anka
21.01.05,10:27
Ak szco prenajme skladove priestory v SR, podnikatelovi z CR, je povinny vystavit fakturu s DPH, alebo je to oslobodene?
Anonymka
21.01.05,09:31
My zas dávame do prenájmu nebytové priestory tuzemskému platiteľovi DPH aj neplatiteľovi. Faktúru vystavujeme s DPH (klasickým spôsobom). Je to dobre? V zákone sa píše, že sa prenajímateľ môže rozhodnúť, či to bude oslobodené, alebo nie. :confused:
anka
21.01.05,09:44
Neplatcovi DPH sa nesmie uctovat DPH a preto sa musi cast dph prepcitavat koeficientom.
zuzanna
21.01.05,14:51
ja som tiez toho nazoru ze najom je oslobodeny od DPH ak ho fakturujem neplatitelovi DPH a rozhodnut sa mozes ale len pri platitelovi tomu mozes fakturovat tiez bez dane ale s DPH podla toho ako sa rozhodnes pekny den
jeso
21.01.05,18:25
v zákone je uvedené, že platiteľ DPH sa môže rozhodnúť či bude fakturovať nájom s DPH alebo bez DPH.
Pokiaľ ale fakturuješ neplatiteľovi túto možnosť nemáš-fakturuješ bez DPh a pokiaľ viem aj tvoja DPH na vstupe/elektrina, kúrenie.../by mala byť krátená v určitom pomere , lebo robíš dodanie bez DPH -nemáš nárok na odpočet
adam
03.02.05,09:17
Prosím o radu:
Platitel DPH
Fakturujem nájoné za 01/05 bez DPH 10000,- + 1900,- DPH, spolu k úhrade 11900,sk
Neplatiteľovi DPH
Fakturujem Vám nájomné za 01/05 11900,-
V ročnom zúčtovaní DPH prepočítam neplatiteľa koeficientom.

Ak neplatiteľovi vystavím FA s vyčíslenou DPH, akoby bol platca, v Daňovom priznaní o DPH bude DPH odvedená (1900,-). Na konci roka potom nebudem prepočítavať koeficientom. Je to nejaký veľký peňažný rozdiel v DPH? Môže byť problém pri kontrole? Neviem,či som sa dostatočne vyjadrila o čo mi vlastne ide, či je jasná otázka......
Ďakujem.
anina
03.02.05,10:02
Presne tak, ale koeficientom prepocitavas kazde zdan.obdobie/mesiac, Q./
a v ročnom to len vyrovnas za cely rok.
Jojko
03.02.05,10:06
Neplatičovi predražuješ nájom o 1900,-Sk, a súčasne aj tak počítaš koeficient
adam
03.02.05,10:07
Anina, ďakujem, prosím ťa pozri v mojom príspevku úpravu otázky, vopred ďakujem.
anina
03.02.05,10:29
No neviem, ci som to dobre pochopila, ale neplatiteľovi nesmieš vystaviť
fakturu s DPH. Ak si ju v minulosti vystavila a odviedla DPH, tak co uz s tym ? Z Tvojho postupu si neuskutočnila oslobodené plnenie, tak si nemusela ani robiť koeficient. Chudak neplatca zaplatil viac.Ja by som
to uz nechala tak a zamerala sa na buducnost-čiže vystaviť fa bez DPH.
Majka
03.02.05,11:24
pripajam sa aj ja, ked som platca DPH a vystavim fakturu za prenajom platcovi DPH vystavujem FA s DPH vsakt? podla zakona o DPH §38 5/ ale nemusim vsak? spravne som to pochopila? potom budem tiez pocitak koeficientom? alebo len klasicky si obaja uplatnime DPH?
adam
04.02.05,08:18
Platca platcovi sa môže zozhodnúť,či bube fakturovať s DPH, alebo bez. Ak bez, prepočítava koeficientom v kazdom Priznaní o DPH ( kvartálne, či mesačne) a na konci roka urobí ročné zúčtovanie. Neplatcovi DPH účtovať nemôže,prepočítava koeficientom v kazdom Priznaní o DPH a na konci roka urobí ročné zúčtovanie DPH. DÚ úradu oznámim ako som sa pri platcovi rozhodla.Éto vsio!