fileva
16.03.07,11:45
Prosím, viete mi poradiť v nasledovnom probléme.
Dve živnostníčky majú živnosť v jednom obchode. Obe dostali dotáciu od UP na začatie podnikania. Chcú aby som im spracovala DP z podkladov, ktoré tvoria len bločky z registračnej pokladne, niekoľko PPD a VPD a faktúry vyplatené v hotovosti. Poradí mi niekto.
Zita5
16.03.07,10:47
A podnikajú na základe zmluvy o združení , alebo každá osobitne v jednom priestore a s tým istým tovarom a jednou RP ?
fileva
16.03.07,11:08
Zitka, áno okrem toho, že nemajú medzi sebou žiadnu zmluvu. Na zmluvu o združení som sa ich pýtala ako prvé. Nemajú žiadnu. Vieš mi prosím ťa poradiť čom s tým. Doplním ešte, sú to dcéra s matkou, v podnikateľskom pláne majú pravdepodobne rovnaké náležitosti čerpania dotácie, v ŽL rovnaké ohlasovacie živnosti. Ďakujem.
Zita5
16.03.07,11:17
Zitka, áno okrem toho, že nemajú medzi sebou žiadnu zmluvu. Na zmluvu o združení som sa ich pýtala ako prvé. Nemajú žiadnu. Vieš mi prosím ťa poradiť čom s tým. Doplním ešte, sú to dcéra s matkou, v podnikateľskom pláne majú pravdepodobne rovnaké náležitosti čerpania dotácie, v ŽL rovnaké ohlasovacie živnosti. Ďakujem.

No to bude problém , ak majú obe živnostenské listy a spoločne dosahujú zdaniteľné príjmy a výdavky tak mali založiť Zmluvu o združení a splniť si tým všetky svoje povinnosti voči daňovému úradu včetne nahlásenia spoločného používania registračnej pokladnice , určenia osoby na vedenie účtovníctva atď .

To že majú rovnaké ohlasovacie živnosti a že je to dcéra s matkou nie je pre nich poľahčujúca okolnosť .

Čo sa týka dotácie , tie si musia zahrnúť každá osobitne do svojho účtovníctva a taktiež aj čerpanie dotácie každá osobitne .
Zita5
16.03.07,11:21
Faktúry z nákupov tovaru a ostatné doklady sú vedené na koho ?
Tento rok to dať na poriadok , lebo môže byť pokuta .
Pokúsiť sa porozmýšľať nad Mandátnou zmluvou , ale ťažko povedať ako majú vedené doklady , treba veľmi dobre zvážiť a posúdiť .
fileva
16.03.07,11:39
[quote=Zita5;422958]No to bude problém , ak majú obe živnostenské listy a spoločne dosahujú zdaniteľné príjmy a výdavky tak mali založiť Zmluvu o združení a splniť si tým všetky svoje povinnosti voči daňovému úradu včetne nahlásenia spoločného používania registračnej pokladnice , určenia osoby na vedenie účtovníctva atď .

Zitka, o tom, že mali mať založenú aspoň zmluvu o združení, to som im povedala hneď. Ale už je asi pre rok 2006 neskoro, lebo podnikajú od apríla 2006. RP je na dcéru, matka tam má figurovať viac menej ako asi že jej pomáha, resp. robí administratívne práce, zháňa tovar a podobne.

Môžeš mi poradiť ako z toho von? Ony totiž mali sľub od jednej dievčiny, že im po novom roku urobí obom DP aj s vedením účtovníctva, ale pred týždňom to vzdala a odišla do zahraničia. Tak sa dcéra v pondelok obrátila na mňa, či by som to nezobrala. Ale ja som nevedela, že je to v takomto stave. No i napriek tomu, by som im chcela nejako pomôcť a preto hľadám pomoc aj tu na Porade.
fileva
16.03.07,11:46
Faktúry z nákupov tovaru a ostatné doklady sú vedené na koho ?
Tento rok to dať na poriadok , lebo môže byť pokuta .
Pokúsiť sa porozmýšľať nad Mandátnou zmluvou , ale ťažko povedať ako majú vedené doklady , treba veľmi dobre zvážiť a posúdiť .

Faktúry z nákupov a ostatné doklady sú vedené na dcéru, aj pečiatka je len jedna a na dcéru. A aby to nebolo také jednoduché, tak nemajú ani podnikateľský účet, dve alebo tri úhrady robili z osobného účtu, príspevok z UP dostali každá na svoj osobný účet a jeden z účtov, na ktorý dostali dotáciu má ešte k tomu iba ročný výpis z účtu.
jajko50
16.03.07,11:48
Pravdepodobne je RP registrovaná na jednu z nich a aj obchodné priestory . Poradil by som im asi nech všetko okolo predajne prebehne na jednu z nich--teda matku a dcera nech jej vyfakturuje svoj podiel služieb. Učto okolo predajne na matku--tak by to podľa môjho skoromného názoru sa vyriešilo pre rok 2006 . A potom na budúce obdobie už to dať do poriadku.
Ak sa pletiem tak nech ma skúsení poraďáci opravia. Zdravím.
Zita5
16.03.07,11:52
Faktúry z nákupov a ostatné doklady sú vedené na dcéru, aj pečiatka je len jedna a na dcéru. A aby to nebolo také jednoduché, tak nemajú ani podnikateľský účet, dve alebo tri úhrady robili z osobného účtu, príspevok z UP dostali každá na svoj osobný účet a jeden z účtov, na ktorý dostali dotáciu má ešte k tomu iba ročný výpis z účtu.

Aspoň to , že všetko je na dcéru . Ešte treba pozrieť čo má matka aký predmet činností v ŽL okrem maloobchodu .
skaspa
16.03.07,12:07
Na spísanie zmluvy o združení ešte nie je neskoro. Kľudne ju spíšte aj dnes so spätným dátumom - nikoho (žiadnu inštitúciu) na ničom neukrátite. Na daňový úrad sa aj tak bude prikladať až k daňovému priznaniu a to máte čas ešte do 2.4. V zmluve o združení si určite, že príjmy a výdavky si delia napr. rovnakým dielom, že reg. pokladňa bude písaná len jednu osobu..., že účtovníctvo bude viesť ten a ten. Dá sa to všetko ešte v pohode ošetriť bez akýchkoľvek sankcií, len treba priložiť tú zmluvu o združení a aby z nej boli zrejmé všetky skutočnosti (na koho je reg. pokladňa, aký bankový účet sa využíva - nie je podmienkou - kto vedie účtovníctvo, ako si delia príjmy, výdavky, kto vystupuje v mene združenia atď atď)
Zita5
16.03.07,12:09
Na spísanie zmluvy o združení ešte nie je neskoro. Kľudne ju spíšte aj dnes so spätným dátumom neporušíte tým žiadny zákon ani nikoho na ničom neukrátite. Na daňový úrad sa aj tak bude prikladať až k daňovému priznaniu a to máte čas ešte do 2.4. V zmluve o združení si určite, že príjmy a výdavky si delia napr. rovnakým dielom, že reg. pokladňa bude písaná len jednu osobu..., že účtovníctvo bude viesť ten a ten. Dá sa to všetko ešte v pohode ošetriť bez akýchkoľvek sankcií, len treba priložiť tú zmluvu o združení a aby z nej boli zrejmé všetky skutočnosti (na koho je reg. pokladňa, aký bankový účet sa využíva - nie je podmienkou - kto vedie účtovníctvo, ako si delia príjmy, výdavky, kto vystupuje v mene združenia atď atď)


Ale bude neskoro , lebo do 15 dní od Uzatvorenia združenia túto zmenu mali nahlásiť na DÚ a odovzdať aj kópiu Zmluvy o združení .
skaspa
16.03.07,12:10
Ale bude neskoro , lebo do 15 dní od Uzatvorenia združenia túto zmenu mali nahlásiť na DÚ a ododvzdať aj kópiu Zmluvy o združení .
to nie je pravda, z vlastnej skúsenosti viem, že stačí k daňovému priznaniu
aký § rieši, že musí zmluvu o združení podať na DÚ do 15 dní?
Zita5
16.03.07,12:14
to nie je pravda, z vlastnej skúsenosti viem, že stačí k daňovému priznaniu
aký § rieši, že to musí podať do 15 dní?

A ja zasa z vlastnej skúsenosti viem;) , že sú povinní túto zmenu ohlásiť a zároveň listom ohlásiť aj osobu , ktorá bola poverená vedením účtovníctva a jej všetky údaje a taktiež aj nahlásenie BU , spoločné používanie RP ....v prípade používania na spoločnú podnikateľskú činnosť .

Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7 , 9,12
.......za zmenu považujem to , že daňovník začal spoločne vykonávač svoju činnosť s ďalším daňovníkom , dosahujú spoločne príjmy a výdavky a delia si ich v dohodnutom pomere ......

P.S. K DP odovzdávaš Zmluvu o združení každý rok , čo mňa osobne veľmi hnevá , že koľko ich tam musia mať .
fileva
16.03.07,12:20
Aspoň to , že všetko je na dcéru . Ešte treba pozrieť čo má matka aký predmet činností v ŽL okrem maloobchodu .

Zitka, matka má, podľa vyjadrenia dcéry v ŽL aj ekonomické a administratívne činnosti, matkin ŽL som nevidela, ale tak tvrdí dcéra.
Uvažujem o tom, že by som dcére viedla JU a uplatnila preukázateľné daňové výdavky a matke uplatnila výdavky vo výške 40% z príjmov. Matkine príjmy by tvorili príjem z príspevku UP (celý príspevok) a z ekonomických a administratívnych činností, ktoré by pre dcéru robila a vyfaktúrovala. Ale zas som si nie istá, či to bude dobre voči UP, ako zdokladuje na čo použila príspevok.
Len neviem, či to tak môže byť. Či tým neporuším nejaký zákon.
fileva
16.03.07,12:26
to nie je pravda, z vlastnej skúsenosti viem, že stačí k daňovému priznaniu
aký § rieši, že musí zmluvu o združení podať na DÚ do 15 dní?

No neviem, ale aj ja mám takú vedomosť, alebo usmernenie, že pre rok 2006 je už na zmluvu o združení neskoro. Ak sa mýlim alebo som bola zle informovaná, opravte ma.
skaspa
16.03.07,12:28
Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7 , 9,12
.......za zmenu považujem to , že daňovník začal spoločne vykonávač svoju činnosť s ďalším daňovníkom , dosahujú spoločne príjmy a výdavky a delia si ich v dohodnutom pomere ......

§ 7:
Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Tento predpis to vôbec nerieši, § 7 je citovaný vyššie a v odsekoch 1 až 6 nie je nikde uvedená povinnosť predkladať niečo ako Zmluvu o združení - zaujímal by ma odsek od 1 do 6 podľa ktorého sa táto zmluva musí predložiť,
Zita5
16.03.07,12:33
v diskusii nemôžem nateraz pokračovať, tak aby to nevyzeralo, že som zbabelo ušiel, ale dnes sa k tejto téme ešte určite vrátim

skaspa , pozri nikto nebude tvrdiť , že by si zbabelo ušiel , ja nemám tiež veľa času nazvyš , aby som niekoho presviedčala , a ani to robiť nebudem .;)

A vôbec ani nebudem pokračovať v nejakej diskusii o povinnosti ohlásiť každú zmenu na DÚ , pretože to je základná vec , ktorú je každý daňovník povinný zo zákona spraviť .

A s Tvojim tvrdením , že môže Zmluvu o združení uzatvoriť aj spätne nesúhlasím .

Dopĺňam .....zákon nám nikde neustanovuje , že nemôžeme ....my môžeme , ale za tým je potom sankcia ...ktorú treba aj zaplatiť , a myslím že nie malá čiastka . Len za také nenahlásenie účtu dávali SZČO pokutu vo výške 10 000 Sk - ako príklad .
Liptáčik
16.03.07,12:33
Ja vediem účtovníctvo pre 2 živnostníčky, obe dostali od ÚP príspevok. Spísali si zmluvu o združení a zaniestli na DÚ. Na základe zmluvy o združení, pohyb DPH vykazuje len jedna z nich, druhá podáva nulový výkaz o DPH. Celkový pohyb sa na konci roka rozdelí pomerom, v akom sa dohodli na zmluve a tak sa spracujú aj ročné výsledky hospodárenia a DP.

Takže môj názor je takýto. Ak nie sú platcami DPH, dodatočná zmluva o združení by bola priechodná, ovšem je potrebné rátať so sankciou - neoznámili to na DÚ včas.

Ak sú platcami DPH, spätne by som to neodporúčala - mohli by sa dostať do rozporu s výkazmi DPH, ktoré už odovzdali.
Zita5
16.03.07,12:36
[quote=Liptáčik;423043]

Takže môj názor je takýto. Ak nie sú platcami DPH, dodatočná zmluva o združení by bola priechodná, ovšem je potrebné rátať so sankciou - neoznámili to na DÚ včas.

quote]


Áno s týmto súhlasím , že rátať so sankciou ako pri každom neskorom ohlásení zmeny voči DU......
fileva
16.03.07,12:51
[quote=Zita5;423041]skaspa , pozri nikto nebude tvrdiť , že by si zbabelo ušiel , ja nemám tiež veľa času nazvyš , aby som niekoho presviedčala , a ani to robiť nebudem .;)

Zitka, ja viem, že máš iste tiež veľa povinností, ale poprosila by som ťa, keby si sa mi mohla vyjadriť k môjmu príspevku č. 15, a ak ti to teraz nevyhovuje časovo, tak aspoň večer. Dík, prajem pekný deň.
Zita5
16.03.07,13:04
Zitka, matka má, podľa vyjadrenia dcéry v ŽL aj ekonomické a administratívne činnosti, matkin ŽL som nevidela, ale tak tvrdí dcéra.
Uvažujem o tom, že by som dcére viedla JU a uplatnila preukázateľné daňové výdavky a matke uplatnila výdavky vo výške 40% z príjmov. Matkine príjmy by tvorili príjem z príspevku UP (celý príspevok) a z ekonomických a administratívnych činností, ktoré by pre dcéru robila a vyfaktúrovala. Ale zas som si nie istá, či to bude dobre voči UP, ako zdokladuje na čo použila príspevok.
Len neviem, či to tak môže byť. Či tým neporuším nejaký zákon.

Čo sa týka matky :
1/Ja by som doporučila ŽL pozrieť presvedčiť sa ak ak má administratívne práce , tak tieto je oprávnená fakturovať aj vykonávať, nakoľko má ich v predmete činností .
2/Pokiaľ začala podnikať v roku 2006 nič jej nebráni použiť paušálne výdavky v prípade jej podnikania
3/ Prijatá dotácia - treba overiť na aký účel dostala uvedenú dotáciu , nie ústne ale prezrieť dohodu .
Zita5
16.03.07,16:19
Too skaspa

Práva a povinnosti daňových subjektov (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/letaky_pravpov.doc)vypracované podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
- daňovník, u ktorého dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich registračnú alebo oznamovaciu povinnosť, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, alebo ak dôjde k zmenám údajov, ktoré daňový subjekt oznamuje pri plnení registračnej alebo oznamovacej povinnosti (napr. dôjde k zmene sídla u právnickej osoby, trvalého pobytu u fyzickej osoby, k zmene obchodného mena, k otvoreniu nových účtov, k rozšíreniu predmetu činnosti). Tieto zmeny je daňový subjekt povinný oznámiť miestne príslušnému daňovému úradu do 15 dní odo dňa, kedy vznikli.
skaspa
16.03.07,17:45
Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7 , 9,12
.......za zmenu považujem to , že daňovník začal spoločne vykonávač svoju činnosť s ďalším daňovníkom , dosahujú spoločne príjmy a výdavky a delia si ich v dohodnutom pomere ......

ods. 7 už je tu citovaný - čiže povinnosť oznamovať vzniká ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6: ale zmluva o združení neni zmenou vyplývajúcou z odsekov 1 až 6
(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť. - tento odsek nerieši povinnosť oznámiť vznik združenia FO správcovi dane, to je hádam zo znenia jasné

(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní.
ani tento

(3) Daňovník je povinný ďalej oznámiť správcovi dane do tridsiatich dní zriadenie stálej prevádzkárne a jej umiestnenie na území Slovenskej republiky. Tridsať dní pred zrušením tejto stálej prevádzkárne oznámi túto skutočnosť správcovi dane. - ani tento

(4) Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak. - ani tento

(5) Registračnú povinnosť nemá daňovník, ktorý má len náhodnú alebo jednorazovú daňovú povinnosť alebo u ktorého je predmetom zdanenia len nehnuteľnosť, ak nemá registračnú povinnosť pri inej dani. Registračná povinnosť sa ďalej nevzťahuje na daňovníkov, ktorí majú výhradne príjmy zo závislej činnosti a príjmy, z ktorých je daň vyberaná zrážkou. - ani tento

(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov. a ani tento
Keď to nerieši ani jeden z uvedených odsekov za porušenie ktorého odseku dostanem teda pokutu, keď zmluvu o združení nenahlásim do 15 dní? Stačí mi vedieť len odsek, ktorý som porušil, ak zmluvu priložím až k daňovému priznaniu, teda nie v lehote 15 dní.
Zita5
16.03.07,17:58
Na spísanie zmluvy o združení ešte nie je neskoro. Kľudne ju spíšte aj dnes so spätným dátumom - nikoho (žiadnu inštitúciu) na ničom neukrátite. Na daňový úrad sa aj tak bude prikladať až k daňovému priznaniu a to máte čas ešte do 2.4. V zmluve o združení si určite, že príjmy a výdavky si delia napr. rovnakým dielom, že reg. pokladňa bude písaná len jednu osobu..., že účtovníctvo bude viesť ten a ten. Dá sa to všetko ešte v pohode ošetriť bez akýchkoľvek sankcií, len treba priložiť tú zmluvu o združení a aby z nej boli zrejmé všetky skutočnosti (na koho je reg. pokladňa, aký bankový účet sa využíva - nie je podmienkou - kto vedie účtovníctvo, ako si delia príjmy, výdavky, kto vystupuje v mene združenia atď atď)

skaspa , ja som sa oprela o tento Tvoj príspevok , kde tvrdíš , že na spísanie zmluvy o Združení so spätným dátumom nie je ešte neskoro , nakoľko to nebude zaujímať žiadnu inštitúciu .

Áno , môže spísať spätne , ale s vedomím , že bude sankcia ......prečo ? preto , lebo v mojom podnikaní nastala zmena oproti mojej prvotnej registrácii v tom , že som sa združila s iným podnikateľom a dosahujeme spolu zdaniteľný príjem a výdaje zo spoločnej činnosti .Toto je úkon , ktorý som povinná ohlásiť DÚ do 15 od zmeny , ktorá nastala uzatvorením zmluvy . Nezmieňujem sa o tom ak by bol jeden z členov plátca DPH ....

Tým , že nahlásim zmenu , priložím k oznámeniu aj kópiu Zmluvy o združení a súčasne sa nahlási poverený člen na vedenie účtovníctva , číslo účtu ktorý sa bude v súvislosti s prácou združenia používať .
Ak ju nepriložím , tak su ju vyžiada DÚ a som povinná ju predložiť .

O čo Ti vlastne teraz ide , o oznamovaciu povinnosť , alebo o Zmluvu o združení ......????? Nerozumiem Ti potom .
skaspa
16.03.07,18:06
skaspa , ja som sa oprela o tento Tvoj príspevok , kde tvrdíš , že na spísanie zmluvy o Združení so spätným dátumom nie je ešte neskoro , nakoľko to nebude zaujímať žiadnu inštitúciu .

Áno , môže spísať spätne , ale s vedomím , že bude sankcia ......prečo ? preto , lebo v mojom podnikaní nastala zmena oproti mojej prvotnej registrácii v tom , že som sa združila s iným podnikateľom a dosahujeme spolu zdaniteľný príjem a výdaje zo spoločnej činnosti .Toto je úkon , ktorý som povinná ohlásiť DÚ do 15 od zmeny , ktorá nastala uzatvorením zmluvy . Nezmieňujem sa o tom ak by bol jeden z členov plátca DPH ....

Tým , že nahlásim zmenu , priložím k oznámeniu aj kópiu Zmluvy o združení a súčasne sa nahlási poverený člen na vedenie účtovníctva , číslo účtu ktorý sa bude v súvislosti s prácou združenia používať .
Ak ju nepriložím , tak su ju vyžiada DÚ a som povinná ju predložiť .

O čo Ti vlastne teraz ide , o oznamovaciu povinnosť , alebo o Zmluvu o združení ......????? Nerozumiem Ti potom .
mne ide o to, že ak zmluvu o združení uzatvoria 15.apríla a neoznámia to daňovému úradu do 15. dní, ale zmluvu priložia až k daňovému priznaniu neporušili žiadny § a teda nemožno hovoriť ani o sankcii; zmluvou o združení nenastala žiadna zmena z ktorej by vyplývala povinnosť oznámiť to daňovému úradu, vyššie sú uvedené odseky 1 - 6, chcem len vedieť tvoj názor, ktorý z uvedených odsekov bol porušený a za porušenie ktorého by teda vyplynula sankcia - možno príklad trochu mimo, ale ak aj s.r.o. medzi sebou uzatvoria zmluvu o združení za nejakým účelom (napr. stavebné firmy) oznamujú to daňovému úradu? tie to ani neprikladajú k priznaniu, možno to uvedú v poznámkach a daňový úrad to zistí až pri kontrole

a navyše ak aj dve FO uzatvoria medzi sebou zmluvu o združení ešte to neznamená, že budú mať totožné daňové prizania; jeden účastník združenia môže ešte napr. popri príjmoch plynúcich z činnosti združenia môže mať aj príjmy vlastné z iných podnikateľských aktivít, samotnou zmluvou o združení mu nevznikajú nové daňové povinnosti ani žiadne nové skutočnosti, ktoré by musel oznamovať - on stále podniká na základe rovnakého oprávnenia, s rovnakým sídlom, s rovnakými "ľuďmi" (myslím buď štatutárov, alebo aj samotných SZČO), samotná zmluva o združení ako taká nezakladá žiadne nové povinnosti na oznamovanie
Zita5
16.03.07,20:59
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-142006.html#hore#hore)

(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

To znamená , že podľa §31 odst.6 prebehla prvá registrácia na DÚ , kde daňový subjekt vyplnil registračný formulár .Začína podnikať na vlastné meno a vlastný účet .

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Tu podľa môjho názoru k zmene prišlo a k veľkej , nakoľkoFO- SZ
ČO uzatvorila Zmluvu o združení s ďalšou FO- SZČO za účelom spoločného podnikania a dosahovania spoločných príjmov a spoločných výdavkov .V rámci zmluvy sa dohodli , že za združenie bude viesť účtovníctvo člen združenia XY a pre spoločnú činnost budú používať RP evidovanú na člena XY na DÚ a cez túto RP budú dosahovať spoločný príjem z predaja tovaru.Ďalšou zmenou môže byť,
že adresa predajne môže byť odlišná, ako je uvedené sídlo podnikania na
ŽL , kde sa v našom prípade obe živnostníčky nachádzajú .Čiže tu im vzniká ďalšia povinnost obom nielen nahlásiť zmenu n a DÚ/ ale aj
ŽÚ možno oboch , možno len jednej z nich ./Aby preukázali túto zmenu , tak na DÚ odovzdajú kópiu Zmluvy o združení .
Zákon konkrétne pri registrácii nevymenováva prílohy , ktoré treba k registrácii odovzdať , neuvádza dokonca ani živnostenské oprávnenie , a odovzdávame ho , viď nižšie citácia zo stránky DU.

A poprosím Ťa nechytaj sa slovíčka "najmä" v odst.7

Inak to je riešené pri Dani z pridanej hodnoty , tam §4 odst.2,3 to jednoznačne hovorí .

A l e citujem zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/)
Registračnú povinnosť k dani z príjmov si daňový subjekt splní predložením riadne vyplneného registračného tlačiva, ktorého vzor určí Daňové riaditeľstvo po dohode s Ministerstvom financií SR. Žiadosť o registráciu predkladá právnická osoba na tlačive "Prihláška k registrácii PO" a fyzická osoba na tlačive "Prihláška k registrácii FO". V prihláške daňový subjekt vyznačí druh dane, ktorej bude platiteľom. K prihláške k registrácii je potrebné doložiť povolenie alebo oprávnenie na podnikanie (živnostenský list, koncesná listina, preukaz totožnosti u fyzickej osoby, Uznesenie o zápise do Obchodného registra resp. zriaďovacia listina u právnickej osoby).

Tu píšu , že treba odovzdať živnostenské oprávnenie ....no a v zákone priamo sa nepíše o živnostenskom oprávenní , prečo ho potom odovzdávame ?

(13) Ak nesplní daňový subjekt svoju povinnosť podľa odseku 7, vykoná správca dane príslušné zmeny v registrácii alebo registráciu zruší, hneď ako zistí rozhodujúce skutočnosti. O vykonaní zmien skutočností, ktoré sú zapísané v osvedčení o registrácii alebo o zrušení registrácie, správca dane zašle daňovému subjektu oznámenie. Daňový subjekt je povinný na účel vyznačenia vykonaných zmien predložiť správcovi dane osvedčenie o registrácii do 15 dní od doručenia oznámenia.

Myslím že tomuto odstavcu si porozumel.


§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-142006.html#hore#hore)

7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

A tento odstavec Ti je jasný tiež.

.................................................. ...............................................
skaspa naposledy píšem moje stanovisko k Tvojmu riešeniu príkladu dvoch živnostníčok..... nie je správne uzavrieť Zmluvu o združení so spätným dátumom , a túto skutočnosť oznámiť "cez daňové priznanie za rok 2006" s priložením zmluvy do prílohy DP.
Je pravdou , že tvorí zmluva prílohu daňového priznania , ale musí tomu predchádzať oznámenie na DÚ o novej skutočnosti , ktorá nastala .


Správnym riešením by bolo , predmetnú zmluvu o združení uzavrieť a ohlásiť zmenu na DÚ v zákonnej lehote a potom po splnení si povinností by mohli vykazovať , že v roku 2006 podnikali na základe predmetnej Zmluvy o združení a deliť si spoločne dosahované celkové príjmy a celkové výdavky dohodnutým spôsobom v zmluve .


Podnikanie v združení mi je známe , a súhlasím s Tebou , že okrem združenia môžu mať jednotlivé SZČO aj vlastné činnosti ,to mi je jasné .
fileva
16.03.07,21:38
Ďakujem Vám všetkým za hodnotné a smerodatné príspevky do tejto témy. Veľmi mi pomohli najmä v tom, že boli vecné a konštruktívne a utvrdili alebo potvrdili ma v smere môjho uvažovania, čo si myslím, že pre mňa ako začiatočníčku je veľmi dôležité.
Zitka, tebe ešte raz ďakujem zvlášť, veľmi si mi opäť pomohla.
Prajem všetkým príjemnú predvíkendovú nôcku.
skaspa
17.03.07,19:22
§ 31
(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

To znamená , že podľa §31 odst.6 prebehla prvá registrácia na DÚ , kde daňový subjekt vyplnil registračný formulár .Začína podnikať na vlastné meno a vlastný účet .

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Tu podľa môjho názoru k zmene prišlo a k veľkej (k zmene čoho? plného mena alebo názvu, trvalého pobytu, miesta podnikania alebo sídla, rodného čísla alebo IČA.... žiadna skutočnosť uvedená v § 6 nebola zmenená) , nakoľkoFO- SZČO uzatvorila Zmluvu o združení s ďalšou FO- SZČO za účelom spoločného podnikania a dosahovania spoločných príjmov a spoločných výdavkov .V rámci zmluvy sa dohodli , že za združenie bude viesť účtovníctvo člen združenia XY a pre spoločnú činnost budú používať RP evidovanú na člena XY na DÚ a cez túto RP budú dosahovať spoločný príjem z predaja tovaru.Ďalšou zmenou môže byť,
že adresa predajne môže byť odlišná (áno môže byť odlišná, ale povinnosť nahlásiť by vznikla aj bez zmluvy o združení, tu nie je povinnosťou nahlásiť zmluvu o združení ale miesto podnikania resp. prevádzky, takisto neodovzdávaš nájomnú zmluvu a pritom na základe nej ti môže vzniknúť nová prevádzka; nahlasuješ zmenu a nie skutočnosť na základe ktorej táto zmena vznikla; keď založíš nový bankový účet prikladáš zmluvu s bankou? alebo stačí keď nahlásiš č. nového účtu?), ako je uvedené sídlo podnikania na ŽL , kde sa v našom prípade obe živnostníčky nachádzajú .Čiže tu im vzniká ďalšia povinnost obom nielen nahlásiť zmenu na DÚ/ ale aj ŽÚ možno oboch , možno len jednej z nich ./Aby preukázali túto zmenu , tak na DÚ odovzdajú kópiu Zmluvy o združení (takže daňový úrad archivuje všetký nájomné zmluvy resp. listy vlastníctva k nehnuteľnostiam, ktoré využívajú daňovníci na podnikanie?).
Zákon konkrétne pri registrácii nevymenováva prílohy , ktoré treba k registrácii odovzdať , neuvádza dokonca ani živnostenské oprávnenie , a odovzdávame ho , viď nižšie citácia zo stránky DU.

V pondelok zavolám na daňový úrad a napíšem sem, čo mi odpovedali.
Zita5
17.03.07,19:41
Ja napriek tomu , že budeš telefonovať na Daňový úrad , nechápem prečo stále prekrúcaš , raz Ti ide o Zmluvu o združení , potom zasa sa brániš oznamovacej povinnosti ........potom ........na základe čoho by mala byť pokuta

Skaspa .........ja stále nerozumiem o čo Ti vlastne ide .
skaspa
17.03.07,19:50
Ja napriek tomu , že budeš telefonovať na Daňový úrad , nechápem prečo stále prekrúcaš , raz Ti ide o Zmluvu o združení , potom zasa sa brániš oznamovacej povinnosti ........potom ........na základe čoho by mala byť pokuta

Skaspa .........ja stále nerozumiem o čo Ti vlastne ide .
a v čom prekrúcam? veď ja len tvrdím, že ak priložia zmluvu o združení až k daňovému priznaniu nie je tým dotknutý § 31 a o to v tejto téme ide, či nie? veď už na začiatku bolo v téme písané, že najlepšie by bolo mať spísanú zmluvu o združení, čo následne nebolo niektorými doporučené kvôli sankcii nakoľko táto zmluva o združení nebola nahlásená na daňový úrad; tak je len tvrdím, že pýtajúci sa najlepšie urobí ak spíše zmluvu o združení, spraví daňové priznania členom združenia a zmluvu o združení priloží k daňovému priznaniu pričom podľa mňa mu nehrozí sankcia, lebo neporušil žiadny §, a tu je medzi nami rozpor, lebo ty tvrdíš, že porušil. Preto sa opýtam na daňovom úrade, aby pýtajúci sa vedel, či to môže urobiť cez to združenie bez sankcie.
Zita5
17.03.07,20:08
Dôvodom tejto diskusie nebolo ...že zmluva nebola nahlásená ...zmluva sa nenahlasuje . Už sa opakovať nebudem .

Týmto končím diskusiu , lebo to k ničomu nevedie .

Len dodám , že som členom jedného zo združení , ktoré účtujem od roku 1992 .Nemám väčšej radosti ak napríklad ..... príde DK zhodou okolnosti našu Zmluvu o združení na DU pri registrácií najde , ale príde o rok o dva ďalšia daňová kontrola , ktorá mi oznámi , že ani nevedeli , že mám združenie , ako to že tam nemám založenú Zmluvu ....atď .potom si ju ofotili ......a takto by som mohla z mojej praxe hovoriť ďalej ....a ako som už spomínala , ku každému DP prikladáme Zmluvu o združení , čo ma veľmi štve .......

Týmto ja uzatváram z mojej strany diskusiu , a Ty pokračuj ďalej v pátraní ....veľa zdaru ....;)


Dopĺňam :
ak nastala skutočnosť , že živnostníčky uzatvorili združenie , sú p o v i n n é túto skutočnosť ohlásiť daňovému úradu aj s doložením predmetnej Zmluvy o združení .... do 15 dní odo dňa uzatvorenia Zmluvy o združení ....... a za tým si stojím a nesúhlasím so spätným uzatvorením zmluvy ako si navrhoval Ty ....v príspevku č.10
Melnick
17.03.07,20:51
[quote=Liptáčik;423043]

Takže môj názor je takýto. Ak nie sú platcami DPH, dodatočná zmluva o združení by bola priechodná, ovšem je potrebné rátať so sankciou - neoznámili to na DÚ včas.

quote]

odpoveď Zita5:
Áno s týmto súhlasím , že rátať so sankciou ako pri každom neskorom ohlásení zmeny voči DU......


Súhlasím so Zitou5 a Liptáčikom a myslím si ,že radšej riskovať pokutu z oneskoreného ohlásenia zmien a urobiť zmluvu o združení .
Čo sa týka dotácie tú predsa musí každá vyčerpať na určený účel.Zmluvu z ÚPSVaR-u by som si tiež dôkladne preštudovala.pretože tam môže tiež nastať problém.
fileva
17.03.07,21:24
[quote=Zita5;423051]


Súhlasím so Zitou5 a Liptáčikom a myslím si ,že radšej riskovať pokutu z oneskoreného ohlásenia zmien a urobiť zmluvu o združení .
Čo sa týka dotácie tú predsa musí každá vyčerpať na určený účel.Zmluvu z ÚPSVaR-u by som si tiež dôkladne preštudovala.pretože tam môže tiež nastať problém.

Melnick ďakujem za názor. Ale:
v Liptáčikovom príspevku je riešenie toho, že oni si založili zmluvu o združení a čo v rámci toho vykonali. Ale mnou spomínané živnostníčky takúto zmluvu dodnes nemajú, ja som im to povedala hneď, keď som si pozrela podklady a potrebné doklady (len časť z nich, pretože jedna z nich je na dovolenke v zahraničí). Ja som tiež toho názoru, aby si tú zmluvu uzatvorili, ale teraz riešim situáciu ako z toho von a ako im urobiť DP.
A dotácia z UP, to viem, že každá z nich ju musí vyčerpať na určitý účel, a viem aj to, že to chodia z UP aj kontrolovať. Ale zas, ako mi povedala dcéra, obe majú pravdepodobne rovnaký účel čerpania dotácie, napríklad - majetok, myslím tým zariadenie obchodu. Ale mne šlo v dotaze o to, že ako účel čerpania dotácie bude dokazovať jedna z nich, ktorej uplatním výdavky percentom, ktoré sa nemusia zdokladovať. Alebo nájomné, obe majú na určitý počet mesiacov, napríklad 8. A nájomné je pre ich prevádzku dosť vysoké.
Melnick
17.03.07,22:18
Fileva,znova podotýkam: najlepšie riešenie podľa mňa urobiť zmluvu o združení k dátumu začiatku podnikania.
Sankcia:ktorá Ťa neminie/teda Tvoje klientky/= 2000.-Sk,viac nezvyknú dávať,za neoznámenie zmien.
Vyriešiš:
-spoločné tržby evidované na jednej ERP
-zariadenie,ktoré kúpili do prevádzky / splnená podmienka ÚPSVaR /
- nákup tovaru iba na jednu z nich.
- daňové priznanie,kde budeš deliť všetko dohodnutým % uvedeným v zmluve.

celý čas mám pocit,že živnostníčky postupovali ako keby mali zmluvu o združení,ibaže veci nedotiahli do konca.
fileva
18.03.07,13:49
Fileva,znova podotýkam: najlepšie riešenie podľa mňa urobiť zmluvu o združení k dátumu začiatku podnikania.
Sankcia:ktorá Ťa neminie/teda Tvoje klientky/= 2000.-Sk,viac nezvyknú dávať,za neoznámenie zmien.
Vyriešiš:
-spoločné tržby evidované na jednej ERP
-zariadenie,ktoré kúpili do prevádzky / splnená podmienka ÚPSVaR /
- nákup tovaru iba na jednu z nich.
- daňové priznanie,kde budeš deliť všetko dohodnutým % uvedeným v zmluve.

celý čas mám pocit,že živnostníčky postupovali ako keby mali zmluvu o združení,ibaže veci nedotiahli do konca.

Melnick, ja viem, že jedinou cestou pre moje klientky je zmluva o združení. Ale ony začali podnikať ešte v apríli, a teraz začiatkom marca začali svoje podnikanie dávať do poriadku. Nie je to dobré, ale ja im chcem pomôcť. Tak preto sa pýtam tu na porade. Zmluvu o združení budú musieť aj tak riešiť, lebo chú aby som im robila JU a bez nej to ďalej nepôjde.
Ja mám zas pocit, a niel ten, že ony nielenže nepostupovali ako keby zmluvu o združení mali ale o nejakej zmluve medzi sebou ani neuvažovali a mysleli si, že však to nejako slečna, ktorá im sľúbila urobiť účto pred DP to nejako vyrieši. No nestalo sa tak. Mne tam v podstate najviac robí problém práve to preukazanie čerpania dotácie preto, lebo obe všetko robili naraz a spolu a aj čerpanie dotácie uvedené v PP majú pravdepodobne rovnaké, podľa vyjadrenia jednej z nich. Uvidím zajtra, keď mi PP ukážu, čo sa s tým dá robiť.
Ale ďakujem aj tebe, že si sa zapojil do debaty a svojimi radami mi chceš pomôcť. A prepáč, že som ti zle napísala meno, nevšimla som si, že tam máš ešte aj hlásku "c".
Prajem pekný deň.
skaspa
19.03.07,12:22
Týmto ja uzatváram z mojej strany diskusiu , a Ty pokračuj ďalej v pátraní ....veľa zdaru ....;)
Dopĺňam :
ak nastala skutočnosť , že živnostníčky uzatvorili združenie , sú p o v i n n é túto skutočnosť ohlásiť daňovému úradu aj s doložením predmetnej Zmluvy o združení .... do 15 dní odo dňa uzatvorenia Zmluvy o združení ....... a za tým si stojím a nesúhlasím so spätným uzatvorením zmluvy ako si navrhoval Ty ....v príspevku č.10

Takže po informovaní sa na DÚ (pracovníčka pre styk s verejnosťou tel. č. 032/6574184 - môžete si to overiť) mi bolo oznámené, že Zmluva o združení sa nemusí predkladať do 15 dní odo dňa podpísania a konkrétne na otázku či bol porušený § 31 bola odpoveď "NIE":rolleyes:,lebo sa nedáva na "register" (oddelenie na daňovom úrade, kde sa nahlasujú č. účtov, prevádzky, kde sa registrujú nové daň. subjekty...). Ak si účastníci združenia založia nový bankový účet, resp. novú prevádzku (napr. obchod) tieto skutočnosti sú samozrejme povinný oznámiť na daňový úrad v lehote do 15 dní, ale daňový úrad nezaujíma v tom momente, či je tam Zmluva o združení, alebo nájomná zmluva....

Viem, že to asi nebude stačiť, tak som sa ešte pri odovzdávaní daňových priznaní opýtal správkyne, či už niekedy dala pokutu, za to že bola Zmluva o združení priložená až k daňovému priznaniu a nebola nahlásená v lehote 15 dní a odpoveď bola, že "NIE":rolleyes: ,stačí, keď je priložená k daň. priznaniu (to si môžete overiť- opýtať sa - keď pôjdete podávať daňové priznanie)

Tak asi len toľko, ako som už písal predtým: nepredložením zmluvy o združení do 15 dní sa nikto nedopustil žiadneho porušenia a teda sankcia nehrozí.
Zita5
19.03.07,12:31
Ty si na to nešiel vôbec vhodne , Ty si mal zadať otázku :

Ak dve SZČO založia Združenie FO , sú povinné túto skutočnosť oznámiť DÚ ????????? Ak, áno dokedy ????? Čo k tomu majú preukázať ....aj Zmluvu o združení ???? Môžu uzavrieť združenie v priebehu roka a dať na vedomie DÚ cez podávané daňové priznanie .....???


No ja asi ani nebudem telefonovať na DÚ , lebo ak by som napísala odpoveď , možno by si si myslel , že som ju vykonštruovala .:) :rolleyes:
Zita5
19.03.07,12:36
vydrž momentík, ak sa tam dovolám, budem čítať tvoje otázky a napíšem odpoveď aby som na to išiel vhodne...

:--- Čakám ....a normálne uvažujem , že sa idem informovať aj ja a potom to môžeme prilepiť do témy :


http://www.porada.sk/showthread.php?t=47511
skaspa
19.03.07,12:38
:--- Čakám ....a normálne uvažujem , že sa idem informovať aj ja a potom to môžeme prilepiť do témy :


http://www.porada.sk/showthread.php?t=47511
opät to isté číslo a čítal som tvoje otázky:
Odpoveď na prvú otázku - "NIE Zmluvu o združení predkladajú až k daňovému priznania." ďalej už som sa nepýtal, lebo hádam, si odpovede vyvodíme, resp. už boli zodpovedané. Dúfam, že po tvojej rade som na to už išiel dobre, ale asi budeš mať stále pochybnosť, číslo som tu zverejnil, nie je to tajomstvo, od toho tam tá pani je, aby informovala verejnosť, tak nech sa páči:)
Zita5
19.03.07,12:45
Ty si na to nešiel vôbec vhodne , Ty si mal zadať otázku :

Ak dve SZČO založia Združenie FO , sú povinné túto skutočnosť oznámiť DÚ ????????? A N O Ak, áno dokedy ????? 15 dní Čo k tomu majú preukázať ....aj Zmluvu o združení ???? Á N O Môžu uzavrieť združenie v priebehu roka a dať na vedomie DÚ cez podávané daňové priznanie .....???
N I E


No ja asi ani nebudem telefonovať na DÚ , lebo ak by som napísala odpoveď , možno by si si myslel , že som ju vykonštruovala .:) :rolleyes:

Odpoveď DU - oddelenie registrácie ......na moje telefonické otázky , lebo už mala pocit , že mi niečo uniklo z pozornosti .;)
skaspa
19.03.07,12:47
Odpoveď DU - oddelenie registrácie ......na moje telefonické otázky , lebo už mala pocit , že mi niečo uniklo z pozornosti .;)
ok, píšem dotaz na riaditeľstvo a potom sem dám odpoveď preskenovanú, aj keď to bude asi trvať dlhšie; som presvedčený, že mám pravdu
Zita5
19.03.07,12:52
ok, píšem dotaz na riaditeľstvo a potom sem dám odpoveď preskenovanú, aj keď to bude asi trvať dlhšie; som presvedčený, že mám pravdu

Skaspa , ešte som zabudla dopísať ...................... treba nahlásiť povereného člena vedením účtovníctva, to bolo tiež v odpovedi ......ja nechcem nikoho zavádzať , ale Tvoja informácia , ktorú si tu na Porade napísal , je od roku 2004 nová a podľa môjho názoru zavádzajúca ......

Ak chceš pošlem Ti T.č. na náš DÚ cez SS a zatelofonuj tam ...
skaspa
19.03.07,13:19
Skaspa , ešte som zabudla dopísať ...................... treba nahlásiť povereného člena vedením účtovníctva, to bolo tiež v odpovedi ......ja nechcem nikoho zavádzať , ale Tvoja informácia , ktorú si tu na Porade napísal , je od roku 2004 nová a podľa môjho názoru zavádzajúca ......

Ak chceš pošlem Ti T.č. na náš DÚ cez SS a zatelofonuj tam ...
môžeš poslať, určtie nie je mojim úmyslom niekoho zavádzať, ak zistím, že nemám pravdu, všetky moje príspevky vymažem alebo prečiarknem; ak to ale je tak ako píšeš, chcem aj vedieť prečo to tak je, mne nestačí že sa to nahlasuje; ja chcem vedieť aj prečo resp. na základe ktorého § som povinný to nahlásiť; ty si uviedla § 31 ods. 6 (pokiaľ sa nemýlim, neviem teraz presne, nechce sa mi spätne hrabať v diskusii, píšem to len z hlavy) a na ten § mi to vôbec nesedí; dnes som bol odovzdať priznania dvom členom združenia, ktoré vzniklo v roku 2006 a zmluvu dali až k daňovému priznaniu, teda teraz, a pri tej príležitosti som sa pýtal správkyne aj na tú pokutu, ktorú ešte nikdy nedala a navyše aj pracovníčka pre styk s verejnosťou to potvrdila; keď máš ty iné info z DÚ, tak hádam riaditeľstvo bude mať pravdu, preto tam napíšem, šak za to nedám nič, pôjde to mailom;
Zita5
19.03.07,13:27
môžeš poslať, určtie nie je mojim úmyslom niekoho zavádzať, ak niečo je tak ako píšeš, chcem aj vedieť prečo to tak je, mne nestačí že sa to nahlasuje; ja chcem vedieť aj prečo resp. na základe ktorého § som povinný to nahlásiť; ty si uviedla § 31 ods. 6 (pokiaľ sa nemýlim, neviem teraz presne, nechce sa mi spätne hrabať v diskusii, píšem to len z hlavy) a na ten § mi to vôbec nesedí; dnes som bol odovzdať priznania dvom členom združenia, ktoré vzniklo v roku 2006 a zmluvu dali až k daňovému priznaniu, teda teraz, a pri tej príležitosti som sa pýtal správkyne aj na tú pokutu, ktorú ešte nikdy nedala a navyše aj pracovníčka pre styk s verejnosťou to potvrdila; keď máš ty iné info z DÚ, tak hádam riaditeľstvo bude mať pravdu, preto tam napíšem, šak za to nedám nič, pôjde to mailom;

Vieš tu ide hlavne o to , aby sme nezavádzali a pokiaľ je to tak , ako píšeš Ty , uvedom si , aké daňové kreácie by sa týmto spôsobom dali robiť :rolleyes:a som presvedčená o tom , že to by DÚ nepripustil .
Ja som už napísala dotaz na DRSR , teraz som to poslala , presne aj s tou infomáciou , ktorú si dostal z Vášho DÚ ....tu nejde teraz o to , že kto má pravdu z nás dvoch , ale ide o to, že ak to niekto bude čítať a hľadať pomoc , a použije Tvoj spôsob ako si navrhoval a aký obhajuješ a niečo sa stane , tak sotva ho Ty budeš môcť dostávať z problémov von , už mu potom ochranu robiť nebudeš .

Ja tiež mám skúsenosti so združeniami , nakoľko ich účtujem a ako som písala aj som v združení a TVoja informácia bola pre mňa novinkou , preto som aj ja telefonovala , že či sa niečo nezmenilo .... a odpoveď som Ti napísala presne tak , akú som dostala od pracovníčky z oddelenia registrácie .....
skaspa
19.03.07,13:33
aké daňové kreácie by sa týmto spôsobom dali robiť :rolleyes:
tie kreácie sa až také veľké robiť nedajú, lebo keď máš raz príjem jeden milión, je jedno či ho zdania dvaja cez združenie, alebo jeden samostatne (rovnako sa im potom budu kratit aj vydavky) a ak majú členovia združenia aj iné príjmy, než len príjmy plynúce z činnosti združenia, tak "nezarobia" ani na odpočitateľnej položke; aj ja napíšem na to riaditeľstvo a potom si porovnáme odpovede...
Zita5
19.03.07,13:40
OK zatiaľ sa budeme nachádzať v stave mieru a čakania na vyjadrenie dvoch otázok z DRSR ........to ale bude trvať dlho , keby nás tak uprednostnili , čo povieš :)
skaspa
19.03.07,13:51
OK zatiaľ sa budeme nachádzať v stave mieru a čakania na vyjadrenie dvoch otázok z DRSR ........to ale bude trvať dlho , keby nás tak uprednostnili , čo povieš :)
ja to poslem aj do poradca, tam mi odpovedaju do dvoch tyzdnov, ale neviem, ci mi odpovedia aj ohladne zakona 511/1992, sak uvidime, teraz musim koncit, lebo v trencine to teraz zije hokejom, tak nemozem chybat:D
skaspa
19.03.07,14:03
ešte treba rozlišovať združenie s právnou subjektivitou a bez; ak bolo založené združenie bez právnej subjektivity podľa § 829 zákona 40/1964, tak podľa mňa nemusí (a o tom som doteraz písal), ak bolo založené združenie s právnou subjektivitou, tak musí nahlasovať (ale tento typ združenia ma napadol až teraz)
Zita5
19.03.07,14:06
Tu sa jedná stále o združenie FO bez právnej subjektivity ...
fileva
19.03.07,19:04
Pri písaní môjho príspevku som netušila, že vyvolá až takúto plodnú diskusiu. Preto som vám, Zita5 a skaspa pridelila aspôň v posledných príspevkoch po bodíku, aj keď by ste si ich zaslúžili viac. Srdečná vďaka.
fileva
21.03.07,11:09
[quote=fileva;424434]Melnick, ja viem, že jedinou cestou pre moje klientky je zmluva o združení. Ale ony začali podnikať ešte v apríli, a teraz začiatkom marca začali svoje podnikanie dávať do poriadku. Nie je to dobré, ale ja im chcem pomôcť. Tak preto sa pýtam tu na porade. Zmluvu o združení budú musieť aj tak riešiť, lebo chú aby som im robila JU a bez nej to ďalej nepôjde.
Ja mám zas pocit, a niel ten, že ony nielenže nepostupovali ako keby zmluvu o združení mali ale o nejakej zmluve medzi sebou ani neuvažovali a mysleli si, že však to nejako slečna, ktorá im sľúbila urobiť účto pred DP to nejako vyrieši. No nestalo sa tak.
Mne tam v podstate najviac robí problém práve to preukazanie čerpania dotácie preto, lebo obe všetko robili naraz a spolu a aj čerpanie dotácie uvedené v PP majú pravdepodobne rovnaké, podľa vyjadrenia jednej z nich. Uvidím zajtra, keď mi PP ukážu, čo sa s tým dá robiť.


Zistila som, že v podnikateľskom zámere majú obe, okrem iného aj čerpanie za nájom na 8 mesiacov. Ale všetky VPD za nájom sú vystavené iba na jednu z nich. Neviem, či takéto VPD môžem použiť na zdokladovanie účelu čerpania príspevku od ÚP pre druhú živnostníčku, ktorá si uplatňuje výdavky paušálne.
Ak nie, môžem účel čerpanie príspevku zdokladovávať až tento rok (2007) aj v tom prípade, keď celý príspevok bol zahrnutý do jej príjmov v roku 2006?
Zita5
21.03.07,11:12
[quote=fileva;424434]Melnick, ja viem, že jedinou cestou pre moje klientky je zmluva o združení. Ale ony začali podnikať ešte v apríli, a teraz začiatkom marca začali svoje podnikanie dávať do poriadku. Nie je to dobré, ale ja im chcem pomôcť. Tak preto sa pýtam tu na porade. Zmluvu o združení budú musieť aj tak riešiť, lebo chú aby som im robila JU a bez nej to ďalej nepôjde.
Ja mám zas pocit, a niel ten, že ony nielenže nepostupovali ako keby zmluvu o združení mali ale o nejakej zmluve medzi sebou ani neuvažovali a mysleli si, že však to nejako slečna, ktorá im sľúbila urobiť účto pred DP to nejako vyrieši. No nestalo sa tak.
Mne tam v podstate najviac robí problém práve to preukazanie čerpania dotácie preto, lebo obe všetko robili naraz a spolu a aj čerpanie dotácie uvedené v PP majú pravdepodobne rovnaké, podľa vyjadrenia jednej z nich. Uvidím zajtra, keď mi PP ukážu, čo sa s tým dá robiť.


Zistila som, že v podnikateľskom zámere majú obe, okrem iného aj čerpanie za nájom na 8 mesiacov. Ale všetky VPD za nájom sú vystavené iba na jednu z nich. Neviem, či takéto VPD môžem použiť na zdokladovanie účelu čerpania príspevku od ÚP pre druhú živnostníčku, ktorá si uplatňuje výdavky paušálne.
Ak nie, môžem účel čerpanie príspevku zdokladovávať až tento rok (2007) aj v tom prípade, keď celý príspevok bol zahrnutý do jej príjmov v roku 2006?


Môžeš zdokladovať len tej živnostníčke , na ktorú je potvrdenie o platbe vystavené ....preukázateľný doklad má ona ....druhá má smolu .Ak v roku 2006 jedna nemala dotáciu čerpanú , tak ju budeš vykazovať a o nej účtovať v roku 2007 , pokiaľ bude čerpanie .
fileva
21.03.07,11:44
[quote=fileva;428224]


Môžeš zdokladovať len tej živnostníčke , na ktorú je potvrdenie o platbe vystavené ....preukázateľný doklad má ona ....druhá má smolu . Aj som si to tak myslela.Ak v roku 2006 jedna nemala dotáciu čerpanú , tak ju budeš vykazovať a o nej účtovať v roku 2007 , pokiaľ bude čerpanie .

Zitka, aby som sa uistila, či to dobre chápem. V roku 2006 má zahrnutú dotáciu do príjmov v celej výške tá živnostníčka, ktorá si uplatňuje výdavky percentom. Čiže tá, ktorej nemôžem zdokladovať tie VPD z nájmu, lebo sú vystavené na tú druhú. Čiže dotáciu tým pádom nemá čerpanú v roku 2006. Ak v tomto roku budú vystavené VPD na jej meno, tak ju môžem vykazovať a aj o nej účtovať. Pochopila som to správne?
Zita5
21.03.07,11:55
Prečítaj si toto .....okopírované z Metodický pokyn DRSR ...je to aj Tu na Porade a myslím , že ho máš už aj Ty

Zo stránky DRSR ....


2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].
fileva
21.03.07,12:19
Zitka, ešte raz ti veľmi pekne ďakujem, tvoje rady stoja za viac ako jeden bodík, ktorý ti však nemôžem prideliť, nechce ma to pustiť.
Ten metodický pokyn z DR poznám a mám ho aj preštudovaný. Ja sam sa len potrebovala uistiť, či moje zvažovanie riešenia situácie sa uberá správnym smerom, a či to takto bude brať aj ÚPSVaR. Tvojimi príspevkami si ma uistila, že áno. Takže môžem kľudne pracovať. Ešte raz dík a prajem ti príjemný zvyšok dnešného prvého jarného dňa zapadaného snehom. Aspoň u nás.
skaspa
22.03.07,10:53
prvá odpoveď z DRSR pracovisko Trenčín, oddelenie metodiky daní na otázku:
Dve FO - zivnostnici - uzatvorili 15. aprila 2006 zmluvu o zdruzeni podla
§ 829 obcianskeho zakonnika (prevadzkuju spolu obchod). Su povinne tieto FO
nahlasit tuto skutocnost (zalozenie zdruzenia) prislusnemu danovemu uradu?
Ak ano dokedy a z ktoreho § zakona 511/1992 Zb. to vyplyva? Ak podaju zmluvu
o zdruzeni az ako prilohu k danovemu priznaniu, mozu byt za to
sankcionovany? Ak ano, podla ktoreho § a za porusenie ktoreho §?
Alebo staci, ak zmluvu o zdruzeni prilozia k podanemu danovemu priznaniu
za rok 2006?
Ucastnici zdruzenia pritom nahlasili c. bankoveho uctu aj miesto prevadzky
v lehote 15 dni, ale k tomuto oznameniu neprilozili zmluvu o zdruzeni. Je
takyto postup spravny?

Odpoveď:
Vec: Informácia


Dve FO - živnostníci, uzatvorili dňa 15. apríla zmluvu o združení
podľa § 829 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení
neskorších predpisov (prevádzkujú spolu obchod). V zmysle oznamovacej
povinnosti podľa § 31 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v
znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o správe daní a poplatkov)
oznámili správcovi dane zriadenie prevádzky a číslo bankového účtu, ale
nepredložili zmluvu o združení. K položeným otázkam v zaslanom maile
oznamujeme nasledovné:

Združenia vytvorené podľa § 829 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb.
Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov nemajú spôsobilosť na práva
a povinnosti, sú bez právnej subjektivity, práva a povinnosti z právnych
vzťahov nevznikajú združeniu, ale iba účastníkom združenia. Združenie sa
nezapisuje do Obchodného registra a nemôže získať ani podnikateľské
oprávnenie (napr. živnostenské), nie je ani účtovnou jednotkou. Združenie
nie je právnickou osobou a daňovníkmi sú jednotliví členovia združenia.

Podľa § 2 ods. 8 zákona o správe daní a poplatkov právom i povinnosťou
všetkých daňových subjektov je úzko spolupracovať so správcom dane v daňovom
konaní. Pri svojom konaní správca dane vychádza zo zásady objektívnej
pravdy, ktorá vyjadruje, že správca dane úplne a presne zistí skutkový stav
vecí.

V zmysle § 6 ods. 1 zákona o správe daní a poplatkov účastníkmi
daňového konania sú daňové subjekty, pričom na daňovom konaní sa môžu
zúčastniť aj tretie osoby, ak ich správca dane na daňové konanie prizve,
napr. podľa § 6 ods. 3 písm b) tohto zákona aj osoby, ktoré majú listiny a
iné veci potrebné v daňovom konaní. Tieto osoby majú potom postavenie
účastníka konania.

Daňový subjekt podľa § 29 ods. 8 zákona o správe daní a poplatkov
preukazuje skutočnosti, ktoré majú vplyv na správne určenie dane a
skutočnosti, ktoré je povinný uvádzať v priznaní, hlásení a vyúčtovaní alebo
na ktorých preukázanie bol vyzvaný správcom dane v priebehu daňového
konania, ako aj vierohodnosť, správnosť alebo úplnosť povinných evidencií
alebo záznamov vedených daňovým subjektom.

Podľa § 31 ods. 10 zákona o správe daní a poplatkov správca dane
preverí údaje oznámené daňovým subjektom pri registrácii a v prípade
pochybností o ich správnosti alebo úplnosti vyzve daňový subjekt, aby údaje
bližšie vysvetlil, zmenil alebo doplnil, a zároveň určí lehotu, v ktorej je
daňový subjekt povinný na výzvu odpovedať.

Ak fyzické osoby uzatvoria zmluvu o združení, založenie združenia nie
sú povinné oznámiť príslušnému daňovému úradu. Ak ich však správca dane
vyzve, aby doložili listinu - zmluvu o združení, na základe ktorej zriadili
prevádzku, oznámili mu číslo podnikateľského účtu ap., sú povinné tak
urobiťv lehote určenej správcom dane. V opačnom prípade správca dane, podľa
konkrétnych okolností prípadu, uloží pokutu podľa § 35 ods. 7 alebo môže
uložiť pokutu podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov.

Ďalšie povinnosti účastníka združenia závisia od toho, či je daňový
subjekt platiteľom dane z príjmov fyzickej osoby alebo aj platiteľom dane z
pridanej hodnoty.

Ak je platiteľom dane z príjmov fyzickým osôb, postupuje sa podľa § 10
ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších
predpisov, pričom pri podaní daňového priznania typ: B účastník združenia
je povinný predložiť aj kópiu takejto zmluvy o združení.

Podľa § 4 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v
znení neskorších predpisov zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto
podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na
základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy, sú povinné podať
žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe
nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do
celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat s ich
spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť
o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po
mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk. Ak zdaniteľná osoba, ktorá
nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu s platiteľom dane, je povinná podať
žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia
tejto zmluvy.
V zmysle § 4 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v
znení neskorších predpisov zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné
súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú
zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením
záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť
daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo
miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka
združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná
každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena
nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie
osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze
uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie
zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.
Zita5
22.03.07,11:08
skaspa , to je odpoveď od Vás z Trenčína , a tam si aj telefonoval .
Ja som písala ÚDRSR a moja odpoveď príde určite neskôr .

Ty vlastne teraz si dal písomne to čo Ti potvrdili po osobnom dotaze a aj po telefonickom dotaze . Mne na našom DÚ poskytli inú informáciu a ešte počkám aj na vyjadrenie ÚDRSR .

Preto sa ja čudujem:rolleyes: , že Ty už odpoveď máš a ja nie ;) , ale to z dôvodu adresáta komu bola odpoveď adresovaná .....už teraz viem ...
skaspa
22.03.07,11:36
skaspa , to je odpoveď od Vás z Trenčína , a tam si aj telefonoval .
Ja som písala ÚDRSR a moja odpoveď príde určite neskôr .

Ty vlastne teraz si dal písomne to čo Ti potvrdili po osobnom dotaze a aj po telefonickom dotaze . Mne na našom DÚ poskytli inú informáciu a ešte počkám aj na vyjadrenie ÚDRSR .

Preto sa ja čudujem:rolleyes: , že Ty už odpoveď máš a ja nie ;) , ale to z dôvodu adresáta komu bola odpoveď adresovaná .....už teraz viem ...
NIE NIE NIE, ja som volal na daňový úrad Trenčín - pracovníčke pre styk s verejnosťou; toto je odpoveď z Daňového riaditeľstva pracovisko Trenčín - oddelenie metodiky daní!!! nie sú to tie isté osoby a ani sú neni v tomto smere nijako prepojené!!! Je to odpoveď úplne z iného zdroja.

Daňové riaditeľstvo má sa mi zdá 8 pracovísk, pričom na každom pracovisku je oddelenie metodiky daní a tieto pracoviská spadajú priamo pod riaditeľstvo - centrálne, či ústredné. Daňový úrad Trenčín spadá pod DR SR pracovisko Trenčín a tento daňový úrad má aj oddelenie pre styk s verejnosťou, ktoré nemá nič spoločné s oddelením metodiky daní odkiaľ je táto odpoveď.
Zita5
30.03.07,09:16
----- Original Message -----
From: sluzby@drsr.sk (sluzby@drsr.sk)
To:
Sent: Friday, March 30, 2007 7:38 AM
Subject: Odpoved na dopyt c.11456


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Registračnú a oznamovaciu povinnosť daňových subjektov upravuje § 31 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov. Z cit. ustanovenia daňovníkom s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov nevyplýva povinnosť oznámiť miestne príslušnému správcovi dane skutočnosť, že uzavreli zmluvu o združení podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Účastník združenia je však povinný spolu s daňovým priznaním k dani z príjmov fyzickej osoby predložiť kópiu zmluvy o združení.

Váš dopyt:

Dobrý deň , prosila by som Vás o odpoveď na môj dotaz :
Ak dve SZČO,už registrované na DU, neplátcovia DPH uzatvoria spolu Zmluvu o združení v priebehu roka 2006 za účelom spoločného podnikania , túto skutočnosť sú povinní oznámiť na príslušný daňový úrad? Ak áno, do koľko dní majú povinnosť oznámiť daňovému úradu , že začali podnikať v rámci združenia a či súčasťou oznámenia sú povinní ododvzdať aj Zmluvu o združení . Alebo postačuje túto skutočnosť oznámiť cez podané DP za rok 2006 a priložiť len zmluvu o združení v prílohe , bez toho , že by SZČO v priebehu roka 2006 túto skutočnosť DÚ neoznámila.

Stretávam s názorom , že Zmluvu o združení nemusia na príslušnom DÚ odovzdať až pri podaní daňového priznania v prílohe a nemusia ani oznamovať túto skutočnosť príslušnému Daňovému úradu .

Prosím o odpoveď . Ďakujem .

XXXXXXX
.................................................. ..................................................

Dnes som dostala som horeuvednú odpoveď . Na základe nej som využila dnešné odovzdávanie daňových priznaní ,a nakoľko som bola na DÚ , tak som osobne navštívila aj oddelenie REGISTRÁCIE DÚ ......vyšše uvedené vyjadrenie som mala som sebou .
Nakoľko som tam už ohľadne skutočností ,aké sme si tu vyjasnovali telefonovala a potvrdili môj postup , tak som išla po informáciu opakovane osobne .
Situáciu som im rozpovedala presne tak , ako nám to tu podala Fileva ,proste ten istý prípad .........pracovníčky registrácie si stoja jednoznačne za svojim výkladom zákona č. 511/1992 , tak je nimi chápaný §31 a podľa nich je povinná takáto SZČO oznámiť DÚ všetky náležitosti ohľadom združenia - považujú to a pomenovávajú to ako zmenu ......
Ja som ich vôbec nepresviedčala , vypočula som si ich a potom som im povedala , že aj ja som toho istého názoru ako pracovníčky DÚ ale...nakoľko som dostala dnes túto odpoveď z ÚDRSR ...tak teraz neviem čo je správne chápanie výkladu zákona..........boli inak prekvapené , lebo som im odpoveď hneď preukázala ............

Záver debaty...povedali mi .......... my tvrdíme ,že je povinnosť túto zmenu ....že SZČO začal podnikať na základe Zmlvy o združení / nazvali to zmenou /podľa 511/1992 § 31 nahlásiť na DÚ . Ak však ste dostali odpoveď z ÚDRSR akú nám tu preukazujete , môžete postupovať podľa nej je to Vaše rozhodnutie , možno tam sú múdrejší ......

Ešte uvažujem , že v pondelok napíšem na náš príslušný DU ......a bude zaujímavé sa dočkať odpovede písomne ......takže záver.... nech si spraví každý osobne a z toho nech aj vyplýva jeho postup pri podobnej skutočnosti ako u našich dvoch "Živnostníčok "ako sa opisuje v tejto téme ....

P.S. Dopĺňam bavíme sa v rovine neplatcu DPH ...čo sa týka plátcu DPH tam nám je to jasné .
skaspa
30.03.07,13:37
Dopĺňam :
ak nastala skutočnosť , že živnostníčky uzatvorili združenie , sú p o v i n n é túto skutočnosť ohlásiť daňovému úradu aj s doložením predmetnej Zmluvy o združení .... do 15 dní odo dňa uzatvorenia Zmluvy o združení ....... a za tým si stojím a nesúhlasím so spätným uzatvorením zmluvy ako si navrhoval Ty ....v príspevku č.10

Tu je ďalšia odpoveď, ktorá potvrdzuje, že zmluva o združení sa nemusí predkladať do 15 dní odo dňa uzatvorenia:
Jana Gregorová [jana.gregorova@drsr.sk]
Poskytnutie informácie
Text správy: Podľa § 31 ods. 7 zákona č. 511/1002 Zb. v platnom znení je daňový subjekt povinný oznámiť správcovi dane zmeny skutočností uvedené pri registračnej a oznamovacej povinnosti, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť. Z uvedeného ustanovenia nevyplýva povinnosť oznamovať založenie združenia fyzických osôb, ani predkladať správcovi dane zmluvy o združení. Túto skutočnosť daňovník uvedie pri podaní daňového priznania k dani z príjmov v XIII. oddieli daňového priznania, kde uvedie aj percentuálny podiel pripadajúci na každého účastníka.
Ak však daňovníci ako zdaniteľné osoby žiadajú o registráciu pre DPH, spolu so žiadosťou sú povinní predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení. Vyplýva to z § 4 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v platnom znení.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Takže sú 4 odpovede (+ môj názor), že zmluva o združení sa nemusí predkladať do 15 dní odo dňa jej uzatvorenia a len jedna (od vás z registra), že sa musí. Myslím si, že je jasné, či ju treba alebo netreba oznamovať do tých 15 dní. Ak aj niekomu niekedy DÚ dal pokutu za nepredloženie zmluvy o združení do 15 dní, tak bola vydaná neoprávanene a v rozpore so zákonom. Ako som už písal v predchádzajúcich príspevkov, nepredložením zmluvy o združení do 15 dní nie je dotknutý § 31 zákona o správe daní a poplatkov, takže nemožno ani udeliť sankciu.


Týmto končím diskusiu , lebo to k ničomu nevedie .
myslím, že diskusia k niečomu viedla, len s iným výsledkom ako bolo možno u niekoho očakávané;)


Týmto ja uzatváram z mojej strany diskusiu , a Ty pokračuj ďalej v pátraní ....veľa zdaru ....;)
V pátraní som pokračoval a oplatilo sa, o čom si sa zrejme presvedčila;)
Ja by som ukončil diskusiu až teraz, keď je zrejmý výsledok...
skaspa
03.04.07,09:33
Dnes mi prišla posledná odpoveď na ktorú som čakal v danej téme. Možno je už zbytočné ju sem dávať, ale keď už som o ňu žiadal...:

Váš list značky /Zo dňa Naša značka Vybavuje Miesto a dátum
95/2007/ZZSR Žilina
3. 4. 2007

VEC: Odpoveď na otázku

Na Vašu otázku zo dňa 19. marca 2007 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Dvaja podnikatelia sa združili za účelom spoločného pričiňovania sa o dosiahnutie spoločného cieľa (spoločného prevádzkovania obchodu). Tento typ združenia však nemá spôsobilosť na práva a povinnosti, to znamená, že nemá právnu subjektivitu. Nezapisuje sa do žiadneho registra. Keďže teda tento subjekt nie je samostatným subjektom, ako sú napr. obchodné spoločnosti a družstvá, nevzniká účastníkom tohto združenia osobitná oznamovacia povinnosť voči správcovi dane, pretože sa predpokladá, že keďže ide o účastníkov – podnikateľov, fyzické osoby – títo sú už registrovaní na daňovom úrade ako daňovníci.