dôchodcafero
16.03.07,21:01
Milí priateia, celý rok 2006 mám prerušenú živnosť a chcem ju obnoviť až v lete 2007. Musím podať daňové priznanie? Nemal som príjmy, len výdaje / platby do SP/. Mám si dať na niečo pozor? Ďakujem a pekný večer. František
jamis
16.03.07,20:09
Milí priateia, celý rok 2006 mám prerušenú živnosť a chcem ju obnoviť až v lete 2007. Musím podať daňové priznanie? Nemal som príjmy, len výdaje / platby do SP/. Mám si dať na niečo pozor? Ďakujem a pekný večer. František

Ak bola celý rok 2006 prerušená živnosť a nemal si iné príjmi presahujúce hodnotu 45.408,-- Sk, nemusíš podávať DP.
STRELEC
16.03.07,20:46
[quote=dôchodcafero;423526] .... Nemal som príjmy, len výdaje / platby do SP/. ..... Pri uplatnení výdajov by vznikla strata a tým aj povinnosť priznanie za rok 2006 podať.
metoda
24.03.07,20:50
prosim o odpoved na nasledujuci doplnok:
- ak mala SZCO prerusenu zivnost uz v r.2005 a v roku 2006 nemala ziadne ine prijmy okrem dochodku (jedna sa o starobneho dochodcu) musi podavat priznanie ? ak ano, ake ? dakujem
cloe
24.03.07,21:20
prosim o odpoved na nasledujuci doplnok:
- ak mala SZCO prerusenu zivnost uz v r.2005 a v roku 2006 nemala ziadne ine prijmy okrem dochodku (jedna sa o starobneho dochodcu) musi podavat priznanie ? ak ano, ake ? dakujem
Nemusí, viď príspevok č.2. Je to v podstate to isté.
Jana Acsová
25.03.07,08:22
Milí priateia, celý rok 2006 mám prerušenú živnosť a chcem ju obnoviť až v lete 2007. Musím podať daňové priznanie? Nemal som príjmy, len výdaje / platby do SP/. Mám si dať na niečo pozor? Ďakujem a pekný večer. FrantišekDôležité sú tu dátumy. K akému dňu bola živnosť prerušená? K 1.1.2006? A za rok 2005 ste podávali daňové priznanie? A boli ste účtovnou jednotkou?

Ak na všetky otázky odpoviete áno ... zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu prerušenia živnosti a podávate DP s vysporiadaním základu dane podľa § 17 ods. 8 a 9 ZoDP. Tým pádom výdavky hradené počas zdaňovacieho obdobia nie sú výdavkami účtovnej jednotky. Ak ste mali prerušenú živnosť, tieto skutočnosti sa oznamujú v predpísaných lehotách na daňový úrad, ako aj zdravotnej a sociálnej poisťovni ... ak ste z tohto titulu (poberanie príjmov podľa § 6 ZoDP) predtým boli registrovaní v týchto inštitúciách.
Jana Acsová
25.03.07,08:29
prosim o odpoved na nasledujuci doplnok:
- ak mala SZCO prerusenu zivnost uz v r.2005 a v roku 2006 nemala ziadne ine prijmy okrem dochodku (jedna sa o starobneho dochodcu) musi podavat priznanie ? ak ano, ake ? dakujemOpäť záleží, či SZČO bola účtovnou jednotkou. Ak áno a živnosť je stále prerušená - nepretržite od roku 2005, bola povinnosť uzatvoriť účtovné knihy ku dňu prerušenia živnosti a povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku.

Následne v roku 2006 nemá žiadne povinnosti. DÚ by mal mať oznámené, že došlo k prerušeniu živnosti a tým pádom nečaká Vaše DP.
dlhá
25.03.07,11:01
Prosím o radu, je správna moja úvaha:
starobný dôchodca prerušil živnosť k 7.8.2006 - uzatvoril účtovné knihy a k 31.12.2006 živnosť ukončil, podľa mňa si nemôže poplatky spojené so zrušením účtu dať do výdavkov účtovnej jednotky.
Ďakujem