slavuska
16.03.07,17:42
Poprosim o radu.
Dvaja podnikatelia si zalozili s.r.o. na autoservis.
Su spolocnici aj konatelia. Moze tento spolocnik-podnikatel fakturovat s.r.o. svoje sluzby ako automechanik? Ked autoservis je jedina cinnost spolocnosti? ...
Mne sa to velmi nepozdava, ale neviem, kde by som sa o tom dozvedela viac ak nie na Porade.
Dakujeeeem
Zoltán Kovács
16.03.07,16:46
Poprosim o radu.
Dvaja podnikatelia si zalozili s.r.o. na autoservis.
Su spolocnici aj konatelia. Moze tento spolocnik-podnikatel fakturovat s.r.o. svoje sluzby ako automechanik? Ked autoservis je jedina cinnost spolocnosti? ...
Mne sa to velmi nepozdava, ale neviem, kde by som sa o tom dozvedela viac ak nie na Porade.
Dakujeeeem

Napr. v Obchodnom zákonníku

§ 136
Zákaz konkurencie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:

a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.

(2) Porušenie odseku 1 má dôsledky ustanovené v § 65.

(3) Spoločenská zmluva alebo stanovy môžu určiť, v akom rozsahu sa zákaz konkurencie vzťahuje aj na spoločníkov.
Monika Kováčová
16.03.07,16:56
Prosím rozveďme túto tému, riešim podobný problém:
Firma sa zaoberá spracovaním dreva - (v poslednej dobe rozšírené podnikanie, že?). Konateľ a zároveň spoločník nie je v pracovnom pomere ale v skutočnosti fyzicky pracoval - pílil ako normálny robotníci - zamestnanci. Tento spoločník má ŽL na piliarské práce. Môže takého práce fakturovať svojej s.r.o.? Myslíš smith a aj vy ostatní, že svojou manuálnou prácou konkuroval spoločnosti?
Zoltán Kovács
16.03.07,17:01
Prosím rozveďme túto tému, riešim podobný problém:
Firma sa zaoberá spracovaním dreva - (v poslednej dobe rozšírené podnikanie, že?). Konateľ a zároveň spoločník nie je v pracovnom pomere ale v skutočnosti fyzicky pracoval - pílil ako normálny robotníci - zamestnanci. Tento spoločník má ŽL na piliarské práce. Môže takého práce fakturovať svojej s.r.o.? Myslíš smith a aj vy ostatní, že svojou manuálnou prácou konkuroval spoločnosti?

Priznám sa ti, že neviem 100% odpoveď. Len keď som čítal zadanie hneď ma napadol zákaz konkurencie. Takže tiež by som privítal názory ostatných členov.
betka
16.03.07,17:18
Podľa toho, čo uviedol Smith zo zákona o zákaze konkurencie, je to zakázané. + obmedzenia zo spoločenskej zmluvy. Vylučovacou metódou na zadávateľa témy: d - netýka sa ho, c- netýka sa ho, b- netýka sa ho.
To áčko tam akosi šarapatí. Asi si ho zle vysvetľujem.
slavuska
16.03.07,17:19
No ved presne som aj ja myslela na ten zakaz konkurencie.Lenze od svojej spolocnosti vlastne nekonkuruje, lebo to fakturuje pre nu. Ale na druhej strane, takto si ponizi zisk v sro dajme tomu o 90816,-- Sk, ktore po odpocitatlnej polozke ani nezdani... a sro to bude mat v nakladoch. Takze by som privitala jednoznacnu odpoved k tejto problematike.
Monika Kováčová
16.03.07,17:20
Je manuálna fyzická práca zakázaná pretože
konateľ nesmie:

a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti, ?????
Zoltán Kovács
16.03.07,17:22
Podľa toho, čo uviedol Smith zo zákona o zákaze konkurencie, je to zakázané. + obmedzenia zo spoločenskej zmluvy. Vylučovacou metódou na zadávateľa témy: d - netýka sa ho, c- netýka sa ho, b- netýka sa ho.
To áčko tam akosi šarapatí. Asi si ho zle vysvetľujem.

Prikláňam sa k písmenku a) nesmie vykonávať tú istú činnosť čo aj spoločnosť.
Monika Kováčová
16.03.07,17:23
Keď opravím auto zákazníkovi s.r.o., ktorej som konateľom, a táto s.r.o. má vďaka mojej práci príjem - výnos, tak konkurujem svojej spoločnosti?

Čo si už sedím na kábli, zase?
Zoltán Kovács
16.03.07,17:26
Keď opravím auto zákazníkovi s.r.o., ktorej som konateľom, a táto s.r.o. má vďaka mojej práci príjem - výnos, tak konkurujem svojej spoločnosti?

Čo si už sedím na kábli, zase?

Možno, že ani nie konkurencia, ale ..... zase to zaváňa závislou činnosťou, keď budem svoju robotu fakturovať iba mojej sro. Ak by som tomu chcel vyhnúť (podozreniu záv.čin.) musím vystaviť aj inému subjektu faktúru na opravu auta, a už konkurujem vlastnej sro.
slavuska
16.03.07,17:34
.. a zase ma napadlo, ze ked opravim auto vo svojej sro klientovi, tak preto aby sro mala z toho prijem. ved preto som zalozil sro aby som dosahoval prijmy a teda ak nemam zamestnancov tak to opravujem ja sam. ale tym ze si to vyfakturujem tak robim aj vydavky... a teda ma to vobec zmysel? ... a este jedna vec co s prepojenim ekonomicky cinnych osob?
betka
16.03.07,17:39
Ak ja firma XY s.r.o. mám ako predmet svojho podnikania drevorubačstvo. A potrebujem si objednať nejaké práce v lese na rúbanie dreva. Spoločník JAnko Mrkvička, (tiež drevorubač ako SZCO) si nemôže objednať svoju firmu na vykonanie týchto prác, ale si môže objednať inú firmu, konkurenčnú, kde nefiguruje jeho meno- je to na cudzí účet.
Asi tak, XY že nesmie vykonať obchody so SZČO s rovnakým predmetom podnikania, je to asi na vlastný účet.
Och, piatok večer, človek nevie ako sa volá a ešte rozmýšľať ...
Asi to bude riadna haluz, to čo som splodila???
betka
16.03.07,17:45
.. a zase ma napadlo, ze ked opravim auto vo svojej sro klientovi, tak preto aby sro mala z toho prijem. ved preto som zalozil sro aby som dosahoval prijmy a teda ak nemam zamestnancov tak to opravujem ja sam. ale tym ze si to vyfakturujem tak robim aj vydavky... a teda ma to vobec zmysel? ... a este jedna co s prepojenim ekonomicky cinnych osob?

Mohlo by to byť tak.
Ale keď si tak zoberiem. Tu sa dá prelievať, ale zákonne. S.r.o. narúbe drevo na zákazku. Zoberie Janka Mrkvičku, ten vyfakturuje 10000,-Sk, uplatní si paušálne výdavky (neviem či nie 60%???, to je jedno) jeho výdavok bude
6 000,- (len čisto hypoteticky, nerátajme odvody ......) ZD 4 tis.
S.r.o. si dá do N 10 tis. A zo 6 tis. máme 19% vo vre....... Je to daňová optimalizácia .... a ...... Preto je asi ten zákaz konkurencie...
Blbosť?????
slavuska
16.03.07,17:46
keby som ja ako SZCO opravoval auta vo svojom mene aj pre ine firmy, nielen pre svoju vlastnu sro, tak to by uz bola konkurencia a uzatvaranie obchodu na vlastny ucet... preco by som mal dat zarobit inej firme, ked mozem zarobit sam ako SZCO? .. je predsa logicke, ze ked vyrabam rozky, tak si kupim svoje vlastne a nepojdem do vedlajsej pekarne...
je to taky bludny kruh? alebo sa to len mne zda.... mal by sa k tomu vyjadrit asi nejaky pravnik na obchodne pravo..
betka
16.03.07,17:48
Jeden je drevorubač, jeden je opravár aut, ale hlavne, že sa chápeme.... o čo ide a čo chceme analyzovať ....
renča1
16.03.07,18:06
Aj tu na porade existujú podobné témy a názory sú stále odlišné. Zatiaľ prikladám jednu tému, pokiaľ niečo nenájdem k tejto problematike.

http://www.porada.sk/t11630-moze-konatel-fakturovat-vlastnej-s-r-o-cke.html?highlight=sz%E8o+fakt%FAruje+svojej
desina
05.04.10,08:42
Zdravím mám otázočku. SZČO si ešte s jedným spoločníkom založili s.r.o. na opravu áut. SZČO predáva náhradné diely na autá a príslušenstvo k automobilom (má to konkrétne v predmete činnosti). Môže SZČO fakturovať svojej s.r.o. predaj náhradných dielov, ak s.r.o. má v predmete činnosti o.i. aj kúpu tovaru za účelom jeho predaja konenčnému spotrebiteľovi (nemá konkrétne náhradné diely len všeobecne tovar)?
Kristina27
05.04.10,09:08
My sme mali trochu iný problém - neziskovka a zriaďovateľ neziskovy. Zriaďovateľ neziskovky je aj podnikajúca FO, ktorá mesačne fakturuje neziskovke služby, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou, radili sme sa s právnikmi, či je v tom problém, povedali, že nie. Ale konateľ, spoločník a s.r.o. je asi niečo iné. V minulosti sme to riešili tak, že ak konateľ poberal za svoju prácu v s.r.o. príjem, konateľ bol prihásený na ZP a platil si z príjmu odvody a príjem aj zdaňoval.