anina
21.01.05,14:37
Prišla mi faktúra z ČR za službu, s DPH / českou/.Zaplatená bola zalohou 20.12.
Z hladiska DPH je to vyrovnané? Nemusim s tym nič robit? Bude to niekde v DP?
Prosim surne niekoho kto ma s tym skusenosti.
Dik
babenko1
22.01.05,21:23
Mali ti faktúrovať bez DPH
accad
22.01.05,21:28
Prišla mi faktúra z ČR za službu, s DPH / českou/.Zaplatená bola zalohou 20.12.
Z hladiska DPH je to vyrovnané? Nemusim s tym nič robit? Bude to niekde v DP?
Prosim surne niekoho kto ma s tym skusenosti.
DikMusíš upresniť, či ste plátcovia DPH a za aké služby bola poskytnutá záloha. To, že na faktúre je česká DPH neznamená, že vám z toho nevyplývajú v zmysle zákona o DPH ďalšie povinnosti. Možno došlo k tomu, že ste českej firme nedali vaše IČ DPH a ona vystavila doklad ako pre neregistrovaného plátce DPH na Slovesnku.
anina
24.01.05,09:21
Sme platcovia, išlo za zverejnenie inzeratu v českých novinách.Či sa táto služba objednala s udaním SK-DIC, to vážne netuším.
alexxandra
24.01.05,10:54
Podla mna nemate samozrejme narok na odpočet ceskej DPH a v ramci slovenskeho danoveho priznania s tym musis urobit samozdanenie, ale iba zo sumy bez DPH. Tak hovorila Ing.Kovacikova na skoleni. Pre buducnost sa treba preukazat slovenskym DIČ pre DPH, aby vam fakturovali bez DPH.
barbadoss
24.01.05,11:56
Reklamné služby (inzercia vrátane) sú § 15 ods.8, tzn. že ak sú dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby sú zdaniteľné v tomto členskom štáte. V praxi to znamená, že český dodávateľ mal faktúru vystaviť bez DPH (reklamovať !) a sebazdaníš ju ty v SR. Preukázanie skutočnosti že si registrovaná pre DPH v SR nie je nutné, pretože zákon vyžaduje len to aby si ....podnikala v inom členskom štáte...a nie aby si v tomto štáte bola zároveň i platiteľom.
Českú DPH určite nemôžeš odpočítať, skús túto fakturáciu reklamovať.
:o
barbadoss
24.01.05,12:00
Ešte chcem upozorniť, že iný prípad by nastal ak by si mala v ČR prevádzkáreň pre účely DPH - t.j. bola by si v ČR registrovaná pre DPH(napr.organizačná zložku...) a inzercia by bola dodaná pre účely tejto prevádzkárne. Potom by spomínaná faktúra bola správna a ty by si mala nárok na odpočítani DPH, ale v daňovom priznaní podávanom v ČR.
:)
anina
24.01.05,12:28
Reklamné služby (inzercia vrátane) sú § 15 ods.8, tzn. že ak sú dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby sú zdaniteľné v tomto členskom štáte. V praxi to znamená, že český dodávateľ mal faktúru vystaviť bez DPH (reklamovať !) a sebazdaníš ju ty v SR. Preukázanie skutočnosti že si registrovaná pre DPH v SR nie je nutné, pretože zákon vyžaduje len to aby si ....podnikala v inom členskom štáte...a nie aby si v tomto štáte bola zároveň i platiteľom.
Českú DPH určite nemôžeš odpočítať, skús túto fakturáciu reklamovať.
:oDakujem za odpovede, uz som podala DPH, tak asi to nemam dobre, ale co uz.
Dala som to nakladov vcetne DPH a nespravila som samozdanenie. Ale v konečnom dosledku by to spravilo 200 sk na vstupe aj vystupe, tak ma snad za to nezabiju, nie?
SlavkaS
31.01.05,10:02
Poprosím Vás vedel by mi niekto poradiť ako to mám zaúčtovať.

1.V decembri 2004 mi došla faktura za služby s českou DPH.

ZD: 100,-Kč + 19%DPH Kč = 119,-Kč

Ja som faktúru zaučtovala nasledovne samozrejme po prepočtoch

100,- Kč na 518 + som uvedený základ samozdanila, neviem však čo s tým českým DPH, aby mi sadlo na 321

2. Fakturu som reklamovala, aby mi ju opravili, avšak nemenovaná firma mi to vyriešila takýmto spôsobom a že inak nevedia

a./ vystavili dobropis v r.2005 27.1.2005
- 100,00 Kč základ
- 19,00 Kč DPH
- 119,00Kč Spolu
b./ vystavili novú faktúru aby mi nemuseli vráťiť peniaze a spravili mi službu v cene ich DPH
nová faktúra v.r.2005 27.1.2005
119,-Kč základ
0,-Kč DPH
119,-Kč Spolu

V bode 2 má všetko dátum r.2005, ceny nie su smerodatné dala som ich aby sa dobre počítalo.

Otázne?
Ako som mala riešiť a zaúčtovať v roku 2004
Ako mám zaúčtovať faktúry v roku 2005
Ako sa to prejavý na hospodárskom výsledku r.2004

Vopred Vám všetkým ďakujem za odpovede, lebo neviem si s tým rady už dlhší čas.
Jankaaa
18.04.06,07:22
Došlá mi faktúra z ČR za prenájom techniky na školení, ktoré sme robili mi v ČR./techniku sme neprevážali na Slovenko/ Faktúra mi došla s DPH. Nemali mi faktúrovať DPH-čku, však? Sme platcovia DPH a kartičku s IČ DPH som im zaslala.Podľa §15 odst.8 písmeno f, však?
KEJKA
18.04.06,07:39
Došlá mi faktúra z ČR za prenájom techniky na školení, ktoré sme robili mi v ČR./techniku sme neprevážali na Slovenko/ Faktúra mi došla s DPH. Nemali mi faktúrovať DPH-čku, však? Sme platcovia DPH a kartičku s IČ DPH som im zaslala.Podľa §15 odst.8 písmeno f, však?
tiež si myslím, lebo máte rôzne ičDPH. Samozrejme tebou spomínaný § platí pre SR ako prenajímateľa, ale v ČR je určite obdobný §. I keď majú niekoľko odlišností, toto je dosť zásadná vec. Asi ich mýlilo, že ich techniku prenajímali na území v ČR, ale to by si mohli nechať vysvetliť. Skús reklamovať.
Jankaaa
18.04.06,07:40
tiež si myslím, lebo máte rôzne ičDPH. Samozrejme tebou spomínaný § platí pre SR ako prenajímateľa, ale v ČR je určite obdobný §. I keď majú niekoľko odlišností, toto je dosť zásadná vec. Asi ich mýlilo, že ich techniku prenajímali na území v ČR, ale to by si mohli nechať vysvetliť. Skús reklamovať.
Ďakujem Lida.
ALBO
18.04.06,07:44
Došlá mi faktúra z ČR za prenájom techniky na školení, ktoré sme robili mi v ČR./techniku sme neprevážali na Slovenko/ Faktúra mi došla s DPH. Nemali mi faktúrovať DPH-čku, však? Sme platcovia DPH a kartičku s IČ DPH som im zaslala.Podľa §15 odst.8 písmeno f, však?
Ano u nich je to v § 10/6/f, žiadajte opravu Fa.Vy to dodaniť musíte tu podľa nášho zákona.
V najhoršom prípade ak sa nedohodnete- refundáciu DPH-cez DU Praha.
Jankaaa
18.04.06,09:05
Ano u nich je to v § 10/6/f, žiadajte opravu Fa.Vy to dodaniť musíte tu podľa nášho zákona.
V najhoršom prípade ak sa nedohodnete- refundáciu DPH-cez DU Praha.
Vieš mi poradiť ako to dodaniť? Myslíš samozdanenie? Ak je to §15od.8 nieje to už vyrovnané? Ak ja vystavujem faktúru za služby/ktoré síce realizujem v čechách českej firme/ uvádzam to iba na faktúre/do riadku napíšem, že faktúrujem podľa §15od.8/ a je to v poriadku. Nemusím to už samozdaňovať. Teraz to mám ako zdaniť?
KEJKA
18.04.06,09:08
musíš si vybaviť opravu faktúry, aby si zbytočne neplatila českú DPH.
Ale musíš dodržať slovenský zákon o DPH, ktorý v týchto prípadoch prenáša daňovú povinnosť na odberateľa, ktorým si ty.
Zdaníš základ dane (plusmínus) tú českú DPH samozdaňovať nemusíš.
ALBO
18.04.06,09:56
Vieš mi poradiť ako to dodaniť? Myslíš samozdanenie? Ak je to §15od.8 nieje to už vyrovnané? Ak ja vystavujem faktúru za služby/ktoré síce realizujem v čechách českej firme/ uvádzam to iba na faktúre/do riadku napíšem, že faktúrujem podľa §15od.8/ a je to v poriadku. Nemusím to už samozdaňovať. Teraz to mám ako zdaniť?

Teraz,keď to čítam ešte raz, tak vidím, že vy ste v čechách "podnikali" robili tam školenie.
Či oni nepostavili tú fakturáciu na prevádzkárni §15/7. U nás to neprejde lebo u nás je prevádzkáreň stále miesto podnikania ale česi majú zadefinovanú ako miesto, ktoré ma personálne a materiálne vybavenie nutné k zaisteniu ekonomickej činnosti (nemajú stále). Ale to ste vy tiež asi nemali.Vydiskutujte si prečo to zdanili.
Takže ak zostaneme pri starom , ak miesto dodania je tu, tak odvediete daň na výstupe a uplatníte na vstupe(ak robíte také činnosti, že nárok máte). Výstup DPriz. r. 9 a 10, vstupr. 15. POdľa dátumu vystavenia prepočet kurzom NBS
Najlepšie bude vrátiť Fa a vystaviť novú (alebo to poriešia DP? uvidíte)
Ak sa dohodnete na vystavení novej, tak dajte pozor aby vám nedali ten pôvodný dátum vystavenia, aby ste sa nedostali do dodatočného, keď vám to pošlú až o mesiac, A tiež pozor aby ste neprešvihli 3 mesiace od dodania ak sa budete naťahovať s nimi dlho §19/2.
Ak sa dohodnete na DP alebo na ničom tak počítajte daň z ceny zníženej o českú daň.
Jankaaa
18.04.06,10:50
Teraz,keď to čítam ešte raz, tak vidím, že vy ste v čechách "podnikali" robili tam školenie.
Či oni nepostavili tú fakturáciu na prevádzkárni §15/7. U nás to neprejde lebo u nás je prevádzkáreň stále miesto podnikania ale česi majú zadefinovanú ako miesto, ktoré ma personálne a materiálne vybavenie nutné k zaisteniu ekonomickej činnosti (nemajú stále). Ale to ste vy tiež asi nemali.Vydiskutujte si prečo to zdanili.
Takže ak zostaneme pri starom , ak miesto dodania je tu, tak odvediete daň na výstupe a uplatníte na vstupe(ak robíte také činnosti, že nárok máte). Výstup DPriz. r. 9 a 10, vstupr. 15. POdľa dátumu vystavenia prepočet kurzom NBS
Najlepšie bude vrátiť Fa a vystaviť novú (alebo to poriešia DP? uvidíte)
Ak sa dohodnete na vystavení novej, tak dajte pozor aby vám nedali ten pôvodný dátum vystavenia, aby ste sa nedostali do dodatočného, keď vám to pošlú až o mesiac, A tiež pozor aby ste neprešvihli 3 mesiace od dodania ak sa budete naťahovať s nimi dlho §19/2.
Ak sa dohodnete na DP alebo na ničom tak počítajte daň z ceny zníženej o českú daň.

Vďaka. Budem teda žiadať opravu faktúry. A ako je to v prípade, ak ja vystavujem faktúry za školenie/ktoré prebieha v ČR a v ich priestoroch-nemáme tam zriadenú prevadzkáreň/. Vtedy ja uvádzam na fa ten paragraf a nesamozdaňujem to, či hej? Ja som sa už nato pýtala na porade a bolo mi povedané, že nie. Trochu ma metie terajšia faktúra z Čiech. Prečo ak dostanem fa od nich, tak to musím samozdaniť? /kvôli miestu zdan.plnenia?/
KEJKA
18.04.06,11:08
áno , vždy treba určiť miesto dodania. Takže samozdaäuje Čech. a naopka faktúru od nich samozdaäuješ ty-Slovák. Lebo idete podľa §15, ods.7,8 a obdobne v ČR_zákone.
Ale treba dať pozor na tie pravidelné školenia, možnosť vzniku stálej prevádzkárne... myslíte na to?
ALBO
18.04.06,21:04
Vďaka. Budem teda žiadať opravu faktúry. A ako je to v prípade, ak ja vystavujem faktúry za školenie/ktoré prebieha v ČR a v ich priestoroch-nemáme tam zriadenú prevadzkáreň/. Vtedy ja uvádzam na fa ten paragraf a nesamozdaňujem to, či hej? Ja som sa už nato pýtala na porade a bolo mi povedané, že nie. Trochu ma metie terajšia faktúra z Čiech. Prečo ak dostanem fa od nich, tak to musím samozdaniť? /kvôli miestu zdan.plnenia?/

Pri týchto sužbách vás § 15 navedie na to kde je miesto dodania služby.Ak robíte školenia tak v § 15/4 je napísané, že miesto dodania je miesto kde sa konajú a to je česko. Teda DPH za tieto služby patria do českého rozpočtu (česká daň). No a kto tú daň v čechách odvádza je uvedené v českom zákone obdobne ako v našom zákone v § 69/2.
Z anaógie z nášho zákona my vyplýva, že ak by ste tie školenia robili pre nepodnikateľov (FO) tak by ste sa tam museli tú daň odviesť vy (§5).
Ak ich robíte pre českých platiteľov tak si to oni samozdania a vy fakturujete bez DPH s odvolávkou na § 15/4.
Ak pre neplatiteľa podnikateľa tak neviem ,treba poznať čs. zákon (ale asi prenášajú daňovú povinnosť aj na neplatiteľa tak ako na platiteľa, tak ako my)
NO a vy musíte tú fa za nájom samozdaniť preto, lebo v § 15/7 sa píše, že miesto dodania je tam, kde má sídlo odberateľ a to je vo vašom prípade slovensko. Takže čech fakruruje bez dane s odvolávkou na svoj § 10(lebo on má to isté pravidlo na určenie miesta dodania vo svojom zákone v § 10)a službu nezdaní a prenesie daňovú povinnosť na vás.
Jankaaa
24.04.06,09:18
Ďakujem všetkým. Ešte otázka: Mám z tejto sumy, čo mi vyfaktúrovali napr./20.000KC/ vyrátať daň? Alebo samozdaniť iba základ /prerátaný kurzom-dňom vyst.faktúry/? Do akých riadkov v DP-k DPH to mám teda uviesť? Ak by sa vyrátavala daň, tak r.9+10 a r-15. Má sa vyrátavať a následne zapisovať DPH alebo nie? Prosím poraďte mi.
Jankaaa
24.04.06,11:21
Prosím, vie mi niekto poradiť?