ZuSi
16.03.07,14:20
Prosim o radu ohladom povinnosti podat danove priznanie za obcianske zdruzenie.

Po tom vsetkom, co som si tu a v zakone precitala, tomu rozumiem nasledovne - OZ nemusi podat danove priznanie iba v vtedy, ak nevykonava podnikatelsku cinnost a dosiahlo len prijmy:
- z clenskych prispevkov
- zdanovane zrazkovou danou (uroky na ucte...)
- ktore nie su predmetom dane (teda 2 % z dani)

Je rozdiel medzi prijmami oslobodenymi od dane a prijmami, ktore nie su predmetom dane?

Nase OZ vzniklo len v dec. 06. Zorganizovali sme nieco ako vianocne trhy - nie su podnikatelskou cinnostou, su v sulade s predmetom nasej cinnosti, musim podat danove priznanie?

Ak ano, ake prilohy musi obsahovat danove priznanie? Uctujeme v systeme jednoducheho uctovnictva.

Velmi pekne dakujem.
anika
16.03.07,14:34
Ak sú trhy v súlade s vašou činnosťou tak nie. Ale ak by ste daňové priznanie podávali, tak jv edn. účt. výkazy NO Úč 1-01 a NO Úč. 1-02, t.z. výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch tieto výkazy sú aj na www.drsr.sk.
victoria
17.03.07,06:29
Áno správne si zistila, že OZ nepodáva daňové priznanie iba v prípade, že má príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (2% dane, granty, dary), príjmy z členských príspevkov a úroky na účte, ktoré sú zrazené záržkovou daňou a považujú sa za daňovo vysporiadané.
Nakoľko ste mali okrem týchto príjmov iné príjmy, aj keď boli v súlade s vašimi stanovami a patria do hlavnej nezdaňovanej činnosti, povinnosť podať daňové priznanie máte. Podávate daňové priznanie pre PO a výkazy, ktoré uviedla anika v príspevku vyššie.
Monikov
17.03.07,07:01
Majitelia lesov - občania si založili poz.spol. s práv.subjektivitou. Toto združenie im vypláca podiely napr. 100,-- SK/ha ročne. Predávajú drevo iným subjektom. Ich príjmy presiahli 3 mil. v roku 2006. Sú platcami DPH. Chcela by som sa spýtať:
1. Sú príjmy občanov od dane oslobodené /podiely zo zisku OZ s pr.subj./
2. Či je ich činnosť podľa Vás podnikaním /vlastnia aj ŽL, ale predseda tvrdí, že to podnikanie nie je, predávajú drevo na základe zmluvy o združení/.
Potrebujem to aj kvôli sústave vedenia účtovníctva. Totiž oni viedli JU.
Ďakujem!
victoria
17.03.07,09:02
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,

Aj v pripade, ze nepodnikali ako tvrdia (potom neviem kvôli akej činnosti majú živnostenský list ?) ale ich príjmy presiahli 3 000 000 sk majú podľa môjho názoru povinnosť viesť od roku 2007 podvojné účtovníctvo.
To či predaj dreva považovať za podnikateľskú činnost alebo nie neviem takto na diaľku posúdiť. Rozhodne pre členov združenia nie, ale ak predávali drevo aj iným subjektom okrem členov skôr by som sa prikonila k názoru že tento predaj by sa mal považovať za podnikateľskú činnosť, ale určite treba vidieť ich stanovy a zmluvu o zrdužení aby sa to dalo jednoznačne posúdiť.
Čo sa týka vyplácaných podielov na zisku, v prípade ak sú to naozaj podiely na zisku, tak by mali byť už zdanené ako aj v ostatných právnych formách podnikania, ale to znamená že OZ by muselo niektoré príjmy z predaja uznať za zdaňované, aby mohlo vykázať zisk, zdaniť ho a zdanené podiely vyplatiť. Iná vec by bola keby im to vyplácalo ako príjmy z prenájmu pôdy alebo lesného hospodárstva podľa § 6 alebo podľa § 8 ZODP.
Monikov
17.03.07,09:40
Ja si myslím tiež, že je to podnikateľská činnosť, pretože dosahujú z toho zisk,
predávajú drevo iným subjektom, nielen svojim členom - podielnikom.
Tieto o.z. sú strašne komplikované hlavne preto, lebo veľmi často v tom nemajú jasno ani tí, ktorí sa o vedenie takýchto združení starajú. Je to pravda, že treba u nich skúmať každú jednu listinu, ktorá sa ich združenia týka, pretože potom sú v tom nejasnosti.
ZuSi
19.03.07,12:35
Velmi pekne dakujem.
korduľa
30.03.09,08:27
chcela by som sa spytat, pokial mame OZ, ktore nemalo ziadne prijmy v roku 2008 ale iba vydavky na kancelarsku techniku do 30 000,- sk, treba poda DP? ja myslim, ze nie, v tom pripade staci poslat nejake oznamenie na DU?dakujem