boban
15.03.07,10:22
Ahojte Poraďáci,
chcem sa Vás spýtať, či som postupovala správne.
Živnostník za celý rok má v knihe 8 jázd. Zaplatil si cestnú daň. Auto nemá v majetku firmy. Cestnú daň som zaúčtovala ako VNZD. Nákup PHM som zaúčtovala ako VNZD na základe bločkov z čerp.stanice. Priemerná spotreba vyrátaná podľa EHS je 8,2 l.Potom som urobila výpočet nasledovne:
napr. 1 jazda 120 km,
(120km/100 km * 8,2 l )* 38.90 Sk = 383 Sk
120 km * 6,20 Sk = 744 Sk
Tieto dve sumy som zrátala a dala som ich do prevádzkovej réžie ako vyúčtovanie PHM.
Je to takto správne? Mala som robiť aj prepočet spotreby? Ďakujem za odpoveď.
alušik
15.03.07,09:42
Cestnú daň preúčtujte na výdavky ovplyvňujúce základ dane.:) Ostatné účtovanie je v poriadku.;)
Prepočet spotreby phm podľa technického preukazu sa robí vždy - je úplne jedno, či je auto zaradené alebo nezaradené do podnikania.
boban
15.03.07,09:52
Alušik, ďakujem veľmi pekne za radu. Cestnú daň preúčtujem. A keby mal nadspotrebu?
bz5
15.03.07,10:08
Pridávam malú pomôcku pri výpočte cestovných náhrad, pri aute nezaradenom do obchodného majetku. Hádam niekomu poslúži :)
alušik
15.03.07,10:16
Alušik, ďakujem veľmi pekne za radu. Cestnú daň preúčtujem. A keby mal nadspotrebu?

Ty si vlastne nákup phm účtuješ ako VNZD a zaúčtuješ skutočnú spotrebu na konci roka, takže tam o nejakej nadspotrebe vôbec nemáš prečo uvažovať.
Keby si účtovala priebežne bločky do VOZD - tie sú chapané ako spotreba phm, tak by si si na konci roka vyčíslila spotrebu podľa technického preukazu a tá je teda väčšinou nižšia ako skutočná spotreba z bločkov. Potom by Ti vznikla "nadspotreba phm", ktorú by si teda zaúčtovala mínusom do prevádzkovej réžie - teda mínusom tú Tvoju pôvodnú spotrebu phm.
Pri autách nezaradených do podnikania však osobne účtujem phm priebežne počas roka do výdavkov NZD,keďže auto nie je podnikateľské (ak mi to teda nakúpia cez platobnú kartu). Alebo o tom nákupe neúčtujem vôbec, ak je to platené v hotovosti. Potom si zaúčtujem v peňažnom denníku len ten samotný prepočet celkových cestovných výdavkov - t.j. sumu za phm, vrátane paušálu 6,20.
boban
15.03.07,10:21
Až teraz som sa zbadala, čo som napísala. Máš pravdu, veď ja to mesačne dávam do VNZD. Ešte raz vďaka.
Manual
15.03.07,16:39
Ahojte Poraďáci,
chcem sa Vás spýtať, či som postupovala správne.
Živnostník za celý rok má v knihe 8 jázd. Zaplatil si cestnú daň. Auto nemá v majetku firmy. Cestnú daň som zaúčtovala ako VNZD.Nákup PHM som zaúčtovala ako VNZD na základe bločkov z čerp.stanice. Priemerná spotreba vyrátaná podľa EHS je 8,2 l.Potom som urobila výpočet nasledovne:
napr. 1 jazda 120 km,
(120km/100 km * 8,2 l )* 38.90 Sk = 383 Sk
120 km * 6,20 Sk = 744 Sk
Tieto dve sumy som zrátala a dala som ich do prevádzkovej réžie ako vyúčtovanie PHM.
Je to takto správne? Mala som robiť aj prepočet spotreby? Ďakujem za odpoveď.
Prí skúkromnom aute sa neúčtuje o nákupe PHM podľa bločkov, či už ako VOzD alebo VNzD. Tento zápis treba z PD vymazať.
A nebol by praktickejší výpočet takto: 38,9 x 8,2 = 318,98 : 100 = 3,19
3,19 + 6,20 = 9,39 je suma na 1 km jazdy túto hodnotu použiješ pri ďalších jazdách, 120km x 9,39 = 1126,8 Sk
A ako chceš robiť prepočet spotreby ? Prepočet spotreby sa u súkromného auta nerobí, nie je dôvod, pretože stav tachometra sa v KJ nesleduje, pretože s ním jazdíš aj súkromne. Evidujú sa len jednotlivé pracovné cesty.
Platí pre prípad osobného auta.

§ 7 Zákona o cest. náhradách
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
Jana Acsová
15.03.07,16:47
Prí skúkromnom aute sa neúčtuje o nákupe PHM podľa bločkov, či už ako VOzD alebo VNzD. Tento zápis treba z PD vymazať.
Mohlo by sa ... a to v prípade, že nie je možné uplatniť náhrady. Napr. v prípade automobilu úžitkového, prenajatého (súkromne leasovaného) atď.
Manual
15.03.07,16:50
Mohlo by sa ... a to v prípade, že nie je možné uplatniť náhrady. Napr. v prípade automobilu úžitkového, prenajatého (súkromne leasovaného) atď.
Janka ano, zadávateľka síce neuviedla druh auta, ale... predpokladá sa že ide o osobné;)
Doplním sa v odpovedi, ďakujem
hari
18.03.07,19:20
dobrý večer, mohol by mi niekto poradiť či si živnostník, ktorý nemá auto zaradené v majetku, má zaplatenú cestú daň, uskutočňoval cesty do Rakúska, či si môže uplatniť len náhradu za km? bez náhrady za PHM? vopred dakujem za všetky rady.
Manual
18.03.07,19:23
Ano môže,ale by bol sám proti sebe.
hari
18.03.07,19:30
ďakujem, ide o to, že mal tie cesty skoro každý deň - a nemá bločky na PHM, a aj tak to má denne 360 km tam aj späť. keď to vynásobím 6,20 má mesačne cca 30 tis. do výdavkov.
Manual
18.03.07,19:32
ďakujem, ide o to, že mal tie cesty skoro každý deň - a nemá bločky na PHM, a aj tak to má denne 360 km tam aj späť. keď to vynásobím 6,20 má mesačne cca 30 tis. do výdavkov.
Ale tu bločky nepotrebuješ, ceny PHM DU akceptuje napr. aj z tadiaľto:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
zuzanask
19.03.07,08:45
ak mam blocky za mesiac, tak mozem si vybrat hociktory? tam kde je napriklad najvyssia cena? ci je potrebne mat k prvym alebo poslednym dnom v mesiaci? napr. 5.1.
Janka.L
19.03.07,09:29
Ahojte Poraďáci,
chcem sa Vás spýtať, či som postupovala správne.
Živnostník za celý rok má v knihe 8 jázd. Zaplatil si cestnú daň. Auto nemá v majetku firmy. Cestnú daň som zaúčtovala ako VNZD. Nákup PHM som zaúčtovala ako VNZD na základe bločkov z čerp.stanice. Priemerná spotreba vyrátaná podľa EHS je 8,2 l.Potom som urobila výpočet nasledovne:
napr. 1 jazda 120 km,
(120km/100 km * 8,2 l )* 38.90 Sk = 383 Sk
120 km * 6,20 Sk = 744 Sk
Tieto dve sumy som zrátala a dala som ich do prevádzkovej réžie ako vyúčtovanie PHM.
Je to takto správne? Mala som robiť aj prepočet spotreby? Ďakujem za odpoveď.
Podľa mňa je výpočet správny. Výdavok na zaplatenie cestnej dane je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane aj keď nie je auto zaradené v majetku. Výdavkom neovplyvňujúcim základ dane je zaplatenie zákonného poistenia.
sta
19.03.07,10:51
ak mam blocky za mesiac, tak mozem si vybrat hociktory? tam kde je napriklad najvyssia cena? ci je potrebne mat k prvym alebo poslednym dnom v mesiaci? napr. 5.1.

Ja vyberiem vždy ten, ktorý má najvyššiu jednotkovú cenu a ten si priložím k vyúčtovaniu cesty. Je jedno, či je zo začiatku mesiaca, alebo z konca, ten blok sa prikladá kvôli tomu, aby si preukázala, cenu PHM v danom období. ;)
feap1
19.03.07,11:03
Čo v prípade, ak sa auto používa napr. na Slovensku, v Rakúsku, v Nemecku? Môžem aj vtedy použiť len jeden bloček na určenie ceny (slovenský, aj keď veľa km bolo najazdených v Nemecku)?

pozn: SZČO používa súkromné vozidlo
Martinella
19.03.07,11:17
Čo v prípade, ak sa auto používa napr. na Slovensku, v Rakúsku, v Nemecku? Môžem aj vtedy použiť len jeden bloček na určenie ceny (slovenský, aj keď veľa km bolo najazdených v Nemecku)?

pozn: SZČO používa súkromné vozidlo

Áno, spotrebu mot.vozidla predsa neovplynňuje v akom štáte jazdí, ale koľko kilometrov najazdí. Smerodatná je cena PH platná v čase nákupu .
kolka
31.01.08,07:28
neviem sa v tom akosi zorientovať, hľadám vo vyhľadávači ale akosi to nemôžem nájsť: Ako vypočítam počet najazdených km podla blokov PHM? Auto je zaradené v majetku. Najazdených km má szčo viac ako nakpených PHM. Ďakujem Vám pekne poraďáci.
e.v.a.
31.01.08,11:56
[QUOTE=Manual;422201]Prí skúkromnom aute sa neúčtuje o nákupe PHM podľa bločkov, či už ako VOzD alebo VNzD. Tento zápis treba z PD vymazať.
A nebol by praktickejší výpočet takto: 38,9 x 8,2 = 318,98 : 100 = 3,19
3,19 + 6,20 = 9,39 je suma na 1 km jazdy túto hodnotu použiješ pri ďalších jazdách, 120km x 9,39 = 1126,8 Sk


Ako to, že sa má z peňažného denníka vymazať účtovanie o nákupe phm. Veď, keď zaplatí napr. z účtu, tak tú položku musím nejako zaúčtovať, veď by mi nesedela banka. Je to VNZD, nie? A musím to zaúčtovať.