holubička1
15.03.07,18:43
Spoločník- spolumajiteľ fi občan ČR, (firma má sídlo v pn)nie konateľ má nárok na preplatenie ubytovania na Slovensku ak príde napr. do fi v PN, ďalej zúčastní sa výstavy v Ba , obch. rokovania po Slovensku , je možné ubytovanie zahrnúť do nákladov poprípade odp. DPH, ako mu to mám zdôvodniť, lebo môj názor je , že nie, on však tvrdí že u nich je to "normální výdavek" Ďakujem za rýchlu odpoveď.
holubička1
15.03.07,18:10
Nikto mi neporadí, prosíííím....:confused:
Petosev
15.03.07,19:23
Spoločník- spolumajiteľ fi občan ČR, (firma má sídlo v pn)nie konateľ má nárok na preplatenie ubytovania na Slovensku ak príde napr. do fi v PN, ďalej zúčastní sa výstavy v Ba , obch. rokovania po Slovensku , je možné ubytovanie zahrnúť do nákladov poprípade odp. DPH, ako mu to mám zdôvodniť, lebo môj názor je , že nie, on však tvrdí že u nich je to "normální výdavek" Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Je to firma so sidlom v SR, ma sidlo v SR, ak je zamestnanec firmy, co znaci ze sa sam zamestnal, ma narok pri pracovnej ceste mimo sidla alebo prevadzky firmy na stravne podla zakona o cest. nahradach a sucasne takisto na vedlajsie vydavky, podla par. 19, ods. 2, pism. d. Tym padom je to i danovy vydavok firmy.

No takisto si myslim, ze i v pripade, ze nie je zamestnany, ubytovanie a ostatne vedlajsie vydavky su danovym vydavkom firmy, pokial je preukazatelne ze vydavok bol vynalozeny za ucelom dosahovania, udrzania a zabezpecenie zdan.prijmu podla par. 2, ods. j.
Petosev
15.03.07,19:27
A firme takisto vznikne narok na odpocitanie DPH, ak tuto sluzbu /ubytovanie/ pouzije na ucely svojho podnikania - dodanie tovarov a sluzieb s danou. Ak pouziva odpocitanie cez koeficient, tak ma narok na odpocitanie dane len pomerne podla koeficientu. Samozrejme musi mat fakturu.
holubička1
15.03.07,21:43
Ďakujem veľmi pekne, spoločník nie je zamestnancom, chodí sporadicky 2 až 3 x do mesiaca