Fefe
15.03.07,16:07
Dobrý deň !
Chcel by som sa opýtať, tu prítomných odborníkov, ako postupovať v prípade zistenej skrytej ( nespozorovanej ) vady na motorovom vozidle vo vzťahu Predávajúci - Kupujúci v zmysle Kúpnej zmluvy podľa Obchodného zákonníka.
Stručný popis udalosti :
V mesiaci január 2006 som kúpil osobné motorové vozidlo zn. Renault, ktoré sa javilo po vzhľadovej aj motorickej stránke v poriadku. Toto vozidlo som riadne užíval do 01/2007, kedy som sa rozhodol vozidlo predať cestou autobazáru. Dnešného dňa t.j. 14.03.2007 mi zavolali z autobazáru s tým, že prípadný zákazník si zavolal na zistenie pravosti pôvodu vozidla firmu CAR...., a táto zistila, že vozidlo síce nie je kradnuté, ale bolo v minulosti nabúrané a celá strecha vozidla je vymenená. Následné kroky sú také, že žiadna leasingová spoločnosť takéto vozidlo neprefinancuje.
Nový zákazník od kúpy samozrejme odstúpil a ja som zistil, že som bol prinajmenšom podvedený čo sa týka technického stavu vozidla.
Chcel by som sa opýtať, či je vôbec možné v tomto prípade uplatniť § 425 ods. 1 Vady tovaru a § 437 Nároky z vád tovaru pokiaľ som zistil, že predávajúci už v čase predaja vedel, že vozidlo bolo totálne havarované a mne ako kupujúcemu to neoznámil ?
Poprosím aj nejaké iné právne riešenia. Vopred ďakujem !!!
M3G
15.03.07,20:36
Pozri napr.
http://financie.etrend.sk/55535/moje-pravo/zaruka-plati-aj-pri-kupe-ojazdeneho-auta

Môj komentár:
- najmä čo sa týka darexu, ktorý v tomto príspevku tak ospevujú, tak o nich mám informácie, že majú zmluvu ošetrenú spôsobom, ktorý znemožňuje vôbec niečo reklamovať, tj. ak si horeuvedené auto kúpil v bazári a podpísal si zmluvu, v ktorej bola klauzula typu: "kupujúci bol oboznámený s technickým stavom vozidla a s jeho vadami", tak sa veľa nedomôžeš. Ak si kupoval od fyzickej osoby, treba si prečítať zmluvu a postupovať podľa nej a podľa občianskeho zákonníka v nadväznosti na horeuvedený odkaz:) .