zad
14.03.07,20:07
Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Manžel je SZČO a používa na podnikateľské účely osobné motorové vozidlo, ktoré má na lízing ako fyzická osoba. Môže si dať do nákladov náhrady 6,2 za km alebo nie?
Jana Acsová
14.03.07,19:10
Nie .
zad
15.03.07,07:47
A ako si v tomto prípade môžem dávať náhrady za PHM. Keď by som chcela dávať 6,2 za km stačí potvrdenie od lízingovej spoločnosti a používaní vozidla na podnikateľské účely?
Zlata
15.03.07,08:14
Potvrdenie nestačí, jednoducho nie je možné uplatniť paušálny výdavok 6,2 ak nie je auto vo vlastníctve ( podielovom alebo BSP).

V danom prípade nie je LZ na SZČO, teda je bez IČO, DIČ.
Skôr by ma zaujímalo, či nie je možné takýto leasing zahrnúť do podnikania?
Či by sa nedala doplniť LZ nejakým dodatkom a o leasingu účtovať?
zad
15.03.07,08:47
A ako tam mám potom účtovať tie PHM, veď nejazdil na tom aute zadarmo. Z tohoto mi vyplýva, že si vôbec nemôže uplatniť žiadne náhrady za PHM. Nie je to hlúposť?
zad
15.03.07,10:35
Zisťovala som to cez daňového poradcu a ten povedal, že ak je zaplatená cestná daň paušál 6,2/km môžem pokojne účtovať.
renča1
15.03.07,10:50
Zisťovala som to cez daňového poradcu a ten povedal, že ak je zaplatená cestná daň paušál 6,2/km môžem pokojne účtovať.


:eek: :eek: daňový poradca?mimotemy

Nemôže sa uplatniť kilometrová náhrada, pretože auto na leasing nie je v osobnom vlastníctve u daňovníka. Stále vlastníkom auta je leasing.spoločnosť až po dobu odkúpenia, i keď v TP je napísaný szčo.

Uplatniť si môže výdavky podľa § 19 ods.2 písm.e) s príjmami podľa § 6 ods.1,2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva (teda pri SC), najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov..a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopr.prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40% nároku na stravné, ďalej si uplatní výdavky za spotrebované PHM podľa vypočítanej spotreby v tech.preukaze.

Zaplatená cestná daň nemá vplyv na uplatnenie si daňových výdavkov.
Zlata
15.03.07,11:32
V danom prípade nie je LZ na SZČO, teda je bez IČO, DIČ.
Skôr by ma zaujímalo, či nie je možné takýto leasing zahrnúť do podnikania?
Či by sa nedala doplniť LZ nejakým dodatkom a o leasingu účtovať?[/quote]


Z daného príkladu vyplýva, že si nemôže dať do nákladov ani PHM ani leasing.?.
Mám skúsenosť s tým, že ak si berie občan auto (konkrétne felícia) na leasing, musí podpísať, že auto nebude využívať na podnikateľské účely.
Asi by bolo vhodné prepracovať zmluvu.
zad
15.03.07,13:52
Ahoj Renča1, ako mám chápať výdavky za PHM podľa spotreby v tech. preukaze. Tomu nerozumiem.:confused:
Jana Acsová
15.03.07,17:08
A ako si v tomto prípade môžem dávať náhrady za PHM.Na podnikateľa sa vzťahujú náhrady, ktoré sú výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. e. Podľa tohto ustanovenia nie je možné uplatniť náhradu a to ani základnú ani náhradu za spotrebu PHL. Treba však rozlišofvať NÁHRADU a VÝDAVKY NA SPOTREBOVANÉ POHONNÉ LÁTKY. Čítajte ďalej pozorne.


Keď by som chcela dávať 6,2 za km stačí potvrdenie od lízingovej spoločnosti a používaní vozidla na podnikateľské účely?Nestačí, lebo fakt, že uplatníte NÁHRADY (základnú a PHL) sa vzťahuje iba na vlastné osobné motorové vozidlo. Vaše vozidlo je prenajaté. Nie je vo vlastníctve Vás, prípadne manžela - vlastní ho leasingová spoločnosť.
Jana Acsová
15.03.07,17:11
A ako tam mám potom účtovať tie PHM, veď nejazdil na tom aute zadarmo. Podľa § 19 ods. 2 písm. l) t.j. výdavky na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu prepočítané podľa spotreby v technickom preukaze ... atď.


Z tohoto mi vyplýva, že si vôbec nemôže uplatniť žiadne náhrady za PHM. NÁHRADU nie, ale preukázané výdavky na spotrebované pohonné látky áno.
Jana Acsová
15.03.07,17:13
Zisťovala som to cez daňového poradcu a ten povedal, že ak je zaplatená cestná daň paušál 6,2/km môžem pokojne účtovať.Pokojne. Ale iba u vlastného osobného motorového vozidla nezaradeného do obchodného majetku a to nie je Váš prípad.
Jana Acsová
15.03.07,17:18
Ahoj Renča1, ako mám chápať výdavky za PHM podľa spotreby v tech. preukaze.
Otvoríte si technický preukaz a nájdete tam spotrebu. Podľa evidencie najazdených km (knihy jázd) prepočítate spotrebu a do daňových výdavkov zahrniete výdavky za nakupované PHL (bloky) do výšky preukázanej spotreby podľa technického preukazu. Rozdiel môže vyjsť a to je:
- nadspotreba,
- podspotreba,
- zostatok PHL v nádrži.
patka.bn
15.03.07,21:01
Toto je vyňatie zo zákona:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je
ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou
vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; 87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné
osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87)


K tomu:

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

A jediné čo sa tu zatiaľ neujasnilo je to, čo je to tá základná náhrada, lebo myslím, že sa tu rozprávate o tom istom.
Paula
15.03.07,21:27
.

A jediné čo sa tu zatiaľ neujasnilo je to, čo je to tá základná náhrada, lebo myslím, že sa tu rozprávate o tom istom.



myslím, že sa ujasnilo (a nie raz a nielen v tejto téme)....základná náhrada je tých 6,20 Sk za kilometer - pri použití vlastného motor. vozidla (osobného), nezahrnutého do majetku....tzn., že lo neplatí u nesplateného vozidla na lízing, ktorého vlastníkom až do splatenia je líz. spoločnosť...teda ho dovtedy nemožno považovať za vlastné
zad
16.03.07,08:13
No a teraz som z toho uplny d...l. Vie mi niekto poradit na nejakom priklade ako to mam teda pocitat? A cestna dan musi byt zaplatena v kazdom pripade?:mee:
renča1
16.03.07,08:21
No a teraz som z toho uplny d...l. Vie mi niekto poradit na nejakom priklade ako to mam teda pocitat? A cestna dan musi byt zaplatena v kazdom pripade?:mee:

Zad, prečítaj si túto tému:

http://www.porada.sk/t20130-vypocet-phm.html?highlight=v%FDpo%E8et+PHM

ak nebude stačiť, tak si klikni na spotreba PHM alebo výpočet PHM
zad
16.03.07,19:27
Ahoj Renča1, pozrela som tú tvoju odpoveď asi sto krát a stále mi to vychádza len tak ako som to predtým napísala - čiže náhrada 6,2/km, len je to inak napísané. Prerátala som to podľa vzorca, ktorý si priložila a vyšlo mi to presne to isté. Dokonca na odvolávke na výpočet PHM som našla aj príspevok, že v prípade leasovaného auta súkromnou osobou môžem dávať do VoZD bločky. Takže ja stále neviem, ako to mám vlastne účtovať.
Alebo to mám počítať tak, že počet najazdených km x spotreba / 100 a výsledok x cena PHM. Bude to tak dobre? A treba aj v tomto prípade zaplatiť cestnú daň?
renča1
16.03.07,19:41
Ahoj Renča1, pozrela som tú tvoju odpoveď asi sto krát a stále mi to vychádza len tak ako som to predtým napísala - čiže náhrada 6,2/km, len je to inak napísané. Prerátala som to podľa vzorca, ktorý si priložila a vyšlo mi to presne to isté. Dokonca na odvolávke na výpočet PHM som našla aj príspevok, že v prípade leasovaného auta súkromnou osobou môžem dávať do VoZD bločky. Takže ja stále neviem, ako to mám vlastne účtovať.

Tak ja ti uvediem príklad, napríklad máš v tP uvedenú spotrebu napr.5,3. V mesiaci najazdíš podľa knihy jázd napr.1000 km a nakupiš PHL za cenu 35,-Sk , cena je uvedená na bločku.

Ty budeš počítať len:

5,3 x 1000 km / 100 x 35 = 1 855,- si uplatníš do VoZD.
Kilometrovú náhradu 6,2 nebudeš počítať pretože na ňu nemáš nárok. Ak by si na ňu nárok mala tak by si k vypočítanej spotrebe 1855 vypočítala aj kilom.náhradu a to:
6,2 x 1000 km = 6 200,- a túto sumu by si si tiež pripočítala k sume 1855 a uplatnila do VOZD v celkovej sume 8 055 za jeden mesiac. Ale na teba sa nevzťahuje 6,2 x 1000. Preto som ti pripla link, podľa ktorého si pozrieš výpočty podľa normy uvedenej v TP.
zad
16.03.07,19:45
Tak si ma predbehla, kým som stihla opraviť ten môj príspevok. OK, pochopila som to teda správne. Len ma stále miatla tá náhrada. A vieš mi ešte poradiť aj s tou cestnou daňou. Si zlatá, ďakujem
renča1
16.03.07,19:50
No, cestnú daň si povinná zaplatiť do 15 od začatia používania na firem.účely. Zaplatená alebo nezaplatená cestná daň nemá vplyv na uplatnenie si výdavkov vypočítanej spotreby PHL. To znamená, že aj keď si ju nezaplatila, tak máš nárok si uplatniť výdavky na spotrebu vypoč.podľa TP.
natkov
16.03.07,20:55
Auto zahrnuté do podnikania, SZČO pozastavil živnosť 18.10.2006.

- Mám deň pred pozastavením živ. vyradiť auto z majetku firmy?
- Odpis si môžem uplatniť alebo nie? Za rok alebo alikvotne? (podľa mňa nie, pretože nesplnil podmienku mať auto vo firme do 31.12.2006)

Ďakujem
tinaM
16.03.07,20:58
Auto zahrnuté do podnikania, SZČO pozastavil živnosť 18.10.2006.

- Mám deň pred pozastavením živ. vyradiť auto z majetku firmy?Môže sa.

- Odpis si môžem uplatniť alebo nie? Za rok alebo alikvotne? (podľa mňa nie, pretože nesplnil podmienku mať auto vo firme do 31.12.2006)nie

Ďakujem
Odpoveš zvýraznená.
Manual
16.03.07,21:01
Auto zahrnuté do podnikania, SZČO pozastavil živnosť 18.10.2006.

- Mám deň pred pozastavením živ. vyradiť auto z majetku firmy?
- Odpis si môžem uplatniť alebo nie? Za rok alebo alikvotne? (podľa mňa nie, pretože nesplnil podmienku mať auto vo firme do 31.12.2006)

Ďakujem
Nie je nárok na odpis, ak auto nebolo v majetku k 31.12.
Môžeš aj nemusíš vyradiť, aký máš na to dôvod ?
natkov
16.03.07,21:09
Keď klient už nezaradí auto do budúceho podnikania a prejde 5 rokov od vyradenia auta z podnikania môže auto predať bez zaplatenia dane. (myslím)
tinaM
16.03.07,21:11
Keď klient už nezaradí auto do budúceho podnikania a prejde 5 rokov od vyradenia auta z podnikania môže auto predať bez zaplatenia dane. (myslím)
Ano je to tak.
natkov
16.03.07,21:16
Chcem sa vrátiť k príspevku. Je to veľmi zlé ak som doteraz počitalá do VOZD iba preukazateľné výdavky na PHL a odpis a nerobila som výpočty podľa km a spotreby PHL podľa TP atď. (SZČO, auto zaradené do majetku firmy, leasing). Ďakujem
natkov
16.03.07,21:28
- Ako mám určiť spotrebu PHL podľa TP?
- Suma nákup PHL za lit. ak mám viac dokladov za deň ????
- Správne? spoptreba PHL*počet km /100*suma PHLza lit.
tinaM
16.03.07,21:36
- Ako mám určiť spotrebu PHL podľa TP?
- Suma nákup PHL za lit. ak mám viac dokladov za deň ????
- Správne? spoptreba PHL*počet km /100*suma PHLza lit.
Pri výpočte spotreby PHL na účely ZDP sa postupuje spôsobom ustanoveným v § 7 zákona o cestovných náhradách.
natkov
16.03.07,21:43
Chcem sa vrátiť k príspevku. Je to veľmi zlé ak som doteraz počitalá do VOZD iba preukazateľné výdavky na PHL a odpis a nerobila som výpočty podľa km a spotreby PHL podľa TP atď. (SZČO, auto zaradené do majetku firmy, leasing). Ďakujem
Čo je to veľmi zlé????
tinaM
16.03.07,21:49
Čo je to veľmi zlé????
Nemusí to byť také zlé.
Ja to robím v Alfe. Mám tam aj knihu jázd. Pekne to všetko prepočíta.
natkov
16.03.07,22:08
Musí si klient dávať všetky výdavky OZD, ktoré mal pri prevádzke auta zaradené do majetku ak mal nizky príjem a uplatnil si diety v CR.
Paula
17.03.07,00:47
Musí si klient dávať všetky výdavky OZD, ktoré mal pri prevádzke auta zaradené do majetku ak mal nizky príjem a uplatnil si diety v CR.

Musí / mal by / patrí sa/ ....priznať všetky zdaniteľné príjmy.....nemusí priznať výdavky.... ani halier ...bude ovšem obzvlášť zaujímavým prípadom pre kontrolórov :)

a je to i tak mimotemy
natkov
18.03.07,10:02
Nový leasing sa počíta, že výd. NZD ISTINA potom výd.OZD nájomne a odpis. otázka: ak klient pozastavil živnosť počas roka 2006 a nemôže si účtovať odpis na auto tak ani VOZD nájom auta????