mandyla
15.03.07,10:31
Chceme zbúrať starý dom a na tom istom mieste postaviť nový.Obvodové múry sú široké 70-80cm teda aj základy sú min. tak široké. Vedeli by ste mi poradiť či pod základovú platňu je možné ponechať stávajúce základy alebo je treba povyberať kamene zo základov a urobiť aj základy úplne odznova s dnešným spôsobom-šalovanie-betón, základové tvárnice atď.
5-ko
15.03.07,11:08
Chceme zbúrať starý dom a na tom istom mieste postaviť nový.Obvodové múry sú široké 70-80cm teda aj základy sú min. tak široké. Vedeli by ste mi poradiť či pod základovú platňu je možné ponechať stávajúce základy alebo je treba povyberať kamene zo základov a urobiť aj základy úplne odznova s dnešným spôsobom-šalovanie-betón, základové tvárnice atď.

Tazko povedat kedze nikto nevie z coho presne tie zaklady su a aky maju tvar, a to bude statik na posudenie potrebovat. Otazne je ci je rozumne napasovavat si tvoje nove byvanie na povodne zaklady :-)
tibst
15.03.07,14:07
Zahrávať sa s myšlienkou stavby nového domu na starých základoch (ak tieto boli vytvorené iba z kameňov) nie je veľmi rozumné. Existuje tam veľké riziko, že v budúcnosti bude treba investovať do opráv a spevnenia podložia viac ako by stálo vybudovanie nových základov. Výstavbou nového domu sa totiž zmení jednak hmotnosť, ktorú musia základy uniesť a aj rozloženie tlakov na podložie.
mandyla
16.03.07,05:16
Pre 5-ko a tibst:ďakujem za váš názor, čo sa týka základov.Rozprávala som sa s murármi ktorí pracujú prevažne na obnove historických meštianskych domov,rozľahlých, poschodových ale aj menších. Ich názor je taký že kamenné základy sú za tie roky( v mojom prípade 120 )dostatočne pevné, akoby zhomogenizované, keď uniesli hrubé ťažké múry, nové múry z ľahších materiálov by nemali byť problémom len treba deku urobiť správne, odizolovať, spevniť s kari sieťou, že odborníci to dokážu. Je však pravdou že s takým názorom som sa ešte nestretla. Ale máto istú logiku. Mne išlo o vaše skúsenosti a názory či ste sa vy s takým riešením nestretli.
220870
18.03.07,04:32
Je to otázne či to stavať na starých základoch. Nesmiete sa minúť ani s jednou stenou musí sa ísť popdľa starého a otázne je či je starý základ zuhlovaný.Poprípade na akom podloží je starý dom postavený.
tibst
18.03.07,07:40
Citát mandyla (Pre 5-ko a tibst):"Ďakujem za váš názor, čo sa týka základov.Rozprávala som sa s murármi ktorí pracujú prevažne na obnove historických meštianskych domov,rozľahlých, poschodových ale aj menších. Ich názor je taký že kamenné základy sú za tie roky( v mojom prípade 120 )dostatočne pevné, akoby zhomogenizované, keď uniesli hrubé ťažké múry, nové múry z ľahších materiálov by nemali byť problémom len treba deku urobiť správne, odizolovať, spevniť s kari sieťou, že odborníci to dokážu. Je však pravdou že s takým názorom som sa ešte nestretla. Ale máto istú logiku. Mne išlo o vaše skúsenosti a názory či ste sa vy s takým riešením nestretli."

Áno, za istých okolností by sa snáď mohol akceptovať aj takýto názor, hlavne keď bude nová stavba ľahšia (ale bude v konečnom dôsledku naozaj ľahšia?). Ak som však hovoril o riziku, tak nielen v teoretickej rovine ale hlavne zo skúsenosti zo svojho okolia. Osobne poznám dva prípady, keď sa stavala časť stavby na starých základoch (ktoré sa javili dostatočne pevné) ale nedopadlo to dobre. Ukázalo sa, že staré základy nepostačovali a v múroch sa objavili časom trhliny.
bulnova
19.03.07,08:05
Stavať na starých základoch predstavuje veľa nepríjemných prekvapení.
Aj nás ÚHA nútil stavať na mieste pôvodnej stavby. Rozobrali sme základy -
- a predstavte si, že boli použité kamene z pieskovca - na vzduchu sa po pol
roku začali rozpadávať. Čím boli zalievané, sme nezistili, ale betón sme nenašli.
Až keď sme touto skutočnosťou argumentovali,mohli sme stavbu posunúť mimo
pôvodnej stavby.Ak máte malý pozemok, potom stavajte na základovej doske
(vyberie sa zemina a udrie sa niekoľko cm hrubá základová doska .Jej hrúbku
určí statik podľa podložia. myslím,že od 40 cm.)
Memento1980
17.06.11,06:29
Dobry den,

mam otazku ohladom zakladov. Zaklady domu (hlboke 1100 mm a siroke 600 mm) boli vyliate v zemi ale nie do roviny. Medzi hornym rohom a spodnym rohom vznikol na dlzke 10 m vyskovy rozdiel 30 cm. V zakladovych pasoch boli umiestnene roxory fi 12 (dlzka cca 1 m) kazdy 1 meter. Potom sme pouzili drevene debnenie a vybetonovali sme do roviny (dolu do vysky 50 cm hore do vysky 20 cm) Sirka tohoto pasu je 40 cm (na stred zakladovych pasov). Chcem sa opytat, moze mat sikma plocha medzi tymito betonovymi prvkami nejake negativne vplyvy? Pokial ano, ako je to mozne riesit? Dakujem za poradu
alltracboy
17.06.11,07:12
neviem akemu umelcovy sa podarilo spravit 30cm vyskovy rozdiel na 10m, ale ako si to spravil je uplne v pohode.
andiablo
17.06.11,07:25
nie určite to nevadí. Je to stále lepšie ako keby ste dali DT našikmo a potom hore dorovnali. Už som videl aj takýchto borcov. Inak ten kto to tak betonoval by som ho hnal kade ľahšie. Keby to bolo do 5 cm ok ale 30 cm je už od oka vidno. Oko je pi.a oko vidí sa vraví v stavbarine
alltracboy
17.06.11,07:42
skor by som povedal ze oko nieje p**a, oko vidi :D
andiablo
17.06.11,10:10
i tak še dá
220870
17.06.11,15:30
Dobry den,

mam otazku ohladom zakladov. Zaklady domu (hlboke 1100 mm a siroke 600 mm) boli vyliate v zemi ale nie do roviny. Medzi hornym rohom a spodnym rohom vznikol na dlzke 10 m vyskovy rozdiel 30 cm. V zakladovych pasoch boli umiestnene roxory fi 12 (dlzka cca 1 m) kazdy 1 meter. Potom sme pouzili drevene debnenie a vybetonovali sme do roviny (dolu do vysky 50 cm hore do vysky 20 cm) Sirka tohoto pasu je 40 cm (na stred zakladovych pasov). Chcem sa opytat, moze mat sikma plocha medzi tymito betonovymi prvkami nejake negativne vplyvy? Pokial ano, ako je to mozne riesit? Dakujem za poradu
Opravili ste to dobre .Problém by mohol nastať pri zemetrasení a podobne.:D Inak OK.
220870
17.06.11,15:32
skor by som povedal ze oko nieje p**a, oko vidi :D
Horšie je keď sú oči aj beton na oné
day
17.06.11,19:05
v tomto pripade boli aj oci aj one na
drozdm
18.06.11,19:47
Dobry den,

mam otazku ohladom zakladov. Zaklady domu (hlboke 1100 mm a siroke 600 mm) boli vyliate v zemi ale nie do roviny. Medzi hornym rohom a spodnym rohom vznikol na dlzke 10 m vyskovy rozdiel 30 cm. V zakladovych pasoch boli umiestnene roxory fi 12 (dlzka cca 1 m) kazdy 1 meter. Potom sme pouzili drevene debnenie a vybetonovali sme do roviny (dolu do vysky 50 cm hore do vysky 20 cm) Sirka tohoto pasu je 40 cm (na stred zakladovych pasov). Chcem sa opytat, moze mat sikma plocha medzi tymito betonovymi prvkami nejake negativne vplyvy? Pokial ano, ako je to mozne riesit? Dakujem za poradu
presne tak sme to urobili aj my , Len pozor na uhlopriečky lebo tie naša sme dodrbali
:(
day
19.06.11,06:02
www.ceskestavby.cz/clanky/zaklady-zakladova-deska-beton-6671.html