Majka 118
16.03.07,13:58
Ahojte poradáci,

potrebovala by som poradiť,čo mám urobiť na konci roka keď slovenská s.r.o., má organizačnú zložku v čechách.Ďakujem za odpoveď.
AHA
27.06.07,09:31
Aj mňa by to veľmi zaujímalo nakoľko na porade som všade našla iba účtovanie
organizačnej zložky ale nie zriadovacej firmy skúste mi pomôcť.

Ďakujem
ivab
27.06.07,09:43
Čo konkrétne by ťa zaujímalo?
AHA
27.06.07,09:55
Všetko hlavne či nám všetky doklady z organizačnej zložky účtovať ako iné stredisko ? A ako účtovať DPH z org.zložky na 548 a 648 ?
ivab
27.06.07,16:56
A ešte sa spýtam, čím sa zaoberáte, kde máte OZ, či ide o menšie alebo veľké spoločnosti a kde sa vedie účtovníctvo OZ.
AHA
28.06.07,13:01
Účtovníctvo OZ sa vedie v Čechách. OZ je iba malá spoločnosť zriaďovacia
spoločnosť je veľká má sídlo na slovensku a tu sa vedie aj účto.
Vyrábajú matrace atď.
ivab
29.06.07,04:59
Aha, takže ja som účtovala spoločnosť ktorá zamestnávala ľudí do Čiech. Všetci boli zamestnancami SR spoločnosti, ale zmluvy s českými zamestnávateľmi boli uzatvárané prostredníctvom OZ. Teda na konci roka som musela všetky náklady na zamestnancov ktorí pracovali v Čechách preúčtovať na OZ, keďže tu vznikali výnosy z fakturácii.
Pre mňa bolo jednoduchšie, že ja som viedla účtovníctvo aj OZ, teda som si to sama "kočírovala"
Pri uzatváraní SR účtovníctva som náklady OZ previedla do SR účtovníctva. Výnosy vznikali počas roka, lebo fakturácia sa uskutočňovala tak, že SR spoločnosť fakturovala OZ a tá následne prefaktruovala českému zamestnávateľovi.
OZ bola platcom DPH v ČR, teda tam sa podávalo priznanie a účtovalo sa klasicky ako v slovenskom účtovníctve. SR spoločnosť zase bola platcom v SR. Neviem čo myslíš tým 548 a 648.
Ja som o žiadnom stredisku neúčtovala, ako píšem všetky náklady som prenášala až pri uzávierke, ale mala som to o to jednoduchšie, že som obe účtovníctva viedla ja.
AHA
29.06.07,12:17
Je to vfeľmi podbný systém ako u nás len tu sa jedná o tovar nie o zamestnancov zaujíma ako si prevádzala náklady (účty atď.) 648 a 548
myslým ak by som všetko účtovala z čiech po dokladoch a tá DPH, ktorú si ja v SR neuplatním ale OZ o nej účtuje.
ivab
02.07.07,08:36
Ja som to prevádzala prostredníctvom 395. Doklady z ktorých si OZ uplatňovala odpočet som prevádzala v sume bez DPH a keďže OZ bola platcom v ČR ona si ju viedla klasicky cez 343. Používala som nákladové účty akoby som viedla účtovníctvo v SR, keďže účtová osnova v SR a ČR je vo väčšine zhodná.
AHA
04.07.07,11:51
Ďakujerm veľmi pekne snažím sa ti dať bodík ale keď kliknem na oceňujem tak mi to tam nič nedá takže sa budem snažiť ďalej.
AHA
04.07.07,12:29
Na tú org.zložku som sa pýtala, preto lebo dnes mi skončila v jednej väčšej firme daňová kontrola a až teraz mi o ich org.zložke v Čechách povedali.
Dostali sme pokutu 30.000,- Sk za účtovníctvo a to som bola rada, že nedali vrchnú hranicu 3% z majeku čo za rok 2005 činí 889.000,- už pokuta.
Martina CF
15.01.09,14:27
Ahojte. Potrebovala by som poradit ohľadom organizačnej zložky v ČR. Materská firma ma sídlo na Slovensku, je kvartálnym platcom DPH. Za predchádzajúci kalendárny rok dosiahla obraty do 10 mil. Sk. Organizačná zložka má sídlo v ČR, je platcom DPH. Pre potreby posudzovania DPH je potrebné vziať do úvahy aj obraty org. zložky?
(Obraty materskej firmy a org. zložky spolu predstavujú viac ako 10 mil. Sk z čoho vyplýva povinnosť materskej firmy byť mesačným platcom DPH v SR).
Za pomoc vopred ďakujem :)
ivab
06.05.09,16:01
Už je to asi neaktuálne, ale pre info ostatným, do obratu sa obrat OZ nezapočítava.
enya63
17.08.09,11:02
ahoj, prosím o pomoc účtujem slovenskú s.r.o.,ktorá teraz vytvára OZ v čechách, ako to je? musím mať na to český účtovný program? mám zamestnancov,ktorí sú zatiaľ v SK firme - budem ich musieť prihlásiť v čechách a odhlásiť na SK? ako je to s fakturovaním,na SK som kvartálny platca DPH ako to je potom v čechách,
KEJKA
17.08.09,11:51
OZ zaregistruješ a potom sa správa ako český podnikateľský subjekt. T.j. účtuje podľa českej legislatívy, registruje sa na českých úradoch - DU /=FU/ pre DPH DPPO DPFO, SP, ZP ak má zamestnancov, atd.
Program si zvolíš aký chceš, ak OZ bude platiteľom DPH, tak je lepšie mať osobitný program, ak nie, môžeš účtovať ako stredisko vo svojom programe - všetko však musí byť vyjadrené aj v CZK, niele v EUR (kvôli DPPO).
enya63
22.08.09,16:07
Ďakujem KEJKA, chcem sa spítať-ak mám v materskej firme SK zamestnancov musím ich odhlásiť a prihlásiť ako zamestnancov OZ v čechách?Nevie niekto kde nájdem českú účtovnú osnovu?
enya63
28.08.09,19:06
Potrebujem prenášať náklady OZ do meterskej firmy v SR mesačne alebo to stačí pri ročnej uzávierke?Naši zamestnanci sú v SR spoločnosti potrebujú E101formulár a musíme ich vyslať do OZ alebo nie?Mám odvody odvádzať v SR a dane z miezd v ČR? ak áno tak ako to funguje?
enya63
01.09.09,17:41
Prosím ozvite sa niekto, mám zamestnancov v materskej firme v SK vyslaných do OZ v Čechách ako poriešiť mzdy odvody na Slovensko a daň zo miezd v čechách?
enya63
08.09.09,18:02
Prosím Ťa píšeš, že si mala zamestnancov v materskej firme v SK ako si robila mzdy? Mala si tlačivá na vyslanie E101? Ako si to riešila s odvodmi? Boli odvody na Slovensku a daň zo miezd v čechách?U nás to tak chcú a ja si neviem rady prosím napíš