GABAZ
14.03.07,15:36
Potrebovala by som poradiť. Pracovníčka je na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré 3 roky dovŕši 5. 4. 2007. Je opäť tehotná a doniesla papier o nástupe na MD s ďalším dieťaťom dňa 12. 3. 2007 - termín pôrodu je 22. 4. 2007. Pracovníčka pracovala vo firme od 23. 7. 2001, poslednú mzdu mala vyplatenú v 6/2003, potom bola práceneschopná a 2. 2. 2004 nastúpila na MD s prvým dieťaťom. Nie je mi jasné :
- k akému dňu nahlásiť koniec rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom / k 11. 3. 2007 ?/
- potom ju treba nahlásiť do SP na registračnom liste - začiatok nástupu na MD 12. 3. 2007 a zároveň vyplniť tlačivo o vymeriavacom základe v rozhodnom období. Podľa toho čo som si pozerala v zákone, vychádza mi , že v rozhodnom období nemala príjem, takže zrejme to bude pravdebodobný príjem - uvažujem správne ?
- predpokladám, že má nárok na materské, keďže do 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch sa ráta aj čerpanie rodičovskej dovolenky.

Ďakujem vopred za radu.
endrju
14.03.07,16:15
- predpokladám, že má nárok na materské, keďže do 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch sa ráta aj čerpanie rodičovskej dovolenky.

Nemyslím si, že tento predpoklad je správny. Od 1.7.2005 je rodičovská dovolenka dôvodom na prerušenie povinného nemocenského poistenia.
Ak si neplatila nemocenské poistenie z nejakého iného dôvodu, pravdepodobne nesplní podmienku na priznanie nároku na materské.

Nesprávna informácia - správna informácia je v nasledujúcom príspevku.
Lanaj
14.03.07,16:37
Nemyslím si, že tento predpoklad je správny. Od 1.7.2005 je rodičovská dovolenka dôvodom na prerušenie povinného nemocenského poistenia.
Ak si neplatila nemocenské poistenie z nejakého iného dôvodu, pravdepodobne nesplní podmienku na priznanie nároku na materské.

Nesúhlasím, od 1.8.2006 platí


§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.


§ 293i

(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na nárok na materské sa započítava aj obdobie od 1. júla 2005 do 31. júla 2006, počas ktorého bolo prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a povinné nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)
endrju
14.03.07,17:19
Ďakujem za opravu. :)
GABAZ
14.03.07,17:45
Vďaka za informáciu ohľadom započítavania rodičovskej dovolenky do 270 dní poistenia. Mzdy robím pre zopár ľudí, materskú dovolensku riešim druhýkrát. Tiež som vedela, že počas rodičovskej dovolenky sa prerušuje nemocenské poistenie, ale dnes som si preštudovala zákon a všimla som si že tam bola zmena. Ale radšej sa spýtam tých, čo majú čerstvé praktické skúsenosti. Ešte by som poprosila, či dobre uvažujem, že sa bude vychádzať z pravdepodobného zárobku.
Jana Motyčková
15.03.07,07:08
Áno, z pravdepodobného zárobku.
GABAZ
15.03.07,07:50
Ďakujem veľmi pekne.
daniek
15.03.07,07:55
a to je aký pravdepodobný zárobok prosím Vás?
GABAZ
15.03.07,09:09
To zárobok, aký by zarobila pracovníčka, keby nastúpila do práce.
jankasm
15.03.07,09:13
a to je aký pravdepodobný zárobok prosím Vás?

Alebo taký, aký zarába zamestnankyňa, ktorá momentálne pracuje na jej mieste. Pravdepodobný môže byť kľudne aj maximálny (t.j. 25911) ak by ste jej chceli trošku pomôcť na prilepšenie výšky materskej. ;) Len jej treba spätne urobiť dodatok k pracovnej zmluve s uvedením takéhoto platu.
Jana Motyčková
15.03.07,12:52
Presnejšie materské sa jej bude počítať z pravdeodobného denného vymeriavacieho základu. Pravdepodobný DVZ je 1/30 z VZ, z kotrého by sa platilo poistné, keby robila. Ostatné viď odpoveď od jankasm.