jana007
15.03.07,09:07
Ahojte poraďáci, posielam Vám inšpiráciu na veľkonočné pečenie.
Janka6685
15.03.07,08:17
Ahojte poraďáci, posielam Vám inšpiráciu na veľkonočné pečenie.

Ďakujem.:)

Oceňujem, že je to s obrázkamihttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
marči
16.03.07,06:17
Okrem sladkého pečenia tu mám pre Vás aj niečo "na slano":

VEĽKONOČNÁ STUDENÁ MISA


4 varené vajíčka
200 g tvrdého syra
100 g masla
125 g tvarohu
4 strúčiky cesnaku
mleté čierne korenie
soľ
žltá a červená paprika
pažítka

Nastrúhame vajíčka, pridáme tvrdý syr, tvaroh, cesnak, maslo. Osolíme a okoreníme. Tvarujeme guličky a obaľujeme ich v nakrájanej žltej alebo červenej paprike alebo v nakrájanej pažítke.
Na misu dáme hlávkový šalát, naň uložíme rozpolené vajcia uvarené na tvrdo a polejeme ich majonézou. K vajíčkam pridáme aj farebné guličky.

Vyzerá to dobre, a je to aj chutné ! :)
adi11
23.03.07,15:20
Vďaka za najlepšie recepty Sladký život.Určite vyskúšam.
VERONIKA6
26.03.07,11:41
Neviem či sa mi to podarí pridať, ale chcem sa pochváliť. Nevesta mala narodeniny a môj syn jej upiekol takúto krásnu tortu.
bezradná
26.03.07,12:04
Ahojte poraďáci, posielam Vám inšpiráciu na veľkonočné pečenie.

trošku budem mimotemy. Páči sa mi ako u nás na Slovensku každý- každého pozná. Tieto recepty som dostala aj ja mailom. Tak som ich preposielala , nech aj ostatní moji známi majú inšpirácie a teraz stretávam tento dokument aj tu na porade, pričom som presvedčená, že janu007 nepoznám, alebo predsa?:confused:
ekin
28.03.07,02:19
tak, a velka noc je za dverami a akosi sa tu nepise o "velkonocnom syrku", ktory by som rada upiect. Problem mam vsak v tom, ze zatial sme nenasli cerstve drozdie v obchode. Mate niekto skusenost so susenym? Pripadne recept na tento syrek /masovy-bocik, vajcia,sendvic..atd/ v roznych kombinaciach? Tuna zatial bocik neviem zohnat, ale vraj ma jedna slovenka daku slaninku, tou by to mozno slo nahradit, len to cerstve drozdie mi zatial chyba...kto ma skusenost? alebo kto ma zdravsi recept na takyto dlhopeceny mastny /mnam/ velkonocny kolac k sunke??;)
Manual
28.03.07,04:18
tak, a velka noc je za dverami a akosi sa tu nepise o "velkonocnom syrku", ktory by som rada upiect. Problem mam vsak v tom, ze zatial sme nenasli cerstve drozdie v obchode. Mate niekto skusenost so susenym? Pripadne recept na tento syrek /masovy-bocik, vajcia,sendvic..atd/ v roznych kombinaciach? Tuna zatial bocik neviem zohnat, ale vraj ma jedna slovenka daku slaninku, tou by to mozno slo nahradit, len to cerstve drozdie mi zatial chyba...kto ma skusenost? alebo kto ma zdravsi recept na takyto dlhopeceny mastny /mnam/ velkonocny kolac k sunke??;)
Evka ahoj, kde si ? Tu či tam ... ???:D
Prajem všetko dobré
ondrejvla
28.03.07,04:29
tak, a velka noc je za dverami a akosi sa tu nepise o "velkonocnom syrku", ktory by som rada upiect. Problem mam vsak v tom, ze zatial sme nenasli cerstve drozdie v obchode. Mate niekto skusenost so susenym? Pripadne recept na tento syrek /masovy-bocik, vajcia,sendvic..atd/ v roznych kombinaciach? Tuna zatial bocik neviem zohnat, ale vraj ma jedna slovenka daku slaninku, tou by to mozno slo nahradit, len to cerstve drozdie mi zatial chyba...kto ma skusenost? alebo kto ma zdravsi recept na takyto dlhopeceny mastny /mnam/ velkonocny kolac k sunke??;)

Ak chceš, skočím ti kúpiť do METRa, tam majú aj chlebové...?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Ale áno, dá sa syrek robiť aj zo sušeného droždia, ale z kvalitného...
ekin
28.03.07,04:32
kde by som bola, v krajine zazrakov, kde je vcera a u vas zajtra:D
takze uz len zistit, co je kvalitne susene drozdie...a ci ho treba len tak potrusit alebo rozmocit......:(
ondrejvla
28.03.07,04:35
kde by som bola, v krajine zazrakov, kde je vcera a u vas zajtra:D
takze uz len zistit, co je kvalitne susene drozdie...a ci ho treba len tak potrusit alebo rozmocit......:(

Daj si urobiť kvások : mliečko - teplé, lyžičku cukru, droždie, dobre premiešaj a nechaj na teplom mieste nabehnúť do penista. Dúfam, že sa ti vydarí, potom zakrič cez okno keď budeš mať hotové, prídeme oprobovať!
ekin
28.03.07,04:40
to asi najprv pridu hasici, co dym z truby pojde...co si z domu pamatam, mast smrdela este cely den...a tu su na dym haklivi...a potom zacnem kricat, aby ste ma poculi a zbehnu sa vsetci sikmooki, bo ti sa najviac ohna boja....a slovac si to zlize, lebo bude jest, co ja napeciem a mojmu priudenemu zatovi to bude jedno, lebo to este nikdy nejedol, takze nebude vediet, ako to ma vyzerat a ako to ma chutnat a ako ho poznam, aj tak tam da kecup..:D
Farks
28.03.07,05:00
Nemá niekto recept na dobrý ananásový zákusok, taký s plnkou z čajového masla? Mám chuť si dnes poobede upiecť...
ZEvina
28.03.07,05:06
to asi najprv pridu hasici, co dym z truby pojde...co si z domu pamatam, mast smrdela este cely den...a tu su na dym haklivi...a potom zacnem kricat, aby ste ma poculi a zbehnu sa vsetci sikmooki, bo ti sa najviac ohna boja....a slovac si to zlize, lebo bude jest, co ja napeciem a mojmu priudenemu zatovi to bude jedno, lebo to este nikdy nejedol, takze nebude vediet, ako to ma vyzerat a ako to ma chutnat a ako ho poznam, aj tak tam da kecup..:D

:D :D :D :D :D len aby som si na toto nespomenula pri pečení, lebo od smiechu padnem do pekáča :D :D :D :D
ekin
28.03.07,05:31
myslis na ten kecup? neboj...pomaly si ho uz dava aj na sulance so struhankou, akurat minule zistil, ze bez kecupu je to lepsie :-}
mbclo
28.03.07,06:28
Recept na mäsový syrek prevzatý z denníka Korzár 1. 4. 2005.
Mäsový syrek

Potrebujeme: 1 kg bravčového pliecka, 10 vajec, 2 strúčiky cesnaku, soľ, čierne korenie, zázvor, droždie (1 kocka), petržlenová vňať.
Postup: Mäso pomelieme (1), pridáme cesnak, surové vajcia, koreniny a všetko premiešame (2). Medzitým si pripravíme kvások (1/2 dcl vlažnej vody, 1 ČL cukru, do toho droždie a necháme trošku vykysnúť). Kvások vlejeme do mäsa (3), zmiešame a necháme ešte 20 minút podkysnúť. Jenské sklo (misu) vymastíme, mäsovú zmes do nej vlejeme (4) a dáme do rúry zapiecť na 50 - 60 min pri 180 stupňoch. Ešte teplé vyklopíme.
Rada: Mäso do syrka musí mať izbovú teplotu, aby s droždím trošku nakyslo. Namiesto čerstvého droždie môžeme pridať droždie sušené, ktoré môže priamo zamiešať do zmesy a tak nechať nakysnúť.

Všeobecne je najlepšie - má najlepšie kypriace schopnosti sušené droždie s modrou lastovičkou "saf-instant", á 10 g, od francúzskeho výrobcu "S. I. Lesaffre, Marcq, France".
Tweety
28.03.07,06:47
Recept na mäsový syrek prevzatý z denníka Korzár 1. 4. 2005.
Mäsový syrek

Potrebujeme: 1 kg bravčového pliecka, 10 vajec, 2 strúčiky cesnaku, soľ, čierne korenie, zázvor, droždie (1 kocka), petržlenová vňať.
Postup: Mäso pomelieme (1), pridáme cesnak, surové vajcia, koreniny a všetko premiešame (2). Medzitým si pripravíme kvások (1/2 dcl vlažnej vody, 1 ČL cukru, do toho droždie a necháme trošku vykysnúť). Kvások vlejeme do mäsa (3), zmiešame a necháme ešte 20 minút podkysnúť. Jenské sklo (misu) vymastíme, mäsovú zmes do nej vlejeme (4) a dáme do rúry zapiecť na 50 - 60 min pri 180 stupňoch. Ešte teplé vyklopíme.
Rada: Mäso do syrka musí mať izbovú teplotu, aby s droždím trošku nakyslo. Namiesto čerstvého droždie môžeme pridať droždie sušené, ktoré môže priamo zamiešať do zmesy a tak nechať nakysnúť.

Všeobecne je najlepšie - má najlepšie kypriace schopnosti sušené droždie s modrou lastovičkou "saf-instant", á 10 g, od francúzskeho výrobcu "S. I. Lesaffre, Marcq, France".
Robím to aj ja, voláme to baba,mäsko si predvarím, a namiesto kvásku pridám za lyžičku sódy bikarbóny. Je to ľahšie stráviteľné, ako s kváskom:) . Je to mňam, mňam. Na vrch ešte pred pečením naukladám slaninku.
Marína
28.03.07,07:27
Ja tiež mäso(br. plece a aj trochu údeného z už uvarenej šunky) chvíľku povarím. Nedávam celé vajcia, ale žĺtky a sneh z bielkov. Na 1 kg mäsa 10 jednodňových žemlí namočených vo vývare zo šunky alebo vo vode a vyžmýkaných. Zázvor nedávam, len soľ a čierne mleté korenie. Droždia len štipku a veľa zeleného petržlenu. Piecť dávam na masťou vymastený pekáč a vysypaný strúhankou. U nás sa to volalo "polnina"(plnka).
Dodatočne pridané:
Ešte robím "syrek". 12 - 15 vajec(podľa toho, akú chcete mať hustotu) rozšľahám(najlepšie šľahačom, vajcia s mliekom sa musia spojiť) v 1l plnotučného mlieka, štipkou soli(nemá byť slaný) a korenia. Pomaly varím na slabom plameni za stáleho miešania, až sa vajcia vyzrážajú a ostane skoro priesvitná srvátka. Môže sa pridať aj zelený nasekaný petržlen. Na cedilo položím utierku, vylejem budúci syrek a na utierke zaviažem 2x krížom po 2 rohy. Nad syrkom ešte utierku previažem šnúrkou, aby pekne držal tvar. Utierku niekam zavesím na balkóne, podložím hrncom a nechám stekať od večera do rána.
Tweety
28.03.07,07:29
Ja tiež mäso(br. plece a aj trochu údeného z už uvarenej šunky) chvíľku povarím. Nedávam celé vajcia, ale žĺtky a sneh z bielkov. Na 1 kg mäsa 10 jednodňových žemlí namočených vo vývare zo šunky alebo vo vode a vyžmýkaných. Zázvor nedávam, len soľ a čierne mleté korenie. Droždia len štipku a veľa zeleného petržlenu. Piecť dávam na masťou vymastený pekáč a vysypaný strúhankou.
Primomenula si mi Evka, že som zabudla na tie žemle.:)
drobeceva
28.03.07,07:31
Ja robím tiež takú plnku ako Marína. už sa na ňu teším - mňamky.
Janka6685
28.03.07,15:09
Tiež budem robiť ten mäsový...ten som robila viac krát....len toho klasického "žltého" sa bojím, lebo ten budem robiť prvý krát...

mimotemy ...moja váha sa ešte nestihla spamätať z Vianoc a o chvíľu je tu Veľká noc???:eek:....to zas "nem dopadne dobre" :D
Tweety
28.03.07,15:10
Tiež budem robiť ten mäsový...ten som robila viac krát....len toho klasického "žltého" sa bojím, lebo ten budem robiť prvý krát...

mimotemy ...moja váha sa ešte nestihla spamätať z Vianoc a o chvíľu je tu Veľká noc???:eek:....to zas "nem dopadne dobre" :D
Ten žltý voláme syrek, ak budeš stále miešať, nemáš na ňom čo pokaziť. :)
Janka6685
28.03.07,15:47
Ten žltý voláme syrek, ak budeš stále miešať, nemáš na ňom čo pokaziť. :)

Vďaka:)...Veľkú noc budem prvý krát pripravovať celkom sama.....ale mojim varením som zatiaľ nikoho neotrávila, takže dúfam, že ani teraz:rolleyes: :D

...takže po daňových sa vrháme na umývanie okien a iné upratovacie činnosti a varenie, pečenie...aspoň prídeme na iné myšlienky :cool:
ekin
29.03.07,03:13
pomohli ste mi, skusim teda podla vasich rad, pripadne dvojkombinaciu..a na ochutnavku zavolam...vdaka !!!!!!!!!!!!:)
janasv
04.04.07,04:56
Ten žltý voláme syrek, ak budeš stále miešať, nemáš na ňom čo pokaziť. :)
U nas sa to vola hrudka. :) Niekto to robi naslano, niekto s hrozienkami nasladko. :)Mne chuti naslano, s cviklou, chrenom a udenym varenym....:---:---
MILKA58
04.04.07,15:57
Na syrek sa moje deti tešia viac ako na šunku a koláče. Zvyknem robiť aj 2. Po niekoľkoročných skúsenostiach, na 1 liter mlieka dávam len 10 - 12 vajec, nie je potom až taký tuhý. Ináč tiež dávam len trochu soli a štipku cukru.
ondrejvla
04.04.07,17:31
Síce v tomto bloku sú samé slané špeciality, ale priložím vám i sladký koláčik, ktorý sa chystám piecť ja, je vyskúšaný a chutný :
Rezy s vaječným koňakom

Cesto : 150 g masla, 150 g prášk.cukru, 4 vajcia, 120 g pomletých orechov,
70 g hrubej múky, 2 ČL kypr.prášku do pečiva, 1 PL kakaa.
Na potretie marhuľový džem, prípadne ríbezlový

plnka : 250 g pomletých orechov, 80 g prášk.cukru, 100-120 ml tuzemského rumu,
plnka : 500 ml mlieka, 2 bal. Zlatý klas, 150 g masla, 100 g prášk.cukru, 200 ml. vaječného koňaku
plnka : maslové sušinky namočené v rume a káve Postup : zmäknuté maslo vymiešať s prášk.cukrom a so žĺtkami, pridať pomleté orechy, hrubú múku s kypriacim práškom, preosiate kakao a do tuha vyšľahaný sneh z bielkov. Premiešať, rozotrieť na vymastený a múkou vysypaný plech a dať vo vyhriatej rúre piecť.
Vychladnuté cesto potrieť džemom. Pomleté orechy zmiešať s práškovým cukrom a rumom a natrieť ako prvú plnku na koláč.
Maslo vymiešať s cukrom, z 2 bal.Zlatého klasu a ½ l mlieka uvariť puding, nechať vychladnúť vo vodnom kúpeli, často miešať, aby sa navrchu nevytvoril posúch. Po vychladnutí pudingu postupne primiešavať do neho maslo vymiešané s cukrom a nakoniec vaječný likér. Krém natrieť na orechovú plnku. Sušienky krátko, len tak „prc-prc“ namočiť do rumu zriedeného s kávou a ikladať vedľa seba na krém. Vrch poliať čokoládovou polevou, ktorú si možno urobiť buď podľa svojho receptu, alebo podľa receptu tety Vlasty :
200 g čokolády na varenie, 50 g stuženého tuku Cera, 50 g masla, rozpustiť nad parou, pred dokončením pridať 4-6 kvapiek oliv.oleja, aby sa poleva krásne leskla. Koláč dať stuhnúť do chladu, prípadne do chladničky. Krájam horúcim nožom, ktorý si nahrievam nad plynom a utieram pap.utierkou po každom rozrezanom páse na plechu.
tutiola
19.03.09,20:07
Pečená veľkonočná plnka.

1O vajec, 10 rohlíkov, trochu mlieka, 25 dkg bôčiku, 2O dkg údeného mäsa, mrazená koreňová zelenina s hráškom, petržlenová vňať, pažitka, mleté čierne korenie, majorán, soľ.

Rohlíky nakrájame na kolieska a namočime ich v rozšľahaných vajciach s mliekom. Bôčik zomelieme, údené mäso nakrájame na kocky, posekáme petržlenovú vňať a pažitku. Všetko pridáme k namočeným rohlíkom, mierne osolíme, pridáme majorán, koreňovú zeleninu a čierne meté korenie. Všetko ľahko ale dôkladne premiešame. Pekáč vystelieme hrubším rezancovým cestom a rovnomerne navrstvíme plnku. Pečieme v rúre 45 minút až hodinu. Po upečení vyklopíme na dosku a krájame to aj s cestom.

Ja používam radšej 2 malé pekáče než jeden veľký. Lepšie sa to krája. Pekáč neplníme zmesou po okraj, lebo bôčik pustí šťavu, ktorá by nám vytekala.
svetielko01
28.03.09,14:14
Neviem či sa mi to podarí pridať, ale chcem sa pochváliť. Nevesta mala narodeniny a môj syn jej upiekol takúto krásnu tortu.
mas sikovneho syna
alla66
22.04.11,17:11
Veľkonočná baba
Chcem vyskúšať nový recept - poradíte? Niekto robí babu s krúpkami, ryžou, zemiakmi, s cibuľou...Používate iba žemle? :)
vcielkaisr
22.04.11,17:29
http://www.svetreceptov.estranky.sk/clanky/velka-noc/velkonocna-baba -asi v každom regione sa baby líšia,možno keby bol recept veľkonočný dedo,tak by to bolo jednotné.
alla66
23.04.11,10:35
http://www.svetreceptov.estranky.sk/clanky/velka-noc/velkonocna-baba -asi v každom regione sa baby líšia,možno keby bol recept veľkonočný dedo,tak by to bolo jednotné.

aký máš recept na babu?:)
trisestri
23.04.11,11:29
teraz už žiadný a za mladých čias asi zlý,lebo som si ich nevedel správne naservírovat :):D:D - už dlho musí stačit na tanieri ta istá baba,povinný post, kedže som sa upísal iba jedinému receptu./čo v mladosti človek zmeška na šibačkách a oblievačkách, velkonočných tancovačkách, to už nedoženie/
vcielkaisr
23.04.11,11:39
aký máš recept na babu?:)

Tomu dedovi pri mne musí stačiť jedná baba :D:D:D
Oliwa
25.04.11,08:57
teraz už žiadný a za mladých čias asi zlý,lebo som si ich nevedel správne naservírovat :):D:D - už dlho musí stačit na tanieri ta istá baba,povinný post, kedže som sa upísal iba jedinému receptu./čo v mladosti človek zmeška na šibačkách a oblievačkách, velkonočných tancovačkách, to už nedoženie/
mimotemy Trisestri, ja odpadnem...:eek: - Ty si chlap?!?!?! :D:D:D
A ja stále, že trisestri sem-trisestri tam... myslela som, že jedna si určite... :rolleyes:
Hoci tri sestry by mali byť správne s tvrdým "y", ale čo už...
A to prosím Ťa ako si prišiel k takémuto nicku? Čo si v detstve rád čítaval Dobšinského...? :)
trisestri
25.04.11,10:05
Hoci som čítal rád v detstve Dobšinského,aj Tri sestry od Čechova, tak k niku ma inšpirovala česka kapela s rovnomerným názvom./možno nepriamo aj dve omnoho staršie sestry,ktoré mysleli že budú mat tretiu,nestalo sa a doteraz sa s tým nevyrovnali-skor inšpirácia z recesie v tomto prípade/
Oliwa
25.04.11,14:31
Vždy lepšie, ako keby si sa rozhodol pre Puding pani Elvisovej... ;):):D