malá lienka
16.03.07,11:30
Chcem sa opýtať na viaceré problémy
1. ako sa správne účtuje mylná platba (nájomník poslal platbu na nesprávny účet, alebo platba faktúry bola omylom 2x platená)
2. ako sa správne účtuje vratka - faktúra vrátia peniaze za Plyn,resp. elektriku
3. ak šéf povie že sa daná suma má zaučtovať ako pôžička v rámci bank. účtov obce, ktoré má. Ako treba postupovať Tu.
Ide o to že na dané platby neboli peniaze z účtu, kt. je na to určený , tak išli z účtu, z kt. sa tieto platby nemali uskutočniť!!! Ako postupovať tu. Nemalo sa stať ale stalo sa.
ďakujem za rady
kvet
19.03.07,05:22
k otázke č. 1.)
- prijatá mylná platba: MD 231 / D 379,
- uskutočnená mylná platba: MD 378 / D 231,

k otázke č. 2.)
ak sa dobropis týka minulého roka, účtuje sa:
- predpis dobropisu za minulý rok: MD 378 / D 215,
- príjem dobropisu na ZBÚ: MD 231 / D 217 a zároveň
MD 235 + EK (podpoložka 292 012 - Z dobropisov) / 378,

k otázke č. 3.) v danom prípade sa nejadná o pôžičku ! Z nesprávneho účtu sa uhradí platba a na tento účet sa zároveň vráti platba so správneho účtu (ide len o preúčtovanie medzi účtami).

Pekný deň
malá lienka
19.03.07,11:21
Ďakujem za usmernenie a poradenie, len ma zaujima ako to mám teraz uviesť účtovne "" tzv.podľa šéfa pôžička !!!"""Čo mám v takomto prípade vymyslieť??Aká by tu bola rada z Vašej strany.
:) Pekný deň všetkým, aj keď vonku sneží.
kvet
19.03.07,12:24
Vo všeobecnosti platí, že obec nemôže poskytovať zo svojho rozpočtu pôžičky ! Môže poskytovať v súlade so zákonom č. 583/2004 Z.z. návratnú finančnú výpomoc (tzv. "pôžičku") a to len právnickej osobe, ktorú založila (napr. s.r.o., alebo združenie a pod.).
Neviem o aké finančné prostriedky sa jedná.
Ak sa jedná napr. o úhradu výdavkov na prenesený výkon štátnej správy a tieto obec vedie na samostatnom bankovom účte, z ktorého realizuje aj výdavky, obec postupuje podľa § 7 ods. 3 vyššie citovaného zákona a to tak, že do prijatia prostriedkov zo ŠR môže obec použiť na úhradu výdavkov vlastné príjmy, ktoré po projatí prostriedkov zo ŠR zúčtuje v prospech vlastných príjmov.
malá lienka
19.03.07,14:08
Ide o relizovanie platieb - mzdy a odvody,ktoré obec nemala na svojom bežnom bank.účte, keď sa mali realizovať. A použil sa tzv, Fondový účet BYTY- tam totiž chodia peniaze od nájomníkov za byt (+zahrnuté peniaze - vklad na byt nájomníka)
Byty sa chaoticky narýchlo odovzdali do užívania tesne pred Vianocami.Zle domyslené príjmy od nájomníkov za byty na zaučtovanie do obce. Ale toto sa mi podarilo vyriešiť,pretože ako si Starosta s radou odsúhlasil sa totiž nedalo rozbiť na vymyslené fondy opráv,réžie atd. Proste nezmysly si odsúhlasili.
Zle oboznámení nájomníci o bank.účte kam majú posielať platby za nájom.Kolegyňa kt. To má na starosti zle pripravila podklady a navyše maroduje skoro mesiac.
Ale dobre vedieť názor skúsených.Ja najviac informácii mám práve z takýchto internetových debát.
Takže ďakujem.
kvet
20.03.07,05:49
Ja by som to zaúčtoval nasledovne:
- vrátenie realizovaných bežných výdavkov (mzdy, odvody) zo ZBÚ: MD 262 / D 231,
- príjem prostriedkov na fondový účet: MD 242 / D 262.
malá lienka
20.03.07,08:08
Ahoj zázračný Kvet.
No len ešte sa peniaze nevrátili na bank. účet, z kt. boli vybrané. Takže musím najprv ešte zaučtovať tie mzdy v zlom bank. účte. A urobím všetky ako mylná platba,alebo existuje aj elegantnejšia cesta? Podľa mňa - asi nie.
No Ti poviem,nikdy by som starostovi nedovolila takéto finačné platby. Doslovne zneužil moju malú informovanosť v robote. Keď sa realizovali príslušné platby, akurát som bola týždeň v robote. A nikto Ti nemal poriadne vysvetliť čo sa deje na úrade.
ďakujem fakt za rady
mala lienka:)
kathy2222
07.03.14,13:03
Prajem pekný deň. Stala sa nám podobná situácia ako v otázke 3. Ide o to, že platba bola zaslaná z účtu inej firmy ako bola urobená faktúra. ,,Máme tu totiž viac firiem a všetky majú rovnakú banku". Je možné urobiť pôžičku medzi jednotlivými firmami alebo ako máme postupovať? Vopred ďakujem za odpoveď.