Miriam K
15.03.07,12:45
Dobrý deň poraďáci. Chcela by som sa opýtať:

Priateľ je SZČO, sídlo firmy má v RS a pracuje v BA. Prevádzkáreň nemá.
Môže si dať do výdavkov nájomné za ubytovanie v BA (garzonka)? Je spísaná nájomná zmluva na jeho meno. Sú to výdavky spojené s pracovnou cestou?

Ďakujem za odpoveď
Zita5
15.03.07,11:48
Podľa môjho názoru nie , to je garzonka na bývanie , pokiaľ som dobre prečítala zadanie otázky .
Je to veľmi diskutabilné a potrebuje to argumenty na opodstatnenie výdavku OVZ .
Miriam K
15.03.07,12:57
Nedalo by sa to nejak odôvodniť? Aj SZČO musí niekde prespať nie?
Ak by to bola ubytovňa?
Zita5
15.03.07,13:11
Nedalo by sa to nejak odôvodniť? Aj SZČO musí niekde prespať nie?
Ak by to bola ubytovňa?

JA to chápem , že ak pracuje mimo sídla , tak musí aj niekde prespať . Otázne však je kde pracuje ,ako dlho v danom mieste pracuje na základe čoho pracuje . Či má objednávku na práce , Zmluvu o spolupráci , vykázanie ziskov za uvedenú prácu atď atď ........Je jasné , že ak niekto ide napríklad na vykonávanie montážnych prác , tak ubytovanie z hotela si môže uplatniť v rámci cestovných náhrad , ale je aj fakt , že garzonku používa na svoj súkromný účel ......... a v akej miere je využívaná na dosahovanie a udržanie si podnikateľského príjmu to ja neviem posúdiť .

Môže byť v Bratislave , môže pracovať u niekoho na ŽL , ale ťažko zodpovedať , že či je uplatnenie za bývanie niekde v podnájme konkrétne v jeho prípade výdavkom ovplyvňujúcim základ dane . .

A nakoniec ak by ste sa rozhodli nejakým spôsobom to zahrnúť do výdavkov bez opodstatnenia , tak vždy je to akýmsi rizikom pre konkrétnu SZČO .
Miriam K
15.03.07,14:48
A nevieš mi prosím poradiť akým spôsobom by sa to dalo dať do nákladov?
On pracuje v BA celý rok a nemá zmluvu o spolupráci, ale dalo by sa to vybaviť a tie objednávky by sa dali dorobiť :o
Miriam K
15.03.07,17:48
Dnes som sa rozprávala s jednou skúsenou účtovníčkou. Povedala, že je to diskutabilné. V zákone ubytovanie nie je presne definované. Tak neviem. Že ak k tomu dám cestovné lístky, vypíšem cesťáky, priložím objednávky a zmluvu o nájme tak to možno uznajú. Tak fakt neviem. Koľko ľudí toľko názorov. Fakt nikto z vás s tým nemá skúsenosti???:confused:
Manual
15.03.07,18:08
Dnes som sa rozprávala s jednou skúsenou účtovníčkou. Povedala, že je to diskutabilné. V zákone ubytovanie nie je presne definované. Tak neviem. Že ak k tomu dám cestovné lístky, vypíšem cesťáky, priložím objednávky a zmluvu o nájme tak to možno uznajú. Tak fakt neviem. Koľko ľudí toľko názorov. Fakt nikto z vás s tým nemá skúsenosti???:confused:
A ak neuznajú potom to treba dodaniť, penále a doplatiť zvýšené odvody do ZP a SP atď.
Všetko treba brať s rezervou a neťahať za vlasy. Ubytovanie by malo byť vzťahované na konkrétnu zákazku. Nie celoročne.