ivana184
14.03.07,14:51
Prosila by som Vás o radu, pretože v jednoduchom účtovníctve som nováčik, avšak rada by som vypracovala DP typu B bratovi - SZČO, neplatca DPH, ktorý má pár vydaných faktúr v cudzej mene + ich úhrady, a úhrady odvodov, + cestovné príkazy, a neviem či moje myšlienkvoé pochody v jednoduchom účtrovníctve sú správne?

Vydané faktúry prepočítam kurzom NBS v deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia?

Úhrady týchto vydaných faktúr prepočítam kurzom NBS v deň úhrady?

Vzniknuté kurzové rozdiely, čo s nimi? Zapíšem podľa toho, čo vyjde či zisk alebo strata do pokladničného denníka, buď pripočítam(príjem do pokladnice - zisk) alebo dám výdaj z pokladnice(strata), a tým mi ovplyvnia aj základ dane, alebo treba to ešte nejako zaúčtovať?

Úhrady odvodov mi je jasná a nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia pripočítam k platbám za poistné.

A vypracujem cestovné príkazy, vyplývajú mi ešte nejaké iné povinnosti, na ktoré som zabudla?

Ďakujem
karpis
14.03.07,14:10
Kurzové rozdiely vyrovnáš len v knihe vystavených faktúr v PD o nich neúčtuješ.
ivana184
14.03.07,15:14
A ako ovplyvnia mi základ dane?
cloe
14.03.07,15:20
A ako ovplyvnia mi základ dane?
Keďže o kurzových rozdieloch v jednoduchom účtovníctve neúčtuješ, neovplyvnia ti ani HV.
Monikov
14.03.07,15:32
Kurzové rozdiely ti vzniknú len v knihe pohľadávok a záväzkov, v peňažnom denníku sa o nich neúčtuje - v jednoduchom účtovníctve neovplyvňujú základ dane. ZD ti ovplyvnia jedine kurzové rozdiely na konci roka, ktoré vzniknú po prepočte valút v pokladni a na devízovom účte.
ekopo
14.03.07,16:32
Keďže o kurzových rozdieloch v jednoduchom účtovníctve neúčtuješ, neovplyvnia ti ani HV.
Je pravda, že KR evidovaný na DF neovplyvní ZD. Vyrovná sa len v záväzkoch.
Ale na druhej strane v podstate KR ovplyvňuje ZD. Napr. Zahraničná DF je evidovaná v záväzkoch v Sk na sumu 1000,- Sk. Pri úhrade ale podľa kurzu NBS sa uhradí 1050,-Sk a táto suma vstupuje do VOZD (ak sa jedná o taký výdavok). Môže byť samozrejme aj prípad, že podľa kurzu bude úhrada 950,-Sk. Je to vlastne určitá forma skrytého KR.
cloe
14.03.07,17:26
Je pravda, že KR evidovaný na DF neovplyvní ZD. Vyrovná sa len v záväzkoch.
Ale na druhej strane v podstate KR ovplyvňuje ZD. Napr. Zahraničná DF je evidovaná v záväzkoch v Sk na sumu 1000,- Sk. Pri úhrade ale podľa kurzu NBS sa uhradí 1050,-Sk a táto suma vstupuje do VOZD (ak sa jedná o taký výdavok). Môže byť samozrejme aj prípad, že podľa kurzu bude úhrada 950,-Sk. Je to vlastne určitá forma skrytého KR.
Keď sa to tak vezme, vlastne máš pravdu. ;)