Daniela1
15.03.07,14:33
Prosím Vás o radu v nasledovnom prípade.
Lekárka, starobná dôchodkyňa má za rok 2006 príjmy zo závislej činnosti vo výške 31 tis.Sk. Okrem toho má príjmy podľa zmluvy o dielo podľa obchodného zákonníka § 262 a 536 v celkovej výške 36 410,- Sk, od deviatich spoločností (sú to príjmy za sledovanie, zbieranie a vyhodnocovanie zdravotníckych produktov, výber vhodných pacientov do vzdelávacích procesov a pod.)
Môžem príjmy zo zmlúv o dielo zdaniť podľa § 8 ods.1 písm a) zákona po odpočítaní 5 násobku životného minima 36 410 - 23 650 = 12 760, alebo musia byť tieto príjmy zdanené podľa §6 ods.2 písm.b) (z činností ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním) Lekárka nie je SZČO, prax vykonáva vo svojej s.r.o., v ktorej však nepoberá príjmy zo závislej činnosti.
betka
15.03.07,14:11
Starobná dôchodkyňa má jeden príjem zo zmluvy o dielo, alebo viac?
Ak dostáva tieto príjmy viackrát počas roka, mala by mať ZL a príjmy by boli podľa par. 6, resp. by mali byť súčasťou závislej činnosti ....
Ak má jednu zmluvu o dielo, že vykonala toto dielo ns nejaký účel príležitostne, potom môže ísť o par.8 ods.1 a postupujete cez oslobodenie 23650,..
Daniela1
15.03.07,14:20
Má viac zmlúv o dielo od viacerých obchodných spoločností. Určite s tým máte viacerí skúsenosti - farmaceutické firmy takto motivujú lekárov aby využívali ich produkty. Niektoré spoločnosti jej to vyplácali na dohodu o vykonaní práce - tie príjmy boli zdanené a niektoré na zmluvy o dielo podľa obchodného zákonníka a v tom si neviem rady, keďže ona nie je SZČO, ako to mám zdaniť.
betka
15.03.07,14:54
príležitostný príjem podľa par.8 odsek 1. ,
betka
15.03.07,14:57
zmena príspevku, aby nedošlo k zavádzaniu a zlému vysvetleniu.
zemka
15.03.07,15:39
tak som teraz v pomykove...
mám podobný problém - lekár s príjmami so závislej činnosti + na základe viacerých zmlúv o dielo u jednej spoločnosti odprednášal svoje práce na kongresoch, nie je SZČO, príjmy som zaradila do par.6 ods.2 písm.a/ a Betka ma totálne zneistila, čo s tým ?
Okrem toho má z Čiech dohodu o provedení práce, a ako potvrdenie dostal papier Vyplacené príjmy s uvedenou sumou, príjmy neboli zdanené - nemala by mať aj ČR podobné tlačivo ako je u nás Potvrdenie o príjmoch... atď, zatiaľ som príjmy so zahraničia nerobila, prosím o radu.
zemka
18.03.07,20:23
prosím, vie mi niekto poradiť, kam s tými príjmami zo zmluvy o dielo ??
Neviem si s tým rady...
Džudi
19.03.07,17:01
Mám presne tento istý problém ešte aj to potvrdenie z ČR to isté, prosííím
pomôže nám niekto kto s tým má už nejaké skúsenosti ?????