kobeko
16.03.07,16:20
Chcela by som vás pekne poprosiť o radu. Od 15.1.2005 som bola riadne zamestnaná na dobu neurčitú, od 15.1.2007 som až doteraz PN. Som tehotná a termín pôrodu mám 5.10.2007. Chcem, resp. musím ukončiť pracovný pomer dohodou k 31.3.2007 a zaujíma ma, ako sa musím zariadiť ohľadne sociálneho poistenia. Do nástupu na materskú dovolenku mi zostáva menej ako 6 mesiacov. Musím sa od 1.4.2007 dobrovoľne nemocensky poistiť alebo som v ochrannej lehote, a nemocenské nemusím platiť ? Až do nástupu na PN som mala maximálny vymeriavací základ, čo mám urobiť, aby som mala maximálnu materskú? Mám s ukončením pracovného pomeru ukončiť aj PN, alebo mám aj potom nárok na nemocenské dávky až do nástupu na materskú dovolenku? A ako je to s platením zdravotného poistenia ? Viem, že je to veľa otázok, ale tým, že je to takéto kombinované, neviem si to sama zo zákonov vyčítať. Poraďte mi prosím, čo je pre mňa najoptimálnejšie? Vopred veľmi veľmi pekne ďakujem.
Zita4
16.03.07,16:07
Chcela by som vás pekne poprosiť o radu. Od 15.1.2005 som bola riadne zamestnaná na dobu neurčitú, od 15.1.2007 som až doteraz PN. Som tehotná a termín pôrodu mám 5.10.2007. Chcem, resp. musím ukončiť pracovný pomer dohodou k 31.3.2007 a zaujíma ma, ako sa musím zariadiť ohľadne sociálneho poistenia. Do nástupu na materskú dovolenku mi zostáva menej ako 6 mesiacov. Musím sa od 1.4.2007 dobrovoľne nemocensky poistiť alebo som v ochrannej lehote, a nemocenské nemusím platiť ? Až do nástupu na PN som mala maximálny vymeriavací základ, čo mám urobiť, aby som mala maximálnu materskú? Mám s ukončením pracovného pomeru ukončiť aj PN, alebo mám aj potom nárok na nemocenské dávky až do nástupu na materskú dovolenku? A ako je to s platením zdravotného poistenia ? Viem, že je to veľa otázok, ale tým, že je to takéto kombinované, neviem si to sama zo zákonov vyčítať. Poraďte mi prosím, čo je pre mňa najoptimálnejšie? Vopred veľmi veľmi pekne ďakujem.
Nemusíš sa stresovať, pretože ochranná lehota u tehotnej zamestnankyne je 6 mesiacov podľa § 32 Zákona o sociálnom poistení :
Ochranná lehota (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01082006.html#hore)
(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.
(4) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
kobeko
16.03.07,18:21
ďakujem za stanovisko, to znamená, že počas tých 6 mesiacov nemusím platiť žiadne nemocenské ani iné sociálne poistenie a napriek tomu dostanem materskú v maximálnej výške ( keď som mala pred nástupom na PN 2 roky maximálny vymeriavaci základ ) ?