remenka
15.03.07,09:00
Ahojte poraďáci,
prosím Vás poradíte mi? Nahlásila sa mi kontrola z colného úradu na minerálne oleje. Máme predajňu a možno 2x do roka kúpim oleje do áut. Dnes mi volali, že začínajú u mňa kontrolu. Mám priniesť peňažný denník, všetky nákupy, hlavne "evidenciu". Nakoľko som toho nemala veľa nerobila som to, má niekto skúsenosť čo tam budú chcieť?
remenka
15.03.07,09:03
Nikto nevie poradiť????
eav77
04.04.07,09:43
prosim vas, ake doklady chce colny urad pri kontrole spotrebnej dane z min.olejov??
vobec neviem co im mam nachystat..
D.
jaja99
04.04.07,09:49
My sme mali kontrolu pred týždňom, al esme užívateľský podnik (nakupujeme daňovo zvýhodnený minerálny olej). Kontrolovali od žiadosti o zaradenie do evidencie, cez vydanie odberných poukazov, zmluvu s výrobcami tohto oleja, odberné poukazy, evidenciu nákupu a spotreby, zoznam strojov, inventúry na konci roka vo veľkej nádrži a tiež v nádrržiach strojov, účel použitia DZMO, no jednoducho všetko.
Záleží, čo je predmetom Vašej kontroly, na čo ste registrovaní?
eav77
04.04.07,10:08
mame prevadzku pneuservisu, predavame oleje, oprava a udzba MV..zatial som nasla len nejake FA z kupy olejov, co este im mam nachystat??
:mee: tie kontroly su uz nejak casto:mee:
Excise Duty
10.04.07,19:03
Škoda, že tieto príspevky neboli zaradené do Porady – Ostatné dane a clá, lebo patria logicky tam, tu sú akosi utopené, objavil som ich náhodou.
Zo všetkých príspevkov vyplýva, že ide o kontrolu spotrebnej dane z minerálnych olejov, aspoň tak sú jednotlivé príspevky podané, zarážajúce je však to, že colný úrad chce vykonať daňovú kontrolu u takých subjektov, ktoré takejto daňovej kontrole nepodliehajú!
Podľa ustanovenia § 15 zákona č. 511/1992 Zb. daňovou kontrolou zamestnanec správcu dane zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane, alebo vznik daňovej povinnosti, a to u daňového subjektu alebo na mieste, kde to účel kontroly vyžaduje. Daňová kontrola sa vykonáva v rozsahu, ktorý je nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu.
Zo všetkých príspevkov okrem príspevku 4 ale vyplýva, že ide o subjekty, ktoré nie sú nijakým spôsobom registrované alebo evidované na účely spotrebnej dane z minerálneho oleja, nevzniká u nich nijaká daňová povinnosť, preto nepodávajú nijaké daňové priznanie a neplatia ani spotrebnú daň z minerálneho oleja, teda akú daňovú kontrolu chce colný úrad vykonať, a to ešte takým spôsobom, že si daňový subjekt predvoláva a požaduje priniesť doklady. Na takúto kontrolu v tomto prípade colný úrad nemá právo, teda ide jednoznačne o šikanovanie podnikateľského subjektu, ktorý nie je daňovým subjektom spotrebnej dane z minerálneho oleja a súčasne aj o zneužívanie právomoci!
Podľa ustanovenia § 40 zákona č. 98/1994 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja však má colný úrad právo vykonať daňový dozor, ktorý ho oprávňuje vstupovať do každej prevádzkovej budovy, miestnosti, obydlia alebo nebytového priestoru, ktorý kontrolovaný subjekt používa aj na podnikanie s minerálnym olejom, ako aj vstupovať do priestorov, o ktorých je známe alebo sa dá predpokladať, že sa v nich nachádza alebo môže nachádzať minerálny olej. Z uvedeného je jasné, že daňový dozor sa nevykonáva v teplúčku vlastnej kancelárie, ale že je treba zájsť k daňovému subjektu a na mieste sa presvedčiť o činnosti podnikateľského subjektu, o tom je správa spotrebných daní, o fyzickom monitorovaní tovarov podliehajúcich spotrebným daniam! Žiaľ, niektoré colné úrady to majú pomýlené. Mimochodom, niektorým pracovníkom Colnej správy chýba dokonca aj lojalita štátneho zamestnanca voči svojmu postaveniu, o čom som sa presvedčil z niektorých príspevkov na stránkach Porady..., teda ako im dôverovať.
A keď sme už pri tovaroch podliehajúcich spotrebným daniam, konkrétne pri minerálnych olejoch, motorové a prevodové oleje sú síce minerálnym olejom a teda predmetom dane, ako vyplýva z ustanovenia § 4 ods. 2 písm. b) zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, podľa ustanovenia ods. 8 písm. c) uvedeného paragrafu podliehajú kontrole iba tovary kódu kombinovanej nomenklatúry 2710 11 až 2710 19 69. Motorové a mazacie oleje sú však tovary kódu kombinovanej nomenklatúry 2710 19 81 resp. 2710 19 87...
Teda aká daňová kontrola?
marianitra
16.05.07,05:33
napiste ako dopadla ta kontrola aj mne sa nahlasili dakujem