muco1
15.03.07,18:12
Ahojte,

k problematike podielovych fondov a ich darovania detom. Vela sa pise o tom, ze pokial darujem podielove fondy vlastnemu neplnoletemu dietatu, tak pri ich redemacii bude mozne uplatnit nezdanitelny zaklad na dieta ked ako rodic podam zanho danove priznanie. Pri hladani informacii k tejto problematike na internet ma zarazilo jedno vyjadrenie, ze pokial budu podielove fondy darovane a potom ich v mene dietata odpredam, tak do danoveho zakladu dietata nepojde len zisk podielovych fondov, ale uplne cela suma, za ktoru boli podielove fondy odpredane.
Priklad - nakupil som podiely za 200.000, neskor boli darovane vlastnemu dietatu (v tomto case bola trhova hodnota podielov napr. 260.000) a neskor predane za 300.000 Sk. Aka suma ide do danoveho zakladu dietata - 100.000, 300.000 Sk, pripadne este nejaka ina varianta podla datumu darovania? Viete mi poradit, ktora suma suma pre zdanovanie je spravna?

Dakujem za radu
-Dana-
15.03.07,19:14
Moja otázka by skôr znela. Urobí banka takýto prepis na dieťa? Ak by aj urobila, už mu to len tak predať nebudeš môcť, ak to už bude patriť dieťaťu. Budeš potrebovať doklad zo súdu na nakladanie s majetkom maloletého, či by predaj bol v jeho prospech. Kde si čítal o tej celej sume?
Neviem, či aj darovanie PL na dieťa nemusí prejsť súdom, tak isto ako potom aj predaj.
muco1
15.03.07,20:11
Darovanie mam vykomunikovane s bankou a nie je s tym ziaden problem. Potrebujes notarom overenu darovaciu zmluvu v troch kusoch, pricom jeden ide do banky. Predsa ty mozes darovat co chces a komu chces. To o tej celej sume bolo v jednej diskusii k niektorym novinam. Nebolo to zavazne tvrdenie, ale prekvapilo ma to a preto sa snazim teraz overit, ci nebolo nahodou aj pravdive, lebo uz potom bude tazko cesta spat.
-Dana-
16.03.07,09:34
Je pravda ,že dieťaťu môžeš darovať čo chceš, ale niekedy to prechádza aj súdom kvôli tomu, aby sa dieťaťu nedarovalo aj niečo zadĺžené, s čím by v budúcnosti mohlo mať problém. Tu je situácia jasná, podielový list si kupoval za svoje peniaze a nemáš ho ani od nikoho požičaný, len mi nebolo jasné, ako sa k tomu postaví banka. Určite však predaj PL súdom prechádzať bude a súd ti ho ani nemusí povoliť, lebo, čo ak by hodnota PL ešte rástla a ty mu to budeš chcieť predčasne predať a tým ho pripravíš o ďalší zisk? A tak sa môže stať, že si ho bude môcť predať len on sám po dovřšení 18. roku. Len vo veľmi vážnych dôvodoch by ti to súd asi dovolil.napr. hrozba trojročného prepadu - ak im to tam na súde vôbec vysvetlíš.
Najjednoduchšie je kupovať PL priamo na dieťa. Ten nadobudne až v 18. roku a dovtedy si sním môžeš robiť čo chceš. / okrem pôžičky/ Zrážkovú daň ti sice strhnú, ale kedže dieťa nemá vlastný príjem, ak podáš na ďalší rok za neho daňové priznanie, môžeš si tú strhnutú daň vypýtať späť.
S tou celou sumou neviem ako to je, logické by bolo, žeby to mal byť rozdiel medzi 300 000 a 200 000, ale človek nikdy nevie.