Stanka
21.01.05,17:29
Ahojte viete mi poradit ci je mozne si uplatnit DPH ak mam vozidlo v technickom preukaze je uvedene ze: Nákladný automobil skriňový dodávkový je to Hyundai Santa Fe. Mame ho na podnikatelsku cinnost a je v majetku spolocnosti kategoria je NA-N1G-SD je mozne si uplatnovat DPH z financnej cinnosti ak tento leasing bol uzatvoreny pred 1.1.2004? Dakujem
jeso
21.01.05,17:11
Ahojte viete mi poradit ci je mozne si uplatnit DPH ak mam vozidlo v technickom preukaze je uvedene ze: Nákladný automobil skriňový dodávkový je to Hyundai Santa Fe. Mame ho na podnikatelsku cinnost a je v majetku spolocnosti kategoria je NA-N1G-SD je mozne si uplatnovat DPH z financnej cinnosti ak tento leasing bol uzatvoreny pred 1.1.2004? Dakujem

podľa mna môžeš z nákladného hej, len z osobného sa nedá upaltniť DPH
emily
21.01.05,18:26
Ahojte viete mi poradit ci je mozne si uplatnit DPH ak mam vozidlo v technickom preukaze je uvedene ze: Nákladný automobil skriňový dodávkový je to Hyundai Santa Fe. Mame ho na podnikatelsku cinnost a je v majetku spolocnosti kategoria je NA-N1G-SD je mozne si uplatnovat DPH z financnej cinnosti ak tento leasing bol uzatvoreny pred 1.1.2004? DakujemMáme Santa Fe , uplatňujeme DPH a daň.kontrola nemala námietky
rodof
21.01.05,18:50
Stanka,

pozri si prispevky o DPH po danovej kontrole. Je to tam teraz dost pekne rozobrate, len nebud velmi prekvapena.
zuhl
21.07.07,09:09
Ahojte, neviem či som sa trafila do témy ale mám takýto problém: firma kúpila na leasing valníkový príves a splátky v splátkovom kalendári od VB leasing sú bez DPH. Je to možné, tam si nemôžem uplatniť DPH?
Jana Acsová
21.07.07,10:10
Ahojte, neviem či som sa trafila do témy ale mám takýto problém: firma kúpila na leasing valníkový príves a splátky v splátkovom kalendári od VB leasing sú bez DPH. Je to možné, tam si nemôžem uplatniť DPH?
Ak sa jedná o nový valníkový príves, ktorý výrobca (dovozca) odpredal leasingovej spoločnosti, splátky by mali byť rozčlenené.
Obráťte sa na leasingovú spoločnosť. Mali sme takýto prípad. Na požiadanie zaslali splátkový kalendár so všetkými náležitosťami. Nerozumiem síce, prečo ho nevydali ihneď, ale stáva sa ...
emgeton
21.07.07,10:12
Bolo by potrebné vidieť leas.zmluvu.
Keďže pri obst. prívesu máte nárok na odp. DPH, pravdepodobne vám leas. spol. bude zasielať faktúry ku každej zaplatenej splátke, na základe kt. si budete môcť uplatniť nárok na odpočet DPH.
zuhl
21.07.07,10:37
Ďakujem, v pondelok zavolám do leasingovky a ešte sa chcem spýtať, že poslali aj fa za obstaranie tohto prívesu aj s DPH. Môžem si ju nárokovať?
Johanka
21.07.07,11:00
Na tejto faktúre určite nie ste ako odberateľ, odberateľom je leasingová spoločnosť. Nemôžete si uplatniť DPH 2 razy ....
zuhl
21.07.07,11:06
Sme, to nám fakturuje VB leasing. Normálne je v texte, že fakturujeme vám za dodávku valníkového prívesu...
Jana Acsová
21.07.07,11:07
Ďakujem, v pondelok zavolám do leasingovky a ešte sa chcem spýtať, že poslali aj fa za obstaranie tohto prívesu aj s DPH. Môžem si ju nárokovať?DPH si môžete uplatniť v prípade vzniku daňovej povinnosti. Po tomto, čo uvádzate ... ak naozaj faktúra za obstaranie znie na Vás, môže sa jednať aj o splátkové prefinancovanie prívesu, t.j. kúpa ... vznik daňovej povinnosti a následne splátky z titulu úverového prefinancovania kúpy s uplatnením zabezpečovacieho prevodu práva. Tak ako uvádza emgeton, ešte raz si pozrite zmluvu, či sa jedná o finančný prenájom, ale iný spôsob prefinancovania kúpy prívesu.
Johanka
21.07.07,11:08
Máte podpísanú zmluvu o finančnom prenájme ???
Jana Acsová
21.07.07,11:11
A či tá faktúra za obstaranie prívesu znie na Vás ...
zuhl
21.07.07,11:15
Aha teraz som našla kúpnu zmluvu medzi nami a VB leasingom. Tak ako to mám potom zaúčtovať? To asi nie je leasing ale možno predaj na splátky.
Johanka
21.07.07,12:17
"Nadpis" zmluvy sme už našli :) , teraz si treba zmluvu riadne prečítať ....
Určite v nej nájdeš aj spôsob zaplatenia kúpnej ceny.
Ak sa jedná o kúpnu zmluvu a odberateľ má faktúru, má nárok na odpočet celej DPH.
Johanka
21.07.07,12:33
Ahojte, neviem či som sa trafila do témy ale mám takýto problém: firma kúpila na leasing valníkový príves a splátky v splátkovom kalendári od VB leasing sú bez DPH. Je to možné, tam si nemôžem uplatniť DPH?
... však tu si to napísala ;) . Máš splátkový kalendár . Nakoľko si uplatníš celú DPH na základe faktúry, nie je možné ešte raz si uplatniť DPH zo splátok. Splátky sú iba spôsobom zaplatenia kúpnej ceny.
Myslím, že ťa pomýlilo to, že zmluva je uzatvorená so spoločnosťou, ktorá má v obchodnom mene slovo "leasing". To však neznamená, že poskytuje iba produkty týkajúce sa finančného leasingu. Zmluvy pri nákupe čohokoľvek treba čítať pozorne a od nadpisu :) . Je to dôležité nielen z pohľadu DPH , ale aj dane z príjmov. Ak by neišlo o nákup tovaru, pri ktorom je možnosť odpočítať DPH, mohlo by sa stať to, že by si iba na základe toho, že je zmluva uzatvorená s leasingovou spoločnosťou napr. nesprávne uplatňovala odpisy.... Preto z hľadiska dane z príjmov je dôležité poznať ustanovenie § 2 písm.s, kde je vysvetlené, čo sa rozumie finančným prenájmom pre účely zákona o dani z príjmov ...
zuhl
21.07.07,12:58
Máš pravdu, ďakujem si zlatá, ty si mi vždy dobre poradila. Ešte by som mala jeden problém, ale ten sa do tejto témy nehodí.