi to nepodarilo). Takže ak nebude chcieť umožniť ti prístup do bytu, nájdite nejaký spoločný priestor v dome, dohodnite dátum a čas a nemusíš riešiť problém vstupu do jeho bytu. Ľahko sa o tom píše a ťažšie realizuje,viem, ale ak nie je vyhradená miestnosť na to, aby ľudia mohli v určitý čas uplatňovať svoje práva, musí predseda strpieť i to, že mu ľudia prídu do bytu. Ako som spomínala, s tým musí počítať. Všetko je to len na vzájomnej komunikácii a keďže sme ľudia, viem dobre, že to často býva ten hlavný problém. Takže skúšaj aj osobne, a ja dúfam, že jedného dňa sa k tým dokladom dostaneš (ak naozaj existujú). Ono ešte lepšie by bolo, keby ste na neho tlačili viacerí, sám človek len ťažko pochodí v týchto veciach (bohužiaľ).
Jozef I
15.03.07,08:01
Ja by som ešte dodal, že by bolo fak rozumné zavolať tam ešte jedného vlastníka bytu a ísť tam spoločne s touto požiadavkou. Má asi pravdu, že nie je povinný ti kópie vyhotoviť, aj keď si ponúkol finančnú náhradu. Keď ti ale umožnil prístup k papierom , bral by som to ako ponúknutú šancu. Ak chceš mať kópie papierov tak navrhujem zobrať dig. fotoaparát a odfotiť si všetky papiere, zápisnice a dôležité veci. Budeš mať aspoň aký taký dôkaz o tom, čo sa deje. Potom môžeš v kľude doma poprečitovať a skontrolovať. Keď nechce robiť kópie, spravíš si ich takto ty u neho. ;)
Riba
16.03.07,18:58
Vec sa ma tak, ze som sam proti vsetkym. Zdoraznujem ze sme v bytovke 6 rodin. Funguje tu system dvoch kamaratov (predseda + 1). Mam sice podporu (v mnohych veciach), ale iba kym sa netreba verejne ku mne pridat. Ide o to, ze som sa do bytu nastahoval 1.1.2006 a ostatny ru byvaju par rokov (a co nie je nepodstatne byty si odkupovali za zostatkovu hodnotu). Ja som zly preto, ze na rozdiel od tych ktorych tichu podporu mam nenecham si skakat po hlave. A kedze si oni daju platia za to (aj financne), aby si TY DVAJA dirigovali tak ako to im vyhovuje. Navyse kedze su to dochodcovia a podla ich spravania dochadzam k zveru ze potrebuju LACNO DOZIT a po nich potopa (FUaO 250 Sk/mes. 35 rocna bytovka a doteraz ziadne opravy). A ako majitelia strednych bytov hlavny oblbovaci za individualne kurenie (A to sme mali vlastnu kotolnu).
Jedine cim sa to da obratit ak mi niekto poradi nieco coho by som sa mohol chytit.
Elena Navrátilová
12.04.07,05:59
Nemáš veľkú šancu sa chytiť ničoho v znení zákona. Jedine... povinnosti starať sa o spoločné priestory a udržiavať.... to je asi jediné čoho sa môžeš chytiť. Ak vieš argumentovať, máš šancu to presadiť. To vieš, oni z tých dôchodkov už veľa nezvyknú dávať na obnovu, zateplenie... Jedine ak dokážeš presvedčiť o úsporách. K tomu ešte by som skúsila namotivovať o úvere zo ŠFRB, výhodný úrok... ale pochybujem, že Ti to predseda bude ochotný vybavovať. Takže ak toto budeš chcieť, musíš počítať, že tá hlavná aktivita bude na Tebe.
GabiZ
13.04.07,06:16
K tým zápisniciam dodám ešte jednu vec. Chodím ešte na schôdze jedného spoločenstva, kde sa riešila otázka zápisníc. Problém bol v tom, že zápisnice síce písala poverená osoba, ale nikdy sa nedostali do rúk ani predsedovi, čo je úplne absurdné. Vznikol medzi nimi problém (osobný), ktorý spôsobil odstúpenie predsedu. Teraz sa spoločenstvo dohodlo, že zápisnica, ktorá sa vyhotoví bude na pár dní vyvesená v každom vchode a na ďalšej schôdzi bude prečítaná a vždy sa bude riešiť, ktoré body boli splnené a ktoré nie. Idú robiť dosť závažné akcie a aby sa nedohadovali na tom, ako a kto rozhodol, upozorňovala som ich na to, že čo bude v zápisnici prípadne v uznesení, nemôže nikto odoprieť. Konečne pochopili, že aj takéto doklady sú pre nich dôležité a keby ich boli poctivo robili, nemuselo to dôjsť k takémuto extrému, že predseda končí len preto, že sa obviňujú z toho, že robí veci, ktoré neboli odsúhlasené. Ja som názoru, že čo nie je na papieri, to akoby neexistovalo a v tomto prípade to bolo presne o tom. Takže odporúčam robiť zápisnice zo strany SVB a zo strany vlastníkov bytov sa o ne zaujímať a vopred sa dohodnúť, ako sa k nim všetci dostanú.
Orim
14.04.07,00:49
My máme nástenku a na nástenke je okrem iného vždy ešte zápisnica z poslednej schôdze. Je tam až do novej schôdze, kedy je nahradená novou. Ale niekedy mám pocit, že to u nás nikto nečíta. Viem to preto, že sa ma pýtajú na veci ktoré sú na nástenke.
svojar
14.04.07,04:40
Aj u nás to robíme rovnako, aj s tým čítaním je to tak. ASi sa všade nájdu rovnakí ľudia.
GabiZ
14.04.07,14:41
Aj keď si ju neprečíta nikto, to je ich problém. Ale ty máš pokoj, lebo vieš, že si oboznámil všetkých tak ako to treba. Mňa však dojíma tá ľahostajnosť ľudí, pretože človek aj keď im dá všetko pod nos, tak to ignorujú a zaujímajú sa až vtedy, ak sa to týka ich osoby. Ale spoločné veci často prehliadajú, pokiaľ sa nezasahuje do ich vrecka. Každopádne s tými zápisnicami to netreba brať na ľahkú váhu, pretože sú takpovediac najrozhodujúcejším dokumentom spoločenstva, pretože potvrdzujú rozhodnutie vlastníkov. Samozrejme okrem iných dôležitých dokumentov.
Orim
14.04.07,15:03
Keby som každého kto sa ma na niečo bude pýtať poslal niekam, tak by určite čítali, ale ja sa vždy rozkecám a neviem kedy prestať.
:D
GabiZ
14.04.07,16:00
To verím, to je tá naša povaha, každému sa venovať, keď nás osloví. Nie vždy sa to však vyplatí a nie každý to vie aj oceniť.:)
lubica_02
14.04.07,17:41
Keby som každého kto sa ma na niečo bude pýtať poslal niekam, tak by určite čítali, ale ja sa vždy rozkecám a neviem kedy prestať.
:D
S ľudmi ale treba komunikovať, myslím si, že aj keď nie všetci,väčšina to ocení.
empaty
17.04.07,08:41
Vec sa ma tak, ze som sam proti vsetkym. Zdoraznujem ze sme v bytovke 6 rodin. Funguje tu system dvoch kamaratov (predseda + 1). Mam sice podporu (v mnohych veciach), ale iba kym sa netreba verejne ku mne pridat. Ide o to, ze som sa do bytu nastahoval 1.1.2006 a ostatny ru byvaju par rokov (a co nie je nepodstatne byty si odkupovali za zostatkovu hodnotu). Ja som zly preto, ze na rozdiel od tych ktorych tichu podporu mam nenecham si skakat po hlave. A kedze si oni daju platia za to (aj financne), aby si TY DVAJA dirigovali tak ako to im vyhovuje. Navyse kedze su to dochodcovia a podla ich spravania dochadzam k zveru ze potrebuju LACNO DOZIT a po nich potopa (FUaO 250 Sk/mes. 35 rocna bytovka a doteraz ziadne opravy). A ako majitelia strednych bytov hlavny oblbovaci za individualne kurenie (A to sme mali vlastnu kotolnu).
Jedine cim sa to da obratit ak mi niekto poradi nieco coho by som sa mohol chytit.
Pokiaľ vlastníci na zhromaždení rozhodnú o uznesení, ktoré by ťa preukazateľne poškodzovalo alebo bolo pre teba ako vlastníka bytu a zodpovedajúceho spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu nevýhodné, máš možnosť a právo sa brániť ako prehlasovaný vlastník v dome do 15 dní odo dňa prijatia uznesenia žalobou na príslušný súd o určenie neplatnosti uznesenia zhromaždenia vlastníkov na základe § 14, odst4 zákona 182/93 Z.z. v platnom znení, citujem:
Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní
podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Možno bude stačiť jeden úspešne zvládnutý spor a získaš si patričný rešpekt a možno aj tá mlčiaca väčšina sa otvorene pridá na tvoju stranu a pochopí. Želám ti k tomu dostatočnú pozitívnu energiu a poztívne myslenie keď to nepôjde vyriešiť inak.

P.S.: Doplňujem: mal by si sa zúčastniť na zhromaždení vlastníkov, aby si bol ten vlastník, ktorého ostatní vlastníci na zhromaždení prehlasovali!!!! Tu sa vedú právne spory ako to je v prípade, keď sa na zhromaždení vlastník nezúčastní, lebo vtedy nemôže byť ako prehlasovaný vlastník. Judikatúru k tomuto som nikde zatiaľ nenašiel.
Elena Navrátilová
17.04.07,11:35
Ja len na okraj, ľudia sa nevyznajú vo fungovaní SVB. Preto aj keď už na zhromaždení sa schvaľuje uznesenie, nevedia si ho vysvetliť v praxi a zo súdov majú zbytočný rešpekt. Veľa záleží práve na kompetentnosti správcu, predsedu, dozornej rady. Po zhromaždení nevyužívajú znenie zákona a svoje právo na zákonnú formu dosiahnutia aj svojich potrieb. Cítia sa ukrivdení, je tu toho dosť aj na týchto stránkach. Takže netreba sa báť a najprv sa pokúsiť o odsúhlasenie uznesenia v takom znení, aby bol čo najväčší počet prítomných spokojných. Z toho samozrejme vyplýva, že na zhromaždení sa treba najprv zúčastniť a tam sa vyjadriť k problémom, ktoré sa riešia.
Soňula
18.05.07,09:49
Ako by ste mi poradili v tomto prípade: Zapisnica zo schôdze SVB bola zapísaná aj vyhotovená. Každý byt dostal kópiu zápisnice. Jeden vlastnik bytu žiadal odo mňa, aby som zápisnicu dopísala o text , ktorý len obšírnejšie rozvádza problém, ktorý sa na schôdzi riešil a o ktorý sa aj hlasovalo. Jednoducho žiadal, aby text nebol napísaný stučne a jasne, ale aby sa formuloval jeho slovmi. Ako sa mám zachovať? Mám mu vyhovieť a opäť prepisavať a nanovo roznášať po bytoch zapisnicu? Som povinná? Alebo sa na najbližšej schôdzi musíme na tom dohodnúť? /Dosť ma to obťažuje./
Každý názor mi pomôže.
Elena Navrátilová
18.05.07,10:03
Ak to chceš elegantne uviesť na úroveň schodnú pre obe strany, povedz mu, že na zhromaždení sa na tom dohodnete, nakoľko nikto okrem neho nemal námietky. Nech Ti ju vráti a napíše čo žiada preštylizovať a nech napíše jeho štylizáciu. Na najbližšom zhromaždení to prečítaj, ak sa nemení význam nemáš dôvod prepisovať celú zápisnicu. To je moja rada, ale je to individuálne.
tami72
18.05.07,11:06
Ako by ste mi poradili v tomto prípade: Zapisnica zo schôdze SVB bola zapísaná aj vyhotovená. Každý byt dostal kópiu zápisnice. Jeden vlastnik bytu žiadal odo mňa, aby som zápisnicu dopísala o text , ktorý len obšírnejšie rozvádza problém, ktorý sa na schôdzi riešil a o ktorý sa aj hlasovalo. Jednoducho žiadal, aby text nebol napísaný stučne a jasne, ale aby sa formuloval jeho slovmi. Ako sa mám zachovať? Mám mu vyhovieť a opäť prepisavať a nanovo roznášať po bytoch zapisnicu? Som povinná? Alebo sa na najbližšej schôdzi musíme na tom dohodnúť? /Dosť ma to obťažuje./
Každý názor mi pomôže.

Ak som to správne pochopila Soňula bola si na schôdzi vlastníkov zvolená za zapisovateľku a to o čo Ťa žiada jeden vlastník v súvislosti s dopísaním textu po tom, čo si už zápisnicu vyhotovila, podpísala a rozniesla jednotlivým vlastníkom sa týka uznesenia zo schôdze za ktoré hlasovali vlastníci na schôdzi. Neodporúčam Ti v tomto prípade mu vyhovieť, v prvom rade z dôvodu, že sformulovanie uvedeného uznesenia jeho slovami môže znamenať úplne iný význam uznesenia za aké vlastníci na chôdzi hlasovali, t.j. bude v rozpore s tým, za čo vlastníci hlasovali a v druhom rade preto, že by to bolo neetické a mohlo by sa to práve Tebe vypomstiť . Nie si to ani povinná urobiť. Nemusíte sa na tom ani na najbližšej schôdzi dohodnúť. Túto aktivitu prenechaj na najbližšej schôdzi na vlastníka, ktorý požaduje zmenu znenia uznesenia.
chudaska
14.12.11,06:42
Dobrý den, nechcem zakladat novu temu,tak skusim,ci mi niekto poradi tu. Moj otec zije v bytovke, na schodzi vlastnikov bytov si schvalili zateplenie pivnic, s cim moj otec ako jediny nesuhlasil. Ako dovod uviedol,ze pokial nebudu vymenene stare 40-rocne zelezne okienka na pivniviach,tak to nema vyznam a druha vec, moj otec je elektrikar a na zateplenie pouzivaju polystyren obycajny horlavy..a nakolko je tam tahana elektrika tak to podla neho nevyhovuje protipoziarnej bezpecnosti. Tak odmietol si dat zateplit svoju vlastnu pivnicu -v ktorej podotykam on nema okienko,nakolko ma strednu vnutornu pivnicu. Ako sa moze branit? Prisla mu pisomne vyzva kde sa odvolavaju na ust. §11 ods. 3 zák. č. 182/1993...kde sa odvolavaju na opravy a udrzby spolocnych casti a zariadeni domu...moj otec vzdy spristupni svoj byt aj pivnicu pokial ide o opravu plynovych,elektrickych alebo inych zariadeni ale s tymto nesuhlasi, nakolko on ma v pivnici stale rovnaku teplotu,ci je zima alebo leto...nakolko tam nema ziadne okienko....pisu mu,ze ak nespristupni pivnicu,tak ho daju na sud. Ako sa moze branit? Dakujem za pomoc. Mozno si niekto poviete,ze je tvrdohlavy,ale nie je to pravda,ono je to tak,ze niekto si tam nieco zmysli a tak sa to spravi,len aby bol pokoj a hlavne,ze niekto si tam dovedie svoju firmu a zarobi..ale jeho argumenty nikto neberie,,a vacsina ludi je tam uz taka znechutena,ze radsej prikyvnu,len aby mali pokoj...je to bytovka prevazne uz dôchodcov. Dakujem za radu!
GabiZ
14.12.11,06:54
Podľa § 14 ods. 4 tohto zákona: Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Ak toto právo nevyužil, tak sa musí podriadiť rozhodnutiu zhromaždenia.
Mária27
14.12.11,07:56
Ak si si istý, že zlikvidovali kotol ako spoločný majetok bez odsúhlasenia potrebným počtom hlasov, môžeš to tvrdiť na súde aj bez zápisníc. Ak ti dokážu opak, budeš hradiť súdne trovy. Predpokladám, že na schôdze chodíš a vieš, aké boli uznesenia.
GabiZ
14.12.11,08:03
Dobrý den, nechcem zakladat novu temu,tak skusim,ci mi niekto poradi tu. Moj otec zije v bytovke, na schodzi vlastnikov bytov si schvalili zateplenie pivnic, s cim moj otec ako jediny nesuhlasil. Ako dovod uviedol,ze pokial nebudu vymenene stare 40-rocne zelezne okienka na pivniviach,tak to nema vyznam a druha vec, moj otec je elektrikar a na zateplenie pouzivaju polystyren obycajny horlavy..a nakolko je tam tahana elektrika tak to podla neho nevyhovuje protipoziarnej bezpecnosti. Tak odmietol si dat zateplit svoju vlastnu pivnicu -v ktorej podotykam on nema okienko,nakolko ma strednu vnutornu pivnicu. Ako sa moze branit? Prisla mu pisomne vyzva kde sa odvolavaju na ust. §11 ods. 3 zák. č. 182/1993...kde sa odvolavaju na opravy a udrzby spolocnych casti a zariadeni domu...moj otec vzdy spristupni svoj byt aj pivnicu pokial ide o opravu plynovych,elektrickych alebo inych zariadeni ale s tymto nesuhlasi, nakolko on ma v pivnici stale rovnaku teplotu,ci je zima alebo leto...nakolko tam nema ziadne okienko....pisu mu,ze ak nespristupni pivnicu,tak ho daju na sud. Ako sa moze branit? Dakujem za pomoc. Mozno si niekto poviete,ze je tvrdohlavy,ale nie je to pravda,ono je to tak,ze niekto si tam nieco zmysli a tak sa to spravi,len aby bol pokoj a hlavne,ze niekto si tam dovedie svoju firmu a zarobi..ale jeho argumenty nikto neberie,,a vacsina ludi je tam uz taka znechutena,ze radsej prikyvnu,len aby mali pokoj...je to bytovka prevazne uz dôchodcov. Dakujem za radu!

....Majka, asi si si nevšimla, toto bola aktuálna otázka, tá v zadaní je stará. :).....aj mne sa to už stalo. ;)


Ak si si istý, že zlikvidovali kotol ako spoločný majetok bez odsúhlasenia potrebným počtom hlasov, môžeš to tvrdiť na súde aj bez zápisníc. Ak ti dokážu opak, budeš hradiť súdne trovy. Predpokladám, že na schôdze chodíš a vieš, aké boli uznesenia.
Mária27
18.12.11,20:34
Tak im treba, keď nevedia založiť otázku. :rolleyes:Niekedy sem vbehnem narýchlo - a odpoviem, na to, čo vidím. :D
verkaz
18.12.11,20:34
Ešte sa chcem vrátiť k zápisniciam. U nás to máme zaužívané tak, že napísaný koncept zápisnice overia dvaja overovatelia a až po ich podpísaní sa vyhotoví originál, ktorý aj s konceptom si odkladá predseda. Kópie obdržia členovia rady a po jednej sa vyvesia na nástenku (kto si neprečítam je to jeho vec).
Plnenie uznesení prijatých na zhromaždeniach sa vyhodnotí v správe o činnosti, ktorú je spoločenstvo povinné predkladať do 31. mája nasledujúceho roka. K nesplneným uznesenia sa znovu vrátime a prehodnotíme ich.
Ak si niekto chce robiť kópie zo zápisníc, má možnosť si ju z nástenky zobrať, prefotiť a vrátiť na miesto. Stane sa aj to, že zmizne.