sancov
15.03.07,11:52
Musim nejako (a ak ano, tak ako) evidovat v zavazkoch poskytnute preddavky na sluzby, ktore budu realizovane neskor? Predavam darcekove poukazy na sluzby, ktore si mozu zakaznici rezervovat aj o niekolko mesiacov. Po objednavke zasielam mailom v potvrdeni objednavky zalohovu fakturu, pride mi platba na ucet... a tuto platbu evidujem len v prijmoch NZD. Mam ju nejako teda dostat aj do zavazkov? Najma kvoli prechodu v rokoch - netreba to uvadzat vo vykaze MaZ?
Dakujem
sancov
16.03.07,11:37
Poradi mi niekto? Este pre doplnenie: neplatca DPH, JU, program Alfa. Dakujem
katarina.j
17.03.07,18:53
Ak živnostník vystavi fakturu - tak ide do pohladavok nie do zavazkov, ak bola faktura uhradena, tak sa odpise pohladavka-uhradou - je jedno kedy sa sluzby vyuziju ale podstatne je kedy je vystavena a uhradena faktura-teda nalezitosti faktury. Takze by som uctovala uhradenu fakturu normalne do POZD.
Johanka
17.03.07,19:02
Ak živnostník vystavi fakturu - tak ide do pohladavok nie do zavazkov, ak bola faktura uhradena, tak sa odpise pohladavka-uhradou - je jedno kedy sa sluzby vyuziju ale podstatne je kedy je vystavena a uhradena faktura-teda nalezitosti faktury. Takze by som uctovala uhradenu fakturu normalne do POZD.

Ide o prijatý preddavok - nie je to POZD.
Pozri § 17 ZoDP

(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
a) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
sancov
19.03.07,14:34
Musim nejako (a ak ano, tak ako) evidovat v zavazkoch poskytnute preddavky na sluzby, ktore budu realizovane neskor? Predavam darcekove poukazy na sluzby, ktore si mozu zakaznici rezervovat aj o niekolko mesiacov. Po objednavke zasielam mailom v potvrdeni objednavky zalohovu fakturu, pride mi platba na ucet... a tuto platbu evidujem len v prijmoch NZD. Mam ju nejako teda dostat aj do zavazkov? Najma kvoli prechodu v rokoch - netreba to uvadzat vo vykaze MaZ?
Dakujem

Prosim o radu na povodnu otazku. Dobre cháprem "prijatý preddavok" ako platbu, ktoru mi zaslali klienti podľa Zákona o účtovníctve? Ak áno, tak by som takýto preddavok mal evidovať aj v záväzkoch?

§ 15 Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a
príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Vďaka
evina
19.03.07,15:24
Prosim o radu na povodnu otazku. Dobre cháprem "prijatý preddavok" ako platbu, ktoru mi zaslali klienti podľa Zákona o účtovníctve? Ak áno, tak by som takýto preddavok mal evidovať aj v záväzkoch?

§ 15 Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a
príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Vďaka


Áno .