Bavi
15.03.07,14:26
Môj klient mal príjmy z podnikania vyk. podľa osobitných predpisov a príjmy z prenájmu kancelárskych priestorov - vo výške 22 tis. Sk. Podľa mňa sú tieto príjmy z prenájmu oslobodené podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP. Bývalá účtovníčka mu ich však počítala do celkových príjmov z podnikania.
Uvažujem správne???:confused:
Monikov
15.03.07,13:52
Nie som si istá, ale ja by som to asi dala takto: Keď sú kancelárske priestory zaradené v podnikaní ako majetok, dala by som príjmy ako súčasť príjmov z podnikania, keď ich zaradené v podnikaní nemá, dala by som to do §6 odst.3, kde sa znižujú o oslobodenú časť.
betka
15.03.07,13:54
Prenájom z kancelárskych priestorov je Váš príjem podľa par.6 odst. 3. (prenájom nehnuteľností), pokiaľ nemáte prenájom na ŽL ako predmet podnikania, ak ho máte, potom ide o par.6,odsek 1.
Ak je Váš príjem len vo výške 22 000, Sk, nedáte si to DP, pretože sa tu vzťahuje odlobodenie vo výške 23650, Sk. Ak by boli vyššie napr.100 tis. uvediete si do par.6 odst. 3 sumu (100tis- 23650, Sk) a výdavky si vypočítate pomerne (40000-9460= ....) Túto sumu ..... si dáte ako výdavky. Ak máte pred sepou DP B, je to na str. 3 (príjem z prenájmu, je tu uvedený aj príklad, podľa kt. postupujete).
Ale ak je Váš príjem len tento, nedávate si to do DP.
Monika Kováčová
15.03.07,14:39
Môj klient mal príjmy z podnikania vyk. podľa osobitných predpisov a príjmy z prenájmu kancelárskych priestorov - vo výške 22 tis. Sk. Podľa mňa sú tieto príjmy z prenájmu oslobodené podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP. Bývalá účtovníčka mu ich však počítala do celkových príjmov z podnikania.
Uvažujem správne???:confused:

Neuvažuješ správne. Ide o §6, v žiadnom prípade nie §9.
betka
15.03.07,14:49
BAvi, teraz neviem, či sa tá oprava, o kt. ste písali v inej teme ako výmena okien, netýka a nesúvisí s nehnuteľnosťou, kt. prenajímate na kancelárie.
Ak je súvis medzi týmito dvomi témami. Tak je postup iný.
Mali by ste si zaradiť tú budovu do OM, ak si chcete uplatniť opravy ako VOZD, t.j. ak uplatňujete pri príjmoch padľa par.6 odsek 3 preukázaateľne vynaložené výdavky, musíte viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch, HM a NM, kt. možno odpisovať, zásobách, pohľ. a záväzkoch.
V tomto prípade si nemôžete uplatniť paušálne výdavky 40% aj skutočné výdavky.
Bavi
15.03.07,14:54
Neuvažuješ správne. Ide o §6, v žiadnom prípade nie §9.
§ 6 ods.3 - Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 az § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
§ 9 ods. 1 písm. h) podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane.
Bavi
15.03.07,14:58
Prenájom z kancelárskych priestorov je Váš príjem podľa par.6 odst. 3. - TAK SOM MYSLELA(prenájom nehnuteľností), pokiaľ nemáte prenájom na ŽL ako predmet podnikania - NEMÁME, ak ho máte, potom ide o par.6,odsek 1.
Ak je Váš príjem len vo výške 22 000, Sk, nedáte si to DP, pretože sa tu vzťahuje odlobodenie vo výške 23650, Sk. - súhlasímAk by boli vyššie napr.100 tis. uvediete si do par.6 odst. 3 sumu (100tis- 23650, Sk) a výdavky si vypočítate pomerne (40000-9460= ....) Túto sumu ..... si dáte ako výdavky. Ak máte pred sepou DP B, je to na str. 3 (príjem z prenájmu, je tu uvedený aj príklad, podľa kt. postupujete).
Ale ak je Váš príjem len tento, nedávate si to do DP.
Odpoveď červenou. Ďakujem. :---
Bavi
15.03.07,15:09
BAvi, teraz neviem, či sa tá oprava, o kt. ste písali v inej teme ako výmena okien, netýka a nesúvisí s nehnuteľnosťou, kt. prenajímate na kancelárie.
Ak je súvis medzi týmito dvomi témami. NIE JE.Tak je postup iný.
AvšakMali by ste si zaradiť tú budovu do OM- je zaradená v OM, ak si chcete uplatniť opravy ako VOZD, t.j. ak uplatňujete pri príjmoch padľa par.6 odsek 3 preukázaateľne vynaložené výdavky, musíte viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch, HM a NM, kt. možno odpisovať- uplatňujeme odpisy, zásobách, pohľ. a záväzkoch.
V tomto prípade si nemôžete uplatniť paušálne výdavky 40% aj skutočné výdavky - ÁNO.
Ďakujem aj za túto odpoveď.
Janinkaaa
02.04.07,09:51
Môžete mi prosím Vás poradiť ?
SZČO má v majetku zaradený dom, ktorý v liste vlastníctva je zapísaný ako bezpodielové vlastníctvo manželov.
V uvedenom dome SZČO nebýva, má tam zriadené iba kancelárie, v ktorých podniká a zároveň prenajíma miestnosti jednej s.r.o.
SZČO nemá v živ. liste uvedený prenájom, má tam uvedené iba svoje činnosti - služby.
Príjem za prenájom miestností od s.r.o. som zaradila medzi všetky príjmy z podnikania, nerozlišovala som ich. Do výdavkoch dávam mesačné režijné náklady na dom, bežné opravy a odpisy budovy.
V peňažnom denníku do príjmov dávam všetky príjmy za služby aj za prenájom a do výdavkov všetky výdavky spojené z výkonom služieb + výdavky za dom.
Robím to správne ?
betka
02.04.07,16:59
Ak nemá na ZL prenájom, jej príjem je podľa par.6/3, bolo treba rozlíšiť príjmy z podnikania (6/1), (do tohto odseku ste ich nemohli zaradiť, lebo nemáte prenákjom v ŽL) a prenájmu (6/3)-sem mali ísť.

Ak si uplatnujete skuutočné výdavky, musíte počas celého zdaňovacieho obdobia viesť evidenciu o o tejto nehnuteľnosti, kt. môžete odpisovať, opravovať...
Odporúčam v tomto roku, ak prenájom trvá, neúčtovať v PD, nie je to pre Vás príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti. Pozrite si ZDP, par. 6 odsek 3-príjmy z prenájmu nehnuteľností, a keď uplatňujete skutočné výdavky, prečítajte si odsek 11, kde budete pri prenájme viesť evidenciu: príjmoch, výdavkoch, HM, NM.......

Ak ste to DP nerozlíšili, DP ste odovzdali, a keďže ste si viedli skutočné výdavky, a dali ste to do iných riadkov, efekt pre daň a výpočet dane je rovnaký.
Dajte si pozor tento rok na prenájom, a prečítajte si par., kt som Vám odporučila, neúčtovať v PD....nie je to pre Vás príjem z podnikania.
betka
02.04.07,17:02
Zabudla som na dôležitú vec: Prenájom podľa 6/1, je pre Vás príjem z podnikania, a tu Vám zvyšuje platbu odvodov ....
Podľa 6/3 - ak nemáte prenájom ako podnikat.činnosť, nemá to vplyv pre zvýšené platbyodvodov....