lutka
16.03.07,15:03
Prosím o radu, mám zakúpený v 5/2006 kopirovaci stroj na leasing, v 10/2006 bolo na stroji vykonanéTZ v sume viac ako 30000. Mám súhlas od leas. spoločnosti na vykonanie TZ. Všade v zákone o dani z príjmu čítam, že má byť súhlas od leas. spoločnosti na odpisovanie TZ. Pýtam sa treba mi ešte jeden písomný súhlas konkrétne na odpisovanie TZ alebo stačí ten, ktorý mám na vykonanie TZ a v tom je obsiahnutý aj súhlas na odpis. Leasingovka mi povedala, že iný súhlas klientom nedáva.Ešte ma zaujíma, čo sa myslí v zákone o dani z príjmu tým, že TZ odpisuje nájomca, pokiaľ prenajímateľ nezvýšil vstupnú cenu majetku? Ja som spolu so súhlasom na TZ dostala od leas. spoločnosti nový splátkový kalendár, kde bolo zahrnuté aj uvedené TZ a je tam uvedená CENA OBSTARANIA PREDMETU LEASINGU vlastne zvýšená o sumu TZ. Mám to chápať, že prenajímateľ zvýšil vstupnú cenu majetku a nemala by som TZ odpisovať? Prosím o odpoveď , je to súrne, potrebujem to poriešiť k daňovému priznaniu. Vopred ďakujem.
betka
16.03.07,20:25
TZ odpisuje nájomca znamená: že ho odpisujete nájomca. Zaradíte si ho ako iný majetok, .....
....Pokiaľ prenajímateľ nezvýšil VC majetku - že ho odpisuje lizingova spoločnosť.

Z tohto Vášho prípadu vyplýva, že Vám lizingovka dala súhlas na vykonanie TZ, ale nedala súhlas, že vy ako nájomca si môžete TZ odpisovať,
betka
16.03.07,20:28
A ešte sa spýtam hlupo. Vy ste zaplatili TZ a ešte máte i zvýšené splátky o toto TZ, alebo platíte rovnako (čo by ste mali platiť ako predtým)
tinaM
16.03.07,20:55
Prosím o radu, mám zakúpený v 5/2006 kopirovaci stroj na leasing, v 10/2006 bolo na stroji vykonanéTZ v sume viac ako 30000. Mám súhlas od leas. spoločnosti na vykonanie TZ. Všade v zákone o dani z príjmu čítam, že má byť súhlas od leas. spoločnosti na odpisovanie TZ. Pýtam sa treba mi ešte jeden písomný súhlas konkrétne na odpisovanie TZ alebo stačí ten, ktorý mám na vykonanie TZ a v tom je obsiahnutý aj súhlas na odpis. Leasingovka mi povedala, že iný súhlas klientom nedáva.Ešte ma zaujíma, čo sa myslí v zákone o dani z príjmu tým, že TZ odpisuje nájomca, pokiaľ prenajímateľ nezvýšil vstupnú cenu majetku? Ja som spolu so súhlasom na TZ dostala od leas. spoločnosti nový splátkový kalendár, kde bolo zahrnuté aj uvedené TZ a je tam uvedená CENA OBSTARANIA PREDMETU LEASINGU vlastne zvýšená o sumu TZ. Mám to chápať, že prenajímateľ zvýšil vstupnú cenu majetku a nemala by som TZ odpisovať? Prosím o odpoveď , je to súrne, potrebujem to poriešiť k daňovému priznaniu. Vopred ďakujem.
Majetok obstaraný formou fin.prenájmu odpisuje nájomca v zmysle § 26 ods.8 ZDP.
Z toho dôvodu Vám lízingovka poslala splátkový kalendár s novou obstarávacou cenou.
Takže vlastne to technické zhodnotenie bude odpisovať Vaša firma na základe novej OC predmetu leasingu.
No neviem, ako sa vysporiadate s lízingovkou s tými mesačnými splátkami.
Zvýšili sa ? Nemali by sa. Veď to TZ ste zaplatili Vy.
betka
17.03.07,07:59
Majetok obstaraný formou fin.prenájmu odpisuje nájomca v zmysle § 26 ods.8 ZDP. nemusí odpisovať nájomca, môže aj LS podľa 24 odsek 1
Z toho dôvodu Vám lízingovka poslala splátkový kalendár s novou obstarávacou cenou. Ak by si LS neodpisovala TZ, načo by bola potrebná zmena SK. Veď nájomca zaplatil TZ tak by sa nemalo nič meniť, z toho vyplýva, že si LS odpisuje TZ

Takže vlastne to technické zhodnotenie bude odpisovať Vaša firma na základe novej OC predmetu leasingu. Má súhlas od LS, že si môže odpisovať TZ, asi nie. Másúhlas, že môže vykonať TZ na liz.

No neviem, ako sa vysporiadate s lízingovkou s tými mesačnými splátkami.
Zvýšili sa ? Nemali by sa. Veď to TZ ste zaplatili Vy.

Prenajímateľ zvýšil o vykonané TZ vstupnú cenu majetku, tak si ho odpisuje prenajímateľ. Už som sa pýtala, či sa mu zvýšili liz. splatky... v predch. príspevkoch, aby sa nestalo, ze to bude prenajímateľ platiť 2x. Ak sa mu nezmenila cena splátok, tak je to OK,
lutka
17.03.07,23:32
Asi som v prvom príspevku nenapísala dôležitú vec, že to TZ zaplatila leasingovka, bolo jej fakturované našou firmou. Preto sa zvýšili splátky.
lutka
17.03.07,23:36
Takže tinaM, mám to chápať tak, že vlastne keďže leasingovka zvýšila obstaraváciu cenu leasingu, pokračujem v odpisovaní predmetu leasingu zo zvýšenej obstaravacej ceny a neodpisujem TZ samostatne ako iný majetok? Ďakujem.
betka
18.03.07,12:47
TZ si odpisuje LS. A vy platíte zvýšené liz. splatky o toto vykonané TZ. Je to potom v poriadku. Neposkytli ste základnú inf., že LS zaplatila TZ.
lutka
18.03.07,18:27
Takže TZ odpisuje leasingovka, naša firma pokračuje v odpisovaní kopírovacieho stroja naďalej tak ako pred techn.zhodnotením? Ďakujem všetkým za odpovede.
betka
18.03.07,19:14
Takže TZ odpisuje leasingovka, naša firma pokračuje v odpisovaní kopírovacieho stroja naďalej tak ako pred techn.zhodnotením? Ďakujem všetkým za odpovede.

Podľa nového splatkového kalendára. Zvýšené splatky.
lutka
19.03.07,12:11
Takže Betka ak som to dobre pochopila, odpisujem podľa nového splátkového kalndára,podľa novej obstaravacej ceny predmetu leasingu? Ak áno, už mi je to celkom jasné, mala som v tom poriadny zmätok. Ďakujem, pomohli ste mi.
betka
19.03.07,12:26
Áno. Preto Vám bol vystavený nový splatkový kalendár. Prenajímateľ odpisuje TZ a na základe vykonaného TZ, zaplateného prenajímateľom, sa Vám zvýšili mesačné splátky o vykonané TZ.
lutka
19.03.07,18:45
betka, čo znamená podla nového splátkového kalendara, źvýšené splátky?
betka
19.03.07,19:00
Zvýšené splátky.
Povodný splátkový kalendár a splátkový kalendár, čo ste obdržali po TZ je iný. Splátky po vykonanom TZ sú vyššie. Nový som chálapa ako naposledy obdržaný, kalendár po zmene o TZ.