jozefU
16.03.07,11:07
Dobrý deň,

Chcel by som Vás poprosiť o zopár názorov na danú problematiku:
Od 1.4.2007 chceme zaviesť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času pre 3 partie pracovníkov v troch "časoch", a to takto (vysvetlivky: voľno(v), jedna zmena trvá 12 hod., ráno(r) 6.-18., noc(n) 18.-6., v nedeľu je stále voľno) -
1. "čas" -> PO(r), UT(r), ST(v), ŠT(v), PI(n), SO(n), NE(v)
2. "čas" -> PO(n), UT(n), ST(n), ŠT(n), PI(v), SO(v), NE(v)
3. "čas" -> PO(v), UT(v), ST(r), ŠT(r), PI(r), SO(r), NE(v)
Za 3 týždne každá partia vystrieda každý "čas".

Moje otázky:

1. O aký druh prevádzky sa jedná? (jedno-,dvoj-,troj- zmenná alebo nepretržitá) Môj názor - Keďže sa v nedeľu nepracuje nie je možné túto prevádzku chápať ako nepretržitú. Isto nejde ani o trojzmennú prevádzku. Zrejme sa jedná o dvojzmennú prevádzku. Zámerne používam slovo "partia" a nie zmena, lebo podľa môjho názoru zmena je úsek pracovného času, ktorý jedna partia odpracuje v priebehu 24 hodín.

2. Jedná sa o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času? Môj názor - áno jedná je splnené podmienka trvania zmeny viac ako 9 hodín.

3. Ak sa jedná o nerovnomerné rozvrhnutie, ako docieliť, aby bola splnená podmienka, že priemerný týždenný pracovný čas nepresiahne ustanovený pracovný čas (t.j. 40, alebo 38 3/4, alebo 37 1/2)? Každý týždeň každá partia odpracuje 4 x 12 hod. = 48 hod. t.j. priemerný prac. čas 46 hod. (2 hod. do týždňa sú prestávky).
Ide mi o to, že ZP striktne trvá na podmienke, že priemerný týždenný pracovný čas nepresiahne ustanovený pracovný čas, t.j. ja tomu rozumiem tak, že pri nerovnomernom rozvrhnutí ZP neumožňuje prácu nadčas.
Je potrebné vysvetliť čo chápeme pod pojmom §87 ods. 1 "priemerný týždenný pracovný čas" či je to čas vypočítaný z rozvrhu zmien alebo je to skutočne odpracovaný čas.
Ak by to bol čas vypočítaný z rozvrhu zmien, potom nemám problém skrátiť dve zmeny počas týždňa tak, že mi to výjde a zvyšok nariadim ako prácu nadčas. Uvediem príklad: prac. týždeň 38 3/4 hod., 1. "čas" PI a SO sa zmeny skrátia tak aby rozvrhnutý čas sa rovnal ustanovenému, t.j. (výpočet bez prestávok) PO=11,5hod. UT=11,5hod. PI=8hod. a SO=7,75hod. => spolu 38,75hod. + 7,25hod. nadčas.
Ak by to bol skutočne odpracovaný čas tak potom je to na figu.


Zatiaľ odo mňa všetko.
S pozdravom
Zita4
16.03.07,10:15
Nikde nie je napísané, že pri nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času nemôže mať zamestnanec nariadenú prácu nadčas.
ebeš
17.03.07,03:42
Aby sa jednalo o nerovnom.rozvrhnutie prac.času musí byť splnená aj druhá podmienka
"rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny "
jozefU
19.03.07,12:21
Nemáte pravdu, o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času ide vtedy, ak je splnená čo len jedna z nasledovných podmienok:
- rozdiel počtu hodín, ktoré je zamestnanec povinný odpracovať,
v jednotlivých týždňoch presahuje tri hodiny, alebo
- pracovný čas v jednotlivých dňoch presahuje deväť hodín, alebo
- priemerný týždenný pracovný čas v určitom, najviac
štvortýždňovom období presahuje určený rozsah týždenného
pracovného času.
ebeš
20.03.07,04:52
Už to druhýkrát editujem.
Pozerala som si § 86 ZP. Pravdepodobne sa na ten odvolávaš . Môžeme povedať, že keď sú neni súčasne splnené podmienky, jedná sa automaticky o nerovnomerné rozvrhnutie?
jozefU
20.03.07,13:31
Áno takto to myslím, keďže o rovnomerné rozvrhnutie sa jedná len vtedy ak sú tie všetky podmienky splnené. Stačí, ak čo i len jedna podmienka nie je splnená, tak v takom prípade sa nejedná o rovnomerné rozvrhnutie.
Keďže rozlišujem len rovnomerné a nerovnomerné, preto sa musí jednať o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času.
ebeš
21.03.07,04:46
Škoda, že sa nikto nechce pridať do našej debaty.
Podľa mňa, minimálne Tvoje tretie "alebo" nie je správne, lebo v § 86 odst 2 ZP nie je od ostatnych dvoch " podmienok" oddelené písmenom a, ale je v samostatnej vete.
A ešte k Tvojej otázke v bode 3.
Pracovné zmeny rozvrhuješ tak, aby priemerný týždenný pracovný čas ( podľa zmien) za určité obdobie ( 4-12 mesiacov) nepresiahol ustanovený týždenný pracovný čas. Čo v skutočnosti odrobia naviac, je práca nadčas. Ale dala by som si pozor, aby tieto nadčasy neboli "pravidelné", čo by v skutočnosti svedčilo o tom, že je zle určený ustanovený týždenný pracovný čas.
Dragašeková Mária
21.03.07,05:26
Nerovnomerný pracovný čas:
Tak ako už bolo spomínané, že priemerný týždenný prac. čas nesmie presiahnuť v priebehu štyroch mesiacov max prac. čas (napr. 8 hodín).
Napr.:
4/2007 21 PD ( prac. dni aj so sviatkami)
5/2007 23 PD
6/2007 21 PD
7/2007 22 PD

Fond prac. času: (21+23+21+22)x8=696 hodín – tieto hodiny môžeš rozvrhnúť za 4 mesiace.

696 hodín/počet týždňov = 696/17,43 = 39,93 hodín = 40 hodín.

MD