Milka P.
14.03.07,16:49
SZČO kúpila ojazdené osemročné auto v Nemecku. Auto nie je v majetku SZČO, ale je využívané aj na podnikanie. Keď som chcela vypočítať náhradu za spotrebované pohonné látky, zistila som, že údaj o spotrebe nie je v technickom preukaze zapísaný. Na obvodnom úrade pre dopravu ... mi bolo povedané, že oni tam ten údaj ani nevpisujú. Technický preukaz bol vystavený v decembri 2006.
Prosím Vás poraďte mi, ak má niekto skúsenosť, ako mám postupovať pri výpočte, ale hlavne, ako získať údaj o spotrebe?
Ďakujem.
renča1
14.03.07,16:04
Martin Mocko
14.03.07,16:22
[/URL]Presnejsie som našiel niečo od Andreja v moji SS:

Na podobný prípad je na stránke DRSR (v časti F.A.Q) :
Otázka: Spoločnosť zakúpila nové motorové vozidlá. V technickom preukaze je vyznačená spotreba paliva podľa normy EHK jedným číslom. Zakúpené vozidlá budú v prevažnej miere využívané v meste. Podľa technických parametrov (uvedených v príručke) k danému vozidlu sa uvádza rozčlenená spotreba samostatne pre mesto, mimo mesta a kombinovaná spotreba.
Ak bude spoločnosť používať normu spotreby z technického preukazu, bude vykazovať nadspotrebu. Môže spoločnosť použiť aj iný preukazný doklad (napr. technické parametre od výrobcu automobilu, ktoré uvádza v príručke k príslušnému vozidlu)? Prípadne aký iný preukázateľný doklad by mala mať spoločnosť z dôvodu správne vykázanej spotreby pohonných látok v nákladoch spoločnosti?
Odpoveď DRSR: Podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t45462-spotreba-phm-uvedena-v-tp.html?highlight=v%FDpo%E8et) Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v znení platnom od 1. novembra 2004 za daňové výdavky sú uznané výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky (PHL) podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba PHL uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom.
[U]Iba v prípadoch, kedy spotreba PHL v technickom preukaze nie je uvedená alebo ak sa vozidlo používa na činnosť, pri ktorej nie je spotreba PHL v technickom preukaze uvedená, sa spotreba preukazuje iným preukázateľným dokladom.
Za iný preukázateľný doklad je možné považovať doklad vydaný špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe PHL alebo vlastný doklad - internú smernicu (napr. Oznámenie MF SR č. 8029/200-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č.12/2000). Výdavky na spotrebované PHL je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe PHL.
V zmysle uvedeného stanoviska je podľa mňa schodným riešením len "prelitrovanie" vozidla autorizovanou skúšobňou.
Milka P.
14.03.07,17:14
Ďakujem za radu.
V Poradcovi 5-6/2007 (str 121), práve čítam, že "§ 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách s platnosťou od 1.4.2005 stanovuje aj postup výpočtu, ak v dokladoch nie je uvedená spotreba. V takom prípade sa tu uvádza, že spotreba sa vypočíta podľa technického preukazu vozidla rovnakého typu s rovnakým objemom valcov a motora s rovnakým druhom pohonnej látky".

Zase mi však vzniká otázka, kde budem podobné auto hľadať a žiadať majiteľa o fotokópiu technického preukazu.
Stále nechápem, prečo obvodný úrad pre dopravu tento údaj nevyplní.
Pre zaujímavosť, informovala som sa na dvoch obvodných úradoch pre dopravu. Jeden úrad mi oznámil, že údaj o spotrebe nevyplňujú. Ďalší úrad mi oznámil, že ak je tento údaj na certifikáte uvedený, určite ho do technického preukazu napíšu.
Martin Mocko
14.03.07,17:17
Ďakujem za radu.
V Poradcovi 5-6/2007 (str 121), práve čítam, že "§ 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách s platnosťou od 1.4.2005 stanovuje aj postup výpočtu, ak v dokladoch nie je uvedená spotreba. V takom prípade sa tu uvádza, že spotreba sa vypočíta podľa technického preukazu vozidla rovnakého typu s rovnakým objemom valcov a motora s rovnakým druhom pohonnej látky - túto možnosť môžeš využiť iba vtedy, ak ide o FO-nepodnikateľa, ktorý použije auto na služobnú cestu - nie pre SZČO!".

Zase mi však vzniká otázka, kde budem podobné auto hľadať a žiadať majiteľa o fotokópiu technického preukazu.
Stále nechápem, prečo obvodný úrad pre dopravu tento údaj nevyplní.
Pre zaujímavosť, informovala som sa na dvoch obvodných úradoch pre dopravu. Jeden úrad mi oznámil, že údaj o spotrebe nevyplňujú. Ďalší úrad mi oznámil, že ak je tento údaj na certifikáte uvedený, určite ho do technického preukazu napíšu - skôr by som sa obrátil na dopravný inšpektorát. ALe určite bude jednoduchšie urobiť vnútropodnikovú smernicu a hotovo..

Odpoveď červeným
Pukana
14.05.07,12:07
Ahojte,
nenašla som rovnakú tému, ktorá by mi pomohla s odpoveďou na moje otázky, tak píšem do podobnej, nech nemusím otvárať novú. Snáď sa nik nenahnevá :-).

Manžel je SZČO, kúpil staršie auto /osobné motorové vozidlo/, má ho zaradené v podnikaní. Chcem mu viesť knihu jázd, ale nemá vyplnenú spotrebu v technickom preukaze. Od akej spotreby sa mám pri výpočte odraziť?
Podľa Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov § 19 ods. 2 písmeno l - ..........., podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným spôsobom. Teda môžem použiť tech. knižku /to čo bolo priložené k autu/, prípadne ako SZČO môže si napísať internú smernicu, kde si výšku stanoví? Asi nie, však?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
retriever007
19.03.12,08:31
Mňa by zaujímalo, podľa akého zákona je vydávaný TP. Malo by to byť podľa 8/2009 o cestnej premávke... Ale nič relevantné som k tomu nenašiel. Napríklad údaje čo má/musí obsahovať. Je teda TP samozvaným kráľom bez korunovácie?

Jedná sa mi o konkrétne položky a právne nedefinované pojmy: TP uvádza napr. hmotnosti - na nápravu max., ale nie max. prípustnú hmotnosť, za ktorej prekročenie dostanete pokutu. Zákon č. 8/2009 hovorí o jedinej max. prípustnej hmotnosti pre skupinu B, a to je 3500 kg. Pokuta ze prekročenie zaťaženia prívesného vozíka by teda z právnej strany mala byť právne neplatným aktom, pretože k prekročeniu TEJTO hmotnosti nedošlo.

Takže situácia je na slovensku asi taká, akoby ste šli autom niekde po transylvánii a polnoci vás zastavil a pokutoval policajt za to, že nemáte nejaký preukaz, o ktorom ste ani netušili. A na otázku podľa akého zákona je tento preukaz vydávaný vám policajt odpovie, že podľa žiadneho ale podľa policajného zvyku... :-) strašidelné, nie?