ivab
16.03.07,07:40
Dostala som na spracovanie takýto prípad:
Občan ČR má slovenský živnostenský list od 1.2.2006, v mesiacoch 2-8/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v ČR v českej firme, vykonával kovovobrábanie, v mesiacoch 9-12/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v SR u slovenskej firmy, vykonával tiež kovoobrábanie.
Nie je mi celkom jasné, kde (v ktorom štáte) treba podať DP a z ktorých príjmov.
Johanka
16.03.07,07:30
Dostala som na spracovanie takýto prípad:
Občan ČR má slovenský živnostenský list od 1.2.2006, v mesiacoch 2-8/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v ČR v českej firme, vykonával kovovobrábanie, v mesiacoch 9-12/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v SR u slovenskej firmy, vykonával tiež kovoobrábanie.
Nie je mi celkom jasné, kde (v ktorom štáte) treba podať DP a z ktorých príjmov.

Ak je podčiarknuté pravda, nechápem zmysel, ale to je vedľajšie ....
Daňové priznanie , v ktorom zdaní "celosvetové príjmy" podá v tej krajine v ktorej je daňový rezident .
Ak je to ČR ( má v ČR trvalý pobyt ?), musí najskôr podať DP v SR, ako daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou v SR, na základe účtovníctva, ktoré si vedie ako "slovenský" živnostník.
Údaje z DP podaného v SR prenesie do českého priznania ...
ivab
16.03.07,07:37
K tomu vedlajšiemu: bol do roku 1996 občanom SR, tak mu je SR asi srdcu bližšie...:confused:

Trvalý pobyt má v ČR, predpokladám, že v SR vlastní ešte asi aj byt, lebo miesto činnosti podniku zahraničnej osoby má uvedenú adresu bytu.

Má český občiansky preukaz a trvalý pobyt v ČR.

Mňa však zaujíma, ktoré príjmy uviesť v slovenskom DP, nakoľko sú aj tie české vykonávané na slovenskú živnosť?!
Johanka
16.03.07,07:48
Ak poskytoval služby na slovenskú živnosť v ČR, zdaňuje tieto príjmy v SR.
Nehľadaj za tým nič zložité - ak slovenský živnostník napr. predáva tovar do ČR a vystavuje faktúru českému odberateľovi ani by ho nenapadlo, že by mal niečo zdaňovať v ČR (držím sa témy "daň z príjmov").
Tieto príjmy iba prizná v DP podávanom v ČR.
ivab
16.03.07,08:01
Takže v tom prípade priznám všetky príjmy v SR, podám DP aj v ČR, kde uvediem príjmy zo slovenského DP a započítam daň zaplatenú v SR.

A ešte malá (asi hlúpa) otázočka, neplatí pre neho žiadne oslobodenie od platenia daní v SR, však?
Johanka
16.03.07,08:21
Takže v tom prípade priznám všetky príjmy v SR, podám DP aj v ČR, kde uvediem príjmy zo slovenského DP a započítam daň zaplatenú v SR.

A ešte malá (asi hlúpa) otázočka, neplatí pre neho žiadne oslobodenie od platenia daní v SR, však?
A aké? Však ani slováci nemajú ...:---