MarkoR
16.03.07,16:21
Ahoj

Mal by som zaujem zalozit malu firmu na tvorbu web. a soft. aplikacii.
Chcem sa vsak spitat ci by nebolo vyhodnejsie zalozit spolocnost vo VB
(limited) ako v SR (s.r.o) Napiste prosim niekto kto ma s tymto skusenosti.
Apropo hladame aj dobreho ekonoma.. :) Ide hlavne o to , ci to nebude robit odberatelom problem z vystavovanim faktur atd.. ;)
STRELEC
16.03.07,15:32
Pokiaľ je úvaha založiť spoločnosť mimo SR môže byť táto úvaha spojená:
- so snahou ušetriť na daniach
- orientácia na konkrétny trh
- zlepšenie image (?)
Ak bude firma orientovaná na trh SR,ČR + doplnkovo kde-čo, tak by som určite založil subjekt slovenský. Nie som prehnaný národovec, to len čisto z praktického hľadiska - známe právne prostredie ... atď.
Skôr by som, v prípade potreby, hľadal partnera v tretej krajine. Miestneho, so znalosťou miestnych právnych pomerov, miestnymi skúsenosťami.
Rozbeh by som robil zo SR
j.s
16.03.07,17:16
Nasadil si mi chrobaka do hlavy. Co ta vedie k tomu, aby si zalozil ltd vo VB?
Vyhodou je, ze tam zalozis firmu cez internet za par hodin. Zeby image, ako tvrdi strelec?
Napr. NOD je slovenska firma, a je hodnotena ako jedna z najlepsich na svete.
Cisto moj nazor - zbytocne komplikacie.
STRELEC
16.03.07,17:22
Nasadil si mi chrobaka do hlavy. Co ta vedie k tomu, aby si zalozil ltd vo VB?
Vyhodou je, ze tam zalozis firmu cez internet za par hodin. Zeby image, ako tvrdi strelec?
Napr. NOD je slovenska firma, a je hodnotena ako jedna z najlepsich na svete.
Cisto moj nazor - zbytocne komplikacie.
Len poznámočka: firma je ESET,sro. Teraz bol dobrý článok v PROFITe o ich histórii.
MarkoR
16.03.07,18:07
Profit citam aj ja ;) ale myslim ze vo svete PC hra velku ulohu IMAGE.
Bol som napriklad na dovolenke v Keni a tam na kazdom kamione bola firma Ltd.(limited) Myslim ze trh v SR a CZ je dost maly. Mozno preto ze vela cestujem beriem to uz ako Europsku Uniu.. Takze sa zameriavam na trh EU.
Len neviem ci nebudu mat s.r.ocky problem z fakturaciou ... :rolleyes:
Chava
16.03.07,18:14
Podľa mňa je to veľmi aktuálna téma...

Pozrite si tabuľku pre porovnanie:
http://www.form-online.net/_slo/stranka.php?kam=vyhody
Gabi03
16.03.07,18:25
Chava, neviem aký dôveryhodný je ten zdroj, ale našla som tam niekoľko nepresných údajov.
Napr. :
akt založenia... - podľa mojich informácií, notár nie je povinný zo zákona;
náklady na založenie - pred rokom boli náklady vrátane notára za 12.500,- Sk;
spoločník vlastník vlastných akcií - nechápem nie, predsa vklad spoločníkov je predsa spoločníkov;
obmedzenie pri zakladaní 1 spoločníkom - neviem o žiadnych obmedzeniach;
odvody - sro-čka žiadne odvody na sociálne ani zdravotné za seba neplatí!;
daňová povinnosť - veľmi všeobecný údaj.

Iba som musela na to upozorniť.
STRELEC
16.03.07,18:31
Chava, neviem aký dôveryhodný je ten zdroj, ale našla som tam niekoľko nepresných údajov.
Napr. :
akt založenia... - podľa mojich informácií, notár nie je povinný zo zákona;
náklady na založenie - pred rokom boli náklady vrátane notára za 12.500,- Sk;
spoločník vlastník vlastných akcií - nechápem nie, predsa vklad spoločníkov je predsa spoločníkov;
obmedzenie pri zakladaní 1 spoločníkom - neviem o žiadnych obmedzeniach;
odvody - sro-čka žiadne odvody na sociálne ani zdravotné za seba neplatí!;
daňová povinnosť - veľmi všeobecný údaj.

Iba som musela na to upozorniť.Tie "znevýhodňujúce" položky by som bral športovo. Napr. náklady na založenie môžu dosiahnúť určite aj viac ako spomínaných 25 tis., notár=overenie podpisov - nemusí to byť zakladateľská listina vo forme notárskej zápisnice ....
rickman
16.03.07,18:33
Profit citam aj ja ;) ale myslim ze vo svete PC hra velku ulohu IMAGE.
Bol som napriklad na dovolenke v Keni a tam na kazdom kamione bola firma Ltd.(limited) Myslim ze trh v SR a CZ je dost maly. Mozno preto ze vela cestujem beriem to uz ako Europsku Uniu.. Takze sa zameriavam na trh EU.
Len neviem ci nebudu mat s.r.ocky problem z fakturaciou ... :rolleyes:

V Keni je uradnym jazykom okrem Swahilciny aj Anglictina, co moze byt dovodom, ze aj kenska firma je v ich OR ako Ltd.
(okrem mimokenskych obchodnikov so slonovinou z europy) ;)
Gabi03
16.03.07,18:38
Tie "znevýhodňujúce" položky by som bral športovo. Napr. náklady na založenie môžu dosiahnúť určite aj viac ako spomínaných 25 tis., notár=overenie podpisov - nemusí to byť zakladateľská listina vo forme notárskej zápisnice ....

Súhlasím, len tam nemuselo byť to slovíčko: minimum. :o
MarkoR
16.03.07,18:53
To viem ze Kena bola ANG. kolonia, ale ja som bol v pristavnom meste (Mombasa) a vsetko co sa tam nakladalo a aj vykladalo z lodi bolo viac menej z celeho sveta .. Preto myslim ze LTD ma vo svete dobre meno. S.r.o som tam na ziadnej lodi nevidel :rolleyes: Inak uz som sa na to informoval ze Zalozenie ltd. a funkcnost na 1rok by vyslo okolo 650eur. Co nie je az take strasne ... Chcem to prave preto , lebo budem brat software na lizing od jednej nemeckej spolocnosti.. Takze z s.r.ockou u neho asi velky dojem neurobim :(
Chava
16.03.07,19:28
Chava, neviem aký dôveryhodný je ten zdroj, ale našla som tam niekoľko nepresných údajov.
Napr. :
akt založenia... - podľa mojich informácií, notár nie je povinný zo zákona;
náklady na založenie - pred rokom boli náklady vrátane notára za 12.500,- Sk;
spoločník vlastník vlastných akcií - nechápem nie, predsa vklad spoločníkov je predsa spoločníkov;
obmedzenie pri zakladaní 1 spoločníkom - neviem o žiadnych obmedzeniach;
odvody - sro-čka žiadne odvody na sociálne ani zdravotné za seba neplatí!;
daňová povinnosť - veľmi všeobecný údaj.

Iba som musela na to upozorniť.

jasné. Nekontrolovala som nakoľko presné sú tie info (teda pri niektorých ani neviem :-)). Uviedla som to ako zaujímavosť... Je to firma, ktorá práve takéto ltd zakladá pre iných, ale asi upgrade na stránke im veľmi nefunguje.

tým aktuálne som myslela na tému, nie na údaje na stránke...
misomiso
16.03.07,19:28
Ja osobne nevidim ziaden problem v s.r.o. My sme slovenska firma, vznikli sme v 2003, exportujeme do celeho civilizovaneho sveta, a uz sme dostali dve ponuky od renomovanych svetovych vyrobcov na fuziu. Od dodavatelov (aj z Nemecka) nakupujeme vacsinou na fakturu, s mesacnou splatnostou material v dost vysokej hodnote. Keby nam nedoverovali a mali by problem s tym, ze sme s.r.o. tak by asi chceli platbu vopred.
MarkoR
17.03.07,10:54
Ja osobne nevidim ziaden problem v s.r.o. My sme slovenska firma, vznikli sme v 2003, exportujeme do celeho civilizovaneho sveta, a uz sme dostali dve ponuky od renomovanych svetovych vyrobcov na fuziu. Od dodavatelov (aj z Nemecka) nakupujeme vacsinou na fakturu, s mesacnou splatnostou material v dost vysokej hodnote. Keby nam nedoverovali a mali by problem s tym, ze sme s.r.o. tak by asi chceli platbu vopred.

Mate nejake skusenosti aj z branim tovaru na uver alebo lizing z Nemecka ?
j.s
17.03.07,18:01
Ja sa pridavam k misomiso a tiez nevidim problem v s.r.o. Ak tym nedojde k nebezpecenstvu vyvolania zameny, ci ako sa to presne nazyva, mozes si na plachtu dat anglicky preklad svojej firmy a budes tam mat XYZ ltd.
Nemyslim si, ze LTD je nieco viac ako s.r.o. a beriem to ako cudzojazycny ekvivalent a to, ze budes ltd uchadzajuca sa o lizing u nemeckej spolocnosti tvoj dojem neposilni, a ked uz tak, tak potom preco nie gmbh
rickman
17.03.07,18:06
Tak tak..
to sa mozeme bavit potom aj o nemeckom GmbH.. tiez posobi vaznejsie ako s.r.o., ale pripajam sa k j.s aj k misomiso..

S.A., AG zneju tiez dobre, nie? ;) ale to su uz myslim akciovky...
misomiso
17.03.07,20:53
Mate nejake skusenosti aj z branim tovaru na uver alebo lizing z Nemecka ?

Nemame. Ale jednal som z nemeckou firmou o kupe strojov na uver. V podstate je to vzdy tak, ze je jedno, odkial (cokolvek) nakupujes na uver, podstatne je to, ze Ti to vzdy bude financovat domaca - Slovenska banka. Ak by si mal zalozenu LTD v UK, tak by to mohla byt aj anglicka (ale urcite nie Nemecka) ale potreboval by si tam mat podnikatelsku historiu, co samozrejme nemas. Nemecky subjekt (ani dodavatel) ti spravidla ziaden uver neda a aj ked v pripade softu to moze byt inak. (Ak nezaplatis soft, dodavatelovi v podstate nevznikne ziadna priama skoda, da sa v podstate hovorit iba skor o uslom zisku).

To podstatne, co som chcel povedat je ale to, ze Nemcovi bude srdecne jedno, ci mas firmu na Slovensku alebo v UK, ak prenho budes novy partner, tak sa k Tebe bude aj spravat. Je to v podstate vec stastia, na koho natrafis a tiez ako dokazes vyjednavat. My sme take "jednanie zhora" zazili v podstate iba od Anglicanov, ti nam napr. napisali: "nas material je mimoriadne kvalitny a drahy. Nepredpokladame, ze by ste na Slovensku boli schopni vyuzit jeho kvality". Samozrejme som mal sto chuti ich poslat do **** ale je to jediny vyrobca daneho materialu na svete, takze tam isli od nas nejake "diplomaticke" maily, a o mesiac sme z toho materialu uz vyrabali. Teraz nam vypisuju, kedy budeme potrebovat znova objednat a my ich trocha "cvicime" co sa tyka kvality. Nie na ravans - s principu, ale pretoze v urcitim parametri naozaj nesplnaju nase predstavy o kvalite. Ich posledna odpoved bola, ze na tom budu intenzivne pracovat a daju nam vediet akonahle sa im podari dany technologicky problem vyriesit.

Takze tak, netreba sa hanbit za svoj povod, Slovensko teraz napreduje milovymi krokmi, ludia so su v biznise to sleduju. To teraz nepisem ako nejaky narodniar, pre uplnost dodavam, ze nie som volicon SNS...:)
j.s
18.03.07,15:34
Presne tak, nova firma to bude mat vzdy tazke, bez ohladu na to, ci ma dodatok s.r.o., ltd, ltda alebo gmbh.
Nemci nas uz trosku poznaju. VW spolupracuje s desiatkami s.r.o. a nemaju s tym problem. Spickove firmy by sa mali chovat profesionalne a pohrdanie dodatkom s.r.o. alebo povazovanie s.r.o. za nieco menejcenne, to podla mna profesionalne nie je.
rickman
18.03.07,16:03
Presne tak, nova firma to bude mat vzdy tazke, bez ohladu na to, ci ma dodatok s.r.o., ltd, ltda alebo gmbh.
Nemci nas uz trosku poznaju. VW spolupracuje s desiatkami s.r.o. a nemaju s tym problem. Spickove firmy by sa mali chovat profesionalne a pohradanie dodatkom s.r.o. alebo povazovanie s.r.o. za nieco menejcenne, to podla mna profesionalne nie je.

veruze tak
TicTac
17.07.07,07:34
To MarkoR: Ako ste sa nakoniec rozhodli? Založili ste s.r.o. alebo ltd.?
Zaujímam sa preto, lebo môj priateľ - živnostník sa rozhoduje, či založí s.r.o. alebo ltd.
okikoo
18.07.07,08:13
Ja sa pridavam k misomiso a tiez nevidim problem v s.r.o. Ak tym nedojde k nebezpecenstvu vyvolania zameny, ci ako sa to presne nazyva, mozes si na plachtu dat anglicky preklad svojej firmy a budes tam mat XYZ ltd.
Nemyslim si, ze LTD je nieco viac ako s.r.o. a beriem to ako cudzojazycny ekvivalent a to, ze budes ltd uchadzajuca sa o lizing u nemeckej spolocnosti tvoj dojem neposilni, a ked uz tak, tak potom preco nie gmbh

Niekoľko firiem som aj videl zaregistrovaných na našom www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) s poznamkou, možnosť použivania ltd pri komunikácií v anglickom jazyku. napr. tu
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=21724&SID=2&P=0
liba2
18.07.07,12:21
V súčasnosti zakladané sro-čky majú právo používať v styku so zahraničím skratky Ltd., GmbH (namiesto sro).
emik
28.01.08,14:14
trochu oživím tému :)

ak chce s.r.o. používať v styku so zahraničím skratky ltd, .. musí o to požiadať pri zápise do OR? je tam taká možnosť na tlačive?

aha a hneď som takéto čosi našla :)
časť zo spoločenskej zmluvy
cely link: http://vaza.sk/Vzory/Obchodn%E9_pr%E1vo/Spolo%E8ensk%E1_zmluva_s.r.o..html

Článok 1.
Obchodné meno a sídlo spoločnosti

1.1. Spoločnosť bude podnikať pod obchodným menom:

SUPERPODNIK, s.r.o.

Cudzojazyčné mutácie obchodného mena spoločnosti sú:

SUPERPODNIK, GmbH. /v jazyku nemeckom/
SUPERPODNIK, Ltd. /v jazyku anglickom/
SUPERPODNIK, Kft. /v jazyku maďarskom/
SUPERPODNIK, sarl. /v jazyku francúzskom/
rudolfurban1
10.10.09,08:04
zalozenie s.r.o = 200k...zalozenie ltd =+/- 200lib. (60k SK) ...a usetrene mate na rozbeh...