heike
15.03.07,21:23
Máme neplatiča, ktorý nám dlží cca milión. Keďže sa dostal do problémov, pohľadávka nám visí už asi pol roka (aj s notárskou zápisnicou, kde bol určený splátkový kalendár). Dnes k nám prišiel osobne a povedal nám, aby sme mu jeho záväzky účtovne „odpísali“, aby záväzky voči nám „nemal“ a on si tým pádom môže s „čistým kontom“ zobrať v banke úver a z neho nám splatí svoje záväzky.

V súvislosti s tým mám dosť veľa nejasností:
- Neviem si predstaviť, ako sa to má „odúčtovať“,
- kde všade by sa mi to prejavilo,
- vôbec nie je isté, či nám z poskytnutého úveru (ak mu ho schvália), vyplatí dlžnú čiastku, nie? A z čoho chce vôbec splácať ten úver?,
- nezdá sa mi, že by sa to u nás neprejavilo, podľa jeho slov sa nemusíme ničoho obávať, ale mne sa to zdá celé ako špekulácia...

Počas rozhovoru som ho sledovala a bol trochu nervózny, keď hovoril veci, čo sa týkajú nás, nepozeral nám do očí, hľadel do stola a „hral“ sa s nechtami...

Čo na to poviete? Treba do toho ťahať aj právnika?:eek: :confused:
zuveska
15.03.07,20:32
No určite by som mu neverila.
katarina.j
15.03.07,20:33
Heike, pevne verím, že ne túto "hru" nepristúpite- je to priveľké riziko.Ja by som o tom ani neuvažovala
jamis
15.03.07,20:36
neverila by som mu....rozhodne má nekalé úmysle.
heike
15.03.07,20:39
On vlastne apeluje tým, že tak nám bude môcť splatiť dlh. Dokonca nemôžem to ani zaúčtovať ako nevymožiteľnú pohľadávku, pretože to schvaľuje Valné zhromaždenie. Tak to máme v Stanovách.
my_lan
16.03.07,10:52
Zdravím Heike,
Einstein raz povedal "Dve veci na svete sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť, aj keď s tou prvou som si nie celkom istý ... ". Úprimne prajem Vašej firme aby sa nestala obeťou podvodníka. S tým právnikom by som jednal okamžite (myslím že Vám vysvetlí jednu záležitosť), pretože to chápem zo strany tiež "podnikateľa" ako navádzanie na podvod. Naviac, ak sa do toho dáte zatiahnuť, tak už v tom podvode idete i Vy.
skaspa
16.03.07,11:08
heike a akú máte záruku, že vám to potom splatí? keď mu vy dáte "potvrdenie" resp. odpíšete jeho záväzky, tak mu vlastne vynuluje dlh bez toho, aby sa vám niečim zaručil; to že vám povie, že si zoberie úver a dlh vám splatí z neho je podľa mňa len výmysel; potom sa vás opýta o akom dlhu hovoríte, veď má od vás "potvrdenie", že voči vám nemá žiadne záväzky;
Sany
16.03.07,11:37
Tak toto je už vážne neskutočné....nestačím sa diviť, že takýto spôsob riešenia si niekto dovolí navrhnúť....len uvažujem, odkiaľ banka vie, že má voči vám nejaký záväzok? Predpokladám, že úver si môže zobrať, vás nech vyplatí a potom nech spláca úver....ale vôbec, čo je to za blbosť? vám platiť nemôže a banke potom bude?
betka
16.03.07,11:58
Ide o podvodníka. Už z hľadiska managementu ľudských zdrojov, mimika a gestika prezrádza, že nehovorí pravdu.
Váš neplatič je FO posnikateľ, alebo nejaká spoločnosť.
Navrhoala by som pohľadávku postúpiť (predať), nieje ešte tak stará, niekedy tie nejaké percentá človek oželie z postúpenia pohľadávok, ak má ten človek naozaj problémy .... (rozne), alebo by som dala som pohľadávku vymáhať súdnou cestou pre istotu.
Aj je FO podnikateľ a vlastní nejaký majetok, máte aspoň nejaké nádeje, lebo ruč celým svojim majetkom.
Ak je spoločnosť, to už ťažko povedať, čím disponuje.., ale treba vyskúšať, všetky možné cesty riešenia.
Ale v žiadnom prípade by som mu nepodpisovala nič, aby ste sa i vy do niečoho nezamotali.
heike
17.03.07,12:41
Tak toto je už vážne neskutočné....nestačím sa diviť, že takýto spôsob riešenia si niekto dovolí navrhnúť....len uvažujem, odkiaľ banka vie, že má voči vám nejaký záväzok? Predpokladám, že úver si môže zobrať, vás nech vyplatí a potom nech spláca úver....ale vôbec, čo je to za blbosť? vám platiť nemôže a banke potom bude?

V dnešnej dobe sa dá zistiť všeličo. Ak berie vysoký úver, banka si zisťuje bonitu klienta. A keď to chce brať spoločnosť, musí predložiť Daňové priznanie a neviem, či aj výkazy - to nie som si istá - a v nich predsa záväzky uvedené sú. Aj cez poriadkovú políciu sa to dá zistiť (tvrdil nám, že v iných spoločnostiach nemajú záväzky). Dokonca keď by si to banka zisťovala cez neviem aké kanály, na čo jasnéže právo má, a došli by k nám, máme na krku úverový podvod a finančnú políciu. A nadôvažok oni sú s. r. o. a my sme lesné pozemkové spoločenstvo, on ako konateľ narába s majetkom niekoľkých ľudí, my narábame s majetkom okolo 560-tich podielnikov, takže v tomto vážne srandy nabok. Tí by nás zožrali a máme vyhadzov. Áno, z hľadiska ľudskosti by sme sa mali snažiť pomôcť, ale...

Inak, vďaka, že ste ma všetci uistili, že pristúpiť na takúto hru by znamenalo dobrovoľne vystúpiť na šibenicu a vlastnoručne si oviazať slučku okolo krku...