Donda
16.03.07,21:57
U živnostníka evidujem neuhradené fa od odberateľov z rokov 2003-06 v sume 20000,-. Keď som ho vždy koncom roka na to upozorňovala, povedal, že mám to nechať tak, lebo oni to aj tak neuhradia, resp.firma už neexistuje, atď. Čo s týmito pohľadávkami? Budú sa sústavne nabalovať a čo potom o 10 rokov ak sa SZČO rozhodne ukončiť živnosť? Účtuje v JU.
tinaM
16.03.07,21:00
U živnostníka evidujem neuhradené fa od odberateľov z rokov 2003-06 v sume 20000,-. Keď som ho vždy koncom roka na to upozorňovala, povedal, že mám to nechať tak, lebo oni to aj tak neuhradia, resp.firma už neexistuje, atď. Čo s týmito pohľadávkami? Budú sa sústavne nabalovať a čo potom o 10 rokov ak sa SZČO rozhodne ukončiť živnosť? Účtuje v JU.
Pohľadávky sa musia evidovať.
Po ukončení živnosti sa zvýši ZD podľa § 17 ZDP.
EvaB.
29.03.07,20:23
Dokedy sa musia neuhradené pohľadávky evidovať? Ako ich vysporiadať aby ich daňovník nemusel zdaniť pri ukončení živnosti? Ide o veľmi staré pohľadávky, ktoré už pravdepodobne nikdy nebudú uhradené. A čo s takýmito pohľadávkami pokiaľ chce daňovník prejsť na paušálne výdavky? Podľa zákona by ich mal rok predtým pripočítať k ZD, lebo sa predpokladá, že budú uhradené a mohlo by dôjsť k tomu, že sa z nich odrátajú znova výdavky vo výške 40% paušálu. Nie je to však spravodlivé ak by sa pripočítali k ZD, pretože štát takto daní príjem, ktorý dosiahnutý nikdy nebude. Čo teda s tým?
danka101
30.03.07,18:22
Aj my máme vo firme podobné problémy, je tam kopec starych neuhradených faktúr od nasich odberateľov, tiahne sa do este do roku 1999, bývalá uctovnicka si na tom nedala zrejme velmi zálezat a tak sa to roky tahá. Od mnohych firiem vieme, ze uz peniaze nikdy neuvidíme, nedá sa s tým skutočne robit nic? Kto poradí?