Bodena
16.03.07,15:10
Ahojte, prečítala som si príspevky o tvorbe opravných položiek. Chcela by som sa opýtať, že ak sme v roku 2005 vytvorili opravnú položku k rizikovým pohľadávkam vo výške 50%, aj keď sme mohli vo výške 100%, nakoľko od dátumu splatnosti uplynulo 12 mesiacov, ale nechceli sme byť v strate, je možné v roku 2006 dotvoriť opravné položky vo výške 50% a hlavne, je to daňovo uznané?
Prosím poraďte.
JAJA11
16.03.07,14:25
Ahojte, prečítala som si príspevky o tvorbe opravných položiek. Chcela by som sa opýtať, že ak sme v roku 2005 vytvorili opravnú položku k rizikovým pohľadávkam vo výške 50%, aj keď sme mohli vo výške 100%, nakoľko od dátumu splatnosti uplynulo 12 mesiacov, ale nechceli sme byť v strate, je možné v roku 2006 dotvoriť opravné položky vo výške 50% a hlavne, je to daňovo uznané?
Prosím poraďte.


Ja by som pôvodne vytvorenú opravnú položku rozpustila a keďže riziko nezaplatenia pohľadávky sa zvýšilo a je viac ako 12 mesiacov po splatnosti - tak by som vytvorila 100 % opravné položky, ktoré sú nákladom.
Bodena
16.03.07,14:29
Jaja, ja by som to tak tiež urobila, ale bola som na školení a tam bolo povedané, že ak sa v danom roku nevytvorí opravná položka v takej výške, ako to povoľuje zákon, v ďalšom roku to už nie je daňovo uznané. Ale nikde som sa o tom nedočítala, tak som chcela poznať aj názor aj niekoho iného. A teraz vôbec neviem, čo mám robiť.
JAJA11
16.03.07,14:51
Jaja, ja by som to tak tiež urobila, ale bola som na školení a tam bolo povedané, že ak sa v danom roku nevytvorí opravná položka v takej výške, ako to povoľuje zákon, v ďalšom roku to už nie je daňovo uznané. Ale nikde som sa o tom nedočítala, tak som chcela poznať aj názor aj niekoho iného. A teraz vôbec neviem, čo mám robiť.


Ja som vždy robila opravné položky v plnej výške, podľa zákona, takže potvrdiť to neviem.
Bodena
16.03.07,15:06
Ďakujem za radu, Jaja, nemá s tým ešte niekto skúsenosti?
ingi
16.03.07,15:14
Ďakujem za radu, Jaja, nemá s tým ešte niekto skúsenosti?

Odpoveď na Tvoju otázku je v téme:

http://www.porada.sk/t39851-opravna-polozka-k-rizikovej-pohladavke.html
JAJA11
19.03.07,07:19
Ďakujem za radu, Jaja, nemá s tým ešte niekto skúsenosti?

Bavila som sa včera s mojou auditorkou a povedala mi, že nividí dôvod, prečo by sa nemohli tvoriť opravné položky až v ďalšom roku, takže by to nemal byť problém, tak ako som to napísala.:rolleyes:
Bodena
20.03.07,10:51
Ešte raz ďakujem za radu.