fall32
16.03.07,16:21
zdravim..chcem poprosit o radu..Chcel by som zacat podnikat v doprave ..Mam auto Citroen berlingo je to do 3.5tony..Mam v plane robit prepravne sluzby..Preprava tovaru a osob,iba v ramci SR.(zatial)...Co vsetko potrebujem ,aby to fungovalo?...zivnost uz mam.mam tam cinnost-cestna nakladna doprava vozidlami do celkovej hmot.3.5t. vratane pripojneho vozidla......A ako mam dat auto do podnikania?auto je zatial pisane na sukromnu osobu na mojho otca.
Dakujem za kazdu odpoved.
fall32
17.03.07,19:50
nikto s tym nema skusenosti?
j.s
18.03.07,15:38
Na to, aby vsetko fungovalo ako malo, musis spravit nekonecne vela veci a musis ich robit neprestajne. To by sme sa napisali. Neviem v akom si stadiu, ci mas este len ZL, alebo mas uz aj zamestnancov a podnikas, aj ked povedzme v inej oblasti. Auto mozes dat do podnikania napr. najomnou zmluvou alebo odkupenim.
bulnova
19.03.07,08:52
V prvom rade by som Vám radila prepísať auto na seba. Prihlásiť sa na daňovom úrade k dani za mot. vozidlo. Pretože budete máť veľa jázd, bude pre Vás výhodnejšie nezaradiť auto do majetku, ale používať na podnikanie súkromné
(okrem náhrady PHM účtujete aj paušál). Ak budete sám viesť MV,nekupujte si
stravné lístky (nárokovaním náhrad stravného pri prac.cestách je výhodnejšie)
fall32
19.03.07,12:54
Na to, aby vsetko fungovalo ako malo, musis spravit nekonecne vela veci a musis ich robit neprestajne. To by sme sa napisali. Neviem v akom si stadiu, ci mas este len ZL, alebo mas uz aj zamestnancov a podnikas, aj ked povedzme v inej oblasti. Auto mozes dat do podnikania napr. najomnou zmluvou alebo odkupenim.
No zatial nepodnikam s nicim..cize sa plno budem venovat len tomu..no mam este len zivnostensky list a auto :-))..zamestnancov nebudem mat ziadnych budem vsetko robit sam..a neviem teraz ako dalej ako postupovat??..potencionalnych zakaznikov mam.
fall32
19.03.07,12:59
V prvom rade by som Vám radila prepísať auto na seba. Prihlásiť sa na daňovom úrade k dani za mot. vozidlo. Pretože budete máť veľa jázd, bude pre Vás výhodnejšie nezaradiť auto do majetku, ale používať na podnikanie súkromné
(okrem náhrady PHM účtujete aj paušál). Ak budete sám viesť MV,nekupujte si
stravné lístky (nárokovaním náhrad stravného pri prac.cestách je výhodnejšie)
A co vsetko treba preukazat na danovom??treba nejake kolky?..ako sa vedie kniha jazd,ked auto pouzivam aj na sukromne ucely??
j.s
19.03.07,16:41
Treba skocit na danovy urad, zaregistrovat sa, obehat poistovne. Neviem ci budes mat kancelariu mimo bydliska, ak ano, treba to nahlasit a zriadit inspekc.knihu. Predpokladam, ze chces zostat FO a ZL mas na svoje meno. Doporucujem otvorit si podnikatelsky ucet(moze byt aj dalsi osobny). Auto mozes kupit, prenajat alebo ho moze otec prepisat na teba ako bolo uvedene v prispevku bulnovej.
A ako zivnostnik si musis zaplatit tu spominanu dan z MV
fall32
19.03.07,17:52
Treba skocit na danovy urad, zaregistrovat sa, obehat poistovne. Neviem ci budes mat kancelariu mimo bydliska, ak ano, treba to nahlasit a zriadit inspekc.knihu. Predpokladam, ze chces zostat FO a ZL mas na svoje meno. Doporucujem otvorit si podnikatelsky ucet(moze byt aj dalsi osobny). Auto mozes kupit, prenajat alebo ho moze otec prepisat na teba ako bolo uvedene v prispevku bulnovej.
A ako zivnostnik si musis zaplatit tu spominanu dan z MV
no kancelaria bude doma a ZL je na moje meno aj adresa je totozna s trvalim bydliskom ..a co sa tyka poistovne.co tam treba vybavit na poistovni?auto zakonnu poistku ma a havarijnu ani nedavam,lebo neni to nove auto 98 rocnik. a platit za 1,9 motor to sa mi neoplati,alebo auto musi mat aj havarijnu??Podnikatelsky ucet uz mam vraj Tatra banka ma najlepsiu ponuku...A co je ta inspekcna kniha?
Inak dakujem pekne za informacie.
j.s
20.03.07,10:11
Inspekcnu knihu musis mat na kazdej prevadzke, t.z. na miestach, kde uskutocnujes podnik. cinnost a nie je to tvoje bydlisko/obchodne sidlo. Tam ti pekne kontrolori budu robit zaznamy, ked ta pridu pozriet. Nie som personalista, ale kedze je to tvoj 1.rok podnikania, do SP nic platit nebudes. Popozeraj tu prispevky ohladom ,,zaciatky podnikania a ZP,,. Nie je to moja salka kavy a preto ti nebudem davat rady, aby som ta nahodou nepomylil.
Ale doporucil by som ti poistit sa ako podnikatela za skody, ktore sposobis prevadzkovanim svojej cinnosti. Napr. ak naburas do stlpu a poskodis prepravovany tovar. Pri nakladnej doprave sa tusim vyzaduje nejake zvlastne poistenie, ale u teba ide o volnu zivnost, takze asi sa to netyka. Ja osobne by som si havarijnu dal. Vies, pri niektorych druhoch havar.poistky ti poskytnu nahradne auto. A co spravis, ked sa zaviazes dopredu na prepravu urciteho tovaru a rozbijes auto?
fall32
20.03.07,19:40
Inspekcnu knihu musis mat na kazdej prevadzke, t.z. na miestach, kde uskutocnujes podnik. cinnost a nie je to tvoje bydlisko/obchodne sidlo. Tam ti pekne kontrolori budu robit zaznamy, ked ta pridu pozriet. Nie som personalista, ale kedze je to tvoj 1.rok podnikania, do SP nic platit nebudes. Popozeraj tu prispevky ohladom ,,zaciatky podnikania a ZP,,. Nie je to moja salka kavy a preto ti nebudem davat rady, aby som ta nahodou nepomylil.
Ale doporucil by som ti poistit sa ako podnikatela za skody, ktore sposobis prevadzkovanim svojej cinnosti. Napr. ak naburas do stlpu a poskodis prepravovany tovar. Pri nakladnej doprave sa tusim vyzaduje nejake zvlastne poistenie, ale u teba ide o volnu zivnost, takze asi sa to netyka. Ja osobne by som si havarijnu dal. Vies, pri niektorych druhoch havar.poistky ti poskytnu nahradne auto. A co spravis, ked sa zaviazes dopredu na prepravu urciteho tovaru a rozbijes auto?
No s tou havrijnou to mas asi pravdu musim sa informovat v poistovni ako to je..ja chcem zatial zacat len v meste ,ked niekto stahuje nieco alebo ked niekto potrebuje odviest zo stanice do hotela..mam znameho co ma hotel ,tak chcem to riesit cez neho,ze budem pre hotel robit odvoz hosti..take nieco chcem zacat.tak nechcem mat zatial nejake velke naklady ze budem musiet mesacne platit obrovske sumy poistovni a pod.
diky za info.
T1971
22.03.07,09:25
Havarijnú poistku by som Ti odporúčala aj keď nie všetky poisťovne poistia 10r.auto.A hlavne pripoistiť všetky sedadlá na úraz!!ak plánuješ voziť ľudí.
Poistenie zodpovednosti za škody vnútroštátneho dopravcu- tam máš poistený tovar pre prípad že sa poškodí pri havárii, alebo živelnej udalosti.
fall32
23.03.07,18:08
este otazka..ideme do toho dvaja a chceli by sme kupit este jedno take iste auto z bazaru,len nevieme co je vyhodnejsie.kupit auto na lizing,alebo v hotovosti??..a ako zapisovat do knihy jazd,ked auto bude aj na sukromne ucely aj na podnikatelske??
retko
24.03.07,06:38
poradil by som ti dobre si prestudovat ine prispevky na tejto stranke, hlavne ohladom zaciatkov podnikania a co pri podnikani treba denne absolvovat, ake knihy/tlaciva treba vypisovat, ja som este ani nezacal a cim dlhsie to tu studujem tak tym skor si myslim ze ani nezacnem. chces mat co najnizsie vydavky na zaciatku, no radsej to tu rychlo nastuduj, lebo ked ti pride nejaka kontrola a zistia co vsetko robis zle prip. nerobis alebo nemas a mas mat tak tie vydavky za pokuty budu dost vysoke. vybavit zivnostensky list bolo asi zatial to najjednoduchsie zo vsetkeho. myslim ze uloh a poplatkov co budes platit je dost: zdravotne poistenie, dan z MV, poistka za auto, uctovnictvo si radsej ani sam nerob, atd... treba studovat, studovat, studovat a snad ta to potom neprejde ako mna. vydavky by bolo asi lepsie si najprv nejako nasimulovat a vsetko zratat a az potom do toho skocit. mozno by si zistil ze ti na konci zostane mesacne 4500 Sk namiesto 10000 Sk ktore by si ziskal kebyze sa ta ista cinnost da prevadzkovat nacierno (cim k nicomu nenavadzam). holt za podnikanie sa plati a stat ta oberie o viac ako len 19%.

a ci ma TB najlepsiu ponuku na podnikatelsky ucet, tak ucet som tam raz mal a bol najdrahsi zo vsetkych co som mal.
bulnova
24.03.07,09:10
Podľa mojich skúseností je lepšie kúpiť auto v hotovosti, prípadne cez banku
na spotrebný úver, lebo potom máš možnosť voľby zaradiť ho do majetku, alebo
súkromne(aj paušál). Na všelijaké poistenia prepravy,spôsobenia škody a pod. má najlepší produkt Kooperatíva (aspoň podľa mojich vedomostí). Treba myslieť na všetky riziká.