apo
15.03.07,00:40
Poraďáci kde by ste zaradili v JÚ faktúru za december 2006 vystavenú 15. januára 2007.

Je to pohľadávka roku 2006 vzhľadom na to, že je za služby poskytnuté v decembri 2006

alebo

do roku 2007, lebo až v tom čase bola vystavená faktúra.

V praxi sa u mojich klientov stretávam s tým, že aj číslo faktúry za decembrové 2006 služby dajú z číselného radu roku 2007.

Správne rozhodnutie v tomto smere je dôležité nie len z pohľadu čistoty účtovníctva, ale pri prechode na paušálne výdavky a z poušálnych výdavkov na účtované výdavky ovplyvní základ dene z príjmu dvoch zdaňovacích období.

Ako by ste sa rozhodli Vy.

apo
Muška
14.03.07,23:53
Podľa mňa je to pohľadávka roku 2006
Tu sme o tom dosť "búrlivo" debatovali
http://www.porada.sk/t39745-prelom-rokov-faktura-07-dat-dod-06-a.html
katarina.j
15.03.07,08:24
Asi to nemalo dopad na DPH, tak by som to dala do pohladavok roku 2006,aj ked je ozaj cudne ze decembrove sluzby sa fakturuju v januari, tak aspon vystav.faktury mohlo byt 31.12.2006, nie? Aj ja sa obcas stretnem s takymto ale ja to mam v ramci DPH, tak podla zakona o Dph.
lslavik
15.03.07,12:53
Asi to nemalo dopad na DPH, tak by som to dala do pohladavok roku 2006,aj ked je ozaj cudne ze decembrove sluzby sa fakturuju v januari, tak aspon vystav.faktury mohlo byt 31.12.2006, nie? Aj ja sa obcas stretnem s takymto ale ja to mam v ramci DPH, tak podla zakona o Dph.
Mal by som otazku:
Ja takisto poskytujem sluzby, ale fakturovat ich mozem az po akceptacii odberatelom. To znamena, ze sluzby za 12.mesiac akceptujem az v nasledujucom mesiaci a akceptacni protokol vystavujem takisto az nasledujuci mecsiac. Niekedy dochadza i k viac mesacnemu posunu pri uznani akceptacie.
Ja povazujem za dodanie sluzby datum akceptacie (nie fyzicke dodanie), pretoze niekto to musi potvrdit, ze je to dodane a akceptacny protokol je povinnou sucastou poskytovanej sluzby. Text Fakturujem za obdobie12/2005 ... si myslim nie je rozhodujuci.
Rozhodujuci je akceptacny protokol - obdoba dodaciemu listu, ale ten nie som povinny v JU udrziavat. Problem je aj to, dodaci_list sa podpise pri dodani tovaru, ale sluzba sa dodava vopred a potom sa podpise/nepodpise!!!! A je tazko donutit odberatela, aby tu sluzbu akceptoval, pripadne pozaduje opravu a podobne.
Je to v sulade so zakonom?