fiskal
17.03.07,12:31
Dobrý deň. Pri kontrole dokladov /faktur/ v nasej spolocnosti, co je sucastou mojej prace, ci su formalne a vecne v poriadku, som narazil na doklad od istej spoločnosti, ktorá nám faktúrovala kryciu plachtu avšak chýbala objednávka, cenová ponuka aj dodací list. Preto som kontaktoval dodávateľa a ten mi osobne odovzdal objednávku aj cenovú ponuku s tým, že majú aj dodací list podpísaný našim riaditeľom, že tovar osobne prevzal. V objednávke aj v cenovej ponuke je však jasne uvedene, že sa jedna o plachty určené na zakrytie súkromného bazénu riaditeľa a konateľa našej spoločnosti. Akonáhle som na túto skutočnosť upozornil druhú konateľku, riaditeľ začal na mňa vyvíjať silný psychický nátlak aby som dôkazy zlikvidoval a keď som odmietol, rozhodol sa prepustiť ma z práce. Ešte predtým som však na neho podal trestné oznámenie za podvod v našej spoločnosti. Bude táto výpoveď platná ak sa preukáže, že skutočne podvod urobil?
Faktúra je zaúčtovaná v našej spoločnosti ako krycia plachta pre sklad a suma bez DPH je účtovaná na strane Má dať na účet 501105 - spotrebný materál, reklama a DPH je účtovaná na strane Má dať na účet 343100 - aktuálna daň na vstupe... Domnievam sa správne, že pri zaúčtovaní na účet 501105 si naša spoločnosť započítala sumu bez DPH do nákladov a znížila si daňový základ pre výpočet dane z príjmov? Zaplatila nižšiu daň a následne nižšie preddavky v budúcnosti? Domnievam sa správne, že keď bola DPH zaúčtovaná na účet 343100, že si o túto sumu spoločnosť znížila odvod DPH?
Domnievam sa správne, že sa takto konateľ dopustil sprenevery? Daňového podvodu na DPH a dani z príjmov spoločnosti? Keď som na neho podal trestné oznámenie a môže byť ako konateľ za tento čin trestne zodpovedný? Viete mi niekto poradiť ako sa mám brániť proti výpovedi?
Vopred ďakujem každému kto mi odpovie. Peter
endrju
17.03.07,12:04
Predtým, než založíš rovnakú tému štvrtýkrát, odporúčam prečítať si Etiketu Porady :mad:
fiskal
17.03.07,12:08
Ospravedlňujem sa. Konám pod tlakom. Danú tému/otázku som vložil na tri miesta nakoľko som nevedel presne určiť do ktorej problematiky zapadá, nakoľko nie som účtovník ani daňový poradca. Ospravedlňujem sa každému, ktorého to nahnevalo... Dúfam, že mi predsa len niekto poradí. Ďakujem za pochopenie. Peter
Monika Kováčová
17.03.07,12:32
Ja ako konateľ, spoločník mojej firmy keď si dám do nákladov svoju vlastnú dovolenku s rodinou na Bahamách, tak určite som sa nedopustila sprenevery, maximálne som si dala preplatiť súkromné náklady. O daňovom podvode by som určite nehovorila, pretože takýto súkromný náklad síce nemá čo robiť v účtovníctve avšak môže ísť o náklad nedaňový a o pohľadávku voči spoločníkovi.

Trestná zodpovednosť vzbudzuje u mňa taký úsmev popod fúzy:
Uvedomte si jednu vec: Firma je konateľova, pretože je aj spoločník... Podľa spoločenskej zmluvy musí alebo nemusí spolurozhodovať s druhým spoločníkom...
Iná situácia by bola, keby ide o spoločnosť, ktorej spoluvlastníkom je napr. štát a pod....
fiskal
17.03.07,12:49
Ďakujem za Váš názor. Jedná sa o spoločnosť, ktorej vlastníkom je zahraničný koncern. Konateľ a riaditeľ nemá žiadnu majetkovú účasť. Uvádzal som, že Suma bez DPH bola účtovaná na 501105 /čo si myslím, že je nákladový účet/ a DPH na 343100, čo je DPH na vstupe. Takže si myslím, že nie je správne aby v nákladoch boli súkromné potreby riaditeľa. Naša spoločnosť je auditovaná a ku koncu roka 2006 má ukončený audit. Myslíte si,l že je možné aby niekto dodatočne upravil účtovníctvo tak, aby išlo o pohľadávku voči konateľovi?
Monika Kováčová
17.03.07,12:49
Na tvojom mieste by som postupovala takto:
Nikam by som nevyvolávala a nezháňala žiadne doklady, ale najskôr by som išla za riaditeľom a informovala ho, že k faktúre od fimy XY chýba dodací list. Ak by riaditeľovi svitlo, tak by ťa informoval, že to bola plachta na zakrytie tamtej kopy dreva, alebo že to bola plachta na zakrytie bazéna. Ak by som počula slovo bazén, upozornila by som ho, že s.r.o. si nemôže odpočítať DPH a že to nemôžeš dať do nákladov. Teda budeš evidovať voči nemu pohľadávku za nákup plachty.

Ak si ale na to prišiel až po podaní priznania DPH, bolo tvojou POVINNOSŤOU urobiť všetko preto, aby s.r.o. podala dodatočné DPH a uplatnila si DPH len v zmysle zákona....
Monika Kováčová
17.03.07,12:50
Ďakujem za Váš názor. Jedná sa o spoločnosť, ktorej vlastníkom je zahraničný koncern. Konateľ a riaditeľ nemá žiadnu majetkovú účasť. Uvádzal som, že Suma bez DPH bola účtovaná na 501105 /čo si myslím, že je nákladový účet/ a DPH na 343100, čo je DPH na vstupe. Takže si myslím, že nie je správne aby v nákladoch boli súkromné potreby riaditeľa. Naša spoločnosť je auditovaná a ku koncu roka 2006 má ukončený audit. Myslíte si,l že je možné aby niekto dodatočne upravil účtovníctvo tak, aby išlo o pohľadávku voči konateľovi?


určite treba podať DDP DPH a určite treba v DP za r. 2006 zvýšiť ZD o túto položku. To je všetko, žiadny podvod sa nekoná... :)
betka
17.03.07,12:51
A z hľadiska DPH, nemal nárok na odpočítanie plachty, pretože ju použil na osobnú spotrebu.
A tento náklad by mal vystupovať ako náklad nedaňový, čím by sa mal zvýšiť ZD.
Monika Kováčová
17.03.07,12:53
A z hľadiska DPH, nemal nárok na odpočítanie plachty, pretože ju použil na osobnú spotrebu.
A tento náklad by mal vystupovať ako náklad nedaňový, čím by sa mal zvýšiť ZD.
Presne o tom hovorím.... ak to teda nebude tá plachta na to drevo...
fiskal
17.03.07,12:56
Skutok sa stal v 11/2005 a ja som naň prišiel až pred týždňom, keď som archivoval doklady. Nie som v spoločnosti zodpovedný za účtovnú ani daňovú správnosť spracovania dokladov. Keď som oslovil dodávateľa, že nám chýbajú doklady ku FA absolútne som netušil, že by sa mohlo jednať o podvod. Často dodatočne vyžiadam doklady ak nejaké nemajú. Až keď som mal doklady o nákupe tovaru osobnej spotreby riaditeľa/konateľa, ktoré uhradila naša spoločnosť, k dispozícii, bol som za ním, ale najskôr sa tváril, že nevie o čo ide a následne, keď som napísal podľa etického kódexu podnet na druhého konateľa, tak jemu už tvrdil, že vie, že sa jedná o jeho osobný úžitok, ale vraj má doklad, že on si to v hotovosti zaplatil sám a nechápe ako sa tá FA dostala do účtovníctva, aj keď je ním podpísaná a označená ko má byt zaúčtovaná. V spoločnosti dodávateľa žiadnu zdvojenú platbu neevidujú. Fiskal
Monika Kováčová
17.03.07,12:59
Takže môžeš prísť v pondelok s riešením: dodatočné DP za r. 2005 dodatočné DP DPH za prísl. obdobie.
fiskal
17.03.07,13:00
Prečo máte názor, že sa nejedná o podvod? Veď konateľ, ktorý má hájiť záujmy majiteľa spoločnosti, použil jej prostriedky na svoje osobné potreby. Následne FA dal do účtovníctva, firma si znížila zisk a odviedla nižšiu DPH a daň z príjmu...
Konateľ zneužil svoje postavenie a spreneveril prostriedky majiteľov spoločnosti...

Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?
kukučka
17.03.07,13:01
píšeš, že nie si účtovník, druhého konateľa si informoval, svoju povinnosť si splnil
Monika Kováčová
17.03.07,13:03
Nejedná sa o podvod v prípade, ak je konateľ zároveň aj spoločníkom... Tak som to písala v príspevkoch vyššie. Podvod je silné slovo... Existujú zmluvy medzi spoločníkom a konateľom? Nevidela som ich, o tom že ide o zahraničného majiteľa nepíšeš v zadaní ale až neskôr. Tak sa nečuduj, podstatnú info si uviedol až oveľa neskôr...
Monika Kováčová
17.03.07,13:04
Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?

Prosím ťa fiskal, nič v zlom, ale Pánboh ma ochraňuj pred kolegami ako si ty....
Nie je nič horšie ako "iniciatívny ...."
fiskal
17.03.07,13:05
Osdpravedlňujem sa, že som na začiatok neuviedol, že sa jedna o zahraničný koncern a on nie je spoločníkom. Ďakujem za názor.
Zita5
17.03.07,13:10
Ja viem z čítania príspevku , že sa nepostupovalo tak ako sa malo . Skutočne nepostupoval konateľ a spoločník správne .Nech si za to pyká napríklad zosobnením vzniklej škody , ktorá týmto spoločnosti vznikne .
Ale z Tvojej strany to cítim skutočne prehnané . Kde by sme prišli , keby sme na každého podávali trestné oznámenie ......koľko kiksov sa stalo možńo z nevedomosti , možno úmyselne .....


Mám dojem , že treba veci dať na poriadok , tak ako navrhuje ermon s DDP, iný a ďalší postup z Tvojej strany by som definovala ako napríklad osobná zaujatosť ......nepreháňaj to , lebo sa Ti to môže vypomstiť .

To je môj názor .
betka
17.03.07,13:10
Prečo máte názor, že sa nejedná o podvod? Veď konateľ, ktorý má hájiť záujmy majiteľa spoločnosti, použil jej prostriedky na svoje osobné potreby. Následne FA dal do účtovníctva, firma si znížila zisk a odviedla nižšiu DPH a daň z príjmu...
Konateľ zneužil svoje postavenie a spreneveril prostriedky majiteľov spoločnosti...

Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?

Človek, ak nechce mať problémy, nemal by sa do takýchto vecí montovať. Neviete ako to vo firme beží, neviete čo spolu spoločníci majú, čo vykonávajú, sú to ich problémy a spoločné veci.Keď príde DK, nech si to obhajujú sami, a to či im to vyhodia alebo nie, to už je ich vec a ich obhájiteľnosť.
Neviem, prečo Vás to až tak škrie ...., mať takéhoto zamestnanca, .....:eek:
Braňo
17.03.07,13:14
Myslím, že konatelia v takýchto spoločnostiach majú určitý limit aj osobné použitie firemných peňazí - takz. repre costs. Síce sú nedaňové, ale o žiadnom podvode by som nehovoril, nakoľko majitelia spoločnosti vopred stanovia tento limit na rok. Bežne účtujem transakcie s platobnou kartou - rôzne party, večierky a podobne v päťmiestnych sumách. Na repre účtujeme aj napríklad určité darčeky pre klientov - a túto plachtu by sme mohli preklasifikovať na repre. :D
Zita5
17.03.07,13:14
Prosím ťa fiskal, nič v zlom, ale Pánboh ma ochraňuj pred kolegami ako si ty....
Nie je nič horšie ako "iniciatívny ...."

Keby sa to tak dalo dokončiť , ale pravidlá Porady to nepovolujú .;) To mimotemy teraz nič v zlom , to je reakcia na ermon :---
kukučka
17.03.07,13:16
Prečo máte názor, že sa nejedná o podvod? Veď konateľ, ktorý má hájiť záujmy majiteľa spoločnosti, použil jej prostriedky na svoje osobné potreby. Následne FA dal do účtovníctva, firma si znížila zisk a odviedla nižšiu DPH a daň z príjmu...
Konateľ zneužil svoje postavenie a spreneveril prostriedky majiteľov spoločnosti...

Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?

A majiteľa spoločnosti si informoval? Je na ňom, aby si urobil vo firme poriadok a ty si si mohol ušetriť nervy, nehovoriac o výpovedi.
Monika Kováčová
17.03.07,13:17
kukučka, fiskal už informoval všetkých... aj políciu aj druhého konateľa a chce aj daňový úrad...
fiskal
17.03.07,13:19
Ako som napísal, riaditeľa som o "podozrivom" doklade informoval, ale reagoval osobnými útokmi a následným mojim prepustením z práce z vykonštruovaných dôvodov... Myslím si, že som dobrý kolega a na nikoho bezdovodne neútočím, ale myslím, že aj Vy by ste sa bránili ak by Vás riaditeľ vyhodil len za to, že ho upozorníte, že v nákladoch je jeho osobná spotreba. Repre má neobmedzené... Stale sa mi nikto nevyjadril, či podľa zákona o podvojnom účtovníctve je účet 501105 nákladová alebo repre... Prosím, kde by som to mohol nájsť?
kalkulka
17.03.07,13:20
Isto by som v tvojom prípade dala návrh na podanie dodatočného DP aj dodatočného DP k DPH, ale nepreháňaj, mali by si to vysporiadať majitelia s konateľom a nie ty. Vieš si predstaviť možnosť ďalšieho zamestnania s takouto vizitkou? Mysli aj na seba.
betka
17.03.07,13:22
mimotemy a mimochodom Fiškál (celkom to pasuje), so susedmi vychádzate dobre????
kalkulka
17.03.07,13:23
Účet 501 je nákladový daňový, ale môžeš na ňom mať vytvorenú aj analytiku pre nedaňovú spotrebu, ako napr. nadspotreba PHM a pod.. Repre sa účtuje na 513.
Monika Kováčová
17.03.07,13:23
Ako som napísal, riaditeľa som o "podozrivom" doklade informoval, ale reagoval osobnými útokmi a následným mojim prepustením z práce z vykonštruovaných dôvodov... Myslím si, že som dobrý kolega a na nikoho bezdovodne neútočím, ale myslím, že aj Vy by ste sa bránili ak by Vás riaditeľ vyhodil len za to, že ho upozorníte, že v nákladoch je jeho osobná spotreba. Repre má neobmedzené... Stale sa mi nikto nevyjadril, či podľa zákona o podvojnom účtovníctve je účet 501105 nákladová alebo repre... Prosím, kde by som to mohol nájsť?


účet 501 je nákladový účet, ale váš účet 501105 je síce nákladový, ale môže byť tzv. "nedaňový", t.j. zvyšujúci ZD....
kalkulka
17.03.07,13:27
Asi by to bolo dobre preveriť, kým niekto niečo začne podnikať. Možno je to úplne ináč, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Tweety
17.03.07,13:33
účet 501 je nákladový účet, ale váš účet 501105 je síce nákladový, ale môže byť tzv. "nedaňový", t.j. zvyšujúci ZD....
Súhlasím, a doplním, chcelo by to nahliadnuť do účtovnej osnovy spoločnosti, v ktorej by sa raz dva zistilo, či bol, alebo nebol použitý daňovo uznaný náklad, príp. ostatné.
Anna1974
17.03.07,17:16
Fiskal troška diplomacie a nadhladu by ti nezaškodilo.Vela nás tu je učtovníkov a všetci dobre vieme,že 99 % konateľov a majiteľov spoločnosti čo sa dá tak si dávajú do daňových výdavkov spoločnosti a naopak m sme tí,ktorí hľadajú tú cestu ako na to.Ak si niečo našiel, čo samozrejme v nákladoch nemalo byť, tak si mal informovať konateľov, ak sú dvaja, tak spoločne o zistenej veci a konštruktívne im navrhnúť riešenie, t.j. podať dodatočné danové priznanie k DPH a dani z príjmu a hotovo.Ak by sa nevyjadrili, tak si sa nemal do toho dalej montovať, svoju oznamovaciu povinnosť si si splnil.Sami ako konatelia zodpovedaju za zistene nedostatky pri danovej kontrole, nie ty! Tvoje neprofesionálne jednanie ťa doviedlo tam,kde žiaľ si...
STRELEC
17.03.07,17:30
Pokiaľ by za mnou prišiel zamestnanec s upozornením, že niečo nie je v poriadku (= treba doplniť doklady), tak mu poďakujem a život beží ďalej.

Ak by na mňa vybehol "s podvodom" , on by musel bežať ďalej!
Ale to len teoretizujeme. Vrátane zrejme "fiskála".
Katka19
17.03.07,19:46
vy dvaja teoretizujete ,ale v realite je to presne tak ako hovoríš Peto,úplne s tebou suhlasím....
kukučka
18.03.07,12:06
len na upresnenie fiskal, aby sme sa dobre rozumeli!
od začiatku píšeš o konateľovi vo funkcii riaditeľa a potom v príspevku 12 o majiteľovi, sú to dve osoby, a ja som sa nepýtala
v príspevku 21 na riaditeľa, ale majiteľa!

......................A neodpovedal si.
Marianna01
18.03.07,12:35
a ja sa Fiskala zastanem! Všetci tu svorne nadávame, čo všetko si chcú podnikatelia zahrnúť do výdavkov OZD, a my to musíme riešiť a vymýšľať. Konečne sa našiel niekto, kto sa proti tomu otvorene postavil, a my, namiesto toho, aby sme ho podržali, ho tu deptáme.
Veď ani nevieme, akým spôsobom on podal nadriadeným informáciu, ako na to reagovali... a hneď sme ho odsúdili, dokonca som tu čítala narážku na jeho vzťahy so susedmi... to je snáď trochu veľa, nie?
Ja by som chcela vedieť, čo by sme v jeho pozíci robili my. Možno reagoval neadekvátne, možno mal voliť iný spôsob komunikácie so šefom, ale urobil, čo urobil. Takže ja sa ho pýtam, kto je vlastne majiteľom firmy, ako si podal a komu presne informáciu o podvode (okrem polície) a prečo si sa rozhodol toto riešiť hneď na polícii a nie interne vo firme. Keď podáš trestné oznámenie na šéfa, máš veľmi ťažkú pozíciu vo firme. Dokonca aj keď sa preukáže, že riaditeľ urobil podvod, budú na Teba ostatní pozerať krivým okom. To je, žiaľ, slovenská realita. Namiesto toho, aby Ti boli vďační za odhalenie a pomoc firme, ťa pekne pomaly vystrkajú z firmy...
misomiso
18.03.07,12:51
Prepacte, mozno sa Vam bude zdat, ze mimotemy, ale ja sa potrebujem opytat dolezitu vec. V povodnom prispevku Fiskal pise "chýbala objednávka, cenová ponuka aj dodací list".

To naozaj nejaky zakon stanovuje mat ku kazdej fakture aj tieto doklady? Ak ano, tak to musim zrusit firmu este skor, ako ma zavru. Ja osobne cenove ponuky dostavam iba niekedy, aj to iba e-mailom. Dodacie listy dostavame asi k 20% dodavok, a tie hned vyhadzujem, kvoli (aspon ciastocnemu) obmadzeniu papierovania. Ja teda nie som velmi vzdelany v tychto administrativnych a uctovnych veciach, ale moj chaby sedliacky rozum mi hovori, ze ak mozeme zauctovat fakturu od napr. Orange, (kde tiez nie je objednavka ani dodaci list, o cenovej ponuke ani nehovoriac) tak nam na zaklade (iba) faktury moze predat material aj firma XY.

Apropos - my predavame tri roky do celeho sveta a nikdy od nas nikto nepytal dodaci list.
Marianna01
18.03.07,13:15
objednávka je dôležitá pri dokazovaní, čo si objednal a čo Ti dodali. Predstav si, že si si objednal 10 ks froté posteľných súprav a dodajú Ti 12 ks flanelových súprav, ktoré budú, samozrejme, o stovku na kus drahšie. Ako dokážeš, čo si si objednal? ...........objednávkou...;)
dodací list slúži ako podklad k tomu, že dokážeš, že tovar bol skutočne dodaný a prevzatý. Faktúra môže nahradiť dodací list, je ale obvyklé, že táto skutočnosť sa na faktúru píše. Dodanie tovaru- resp. dátum dodania nemusí byť zhodný s dátumom vystavenia faktúry... ako teda dokážeš, že tovar bol skutočne dodaný a prevzatý?.......... potvrdeným dodacím listom...;)

a propos- zahraničie. Tam je dosť dôležitým dôkazovým dokumentom prechod tovaru cez hranice, prevzatie tovaru dopravcom... neverím, že pri odosielaní tovaru do inej krajiny si dopravca nepýta od Teba potvrdenie, že si tovar vyskladnil. To by bol dopravca, ktorý ide sám proti sebe...
Marianna01
18.03.07,13:20
ja samozrejme netvrdím, že zákon káže k faktúram vypisovať x ďalších dokumentov. Ale podľa mňa sú dôležité pri vybavovaní jednotlivých obchodných prípadov.
misomiso
18.03.07,16:07
objednávka je dôležitá pri dokazovaní, čo si objednal a čo Ti dodali. Predstav si, že si si objednal 10 ks froté posteľných súprav a dodajú Ti 12 ks flanelových súprav, ktoré budú, samozrejme, o stovku na kus drahšie. Ako dokážeš, čo si si objednal? ...........objednávkou...;)
dodací list slúži ako podklad k tomu, že dokážeš, že tovar bol skutočne dodaný a prevzatý. Faktúra môže nahradiť dodací list, je ale obvyklé, že táto skutočnosť sa na faktúru píše. Dodanie tovaru- resp. dátum dodania nemusí byť zhodný s dátumom vystavenia faktúry... ako teda dokážeš, že tovar bol skutočne dodaný a prevzatý?.......... potvrdeným dodacím listom...;)

a propos- zahraničie. Tam je dosť dôležitým dôkazovým dokumentom prechod tovaru cez hranice, prevzatie tovaru dopravcom... neverím, že pri odosielaní tovaru do inej krajiny si dopravca nepýta od Teba potvrdenie, že si tovar vyskladnil. To by bol dopravca, ktorý ide sám proti sebe...

My posielame cez FedEx alebo ine spedicky a ich nezaujima nic okrem faktury, pretoze ju potrebuju pre colne prejednanie exportu (JCD). Ak posielame do EU, tak nepotrebuju ani fakturu.
evina
18.03.07,16:35
dodací list slúži ako podklad k tomu, že dokážeš, že tovar bol skutočne dodaný a prevzatý. Faktúra môže nahradiť dodací list, je ale obvyklé, že táto skutočnosť sa na faktúru píše. Dodanie tovaru- resp. dátum dodania nemusí byť zhodný s dátumom vystavenia faktúry... ako teda dokážeš, že tovar bol skutočne dodaný a prevzatý?.......... potvrdeným dodacím listom...;)

..

Ja len malú vetičku týkajúcu sa obchodných vzťahov.
A ako dokážem na základe bloku z ERP, že tovar bol skutočne prevzatý a dodaný?
To či firma mala tovar skutočne k dispozícii by podľa mojej mienky malo byť dokazateľné výstupnými údajmi firmy /t.j. vypárovanie dodávateľských dokladov s odberateľskými/ a inventúrnymi súpismi...objednávka a dodací list sú zaujímavé z hľadiska ochrany odberateľa a dodávateľa podľa mňa a nie z hľadiska preukazateľnosti nákladov...
Marianna01
18.03.07,16:59
Ja len malú vetičku týkajúcu sa obchodných vzťahov.
A ako dokážem na základe bloku z ERP, že tovar bol skutočne prevzatý a dodaný?
To či firma mala tovar skutočne k dispozícii by podľa mojej mienky malo byť dokazateľné výstupnými údajmi firmy /t.j. vypárovanie dodávateľských dokladov s odberateľskými/ a inventúrnymi súpismi...objednávka a dodací list sú zaujímavé z hľadiska ochrany odberateľa a dodávateľa podľa mňa a nie z hľadiska preukazateľnosti nákladov...

nič iné som tým ani nechcela povedať, myslela som si, že je to z môjho príspevku jasné. Nerozprávame sa predsa o preukázateľnosti nákladov, od začiatku som narážala práve na ochranu odberateľa či dodávateľa...:)
evina
18.03.07,17:27
nič iné som tým ani nechcela povedať, myslela som si, že je to z môjho príspevku jasné. Nerozprávame sa predsa o preukázateľnosti nákladov, od začiatku som narážala práve na ochranu odberateľa či dodávateľa...:)
Nemyslela som to tak osobne, len som si pomohla Tvojím citátom a reagovala som na to, že poniektorí vyyšie sa pýtali, či vlastne tieto doklady je povinnosťou prikladať alebop nie, takže moja odpoveď je myslená všeobecne...
Monika Kováčová
18.03.07,17:37
Marianna01 nejde o to, či si fiskala zastaneš alebo nie. Áno máš pravdu :
Všetci tu svorne nadávame, čo všetko si chcú podnikatelia zahrnúť do výdavkov OZD, a my to musíme riešiť a vymýšľať.
Ale ide o to, že na svojich klientov - teraz to preženiem: chlebodarcov - nepodávame hneď trestné oznámenia.


Takže ja sa ho pýtam, kto je vlastne majiteľom firmy, ako si podal a komu presne informáciu o podvode (okrem polície) a prečo si sa rozhodol toto riešiť hneď na polícii a nie interne vo firme.

Na tieto otázky odpovedal: konateľ je riaditeľ - tu je konflikt kvôli plachte z r. 2005, a majiteľ je zahraničná spoločnosť. Existuje ešte konateľ č. 2, ktorého fiskal informoval o riaditeľovej plachte. Lenže on okrem toho informoval políciu, podal trestné oznámenie za spreneveru a chce informovať daňový úrad.


Dokonca aj keď sa preukáže, že riaditeľ urobil podvod, budú na Teba ostatní pozerať krivým okom. To je, žiaľ, slovenská realita. Namiesto toho, aby Ti boli vďační za odhalenie a pomoc firme, ťa pekne pomaly vystrkajú z firmy....

Marianna, určite plachta v nákladoch nie je podvod a to je podstata fiskalovho problému. Riešiť to treba dodatočným DP a nie trestným oznámením... Môj názor. Ďalej tuším smith Braňo písal, že v takýchto spoločnostiach je bežné, že má managment určitý fond na míňanie pre seba.... :)
misomiso
18.03.07,18:00
nič iné som tým ani nechcela povedať, myslela som si, že je to z môjho príspevku jasné. Nerozprávame sa predsa o preukázateľnosti nákladov, od začiatku som narážala práve na ochranu odberateľa či dodávateľa...:)
No ja s vami v podstate suhlasim, ale mam obavy, ze nejaky dodaci list aj tak nic neriesi. Jeden priklad: Exportujeme do Ciny. Poslali sme tovar postou (poisteny balik) aby sme odberatelovi maximalne vysli v ustrety a znizili naklady na dopravu. Odberatel tvrdi, ze nic nedostal. Balik sme reklamovali na poste. Odpoved - balik bol doruceny. Opat staznost na postu - vyziadanie konkretneho dokladu, ktory preukazuje dorucenie v Cine. Po 4 mesiacoch oskenovany zdrap papiera, kde je v kolokne prisluchajucej nasmu baliku nejaka Cinska sifra - podpis. Posta tvrdi, ze balik dorucila, odberatel tvrdi, ze nic nedostal. Od posty ziadne odskodnenie. V podstate su 2 moznosti - bud to stratila Cinska posta a pretoze to nechceli platit, hodili tam nejaku sifru, alebo to odberatel prebral a zapiera to. Cize nedobytna pohladavka. Teraz sa pytam - co by v tomto pripade vyriesil dodaci list???

A este par slov k zakladnemu problemu tejto temy - davanie roznych bazenov a dovoleniek na Hawai do nakladov a odpoctu DPH. Ano, je to podvod, a nebojim sa to napisat ako konatel a majitel firmy. Nema sa to robit a hotovo.

No na druhej strane asi malokto vie, ze si takto konatelia (majitelia) kompenzuju aj vydavky, ktore z roznych dovodov nemozu zauctovat, kupuju to za vlastne pre firmu, alebo si nemozu uplatnit DPH, hoci je to nelogicke a pod.

Jedn priklad za 500 dalsich (ktory riesim dnes): Chceme nasich importerov podporit co sa tyka propagacie. Nechali sme natlacit brozury a plagaty (nebolo to lacne) a na nase naklady to rozposielame (bezplatne) importerom do celeho sveta. Spedicne firmy ma informovali, ze v ziadnom pripade nemaju ako preclit zasielku mimo EU, ak by tam neboal faktura. Ze tam mam dat fakturu na aspon 100 USD a napisat "iba pre colne ucely, nema komercnu hodnotu" s tym, ze odberatel to nebude platit. Tak som spravil ku kazdemu baliku takuto fakturu. Medzitym som ale vystavoval aj faktury za tovar, ktory normalne predavame. Ked som to doniesol externej uctovnicke (mame externu - zivnostnicku, takze som tzv. igelitkar") tak som sa dozvedel, ze z tych sum budeme bohuzial musiet zaplatit aj DPH, pretoze nemame ako preukazat, ze "tovar" bol naozaj vyvezeny. Export sa dokazuje iba JCD a to v tomto pripade nemame. Vacsina balikov isla postou a JCD by to znacne skomplikovalo - predrazilo. Teda my sme to museli nechat vyrobit, zaplatit, este poslat a zaplatit postovne (potial to chapem) ale budem musiet aj odviest DPH, za tovar, za ktory nedostaneme ani korunu, pretoze stat to nejako nezaujima. (To, ze na fakture bolo "only for custom purpose - no commercional value" nikoho nezaujima. Mam dojem, ze to ale asi plati len na Slovensku, pretoze bezne dostavame s takymito fakturami material napr. z USA a pochybujem, ze za vazorky ktore nam bezplatne posielaju platia aj dan.

Takychto pripadov by som mohol uviest 100, preto nemam zle svedomie, ked si dam stolicku, na ktorej pisu deti domace ulohy obcas aj do uctovnictva.
va1ke
19.03.07,08:48
Mňa by len zaujímalo koľko tá plachta stála.
účtovník 007
19.03.07,08:57
Mňa by len zaujímalo koľko tá plachta stála.

No potom čo sa u nich zomlelo, tak toho konateľa a aj fiskala asi poriadne draho. Konateľ zostane konateľom, trošku mu pohrozia a možno ani to nie, lebo ani jedna spoločnosť nestojí o publicitu uvedeného razenia. A zahraničná už vôbec nie. No a fiskal si bude musieť hľadať novú prácu.

PS: Veľmi sa mi páčia príspevky misomiso. Úplne s ním súhlasím, aj keď nie som majiteľ ale zamestnanec.;)
va1ke
19.03.07,09:26
Keby sme mali robiť haloo s každej takéjto faktúry, ktorú nám konatelia dajú do nákladov zaúčtovať tak to by na 98% konateľov muselo byť trestné oznámenie. Neviem kde by sme takto prišli.Môžeme byť radi, že máme prácu. Však každý nech sa obzrie za sebou a spýtal sa nikdy som neurobil podvod? A nemusia to byť len konatelia. Však aj SZČO (teda aj ja aj vy) hľadajú nejaký spôsob aby platili čo najmenšie dane a odvody.
Jozef I
19.03.07,09:27
Nechali sme natlacit brozury a plagaty (nebolo to lacne) a na nase naklady to rozposielame (bezplatne) importerom do celeho sveta. Spedicne firmy ma informovali, ze v ziadnom pripade nemaju ako preclit zasielku mimo EU, ak by tam neboal faktura. Ze tam mam dat fakturu na aspon 100 USD a napisat "iba pre colne ucely, nema komercnu hodnotu" s tym, ze odberatel to nebude platit. Tak som spravil ku kazdemu baliku takuto fakturu. Medzitym som ale vystavoval aj faktury za tovar, ktory normalne predavame. Ked som to doniesol externej uctovnicke (mame externu - zivnostnicku, takze som tzv. igelitkar") tak som sa dozvedel, ze z tych sum budeme bohuzial musiet zaplatit aj DPH, pretoze nemame ako preukazat, ze "tovar" bol naozaj vyvezeny. Export sa dokazuje iba JCD a to v tomto pripade nemame. Vacsina balikov isla postou a JCD by to znacne skomplikovalo - predrazilo. Teda my sme to museli nechat vyrobit, zaplatit, este poslat a zaplatit postovne (potial to chapem) ale budem musiet aj odviest DPH, za tovar, za ktory nedostaneme ani korunu, pretoze stat to nejako nezaujima. (To, ze na fakture bolo "only for custom purpose - no commercional value" nikoho nezaujima. Mam dojem, ze to ale asi plati len na Slovensku, pretoze bezne dostavame s takymito fakturami material napr. z USA a pochybujem, ze za vazorky ktore nam bezplatne posielaju platia aj dan.

.

Trošku sa mi nepáči tá DPH aj ked je to mimotemy .
Par. 8 ods.3 hovorí: Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500,- Sk za kus a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu. Teda DPH tam nebude. Ak ste posielali katalogy a letáky, tak si myslím že tam DPH nemala byť.
misomiso
19.03.07,12:41
Dakujem, - no teraz ide iba o to, ci sa to da povazovat za "bezodplatne dodnie", ak bola vystavena faktura (napr. 100 ks plagatov po 1 USD = 100 USD) a na fakture bol text, ze tovar nema komercnu hodnotu, a faktura sluzi iba na colne ucely...
Jozef I
20.03.07,08:44
Dakujem, - no teraz ide iba o to, ci sa to da povazovat za "bezodplatne dodnie", ak bola vystavena faktura (napr. 100 ks plagatov po 1 USD = 100 USD) a na fakture bol text, ze tovar nema komercnu hodnotu, a faktura sluzi iba na colne ucely...
Podľa mňa je to bezodplatné dodanie , lebo za to nepožadujete žiadnu úhradu. To že ste fa. vystavili pre colné účely je nepodstatné. Pre odberateľa sa fa. nevystavila.
YVETTE
20.03.07,15:00
Krátku oddychovú pauzu medzi daňovými priznaniami využívam čítaním PORADY a náhodou som natrafila na Fiskalovu tému "Podvod..." Trošku sa ho aj zastanem, nakoľko som v nie tak dávnej minulosti mala podobný prípad. Pracovala som v s.r.o., kde konateľ nebol spoločníkom-majiteľom. Pri odovzdávaní účtovníctva od mojej predchodkyne, a následne pri ďalšom spracovávaní dokladov, som natrafila na tak okato prepisované účtovné doklady, na úpravu počiatočných stavov účtov, ktoré ale vôbec nesedeli so stavmi z predchádzajúcich rokov,... no až mi stúpol tlak. Po oznámení tejto skutočnosti konateľovi, z jeho strany nebola žiadna odozva, iba úškľabok. Po písomnom oznámení uvedených nezrovnalosti spoločníkom, reakcia detto ako konateľ. Každé zdaňovacie obdobia prehĺbovanie straty, ktorá narástla do horybylných čísiel, mesačné dosť vysoké nadmerné odpočty, bez akejkoľvek kontroly, vraj nepríde, pretože konateľ má na DU manželku /aj keď bývalú/. No a riešenie formou trestného oznámenia - tiež bezpredmetné, pretože aj tam bol vplyvný človek, išpektorát práce - detto. Čiže môj úsudok - ruka ruku myje... Uznajte sami, pracovať v takomto strese, pod nátlakom, to sa nedá dlho. Ja som to riešila formou okamžitého skončenia PP, a teraz už spávam kľudne. Poniektorí pracujeme v prostredí, kde možno každý na každého má nejakú tú páku, a možno tuší, že niekto je na nejakú tú stoličku iba dosadený panáčik, a jeho ručičkami a nožičkami hýbe niekto úplne iný, vplyvný, nedajbože nejaká tá organizácia, nechcem povedať....že sekta???. Fiskal, držím ti palce. Všetko dobré.