Madga
21.01.05,21:01
Kupila som pocitac na splatky cez Quatro,mozem si splatky dat do nakladov alebo treba pocitac odpisovat 4roky? (JU)
Zuzka
21.01.05,20:23
To záleží od toho, koľko stál počítač. Určite máš vystavený doklad na celú hodnotu počítača, čiže faktúru a tú budeš splácať. To nie sú leasing. splátky. Ak je jeho hodnota do 30 tis. tak ho môžeš dať jednorázovo do nákladov, ak nad 30 tis. tak odpisovať 4 roky. V nejakých starších príspevkoch tu už bolo písané o tomto spôsobe predaja.
macko
22.01.05,07:24
Obstaranie PC na splátky cez Quatro sa z účtovného hladiska považuje za úver. Ak je to do 30.000,-Sk zaradíš ho do nákladov hneď a splátky budú ako záväzok voči splátkovej spoločnosti. Ak je cena nad 30 000,- Sk tak je to HIM , odpisuješ ho 4 roky a splátky voči splát. spoločnosti budú výdavky neovplyvňujúce daň. základ.
Viera
27.04.05,10:16
Obstaranie PC na splátky cez Quatro sa z účtovného hladiska považuje za úver. Ak je to do 30.000,-Sk zaradíš ho do nákladov hneď a splátky budú ako záväzok voči splátkovej spoločnosti. Ak je cena nad 30 000,- Sk tak je to HIM , odpisuješ ho 4 roky a splátky voči splát. spoločnosti budú výdavky neovplyvňujúce daň. základ.
A čo s úrokom z poskytnutého úveru ? Je to daňovo-uznateľný náklad ?
ormika
27.04.05,11:34
Úrok z poskytnutého úveru je daňovo uznateľný náklad. Pôžička ktorú splácaš podľa splátkového kalendára rozdelíš na dve sumy: na pôžičku, tá výdaj neovplyvňujúci základ dane v JÚ a na úroky a to je iný výdaj ovplyvňujúci základ dane.
janulik
27.04.05,11:58
vsimla som si, ze uctuje sa v jednoduchom uctovnictve. Do vydavkov patri len ta ciastka, ktora bude uhradena. Ak je to teda do 30 tis.sk
janulik
27.04.05,12:02
este ma napadlo, ze Quatro vystavi danovy doklad az po zaplateni poslednej splatky. Podla mna, do vydavkov by som dala splatky, ktore by som uhradila.
Ked sa jedna o uctovanie v JU
ormika
27.04.05,12:09
Čiže by si to janulik nedelila na pôžičku a úroky? Ale to nie je možné. Alebo je to možné dávať celú sumu ktorú splácaš do nákladov a potom na konci roka dať zaplatenú pôžičku interným dokladom z nákladov von. No podľa mňa je to komplikovanejšie. A ak je to nad 30 000 Sk tak to nákladov to ide cez odpisy, čiže určite nepôjde celá splátka do nákladov. Myslím si, že moje účtovanie je správne.
janulik
27.04.05,12:20
Keby sme sa bavili o sume do 30000.sk, keby si to zaplatili bez splatok, tak by si si pocitac dala do nakladov. Quatro Ti v zmluve neuvadza, ze Ti poskytol peniaze, ale tovar, lebo keby si nebola schopna splacania, urcite by Ti tovar zobrali. Myslim, ze v splatkovom kalendari nemas ani urcene, kolko je suma navysenia (uroky). Myslim, ze kolko zaplatis pocas roka, tu ciastku by si mohla dat do nakladov.

Keby sa to tykalo sumy nad 30 000,-- tak by som to asi uctovala ako pri leasingu. A ked by mi prisiel danovy doklad tak si ho zaradim do majetku.
ormika
27.04.05,12:29
Keby sme sa bavili o sume do 30000.sk, keby si to zaplatili bez splatok, tak by si si pocitac dala do nakladov. Quatro Ti v zmluve neuvadza, ze Ti poskytol peniaze, ale tovar, lebo keby si nebola schopna splacania, urcite by Ti tovar zobrali. Myslim, ze v splatkovom kalendari nemas ani urcene, kolko je suma navysenia (uroky). Myslim, ze kolko zaplatis pocas roka, tu ciastku by si mohla dat do nakladov.

Keby sa to tykalo sumy nad 30 000,-- tak by som to asi uctovala ako pri leasingu. A ked by mi prisiel danovy doklad tak si ho zaradim do majetku.
Neviem či si si brala niečo od Quatra, ale ja hej, v auguste 2004 a uzatvárala som zmluvu o pôžičke a v splátkovom kalendári je uvedený dátum splatnosti splátok, pôžička (tá nejde do nákladov), úrok (ten ide do nákladov) a nakoniec suma k úhrade.
janulik
27.04.05,12:36
pozri si vsobecne zmluvne podmienky. Urcite Ti v zmluve dali na aky ucel su peniaze poskytnute. Ja by som sa bavila o tovare a nie o peniazoch. A preco myslis, ze by pozicka nesla do nakladov? Keby si si zobrala uver z banky, tak co potom?
ormika
27.04.05,12:39
Ak by som si zobrala úver z banky ani ten nejde do nákladov. Len úroky. Postup účtovania Quatra mám odsúhlasený s daňovým úradom. Idem sa pozrieť do zákona o dani, pôžička a úver budú určite v nedaňových výdavkoch.
Viera
28.04.05,06:20
Ormika má pravdu. Quatro poskytuje úver. No ja vidím problém aj inde. Stretla som sa s názorom, že v tomto prípade úroky z úveru nemôžu byť daňovo-uznateľným nákladom, lebo úver je fakticky poskytnutý súkromnej osobe a nie podnikateľovi. Na zmluve s Quatrom nie je uvedené IČO ani DIČ.
Čo vy na to ?
KON-EKON
28.04.05,07:41
Určite to nejde do nákladov, až po obdržaní od predávajúceho daňového dokladu! Má to charakter výdavku neovplyv.daň základ. Po ukončení splácania, podľa toho či je to na IČO, alebo na súkromnú osobu, tak to buď vloží do podnikania, alebo zaradí do majetku. Platby sa budú účtovať len vtedy, ak je zmluva na IČO, inak je to predsa súkromná platba. Cez osobný účet, alebo šekom.Tento tovar na splátky sa stáva majetkom majiteľa až po splatení. Ak je to na vic ako 30 tis.Sk a je to odpisovaný majetok, musí sa podchytiť, že sa používa, aby boli uznané náklady na spotrebný materiál ako sú CD, atď, program ap., nuž a po zaplatení sa začne odpisovať. Keby bol na IČO a 36 mesiacov splácania, prosím je to fin.leasing.Potom môžete bez problémov účtovať všetko do nákladov v prípade sumy do 30 tis. Sk, ak je to viac, tak odpis a známe postupy. Zdravím.
Viera
28.04.05,08:23
Účtovať ako finančný leasing sa to nemôže v žiadnom prípade. S Quatrom je uzavretá zmluva o pôžičke. Inak povedané zmluva o úvere. Leasing Quatro robilo do konca roku 2003. Čiže staré zmluvy sa ako leasing účtovať musia, ale zmluvy z roku 2004 a 2005 nie. Faktúra a zmluva je vystavená pri prevzatí tovaru na meno zákazníka. IČO a DIČ si do faktúry môže dať zapísať.
Ostáva asi len možnosť vložiť ( alebo zaradiť ) to do podnikania na základe faktúry, ale v tom prípade si do výdavkov nebude môcť zahrnúť úroky z poskytnutej pôžičky.
Alebo sa mýlim ?
Evelynka
10.05.05,08:46
Chcela by som vás poprosiť o názor. Takisto som kupovala notebook cez QUATRO. Pôžičku som si začala vybavovať ako začínajúca SZČO /popri zamestnaní/, ale keďže som nemala dostatočný ZD zo živnosti, musela som si to vybaviť na základe potvrdenia od zamestnávateľa. Na DÚ mi to odobrili - SZČO aj tak ručí celým svojím majetkom, nevadí, že na dokladoch je RČ a nie IČO a DIČ. Keďže hodnota je do 30000 Sk, schválili mi aj to, že môžem dávať do nákladov celé splátky. Musím ešte dodať, že pri obdržaní tovaru mi dali v predajni doklad z RP na celú hodnotu notebooku. Pričom je tam uvedené -Zaplatené v hotovosti (akontácia) a zaplatené prevodom (od QUATRA).
Teraz neviem, ako mám postupovať. Poraďte prosím.
Evelynka
17.06.05,06:07
Je to skutočne tak, QUATRO poskytuje pôžičku, hoci na internetových stránkach sú informácie, že je to leasingová spoločnosť. Volala som na QUATRO a potvrdili mi to.
nikulik
17.06.05,06:20
Ano je to tak, Quatro poskytuje rychle pozicky, aj ked nie kazdemu to schvalia, viem to lebo som tam cez minule leto pracovala, priamo na zakaznickom oddeleni, a mam tam aj dobreho kamarata ktory tam pracuje.
funyo
12.04.06,14:34
Potreboval by som iba poradiť.
Asi pred mesiacom mi zavolali,či by som nechcel robiť reprezentanta
(predvádzanie vyrobkov na reklamnej akcii)pre jednu nemenovanú
spoločnosť.Podpísal som aj mandátnu zmluvu.Všetko v pohode klapalo, len
keď mi prišli šeky na zaplatenie pôžičky.To mi majiteľ predtým vysvetlil
na školení,len som to asi ja nezaregistroval,že tie výrobky mám
zaplatiť.Celkovo mám zaplatiť cez Quatro skoro 40 000,- Sk a mesačná
splátka bola okolo 1100,- Sk (20.4. 2006 mám prvú splátku) a majiteľ mi
povedal,že keď mu donesiem 150 000,- Sk v dodanom (spísané kúpne zmluvy)
tak mi každý mesiac splátky hradí spločnosť,(však im sa to takto
oplatí).No lenže ja som mu povedal,že dávam výpoveď.A
tie výrobky,ktoré som mal na predvádzanie,späť majiteľ nechce.A ja mám
nadalej splácať tých 40 000,- Sk.

A ja by som od Vás potreboval radu,či sa dá odstúpiť od tej Zmluvy o
pôžičke(Quatro),alebo či by sa to nejako dalo obísť, aby som neuhrádzal
tie splátky.
Melnick
12.04.06,14:40
[quote=funyo]Potreboval by som iba poradiť.

Majú to ľajdáci perfektne ošetrené. Neviem ako teraz,
ale priateľka pred asi3-4 rokmi sa dobehla podobne
nič nepomohlo-splácala. Teraz má hrnce:) :)