Anonymka
16.03.07,16:59
Zdravím!

Chcem sa spýtať:

kamarátka je na PN-ke a je tehotná. Má uzatvorenú prac.zmluvu na dobu určitú. V takomto prípade s ňou môžu rozviazať pracovný pomer? Bude dostávať materskú od zamestnávateľa? Prosím, ak niekto vie, dajte vedieť. Dosť súrne. Ďakujem pekne za ochotu a čas. :)
mysimis
16.03.07,16:03
Pokiaľ má zmluvu na dobu určitú, môžu s ňou rozviazať pracovný pomer.
Anonymka
16.03.07,16:07
A materské jej bude platiť firma?
mysimis
16.03.07,16:10
Neviem aká veľká je to firma. Pokiaľ sa jedná o malý závod tak materskú jej bude vyplácať SP na základe potvrdenia posledného zamestnávateľa. Je to všetko len v teoreticky, nakoľko uvádzaš málo info. Koľko jej chýba do nástupu na materskú a do kedy jej končí PP?
endrju
16.03.07,16:16
... Pokiaľ sa jedná o malý závod tak materskú jej bude vyplácať SP na základe potvrdenia posledného zamestnávateľa...

Pojem "malý" a "veľký" závod v pôvodnom význame stratil zmysel od 1.1.2004.
Materské v súčasnosti vypláca iba sociálna poisťovňa nezávisle od "veľkosti" závodu.

Teraz je možné teoreticky hovoriť o "malom" alebo "veľkom" závode iba z pohľadu spôsobu, ktorým je povinný zamestnávateľ predkladať výkazy sociálnej poisťovni.
Juliska2
16.03.07,19:21
Zdravím!

Chcem sa spýtať:

kamarátka je na PN-ke a je tehotná. Má uzatvorenú prac.zmluvu na dobu určitú. V takomto prípade s ňou môžu rozviazať pracovný pomer? Bude dostávať materskú od zamestnávateľa? Prosím, ak niekto vie, dajte vedieť. Dosť súrne. Ďakujem pekne za ochotu a čas. :)
Pokial ma zmluvu na dobu urcitu, ukončí sa jej pracovný pomer dňom dojednania pracovného pomeru. Materské davky jej bude vyplacat SP.
Anonymka
19.03.07,08:38
Zhodou okolností pracuje v Sociálnej poisťovni ...
katkaj
19.03.07,08:43
Zhodou okolností pracuje v Sociálnej poisťovni ...

:) Tak tam by mohli vedieť ako majú postupovať ;)
Anonymka
19.03.07,09:21
Len ona sa tam nechce vypytovať, tak sa opýtala mňa ...
Anonymka
20.03.07,13:54
Čítala som aj zákon o sociálnom poistení, ale moc tomu nerozumiem... :( A materské sa poberá do akej doby? Pol roka? Potom sa vypláca rodičovský príspevok nie? To zas vypláca ÚPSVaR. Materské vypláca zamestnávateľ, ak zamestnanec splní podmienky, nie? No ale aj v jej prípade, že má zmluvu na dobu určitú? Tá jej končí o pár mesiacov.
Zita4
20.03.07,14:00
Čítala som aj zákon o sociálnom poistení, ale moc tomu nerozumiem... :( A materské sa poberá do akej doby? Pol roka? Potom sa vypláca rodičovský príspevok nie? To zas vypláca ÚPSVaR. Materské vypláca zamestnávateľ, ak zamestnanec splní podmienky, nie? No ale aj v jej prípade, že má zmluvu na dobu určitú? Tá jej končí o pár mesiacov.
Musí splniť podmienku nemocenského poistenia minimálne 270 dní. Materské spravidla poberá 28 týždňov (pri špecifických prípadoch 37 týždňov), potom vypláca rodičovský príspevok ÚPSVaR. Ak matke nevznikne nárok na materské, má nárok na rodičovský príspevok od dňa narodenia dieťaťa.
Juliska2
27.03.07,20:05
materské tiež vypláca Soc.poisťovňa po dobu 28/príp. 37/ týzdnov, ale uplatnuje si to na tlačive cez zamestnavatela, teda u mzdovej účtovníčky, ktorá likviduje mzdy pracovníkov Sociálnej poisťovne.