apo
15.03.07,15:45
Na stránke DR nie je možné vypočítať daň aká by bola v roku 2007 pre potreby preddavku lebo nie je možné zadať rok 2007.

Vypracoval som tabuľku pre výpočet preddavku podľa dnes platného zákona o dani z príjmu. Čerpal som aj z časopisu Dane a účtovníctvo v praxi.

Vyskúšajte a otestujte tabuľku:


:eek: Upozornenie pre vyplnenie tabuľky pre výpočet preedavkov:
Podľa pripomienky pána Mihála FO, ktoré poberajú dôchodky a majú povinnosť platiť preddavky na základe DP za rok 2006 nech nevyplnia kolonku o dôchodku v zmysle presného znenia zákona nakoľko výška ich dôchodku neovplyvňuje výpočet výšky platených preddavkov na rok 2007, ale iba výšku daňovej povinnosti pri podávaní DP za rok 2007.
V tabuľke po úprave je aj zmena z titulu neaplikovania opatrenia milionárskej dane.
21.3.2007 DRSR dalo stanovisko k výpočtu preddavkov:

(vždy sa uplatní základná nezdaniteľná časť na daňovníka platná na zdaňovacie obdobie, na ktoré sú preddavky platené bez ohľadu na skutočnosť aký základ dane daňovník vykázal).


Plný text stanoviska DRSR je na tejto adrese:
http://www.porada.sk/t40622-preddavky-na-dan-z-prijmu-fo-v-roku-2007-a.html


Odstránil som tabuľku z prílohy. Odstránená tabuľka bola použiteľná pre daňovníkov, ktorí nedosiahli ČZD väčší 100-násobku životného minima.
Doporučujem stiahnuť si tabuľku, ktorá ostala ako príloha.


apo
Vestman
15.03.07,15:20
Ale bonus sa už nezohľadňuje. Alebo sa mýlim?
apo
15.03.07,15:37
Ale bonus sa už nezohľadňuje. Alebo sa mýlim?

Zohľadňuje, čerpal som z odborného časopisu ale aj v § 34/5 je uvedené: " ... o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11/2a platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa §15 ...., znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa §43 ..."

Toľko citát zo zákona o dani z príjmu.

apo
Jozef Mihál
16.03.07,10:41
Nie je to dobre. Pri výpočte preddavku na daň sa má v súlade s § 34 ods.5 zákona od základu dane vždy odpočítať suma nezdaniteľnej časti na daňovníka uvedená v § 11 ods.2 písm.a) zákona, teda pre výpočet preddavku na rok 2007 suma 95616 Sk.
apo
16.03.07,11:59
Nie je to dobre. Pri výpočte preddavku na daň sa má v súlade s § 34 ods.5 zákona od základu dane vždy odpočítať suma nezdaniteľnej časti na daňovníka uvedená v § 11 ods.2 písm.a) zákona, teda pre výpočet preddavku na rok 2007 suma 95616 Sk.

Ďakujem za pripomienku k tabuľke.

Pri výpočte preddavkov vychádzam z 19,2 násobku životného minima, ktorým je Vami uvedená suma 95.616.

Pri výpočte preddavkov zohľadňujem celú odpočítateľnú pložku každému kto nepoberá nejaký dôchodok, ktorý skracuje nárok na odpočítateľnú položku. Ak starobný dôchodca uvedie sumu napríklad 90.000 v r. 30 daňového priznania tak sa mu skráti o tento dôchodok odpočítateľná položka.

Tento postup som prevzal z časopisu Dane a účtovníctvo v praxi. Pri robení tabuľky som tiež mal zlý pocit z toho, že §34/5 sa odvoláva iba na písmeno a z §11/2. Veril som popisu z časopisu, ktorý odoberám od jeho vzniku a ešte ma nesklamal.

V tabuľke je možnosť nezadať dôchodok a výpočet je potom bez úpravy nezdaniteľnej časti.

V každom prípade je dobre, že vieme o tejto chybe.

Predpokladám, že nechápeme text §34 s odvolávkou na § 11, že aj dôchodca, ktorý poberá dôchodok po celých 12 mesiacov si má do výpočtu preddavkov tiež zahrnúť odpočítateľnú položku v plnej výške. Ak áno potom je to proti logige ale v súlade so znením zákona, čo u nás je pomerné bežný stav.

apo
Jozef Mihál
16.03.07,16:02
Aj dôchodca si v súlade so znením § 34 ods. 5 pri výpočte posl.známej daňovej pov.odpočíta od základu sumu 95616 Sk.
apo
21.03.07,14:33
Aj dôchodca si v súlade so znením § 34 ods. 5 pri výpočte posl.známej daňovej pov.odpočíta od základu sumu 95616 Sk.

Pozrite si text na zčiatku diskusie, kde je stanovisko DRSR k výpočtu preddavkov. Do príspevku č. 1 som uviedol všetky potrebné informácie, aby boli pohromade pre tých, ktorí si stiahli tabuľku pre výpočet preddavkov.

apo